اوکی اکسچنج

آیا استخراج بیت‌کوین هنوز هم سودآور است؟

آیا استخراج بیت‌کوین هنوز ههم سودآور است؟

استخراج بیت کوین در سال‌های گذشته مسیر جالبی را طی کرده است. این فرآیند از استخراج با استفاده از پردازنده رایانه‌های خانگی گرفته تا رایانه‌های بسیار پیشرفته و مجهز به امکانات اختصاصی، تمام دنیا را فرا گرفته است. در مکان‌هایی مانند ایسلند، تگزاس و سایر نقاط دنیا ده‌ها هزار رایانه ماینینگ ASIC راه اندازی شده‌اند که هیچ کاری به جز استخراج انجام ‌نمی‌دهند. بیت کوین در تمام طول شبانه روز در حال ماین شدن است. اما آیا استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲ هنوز سودآور است؟

ما در این مقاله از ارزتودی انواع ماینینگ، برخی از فناوری‌های مورد نیاز و همچنین برخی از پیشرفت‌های جالب و جدید را پوشش خواهیم داد. این موارد همگی استخراج از خانه را آسان‌تر از همیشه می‌کنند.

تاریخچه‌ی مختصری از پیدایش و استخراج بیت کوین

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ شروع به کار کرد، همه چیز مربوط به استخراج در مقیاس کوچک‌تر و ساده‌تری نسبت به امروز بود. سایفرپانک‌های اولیه به راحتی می‌توانستند بلاک‌های بیت‌کوین را از رایانه‌های خانگی استخراج کنند و نیازی به امکانات ماینینگ عظیم مانند آنچه امروز می‌بینیم وجود نداشت.

به این دلیل که ترافیک کمتری در شبکه بیت‌کوین وجود داشت، تراکنش‌های کمتری برای پردازش مورد نیاز بود، رقابت بسیار کمتر از الان و سختی استخراج قبل از شروع همه گیر شدن بیت‌کوین آسان‌تر بود. بیایید خلاصه‌ای از آنچه استخراج بیت کوین برای شبکه بیت کوین انجام می‌دهد را با هم مرور کنیم:

 • ماینر بیت کوین تازه استخراج شده را در شبکه منتشر می‌کند.
 • تراکنش‌های بیت کوین را تایید و اعتبار سنجی می‌کند.

اغلب سردرگمی‌های زیادی در مورد نقش نود‌های بیت کوین در مقابل استخراج کنندگان آن وجود دارد. ما در این مقاله قصد ورود به نودهای بیت کوین را نداریم، اما می‌توانید با مراجعه به مقاله مربوط به نودها با آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

در ابتدا استخراج بیت کوین برای هر کسی که یک CPU استاندارد مانند آنچه در لپ‌تاپ‌ها پیدا می‌شود داشت، ساده بود. ماینرهای بیت کوین خیلی زود متوجه شدند که می‌توانند قدرت هش بیشتری را از کارت‌های پردازش گرافیکی پرقدرت (GPU) مانند کارت‌های موجود در رایانه‌های گیمینگ دریافت کنند. بعداً استخراج با کارت گرافیک با ماینر مدار مجتمع ویژه برنامه (ASIC) جایگزین شد که امروزه رایج ترین نوع ماینینگ است.

استخراج بیت کوین فرآیندی است که طی آن تراکنش‌های بیت کوین در شبکه بیت کوین اعتبارسنجی شده و سپس به دفتر کل بلاک چین اضافه می‌شوند.

اگرچه برخی از حجم استخراج بیت کوین هنوز با CPU و GPUهای استاندارد انجام می‌شود، اما آن‌ها بسیار غیر موثر عمل کرده و معمولاً سودآوری ناچیزی دارند. امروزه تحولات جالبی در این فضا در حال رخ دادن است.

استخراج بیت کوین فرآیندی است که طی آن تراکنش‌های بیت کوین در شبکه بیت کوین اعتبارسنجی شده و سپس به دفتر کل بلاک چین اضافه می‌شوند. این کار توسط رایانه‌هایی انجام می‌شود که به آن‌ها اشاره کردیم. رایانه‌ها معماهای هش رمزنگاری پیچیده را برای تأیید بلاک‌هایی که در دفتر کل بلاک چین به‌روزرسانی می‌شوند، حل می‌کنند.

ماینرهای بیت کوین تشویق می‌شوند تا این معماها را حل کنند؛ زیرا با بیت کوین تازه ضرب شده پاداش دریافت می‌کنند. برخی از ماینرها برای به دست آوردن جوایز بیت کوین در این حوزه هستند در حالی که سایفرپانک‌های واقعی برای انقلابی که برای بیت کوین پیش بینی می‌کنند در این فضا حضور دارند. شما هم می‌توانید دلیل خودتان را برای فعالیتتان در این حوزه داشته باشید!

در روزهای اولیه که بیت‌کوین صرفاً به اندازه چند دلار و چند سنت ارزش داشت و اکثر حجم استخراج بیت‌کوین در خانه و با رایانه انجام می‌شد، ادامه ماینینگ به این روش با کمی سر و صدا امکان‌پذیر بود. این کار تا زمانی ادامه داشت که ماینرهای ASIC رایج‌تر شدند و سطح این بازی دنیای مدرن را ارتقا دادند؛ زیرا ASIC ها در ماینینگ بسیار کارآمدتر هستند.

برای بسیاری از مردم، تسلط ASICها، سادگی و دوام ماینینگ خانگی را از بین برد. فعالیت ASICها به طرز باورنکردنی با صدای بلند همراه است و گرمای زیادی را نیز تولید می‌کنند. مصرف شدید برق آن‌ها نیز ملاحظات و پارامترهای مربوط به استخراج بیت کوین را تغییر داد. در اینجا هم تصویری از DIY ماینر خانگی ASIC برای شما قرار داده‌ایم:

تصویری از DIY ماینر خانگی ASIC

گوش دادن به داستان‌های استخراج کنندگان بیت کوین خانگی می‌تواند بسیار عجیب باشد؛ زیرا مردم در مورد صدایی که آن‌ها را دیوانه می‌کند صحبت می‌کنند. همسایه‌ها در آپارتمان در مورد سر و صدا شکایت می‌کنند و محیط آنقدر گرم است که خانه‌ها تبدیل به سونا می‌شوند و مردم تمام پنجره‌های خود را در زمستان باز نگه می‌دارند تا سعی کنند آن مکان را خنک کنند! سپس داستان‌های کابوس‌آمیز قبض‌های غیرمنتظره و فوق العاده گران برق هم وجود دارد که جلوی در ظاهر می‌شوند.

بدیهی است که این یک راه ایده آل برای زندگی نیست، به خصوص اگر خانواده یا خانه کوچکی دارید. با این حال، زمانی که بیت کوین سودآورتر شد، انگیزه‌های زیادی برای راه‌اندازی امکانات استخراج خارج از سایت خانگی وجود داشت که قادر به استخراج مقادیر زیادی بیت‌کوین در تأسیساتی بودند که می‌توان دمایشان را کنترل کرد؛ بنابراین هیچ کس مجبور به مقابله با سر و صدا نیست. این منجر به مواردی مانند فارم‌های استخراج اختصاصی و راه حل‌های استخراج شد.

استخراج خانگی بیت کوین

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند که استخراج از خانه در مقیاس کوچک هیچ فایده‌ای ندارد؛ زیرا به نظر می‌رسد که شما در حال رقابت با آن فارم‌های عظیم استخراج هستید. این نکته‌ای قابل توجه است اما چیزهایی مانند استخرهای ماینینگ وجود دارد که می‌تواند به یکسان کردن شرایط این بازی رقابتی کمک کند. باور کنید یا نه، هنوز هزاران نفر در سرتاسر جهان هستند که واحدهای ماینینگ خود را از خانه‌هایشان اجرا کرده و پاداش بیت کوین دریافت می‌کنند.

اجازه ندهید امکانات استخراج چند میلیون دلاری بیت کوین شما را منصرف کند. چون صرفا در سطح آن‌ها نیستید، به این معنی نیست که نمی‌توانید در استخر آن‌ها حضور داشته باشید. ناگفته نماند که راه اندازی ماشین‌های استخراج بیت کوین در خانه تنها برای درآوردن پول نیست. بسیاری از مردم این کار را برای ارائه خدمات برتر در زمینه تمرکززدایی هش و کمک به استحکام شبکه بیت کوین انجام می‌دهند.

در حالی که کسب پاداش‌های بیت کوین برای استخراج خانگی لذت بحش به نظر می‌رسد، مواردی وجود دارد که در ابتدا باید آن‌ها را در نظر بگیرید. همانطور که گفته شد، تولید این حجم از صدا و گرما شوخی نیست، اگر در یک آپارتمان یک خوابه زندگی می‌کنید، راه اندازی ریگ ASIC در خانه ممکن است برای دیوانه کردن شما کافی باشد. اگر در جایی گرم زندگی می‌کنید و موفق شوید که خود را با آن حجم از گرمای شدید تطابق دهید، در معرض خطر داغ شدن بیش از حد سخت افزار ماینینگ خود قرار می‌گیرید.

همچنین داشتن درک درستی از هزینه‌های برق در جایی که زندگی می‌کنید بسیار مهم است. اگر در جایی زندگی می‌کنید که هزینه برق دریافت نمی‌کند، این می‌تواند یک امتیاز مثبت باشد. اما بسیاری از ماینرهای بیت‌کوین درگیر سختی مسیر شده‌اند. یعنی در نهایت هزینه‌های بیشتری را برای برق نسبت به پاداش‌های بیت‌کوین می‌پردازند.

برای اینکه بفهمید آیا استخراج بیت کوین برای شما سودآور است یا خیر، یک ماشین حساب استخراج بیت کوین مفید در وب سایت Coinwarz وجود دارد که می‌توانید هزینه‌های برق خود را وارد کنید و بفهمید که آیا می‌توانید سود آوری داشته باشید یا خیر.

هزینه‌های برق از کشوری به کشور دیگر حتی از شهری به شهر دیگر بسیار متفاوت است. به گزارش Bitcoinist.com، گران‌ترین کشور جهان برای استخراج بیت کوین کره جنوبی است، آلمان و فرانسه در رده‌های بعدی هستند. مکان‌های ارزان ‌قیمتی مانند ونزوئلا کشورهایی مانند کانادا و اوکراین که برق را با قیمت نسبتاً ارزانی ارائه می‌کنند نیز برای این کار وجود دارند. در اینجا نقشه‌ای وجود دارد که میانگین هزینه‌های برق استخراج بیت‌کوین در کشورهای دنیا را نشان می‌دهد:

میانگین هزینه‌های برق استخراج بیت‌کوین در کشورهای دنیا

فقط هزینه برق نیست که باید در نظر گرفته شود. هزینه ریگ‌های ماینینگ ASIC بسیار زیاد است؛ زیرا تقاضا برای آن‌ها به شدت افزایش یافته است و عرضه قادر به ادامه‌ی روند قبلی خود نیست. یک ماینر خوب ASIC می‌تواند بیش از ۱۵ هزار دلار هزینه داشته باشد. بنابراین قبل از اینکه چنین سرمایه‌ای را درگیر کنید، باید مطمئن شوید که می‌توانید آن را در مسیر درست خرج کنید تا حداقل آنقدر پاداش بیت کوین به دست آورید که در سرمایه گذاریتان شکست نخورید. در اینجا نگاهی به میانگین قیمت‌های پنج قطعه محبوب تجهیزات استخراج بیت‌کوین می‌اندازیم:

میانگین قیمت‌های پنج قطعه محبوب تجهیزات استخراج بیت‌کوین

همانطور که می‌بینید، قدرت هش واحدهای مختلف استخراج بیت‌کوین با هم برابر نیستند. هرچه قدرت هش بالاتر باشد، می‌توانید بیشتر ماین کنید. اما هزینه و مصرف انرژیتان نیز بیشتر می‌شود.

عوامل سودآوری در فرآیند استخراج

قیمت بیت‌کوین و کل نرخ هش شبکه دو عامل اصلی هستند که تعیین می‌کنند تلاش‌های ماینینگ چقدر سودآور خواهد بود. حتما از یک ماشین حساب استخراج بیت کوین مانند آنچه در بالا نشان داده شده است استفاده کنید. هزینه‌های انرژی خود را به درستی حساب کنید. قیمت سخت افزار، میانگین افزایش روزانه نرخ هش شبکه و نحوه پرداخت مالیات برای استخراج بیت کوین در حوزه قضایی خودتان را در نظر بگیرید. حالا می‌توانید حساب کنید که استخراج بیت کوین می‌تواند برای شما سودآور باشد یا خیر.

در کنار موارد ذکر شده، مواردی مانند ارزش بیت کوین و اینکه چند سال قصد ماینینگ را دارید نیز باید در نظر گرفته شوند. از آنجایی که قیمت بیت کوین و انرژی در نوسان است، انجام تجزیه و تحلیل مناسب در مورد اینکه چقدر طول می‌کشد تا به سود برسید دشوار است؛ اما می‌توان گفت که استخراج بیت کوین یک طرح کوتاه مدت برای ثروتمند شدن نیست. اکثر افرادی که ماشین‌های استخراج بیت‌کوین را راه‌اندازی می‌کنند برای درازمدت در این کار هستند و بسیاری از آن‌ها سرمایه اولیه خود را برای ۲ تا ۳ سال پس نمی‌گیرند.

قیمت بیت‌کوین و نرخ هش شبکه عوامل تعببن کننده سودآوری استخراج بیت کوین هستند

تعصب شخصی نیز در اینجا مطرح می‌شود. اگر واقعاً باور دارید که بیت کوین روزی میلیون‌ها دلار ارزش خواهد داشت، یا اگر بیت کوین ممکن است به ارز ذخیره جهانی تبدیل شود، ممکن است احساس کنید که ضرر خالص ماه به ماه برای تأمین مالی عملیات استخراج، ارزش سرمایه گذاری بلندمدت را دارد.

هنگامی که تمام هزینه‌های خود را با استفاده از ماشین حساب استخراج بیت کوین محاسبه کردید، ایده خوبی است که تجزیه و تحلیل هزینه خود را چندین بار با استفاده از سطوح مختلف قیمت برای هزینه انرژی و ارزش بیت کوین اجرا کنید تا یک ایده کامل از مسیر خود به دست آورید.

پتانسیل سود

تعیین قیمت نقطه سر به سر شما مهم است، زیرا این امر به شما ایده تقریبی در مورد اینکه آیا می‌توانید از سرمایه گذاری استخراج بیت کوین خود بازدهی داشته باشید یا خیر و مدت زمانی که ممکن است طول بکشد را می‌دهد. این‌ها مراحل بسیار مهم هستند. اکثر افراد علاقه‌مند به استخراج بیت کوین متوجه شدند که به دلیل هزینه‌های سخت افزاری و برق هرگز نمی‌توانند سود کسب کنند. یا حتی بدتر از آن، تعداد زیادی از افراد ریگ‌های ماینینگ را خریداری کردند و بعد متوجه شدند که زیرساخت یا قابلیت‌های فیزیکی مورد نیاز را در خانه‌های خود برای ادامه فعالیت مربوط به استخراج ندارند.

ماینرها چقدر درآمد دارند؟

اگر تمام هزینه‌های مرتبط با استخراج را نادیده بگیریم و به سادگی به پاداش‌های بیت کوین نگاه کنیم، می‌توانیم تصور کنیم که داریم چه میوه‌هایی برای فرایند استخراج می‌کاریم.

پاداش استخراج بیت کوین تقریباً هر چهار سال یک بار در رویدادی به نام نصف شدن یا هاوینگ (halving) به نصف کاهش می‌یابد. هنگامی که بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ استخراج شد، استخراج یک بلاک ۵۰ بیت کوین برای شما به ارمغان می‌آورد که امروز عدد بسیار خوشایندی است! در سال ۲۰۲۰ پس از گذراندن ۳ رویداد halving، پاداش به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلاک کاهش یافت.

ماینرها چقدر درآمد دارند؟

اکنون، این اشتباه را مرتکب نشوید که به محض راه‌اندازی سخت افزار استخراج بیت‌کوین، از همان روز اول آن پاداش‌های استخراج را به‌دست خواهید آورد. از سال ۲۰۲۲، شانس حل هش و کسب ۶.۲۵ بیت کوین ۱ در ۲۲ تریلیون است و رقابت زیادی برای آن وجود دارد. کسانی که به صورت انفرادی این کار را انجام می‌دهند اساساً در تلاش برای برنده شدن در لاتاری هستند.

به همین دلیل است که اکثر ماینرهای بیت کوین به یک استخر ماینینگ ملحق می‌شوند تا جوایز ثابت بیشتری کسب کنند. بهترین استخرهای ماینینگ، روزانه جوایز ماینینگ را پرداخت می‌کنند. به طوری که مقدار کسب شده بر اساس پارامترهای استخر استخراج خاص و میزان هش شما در استخر بسیار متغیر است.

استخر استخراج بیت کوین چیست؟

ماینرهای بیت کوین به سایر استخراج کنندگان بیت کوین در چیزی که به عنوان استخر استخراج شناخته می‌شود، می‌پیوندند. کاری که این رویداد انجام می‌دهد این است که قدرت هش را از ترکیب کردن تمام ماینرهای موجود در استخر برای انجام استخراج بیت کوین بوجود می‎آورد.

این بدان معناست که پاداش بلاک بیت کوین که در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین تا سال ۲۰۲۴ است، بین تمام ماینرهای بیت کوین در استخر توزیع می‌شود. این منجر به پاداش‌های کمتر، اما ثابت‌تر برای ماینرها می‌شود و در عین حال احتمال دریافت پاداش را افزایش می‌دهد. پیوستن به یک استخر استخراج، توصیه‌شده‌ترین روش است، زیرا سازگارترین و مطمئن‌ترین پاداش‌ها را ارائه می‌دهد.

استخرهای استخراج بیت کوین چیست؟

معمولاً جوایز بین ماینرها بر اساس شرایط توافق شده و بر اساس مشارکت آن‌ها در فعالیت ماینینگ توزیع می‌شود. این سیستم منصفانه‌تری را ایجاد می‌کند، زیرا اگر یک ماینر دارای ۴۰ ASIC و یک ماینر دیگر دارای ۱ ASIC باشد، ماینری که قدرت محاسباتی بیشتری داشته باشد باید پاداش بیشتری دریافت کند.

چگونه بهترین ماینر بیت کوین را پیدا کنیم؟

در اینجا مهم‌ترین فاکتورهایی که باید در هنگام خرید ریگ ماینینگ بیت کوین به آن‌ها توجه کرد را برای شما آورده‌ایم:

 • نرخ هش 

استخراج کننده بیت کوین چند هش در ثانیه می‌تواند ایجاد کند؟ هرچه نرخ هش بالاتر باشد، ماینر قدرتمندتر است و هزینه ریگ نیز بالاتر می‌رود. به همین دلیل است که کارایی نرخ هش بسیار مهم است. افزایش نرخ هش نیز شانس حل یک بلاک را افزایش می‌دهد.

 • کارایی 

به دنبال کارآمدترین سخت افزار استخراج بیت کوین باشید. در حال حاضر، بسیاری از ماینرهای بیت کوین، Halong Mining Dragonmint T1 را برای کارایی بالا ترجیح می‌دهند. ماینرها مقدار زیادی برق مصرف می‌کنند؛ بنابراین شما برقی می‌خواهید که این الکتریسیته را به بیشترین مقدار قدرت هش تبدیل کند.

 • قیمت

سخت‌افزار ماینینگ ارزان معمولاً قدرت هش کمتری دارد. مانند بسیاری از چیزهای زندگی، هنگامی که صحبت از تجهیزات استخراج بیت کوین می‌شود، هرچقدر پول بدهید آش می‌خورید! در اینجا احتیاط کنید. متأسفانه چون این صنعت ارزهای دیجیتال است، کلاهبرداران همه جا هستند! از آنجایی که تجهیزات استخراج موجود نیست و بسیاری از ماینرهای بیت کوین ناامید هستند که دست خود را روی سیستم‌های ماینینگ بگذارند، انبوهی از کلاهبرداری‌ها در آنجا وجود دارد.

چگونه بهترین ماینر بیت کوین را پیدا کنیم؟

کلاهبرداران از خریداران بابت تجهیزاتی که برای فروش ندارند، پول می‌گیرند. حتما به سایت DYOR مراجعه کنید و تامین کنندگان معتبر استخراج بیت کوین را پیدا کنید.

شرکت‌های تولید کننده سخت افزارهای استخراج بیت کوین

در اینجا لیست برخی از برندهای معتبر سخت‌افزار استخراج بیت کوین وجود دارد که می‌توانید از تجهیزات ماینینگ آن‌ها استفاده کرد:

 • Bitmain :AntMiner ماینرهای بیت کوینی می‌سازد که برای استخراج خانگی عالی هستند.
 • MicroBT WhatsMiner: سازنده ماینر ASIC که رقیب مناسبی برای AntMiner و استخراج خانگی است.
 • Canaan: تولیدکننده‌ی ماینرهای تجاری بیت کوین ASIC برای ریگ‌های استخراج بزرگتر است.

موارد ذکر شده در بالا، گزینه‌های محبوبی در بین ماینرها هستند. اما با توجه به پیشرفت‌های اخیر که در فضای ماینینگ بیت کوین در کنفرانس بیت کوین میامی ۲۰۲۲ مطرح شد این نکته را در نظر بگیرید که دنیای استخراج هم در حال تجربه‌ی تغییرات عمده است.

FutureBit :FutureBit یک شرکت مستقر در ایالات متحده است که واحدهای کارآمدتری را برای ماینینگ‌های خانگی توسعه داده است و آنچه را که به عنوان ماینر خانگی همه کاره آپولو فیوچر بیت از آن یاد می‌کنند ارائه می‌دهد. هدف اصلی فیوچر بیت غیرمتمرکز کردن هش ریت است. آن‌ها می‌خواهند در خانه هر علاقه‌مند به بیت کوینی یک ماینر فیوچر بیت ببینند و یک ماینر خانگی بسیار خوب برای انجام این کار ایجاد کرده‌اند.

ماینر FutureBit Apollo نه تنها یک ماینر بیت کوین است، بلکه به عنوان یک نود کامل و کیف پول بیت کوین غیر حضانتی نیز عمل می‌کند و یک بسته شگفت انگیز را ارائه می‌دهد. این ماینر به اندازه‌ای کوچک است که می‌توان آن را روی میز قرار داد. تیم فیوچر بیت نیز به نوعی این ماینر را نسبت به بسیاری دیگر از ماینرهای ASIC موجود در بازار، به‌طور قابل توجهی کم سر و صداتر کرد. بعلاوه با قیمت ۸۹۹.۹۹ دلار برای پکیج کامل آن، کاملاً مقرون به صرفه است.

چگونه بهترین ماینر بیت کوین را پیدا کنیم؟

نوآوری دیگری در استخراج بیت کوین خانگی که در کنفرانس بیت کوین میامی مورد بحث قرار گرفت، Upstream Data Ohmm Black Box است. آپ استریم یک شرکت کانادایی است و به دلیل جذب انتشار گازهای گلخانه‌ای از صنعت نفت و گاز برای تامین انرژی دستگاه‌های استخراج بیت کوین سیار شناخته شده است.

تیم آپ استریم به عنوان متخصص در استخراج بیت کوین صنعتی، راه حلی خارق العاده برای استخراج خانگی ایجاد کرده و Black Box Ohmm را ایجاد کرده است. این واحد می‌تواند بین ۲ تا ۲۴ ماینر ASIC را در خود جای دهد و هم مسئله گرما و هم مسئله صدای تولید شده توسط استخراج بیت کوین را تا حد مناسبی کم کرده است. این ماینر دارای ویژگی های زیر است:

 • محفظه ASIC مقاوم در برابر آسیب و آتش
 • طراحی مقاوم در برابر آب و هوا و تمام اقلیم‌ها
 • کاهش صدا تا ۲۰ دسی بل
 • سازگار با تمام مدل‌های ASIC
 • تا ۴۲ کیلو وات قدرت هش

این دستگاه با توجه به عدم نیاز به کیت‌های خنک کننده یا کاهش صدا، انقلابی در این صنعت بوجود آورده است. تنها کاری که یک ماینر باید انجام دهد این است که برق به آن برسد و بعد همه چیز طبق روال پیش می‌رود. شما با یک جعبه به یک مرکز استخراج کامل و قابل حمل دسترسی دارید. شرکت اینتل از آن دسته از شرکت‌هایی است که در تولید تراشه‌های کامپیوتری رهبری جهان را به عهده دارند. آن‌ها هم برای استخراج بیت کوین مسیر جدیدی به وجود آورده‌اند.

چه تجهیزاتی برای استخراج بیت کوین مورد نیاز است؟

این می‌تواند اولین تحول بزرگ در افزایش قدرت هش و استخراج‌کننده‌هایی با مصرف انرژی کارآمدتر باشد. حتی فراتر از آنچه در حال حاضر در واحدهای استخراج ASIC موجود است! اینتل در اوایل سال جاری این بمب عظیم خبری را بر سر ما انداخت. این تراشه ماینینگ Blockscale نام دارد. تراشه ماینینگ جدید اینتل ادعا می‌کند که نسبت به واحدهای ASIC موجود، از نظر انرژی کارآمدتر است و هش‌های بسیار بالاتری نیز تولید می‌کند.

غول تراشه‌ها، انویدیا، نیز قول داده است که تراشه‌های مشابه استخراج رمزارز را عرضه کند؛ بنابراین رقابت برای برتری تراشه‌های میان کردن ارز دیجیتال شدیدتر می‌شود.

تجهیزات استخراج بیت کوین

متأسفانه، استخراج بیت کوین به سادگی وصل کردن یک وسیله به برق و انتظار فعال شدن از آن داشتن نیست. اگر قصد دارید وارد دنیای استخراج بیت کوین شوید، جدای از ریگ ماینینگ ASIC، بسته به موقعیت خود به کیت اضافی نیز نیاز خواهید داشت.

 • منبع تغذیه: ریگ‌های بیت کوین برای استفاده کارآمد از برق به منابع تغذیه ویژه نیاز دارند. به تقسیم کننده‌های برق و واحدهای منبع تغذیه فکر کنید.
 • فن‌های خنک کننده و واحدهای AC: همیشه باید فن‌های خنک کننده را راه اندازی کنید تا دستگاه‌های شما بیش از حد گرم نشوند. بسیاری از ماینرهای بیت کوین نیز به اجرای راه حل‌های مبتکرانه AC برای خنک نگه داشتن کیت خود معروف هستند.
 • ژنراتورهای پشتیبان: این اختیاری است اما ممکن است در صورتی که برق شما قطع شود به ژنراتور نیاز داشته باشید.
 • مخازن غوطه‌وری: این به خنک نگه داشتن تجهیزات بر می‌گردد و سر و صدا را نیز به عنوان یک امتیاز اضافه کاهش می‌دهد. بسیاری از ماینرهای بیت کوین تجهیزات ویژه‌ای دارند که امکان غوطه‌ور شدن ماینرهای بیت کوین را در آب فراهم می‌کنند.
 • کاهش‌دهنده‌های سر و صدا: این مورد خودش را توضیح می‌دهد. با ساکت نگه داشتن همه چیز، همسایگان خود را راضی نگه دارید.
 • کابل های اتصال به اینترنت
 • کامپیوتر با اتصال به اینترنت و مرورگر وب
 • کیف پول بیت کوین

خوشبختانه، راه‌هایی برای مشارکت در استخراج بیت‌کوین بدون سخت‌افزار اضافی وجود دارد.

استخراج بیت کوین بدون سخت افزار

استخراج بیت کوین از نظر فنی بدون تجهیزات ویژه و سخت افزار استخراج اختصاصی امکان پذیر است. ماینینگ را می‌توان با یک رایانه شخصی معمولی هم انجام داد. اگرچه بعید است که شما درآمد قابل توجهی کسب کنید و در نهایت به رایانه خانگی خود آسیب بیشتری نسبت به پاداش آن وارد خواهید کرد.

استخراج میزبانی (Hosted Mining) بیت کوین

استخراج میزبانی (Hosted Mining) بیت کوین

اگر فضا یا تمایلی برای نگهداری تجهیزات ماینینگ خود ندارید، راه‌حل‌های استخراج میزبانی یا هاستد ماینینگ در دسترس هستند. شرکت‌هایی وجود دارند که فضا و تجهیزات استخراج را به کسانی که نمی‌خواهند تجهیزات ماینینگ را خود در اختیار داشته باشند، اجاره می‌دهند. این اساساً یک فضای مشترک برای گروه‌هایی از ماینرها است که همه تجهیزات خود را در یک مرکز نگهداری می‌کنند که دما کنترل می‌شود و وظایف مربوط به تعمیر و نگهداری تجهیزات را نیز انجام می‌دهد.

به اجاره‌ی یک فضای اداری فکر کنید. اما به جای اتاق، فضای قفسه‌ای را برای ASIC های خود اجاره می‌کنید و هزینه نگهداری و تعمیرات آن را به شخص دیگری پرداخت می‌کنید. راحتی بزرگترین مزیت استفاده از این روش است، زیرا میزبانی تمام کارهای سنگین را شما انجام نمی‌دهید. بسته به نیاز و بودجه شما راه حل‌های زیادی برای ماینینگ وجود دارد.

برخی از این شرکت‌ها از شما می‌خواهند که ASIC و همه تجهیزات را از قبل خریداری کنید. سپس خودتان آن ها را به مرکز تحویل دهید. در حالی که برخی دیگر به شما اجازه می‌دهند تجهیزات خود را اجاره کنید. این به این معنی است که شما هرگز نیازی به سفر به آن دفتر یا شرکت ندارید. مراقب باشید زیرا شرکت‌های کلاهبرداری هم در این مسیر وجود دارند که چنین راه حل‌هایی را ارائه می‌دهند.

هاست ماینینگ بین ماینرهای بیت کوین که نمی‌خواهند با دردسر راه اندازی تجهیزات خود دست و پنجه نرم کنند بسیار محبوب شده است. فقط مطمئن شوید که از یک شرکت معتبر با امنیت خوب استفاده می‌کنید. اهداف نظارتی را برای خودتان در نظر بگیرید. به دلیل اینکه برخی از راه حل‌های میزبانی ممکن است هزینه زیادی داشته باشند، بیشتر از چیزی که تا به حال به دست خواهید آورد پرداخت نکنید.

بنابراین، آیا استخراج بیت کوین سودآور است؟

برای عملیات ماینینگ در مقیاس بزرگ که در مناطق کم‌هزینه فعالیت می‌کنند، استخراج بیت‌کوین سودآور است. از این رو تعدادی شرکت‌ استخراج بیت‌کوین دائماً ظاهر می‌شوند و جریان پول به این شرکت‌ها را افزایش می‌دهند.

برای فردی که تجهیزات استخراج بیت کوین را فعال می‌کند، تا زمانی که هزینه برق شما بیشتر از پاداش شما نباشد ارزش دارد. اگر بتوانید هزینه اولیه تجهیزات را پایین نگه دارید و هزینه‌های انرژی در جایی که هستید پایین بماند، استخراج بیت کوین یک راه عالی است که نه تنها به اکوسیستم بیت کوین کمک می‌کند بلکه هش ریت را نیز غیرمتمرکز نگه می‌دارد.

افرادی که ریگ‌های ماینینگ در مقیاس کوچک را در خانه‌هایشان راه‌اندازی می‌کنند، روزانه بین چند سنت تا پانزده دلار پاداش بیت‌کوین به‌دست می‌آورند. اما باز هم سودآوری این رقم بسته به استخرهای استخراج و سهم هش‌ریت بسیار متفاوت خواهد بود.

آیا استخراج بیت‌کوین هنوز ههم سودآور است؟

اکنون، بسیار بعید است که در سال ۲۰۲۲ از استخراج بیت کوین میلیونر شوید. اگر در سال ۲۰۰۹ شروع کرده بودید مطمئناً این اتفاق می‌افتاد، اما اکنون تعداد استخراج‌کنندگان بیت کوین بسیار زیاد است. فارم‌های استخراج زیاد، یعنی رقابت بسیار زیاد و بازدهی معمولا بسیار کم.

بر اساس تحقیقات اخیر، استخراج بیت کوین بسیار متمرکز است. به طوری که ۱۰ درصد از ماینرهای بیت کوین ۹۰ درصد از ظرفیت استخراج را در شبکه بیت کوین کنترل می‌کنند. عجیب‌تر این است که ۰.۱ درصد از تمام ماینرها ۵۰ درصد از ظرفیت استخراج شبکه را در اختیار دارند. این به این معنی است که پاداش‌ها به طور نامتناسب توزیع می‌شوند؛ بنابراین، آیا استخراج بیت‌کوین سودآور است؟

برای عملیات ماینینگ در مقیاس بزرگ که در مناطق کم‌هزینه فعالیت می‌کنند، استخراج بیت‌کوین می‌تواند سودآور باشد. از این رو تعداد شرکت‌های استخراج بیت‌کوین دائماً در حال افزایش می‌یابد. اینها عواملی هستند که باعث می‌شوند استخراج انفرادی BTC یک کار بی ثمر باشد و به همین دلیل استخرهای ماینینگ بسیار محبوب شده‌اند.

اگر به صورت انفرادی ماین کنید و به شانس یک در یک تریلیون دست یابید، عالی است. اگر به یک استخر استخراج بیت کوین بپیوندید، می‌توانید روزانه مقداری درآمد غیرفعال به دست آورید. اما به اندازه ای نیست که شغل خود را رها کنید. مگر اینکه تصمیم بگیرید چند صد دلار از تجهیزات ماینینگ تهیه کرده و یک فارم ماینینگ راه اندازی کنید.

اگر فکر می‌کنید قیمت بیت‌کوین به بی‌نهایت و فراتر از آن می‌رود این کار را بکنید. همانطور که گفته شد، استخراج بیت کوین یک طرح سریع ثروتمند شدن نیست و یک سرمایه گذاری جدی در زمان و پول را می‌طلبد.

سوالات متدوال

سوالات متداول


آیا استخراج خانگی بیت کوین سودآور است؟

اگر در ابتدای ظهور بیت کوین بودیم، بله می‌توانست بسیار سودآور باشد؛ اما اکنون با توجه به سختی شبکه، افزایش ماینرها، پیشرفت سخت‌افزارها و… شانس دریافت پاداش به یک در یک تریلیون رسیده است.

استخر استخراج  برای چه افرادی مناسب است؟

با توجه به قدرت دستگاه‌های ASIC و فارم‌های ماینینگ، افرادی که دستگاه‌های ضعیف‌تری دارند، می‌توانند در استخرهای استخراج شرکت کنند تا با اشتراک گذاشتن منابع خود، پاداش دریافت کنند.

استخراج میزبانی (Hosted Mining) چیست؟

اگر فضای استفاده از ماینینگ را ندارید، می‌توانید از شرکت‌هایی که تجهیزات ماینینگ ارائه می‌دهند استفاده کنید. در این صورت هزینه نگهداری و تعمیر را پرداخت می‌کنید.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست