یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که تریدرها از گذشته تابه‌حال در ارتباط با بیت کوین دارند، تأثیر شدید آن بر تراکنش‌‌هاست، یعنی هر زمان که قیمت بیت کوین بالا می‌رود، هزینهٔ تراکنش‌ها نیز بیشتر می‌شود. خوشبختانه متخصصان با تحلیل بیت کوین در این سال‌ها، توانسته‌اند روش‌های مؤثری برای کاهش هزینهٔ تراکنش‌های آن به‌دست بیاورند. در این مقاله قصد داریم نقش BTC بر هر تراکنش و روش‌های کاهش کارمزد آن را بررسی کنیم.

بیت کوین

چطور هزینه‌های تراکنش‌های بیت کوین را کاهش دهیم؟

در اولین قدم لازم است معنی تراکنش را بدانید. به مجموعه اقداماتی که تریدرها در شبکهٔ BTC انجام می‌دهند، تراکنش گفته می‌شود. برای مثال، خریدوفروش، سرمایه‌گذاری، تنظیم قرارداده‌های هوشمند و غیره همگی جزو تراکنش‌های بیت کوین شناخته می‌شوند. در حال حاضر راهکارهای مختلفی برای کم کردن هزینهٔ تراکنش‌ها وجود دارد. ما سعی کرده‌ایم بهترین و مؤثرترین آن‌ها را برای شما جمع‌آوری کنیم.

 • پرداخت چندین معامله در یک تراکنش

با دسته‌بندی تعداد تراکنش‌هایی که در فضای بلاکچین انجام می‌دهید، به‌راحتی می‌توانید کارمزد خود را کاهش دهید. وقتی چندین پرداخت را در یک عملیات به انجام برسانید، متوجه می‌شوید که نه تنها از نظر هزینه، بلکه از نظر زمانی هم سود کرده‌اید. در این روش با یکبار پرداخت می‌توانید چندین معاملهٔ خود را جلو ببرید. در نظر داشته باشید این شیوه مناسب تریدرهایی که به‌صورت شخصی کار می‌کنند نیست و مزایای آن تنها شامل شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ‌تر می‌شود.

 • صبر داشته باشید

هر زمان که بخواهید در اوج انجام تراکنش‌های مختلف، معاملات خود را انجام دهید، مجبور به پرداخت کارمزد بیشتر هم خواهید شد. وقتی شبکهٔ بیت کوین شلوغ است، هزینهٔ تراکنش‌ها به‌طور عمومی بالاتراز حد معمول می‌شود، زیرا افراد زیادی در حال تلاش برای انجام معاملات خود هستند. در چنین شرایطی تنها راهکار شما «صبر» است. اغلب شبکهٔ BTC در اخر هفته‌ها شلوغ نیست، به گفته برخی از منابع این زمان‌ها را می توان برای خرید بیت کوین در نظر گفت.

 • دسترسی به اطلاعات ممپول با استفاده از سایت‌های موجود

ممپول همان استخر تراکنش‌های ماین نشده است. حال سایت‌هایی وجود دارند که با خرید اشتراک آن‌ها می‌توانید به اطلاعات ممپول‌ها دسترسی پیدا کنید. این سایت‌ها داشبوردی در اختیار شما قرار می‌دهند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید میزان رقابت و هزینهٔ تراکنش‌ها را در ممپول مشاهده کنید و درنتیجه بهترین تایم برای پرداخت معاملات خود را بسنجید.

 • استفاده از سگویت (SegWit)

SegWit پروتکلی است که می‌تواند اندازهٔ بسته‌های هر معامله در زمان تراکنش بیت کوین را کاهش دهد. کاربران با استفاده از این قابلیت، می‌توانند علاوه‌بر کاهش کارمزدهای خود، سرعت تراکنش‌ها را نیز افزایش دهند. در نظر داشته باشید این قابلیت تنها برای بعضی از کیف‌پول‌ها مانند کوینومی، تراست ولت و غیره فعال است. از این رو برای استفاده از آن، با محدودیت‌های کمی روبه‌رو هستید. با این حال اگر بتوانید از سگویت در معاملات خود بهره ببرید، قطعاً نتیجهٔ عالی کسب می‌کنید. از دیگر مزایای سگویت می‌توان به انعطاف‌پذیری شبکه‌ها، فعال‌سازی پروتکل لایتینگ، کاهش اندازه و سایز تراکنش‌ها، افزایش درآمد و کارمزد ماینر و غیره اشاره کرد.

 • Lightning

Lightning شبکه‌ای است که به کاربران اجازه می‌دهد تراکنش‌ها را قبل از ارسال به بلاکچین اصلی، پردازش و یا آن‌ها را با یکدیگر ادغام کنند. به این صورت علاوه‌بر این‌که هزینهٔ تراکنش‌ها کاهش می‌یابد، سرعت انجام آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

 • پیدا کردن صرافی با هزینه کارمزد پایین‌تر

روش دیگری که می‌توان با استفاده از آن هزینه‌های تراکنش BTC را کاهش داد، پیدا کردن صرافی با کارمزد پایین‌‌تر از حدمعمول است. بعضی از صرافی‌ها هزینه‌های کمتری بابت تراکنش‌ها از کاربران می‌گیرند و درواقع این یک روش جذب مخاطب برای آن‌ها محسوب می‌شود. با پیدا کردن این صرافی‌ها و پرداخت کارمزد‌های کمتر، می‌توانید هزینهٔ کلی تراکنش خود را نیز پایین بیاورید.

 • آگاه شدن از تمام هزینه‌ها

هر پلتفرمی را که برای پرداخت هزینهٔ تراکنش انتخاب می‌کنید، باید از قبل دربارهٔ شرایط و قیمت‌های آن اطلاعات کافی به‌دست بیاورید. با این روش و مقایسهٔ چندین پلتفرم مختلف، کم‌هزینه‌ترین آن‌ها را پیدا کنید.

چه عواملی بر هزینهٔ تراکنش‌های بیت کوین تأثیر می‌گذارند؟

حالا که با روش‌های عالی کاهش هزینهٔ تراکنش‌های بیت کوین آشنا شدید، بهتر است عواملی که بر این هزینه‌ها مؤثر هستند را نیز بشناسید.

 • (Multi-Signature Feature)

(Multi-Signature Feature) یا ویژگی چندامضایی، به همان امضاهایی که گفته می‌شود که پلتفرم‌ها قبل از انجام تراکنش برای قراردادهای هوشمند، از کاربران می‌گیرند. این کار هزینهٔ قرارداد‌های هوشمند را کاهش می‌دهد، اما از طرف دیگر موجب افزایش کارمزد کاربران می‌شود.

 • (Script Complexity)

از دیگر مواردی که بر هزینه‌های تراکنش‌های BTC تأثیرگذار می‌گذارد، Script Complexity است. تریدرها از این قابلیت برای افزایش امنیت تراکنش‌هایشان استفاده می‌کنند، اما از طرف دیگر کارمزد خود را به میزان زیادی افزایش می‌دهند.

 • Number of Inputs

تمامی بلاکچین‌های بیت کوین محدودیتی به‌اندازهٔ ۴ مگابایتی دارند، حال اگر تریدری قصد داشته باشد معاملات خود را با اندازه‌ای بیش‌از ۴ مگابایت به انجام برساند، باید هزینهٔ بیشتری بابت تراکنش‌هایش بپردازد.

 • Number of Outputs

به اطلاعاتی که ماینرها بعد از اتمام تراکنش به معامله‌گران ارسال می‌کنند، Number of Outputs می‌گویند. حال همهٔ کاربران موظف‌اند هزینه‌ای هم بابت دریافت این اطلاعات پرداخت کنند. درنتیجهٔ این موضوع، کارمزد تراکنش‌ها افزایش می‌یابد.

صرافی والکس بهترین انتخاب تریدرهای ایرانی

اگر این مطلب را تا انتها مطالعه کرده‌اید، یعنی به دنبال خرید بیت کوین هستید. به‌طور قطع وجود یک صرافی مناسب که حمایت ویژه‌ای از ایرانیان داشته باشد، در مسیر شما تأثیرگذار است. به همین منظور ما صرافی ارز دیجیتال والکس را به شما پیشنهاد می‌کنیم. سازندگان این مجموعه در طی سال‌ها فعالیت خود، توانسته‌اند به‌درستی تمام نیازهای کاربران ایرانی را بررسی و درنتیجه، متناسب با شرایط آن‌ها، بهترین خدمات را طراحی کنند.شما می‌توانید خرید بیت کوین خود را نیز از صفحه خرید بیت کوین والکس انجام دهید. با استفاده از امکانات صرافی والکس، می‌توانید به یکی از بهترین و پردرآمدترین تریدرهای ایرانی تبدیل شوید.

فهرست