مقیاس پذیری بلاکچین کاردانو چگونه است؟

کاردانو مانند هر شبکه بلاکچین دیگری با مثلث غیرممکن تمرکززدایی، مقیاس‌پذیری و امنیت مواجه است. هر راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری، ممکن است تمرکززدایی و امنیت را فدای خود کند. در اینجا بررسی می‌کنیم که کاردانو چیست و چگونه ضمن حفظ امنیت، چالش مقیاس‌پذیری را حل می‌کند. مقیاس‌پذیری در بلاکچین به توانایی یک شبکه به میزان تقاضا گفته می‌شود. این مفهوم با توجه به پارامترهایی از قبیل تعداد تراکنش در ثانیه، حجم مورد نیاز برای ذخیره و سرعت انتقال تراکنش‌ها ارزیابی می‌شود.

کاردانو

کاردانو چیست؟

کاردانو نسل سوم فناوری بلاکچین است. توکن بومی این بلاکچین با نام آدا (ADA)، ۰.۸۲ درصد از سهم کل بازار را به خود اختصاص داده و در جایگاه هفتمین ارز دیجیتال قرار دارد. قیمت کاردانو (ADA) در زمان نگارش این مقاله ۰.۲۶۵ دلار است. از نگاه تحلیلگران ارزهای دیجیتال، خرید کاردانو می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بالقوه باشد. همان طور که در مقاله کاردانو چیست گفته شده است، در پاسخ به این سوال که کاردانو چیست باید گفت یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین است که با هدف رفع مشکل مقیاس‌پذیری نسل‌های قبلی رمزارزها مانند بیت کوین و اتریوم راه‌اندازی شد. ساختار و معماری آن امکان پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند و این ویژگی باعث شده است که شبکه‌ای سازگارتر و مقیاس‌پذیرتر باشد. به‌روزرسانی واسیل در سال ۲۰۲۲، کاردانو را یک قدم در رسیدن به اهداف به خود نزدیک‌تر کرد اما همچنان نمی‌توان گفت که این پروژه به اهداف خود به صورت کامل دست یافته است.

مقایسه بلاک چین نسل اول و دوم با بلاکچین نسل سوم

گفتیم که کاردانو یک بلاک چین نسل سوم است. نسل‌های اول و دوم بلاک چین چه ویژگی‌هایی داشتند و نسل سوم با چه ویژگی‌های متمایزکننده‌ای خود را معرفی می‌کند.

بیت کوین به عنوان بلاک چین نسل اول صرفا برای تراکنش‌ها کاربرد دارد و اتریوم که یک بلاک چین نسل دوم است، مفهوم قراردادهای هوشمند را ارائه می‌کند. هر دو بلاک چین نسل اول و دوم، دچار مشکل سه راهی بلاک چین (Blockchain Trilemma) هستند. این عبارت توسط ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم ابداع شده است. به این معنی که دستیابی به هر سه هدف بلاک چین‌ها (مقیاس‌پذیری، تمرکزدایی و امنیت) آسان نیست و به طور معمول یکی از این سه باید برای تحقق دو مورد دیگر قربانی شود. اینجاست که پای کاردانو به عنوان بلاکچین نسل سوم به قضیه وارد شده و ویژگی‌های متمایزکننده و قابل‌توجه خود را به رخ می‌کِشد.

کاردانو نسل سوم بلاک چین، تلاش می‌کند راه‌هایی برای مقیاس‌پذیری بیابید، بدون اینکه تمرکززدایی یا امنیت را به خطر بیندازد. شبکه کاردانو توسط چارلز هاسکینسون تأسیس شد. هاسکینسون بنیانگذار شرکت IOHK است. وی یکی از بنیانگذاران اتریوم بود که در مورد مسیر پلتفرم بلاکچین قرارداد هوشمند با همکاران خود اختلاف نظر داشت و به همین دلیل در سال ۲۰۱۴ از پروژه اتریوم جدا شد. وی در ۲۰۱۷ با هدف بهبود بخشیدن بیت کوین و اتریوم، کاردانو را راه‌اندازی کرد.

نقشه راه کاردانو چیست؟

نقشه راه کاردانو در ۵ مرحله بایرون، شلی، گوگوئن، باشو و ولتر ارائه شده است. باشو، چهارمین فاز کاردانو که به فاز زرد مشهور است، در ۲۰۲۲ و با هدف بهبود مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری آغاز شد.

کاردانو

مقیاس‌پذیری کاردانواستفاده از پروتکل اجماع اوروبوروس (Ouroboros PoS)

اکنون ببینیم مقیاس‌پذیری کاردانو چیست؟ چارلز هاسکینسون، اوروبوروس را به عنوان پروتکل اثبات سهام Cardano ایجاد کرد. پروتکل اجماع اوروبوروس می‌تواند مقیاس‌پذیری را با حفظ امنیت بهبود بخشد. تا به امروز ۷ نسخه اوروبوروس شامل نسخه‌های کلاسیک، BFT، پراس، جنسیس، Crypsinous، Chronos و اوروبوروس هایدرا منتشر شده است. هر نسخه تکامل بیشتری دارد و مشکلات نسخه‌های قبلی را حل می‌کند.

مکانیسم اجماع کاردانو 

بیت کوین براساس الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof-of-Work) عمل می‌کند و اتریوم تا چندی پیش بر همین اساس ساخته شده بود. کاردانو اوروبوروس، یک الگوریتم اجماع اثبات سهام را توسعه داده است. با این فرآیند، دیگر مسابقه‌ای برای تولید بلوک جدید وجود ندارد.

  1. شبکه به طور تصادفی رهبران گره‌ها را انتخاب می‌کند تا شانس استخراج بلوک‌های جدید را داشته باشید.

  2. زنجیره بلوکی به اسلات‌هایی تقسیم می‌شود؛ به این اسلات‌ها دوره گفته می‌شود

  3. رهبران گره‌ها می‌توانند دوره‌ها یا قسمت‌هایی از آن‌ها را استخراج کرده و پاداش دریافت کنند.

  4. این دوره‌ها را می‌توان به بی‌نهایت تقسیم کرد؛ بر همین اساس کاردانو ادعا می‌کند که در تئوری بی‌نهایت مقیاس‌‌پذیر است.

اوربوروس می‌تواند روشی قابل اثبات برای انتخاب تصادفی اعتباردهنده‌ها ارائه دهد. این موضوع امنیت را تضمین می‌کند و می‌‌توان آن را مهم‌ترین مزیت اوروبوروس به شمار آورد. به علاوه، تصادفی بودن به طور بالقوه امکان تشکیل الگو‌ها را از بین می‌برد که خود یک ویژگی برجسته در جهت حفظ امنیت پروتکل محسوب می‌شود.

اوروبوروس هایدرا

در ادامه پاسخ به سوال مقیاس‌پذیری کاردانو چیست؟ باید کمی بیشتر درباره اوروبوروس هایدرا صحبت کنیم. پس از یک همکاری پنج ساله، تیم IOHK (تیم توسعه‌دهنده کاردانو) و DLT در دانشگاه ادینبورگ پروتکل جدیدی را توسعه دادند. این معماری مقیاس‌پذیری خارج از زنجیره به ۳ چالش کلیدی مقیاس‌پذیری یعنی، توان عملیاتی بالا، تأخیر کم و حداقل فضای ذخیره‌سازی در هر گروه می‌پردازد.

اوروبوروس هایدرا زمان را به چرخه‌ها یا دوره‌ها تقسیم می‌کند تا مقیاس‌پذیری را بهبود بخشد و آن‌ها را به فواصل یا شکاف‌ها جدا می‌کند. هر چرخه ۵ روز و هر بازه حدود ۲۰ ثانیه طول می‌کشد (یک بلوک در هر بازه تولید می‌شود، یعنی ۳ بلوک در دقیقه). موضوع مهم‌تر این است که پروتکل اوروبوروس هایدرا به چرخه‌های متعدد اجازه می‌دهد تا به صورت افقی اجرا شوند یا تعداد گره‌ها را در هر چرخه افزایش دهند؛ بر همین اساس، عملکرد کاردانو به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

اگر یک چرخه بتواند ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند، ۱۰۰۰ چرخه توانایی میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را خواهد داشت که این بسیار کارآمدتر از Visal خواهد بود. (Vasil، ارتقای شبکه کاردانو در جهت بهبود مقیاس‌پذیری و عملکرد شبکه بلاکچین است.)

چشم انداز قیمت کاردانو در آینده

با اینکه قیمت کاردانو در سال ۲۰۲۲ روند نزولی داشت؛ اما تحلیلگران و کارشناسان ارز دیجیتال احتمال می‌دهند که قیمت این ارز در سال ۲۰۲۳ بهبود یافته و این وضعیت تا چند سال آینده ادامه خواهد داشت. از این رو خرید کاردانو می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری موفقیت‌آمیز تلقی شود.

جمع‌بندی

موضوع مقیاس‌پذیری که اساسا به تمامی ارزهای دیجیتال مربوط می‌شود، همیشه در دستور کار کاردانو بوده است. به‌منظور دستیابی به پذیرش انبوه، مهم است که شبکه مقیاس‌پذیر باشد و بتواند به یک جایگزین واقعی برای سیستم‌های متمرکز تبدیل شود. در این مقاله گفتیم که بلاکچین کاردانو چیست و چگونه مشکل مقیاس‌پذیری با حفظ امنیت را حل کرده است. کاردانو همچنین راه‌حل‌هایی برای بهبود مقیاس‌پذیری با حفظ تمرکززدایی ارائه می‌دهد. این شبکه در فاز چهارم خود به نام باشو بر بهبود مقیاس‌پذیری تمرکز دارد و به طور کلی با استفاده از پروتکل اجماع اوروبورس و سایر ویژگی‌های خود، مشکل مقیاس‌پذیری را به بدون ضرر رساندن به امنیت و تمرکززدایی حل کرده است.

فهرست