اوکی اکسچنج

راه اندازی شبکه BTTC و تغییر نام بیت تورنت (BTT)

راه اندازی شبکه BTTC و تغییر نام BTT

بیت تورنت (BitTorrent) یک شرکت نرم افزاری مستقر در سانفرانسیسکو است که با ایجاد یک استاندارد فناوری اشتراک‌گذاری همتا‌به‌همتا‌ در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد. این پروتکل بزرگ‌ترین شبکه غیرمتمرکز همتا‌به‌همتا‌ در جهان است که هدایت ۲۲ درصد از ترافیک آپ‌استریم و ۳ درصد از ترافیک داون‌استریم جهان را بر عهده دارد. بیت تورنت (BitTorrent) و یو تورنت (µTorrent) دو محصول پرچم‌دار این پلتفرم هستند که به کاربران امکان می‌دهند فایل‌های بزرگ را از طریق اینترنت ارسال کنند و ارائه‌دهندگان محتوای شخص ثالث قانونی را به کاربران متصل می‌کنند. محصولات بیت تورنت با بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال بر روی بیش از ۱ میلیارد دستگاه و در بیش از ۱۳۸ کشور در سراسر جهان نصب شده‌اند.

بیت تورنت (BitTorrent) و بیت تورنت چین (BTTC)

بیت تورنت چین (BTTC) اولین پروتکل با قابلیت همکاری متقابل میان-زنجیره‌ای ناهمگون در جهان است؛ این پروتکل مبتنی بر اثبات سهام (PoS) از زنجیره‌های جانبی (Sidechains) برای مقیاس‌پذیر کردن قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. در حال حاضر، قابلیت همکارى میان شبکه‌ای بیت تورنت با بلاک چین‌های عمومی اتریوم، ترون و بایننس اسمارت چین فراهم است و در آینده از شبکه‌های بیشتری نیز پشتیبانی می‌کند.

بیت تورنت (BitTorrent) چیست؟

شبکه بیت تورنت در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۲۱ از BTT به BTTC تغییر نام داد. در حالی که این ارز دیجیتال ارزش بازار خود را حفظ می‌کرد، توکن‌های قدیمی مجددا نامگذاری و با توکن‌های جدید با نسبت ۱:۱۰۰۰ تعویض شدند. همچنین، عرضه کل این ارز دیجیتال ۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ به ۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ افزایش یافت. توکن‌های جدید پس از تغییر نام BTT نامیده می‌شوند، در حالی که توکن‌های قدیمی به BTTOLD تغییر نام می‌دهند. 

توکن‌های جدید BTT در اکوسیستم زنجیره‌ای بیت تورنت اعمال خواهند شد. موارد استفاده‌ی کلی آن‌ها به صورت زیر است:

 • تبدیل شدن به یک اعتبارسنج در شبکه BTTC
 • سرمایه‌گذاری در BTTC برای به دست آوردن پاداش
 •  مشارکت در اداره جامعه BTTC
 •  پرداخت هزینه‌های گس با توکن بومی BTTC

پس از اینکه شبکه بیت تورنت چین (BitTorrent Chain) فعال شد، توکن‌های BTTOLD و BTT برای مدتی در کنار هم وجود خواهند داشت. قراردادهای مبادله توکن‌های قدیمی با توکن‌های جدید دائمی خواهند بود و کاربران می‌توانند در هر زمانی که بخواهند آن‌ها را سواپ کنند. صرافی‌هایی که در حال حاضر از این تغییر نام پشتیبانی نمی‌کنند می‌توانند به استفاده از BTTOLD ادامه دهند. توکن‌های BTTOLD موارد استفاده اصلی خود را قبل از تعویض به BTT حفظ می‌کنند، از جمله:

 • پرداخت هزینه های ایجاد شده از ذخیره فایل‌ها در سیستم BTFS
 • استخراج BTFS
 • افزایش سرعت دانلود پروتکل بیت تورنت

چرا تغییر نام به بیت تورنت چین اتفاق افتاد؟

پروژه بیت تورنت که در سال ۲۰۰۴ تأسیس شد، در حال حاضر بزرگ‌ترین شبکه غیرمتمرکز همتا‌به‌همتا در جهان با بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال و مجموعا بیش از ۲ میلیارد کاربر تورنت است. با این حال، BTTOLD به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از اکوسیستم بیت تورنت در مجموع تنها ۹۹۰ میلیارد توکن با میانگین ۱۱٬۰۰۰ توکن برای هر کاربر فعال و میانگین کمتر از ۵۰۰ توکن برای هر کاربر از مجموع تمام کاربران وجود دارد. عرضه کل با محدودیت‌های خاصی همراه است.

چرا این تغییر نام اتفاق افتاد؟

تیم خدمات بیت تورنت بازخورد روزانه کاربران را در مورد مشکلات مربوطه دریافت می‌کند. توکن‌های BTTOLD که توسط کاربران در موارد استفاده مختلف به‌دست می‌آیند، به‌عنوان اعدادی با ارقام اعشاری زیاد نشان داده می‌شوند (مثلاً تعداد پاداش استخراج کاربر ۰.۰۰۲۳۱ BTT است) که باعث بوجود آمدن نارضایتی کاربران برای استفاده از مجموعه‌های بعدی دارایی‌ها و تبادل توکن می‌شود. با ظهور شبکه اصلی BTTC، اکوسیستم BTT با موارد استفاده گسترده به تنوع کاربرد بیشتری خواهد رسید. بنابراین لازم است که BTTOLD مجددا نام‌گذاری شود.

پیشنهاد مطالعه: آینده ترون 


برای تغییر نام BTTOLD، کل عرضه توکن‌ها از ۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ به ۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ با نسبت ۱:۱,۰۰۰ افزایش می‌یابد که این مسئله باعث می‌شود ارزش کل این پروژه در بازار دست‌خوش تغییری نشود. توکن‌های BTT از TRC10 به TRC20 ارتقا خواهند یافت و به عنوان توکن‌های TRC20 در شبکه اصلی TRON صادر و در شبکه اصلی BTTC استفاده می‌شوند. جزئیات این مسئله به شرح زیر است:

 • پس از تغییر نام، توکن‌های قدیمی به BTTOLD تغییر نام داده می‌شوند در حالی که توکن‌های جدید به‌عنوان BTT شناخته می‌شوند تا توکن‌های جدید و قدیمی بیت تورنت از هم متمایز شوند.
 • BTT به یک توکن TRC20 با آدرس قرارداد TAFjULxiVgT4qWk6UZwjqwZXTSaGaqnVp4 ارتقا خواهد یافت، در حالی که BTTOLD یک توکن TRC10 با شناسه ۱۰۰۲۰۰۰ باقی خواهد ماند.

تبدیل توکن BTTOLD به BTT

بسته به محلی که ارز دیجیتال BTTOLD خود را نگهداری می‌کنید، می‌توانید به دو روش آن را با BTT تعویض کنید.

 تبدیل توکن BTTOLD به BTT در صرافی

اگر BTTOLD شما در صرافی‌های متمرکز نگهداری می‌شود، لطفا اطلاعیه‌های آن‌ها در مورد اینکه آیا از این طرح بازپرداخت BTT و همچنین سپرده‌ها، برداشت‌ها و مبادلات BTT جدید پشتیبانی می‌کنند یا خیر را دنبال کنید. برای این اطلاعات می توانید آخرین اطلاعیه‌های صرافی‌های خارجی را بررسی کنید.

 • تعویض خودکار در صرافی‌های متمرکز: صرافی‌هایی که از تغییر نام BTT پشتیبانی می‌کنند، این توکن را به‌طور خودکار سواپ می‌کنند و خیال شما را از هرگونه اقدامی راحت می‌کنند.

هنگامی که صرافی بازپرداخت را تکمیل کرد، می‌توانید مستقیماً معامله، سپرده گذاری و برداشت BTT را انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر، به اطلاعیه‌های صرافی در مورد تغییر نام BTT مراجعه کنید. (برای کمک به کاربران برای تکمیل مبادله و بهره مندی از حقوق و مزایایی مانند مشارکت حاکمیتی و پاداش‌های استخراج در پلتفرم آینده BTT، تیم توسعه دهندگان به صرافی ها توصیه کردند در اسرع وقت از طرح تغییر نام BTT پشتیبانی کنند.)

 • سواپ به صورت دستی در وب‌سایت برنامه BTTC: اگر صرافی هنوز از تغییر نام پشتیبانی نکرده است، می‌توانید BTTOLD را به هر کیف پول غیرمتمرکز (مثلاً کیف پول TronLink) فرستاده و توکن را در وب‌سایت برنامه BTTC با گزینه “Get BTT” سواپ کنید.

 تبدیل توکن BTTOLD با BTT در وب‌سایت بیت تورنت

اگر رمز ارز BTTOLD خود را در کیف پول‌های غیرمتمرکز مانند TronLink نگهداری می‌کنید، مراحل زیر را دنبال کنید. لطفاً توجه داشته باشید که این مراحل فقط از مبادله BTTOLD به BTT پشتیبانی می کنند، نه برعکس. اکستنشن کیف پول ترون لینک (TronLink) را به عنوان مثال در نظر بگیرید:

 • به وب سایت برنامه BTTC به آدرس bttc.bittorrent.com بروید و روی “Get BTT” در نوار بالا کلیک کنید.


Get BTT

 • مقدار BTTOLD را که می‌خواهید سواپ کنید را در قسمت “Amount to swap” وارد کنید و روی “Confirm Swap” کلیک کنید. (لطفا مطمئن شوید که کیف پول ترون لینک را نصب کرده‌اید و به آن متصل شده‌اید)


قسمت "Amount to swap" وارد کنید

 • این عمل را در کیف پول ترون لینک خود طبق دستورالعمل‌ها تأیید کنید.


 کیف پول ترون

 

منتظر بمانید تا تراکنش شما در بلاک چین تایید شود تا سواپ کامل شود.

تراکنش شما در بلاکچین تایید شود

 • پس از تکمیل مبادله، می‌توانید روی “+” در کیف پول ترون لینک کلیک کنید تا توکن‌های BTT جدید خود را اضافه کنید. (اگر اعلان را نمی بینید، می‌توانید BTT را با جستجوی آدرس قرارداد هوشمند TAFjULxiVgT4qWk6UZwjqwZXTSaGaqnVp4 در صفحه مدیریت دارایی در ترون لینک اضافه کنید)

این سرویس به محض راه اندازی شبکه اصلی BTTC فعال شد و به کاربران امکان داد تا BTTOLD را در کیف پول خود به BTT مبادله کنند.

نکات مهم در رابطه با تغییر نام به BTTC

 • BTT (توکن قدیمی) به BTTOLD تغییر نام داده می‌شود و توکن جدید BTT نام خواهد داشت. BTT و BTTOLD استانداردهای توکن متفاوتی را در نظر خواهند گرفت. لطفاً توکن‌های قدیمی و جدید را با توجه به نام، استانداردها، شناسه‌ها و آدرس‌های قرارداد تشخیص دهید تا از ضررهای مالی جلوگیری کنید.
 • در حال حاضر، BTTOLD فقط از طریق ویژگی ” Get BTT ” در وب‌سایت رسمی برنامه BTTC و صرافی‌هایی که از این تغییر نام پشتیبانی می‌کنند، با BTT قابل تعویض است (کاربران باید به کیف پول ترون لینک خود متصل شوند و به صورت دستی سواپ کنند). برای جلوگیری از ضررهای مالی، لطفا از روش‌های دیگر استفاده نکنید.
 • “Get BTT” در برنامه BTTC فقط از سواپ BTTOLD به BTT پشتیبانی می‌کند و نه برعکس.
 • هنگام واریز یا برداشت توکن‌های BTT/BTTOLD در صرافی، لطفاً مطمئن شوید که نماد و نام کامل توکنی که سپرده یا برداشت می‌کنید با نماد پشتیبانی شده توسط صرافی مطابقت داشته باشد. در صورت عدم تطابق، لطفاً اقدام خود برای سواپ را ادامه ندهید.

سوالات متدوال

سوالات متداول

بیت تورنت چین (BTTC) چیست؟

بیت تورنت چین (BTTC) اولین پروتکل با قابلیت همکاری متقابل میان-زنجیره‌ای ناهمگون در جهان است که از زنجیره‌های جانبی (Sidechains) برای مقیاس‌پذیر کردن قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.

بیت تورنت چین با چه شبکه‌هایی همکاری می‌کند؟

در حال حاضر، قابلیت همکارى میان شبکه‌ای بیت تورنت با بلاک چین‌های عمومی اتریوم، ترون و بایننس اسمارت چین فراهم است و در آینده از شبکه‌های بیشتری نیز پشتیبانی می‌کند.

چه روش‌هایی برای تبدیل توکن BTTOLD به BTT وجود دارد؟

شما می‌توانید از طریق صرافی‌های غیرمتمرکزی که از این تغییر نام پشتیبانی می‌کنند توکن BTTOLD به BTT تبدیل کنید و یا از طریق سایت بیت تورنت اقدام نمایید.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست