اوکی اکسچنج

زمستان کریپتو چیست؟ آیا باید نگران زمستان رمزارزی بود؟

زمستان کریپتو چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار هیجان‌انکیز و غافل‌گیرکننده باشد! به عنوان مثال اکنون که در فصل تابستان هستیم، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ارزهای دیجیتال از زمستان صحبت می‌کنند، زیرا بازار ارزهای دیجیتال مانند برف در حال سقوط هستند. در زمستان کریپتو اتریوم و بیت کوین مانند دو دانه برف اصلی عمل می‌کنند و هنگامی که این دو دانه اصلی سقوط  را تجربه کنند، تمام بازار این زمستان را تجربه خواهند کرد.

در این میان بسیاری از سرمایه‌گذاران زمستان کریپتو را به معنا ناامیدی و ضرر مالی می‌دانند؛ اما برخی دیگردر تلاش‌ هستند تا با پیش‌بینی و تحلیل، شرایط را برای خود بهتر کنند. در این مقاله زمستان کریپتویی را بررسی خواهیم کرد و در ادامه درباره اقداماتی که باید انجام داد صحبت می‌کنیم.

دلایل سقوط بازار ارزهای دیجیتال

بیت کوین از زمان رسیدن به بالاترین سقف ۶۹,۰۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۲۱، تاکنون نزدیک به ۵۵ درصد کاهش یافته است. بعد از سقوط ترا نیز آتش این سقوط ارزهای دیجیتال بیشتر شد. سرمایه‌گذاران خرده فروشی، نهادی و شرکتی بیش از ۶۰ میلیارد دلار در لونا و استیبل کوین ترا در نتیجه دومین اکوسیستم بزرگ دیفای از دست دادند.

علاوه بر این، از آنجایی که در سال ۲۰۲۲ ارتباط بین ارز‌های دیجیتال و بازار سهام بسیار بالا رفت، امسال بدترین سال برای بازار‌های سرمایه از زمان جنگ جهانی دوم تلقی می‌شود. این روند منفی با درگیری بین روسیه و اوکراین، بیشترین تورم در ۴۰ سال گذشته و سیاست‌های پولی سختگیرانه تشدید شد. در پی ریزش بازار، برخی از صرافی‌های بزرگ ارز‌های دیجیتال مانند کوین بیس و جیمنای، نیرو‌های خود را تعلیق کردند و صرافی FTX نیز ورشکست شد!

تاریخچه زمستان‌های کریپتویی

اگر فکر می‌کنید که این اولین و آخرین زمستان کریپتو است، اشتباه می‌کنید. آخرین زمستان کریپتو از ژانویه ۲۰۱۸ تا دسامبر ۲۰۲۱ ادامه داشت. در واقع عبارت “زمستان کریپتو” بعد از سقوط ۵۰ درصدی ارزش بازار و بعد از آن کاهش قیمت اتریوم، لایت‌کوین و پس از آن بیت‌کوین در سال ۲۰۱۸ ایجاد شد.

در ادامه جدول زمانی زمستان کریپتو سال ۲۰۱۸ آمده است:

  • ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷: قیمت بیت کوین به بالاترین سطح خود یعنی ۱۹۷۸۳.۰۶ دلار رسید.
  • ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷: بیت‌کوین با کاهش ۴۵ درصدی به زیر ۱۱۰۰۰ دلار سقوط کرد.
  • ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸: قیمت بیت‌کوین ۱۲ درصدی کاهش یافت.
  • ۲۶ ژانویه ۲۰۱۸: بیشترین ضرر بعد از هک کوین‌چک (Coincheck) اتفاق افتاد. ۵۳۰ میلیون دلار NEM توسط هکر گرفته شد و Coincheck مجبور شد به طور موقت معاملات را متوقف کند.
  • ۷ مارس ۲۰۱۸: کلید‌های بایننس API به سرقت رفته در تراکنش‌های اشتباه استفاده شد.
  • اواخر مارس ۲۰۱۸: پیشنهادات اولیه سکه (ICO) و تبلیغات فروش توکن در فیس بوک، گوگل و توییتر ممنوع شد.
  • ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸: ارزش بازار بیت کوین برای اولین بار از اکتبر ۲۰۱۷ به زیر ۱۰۰ میلیارد دلار رسید و قیمت بیت کوین به ۵۵۰۰ دلار سقوط کرد.

با این حال، سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال علی‌رغم زمستان کریپتو طی سه سال گذشته همچنان ادامه دارد.

زمستان کریپتو به چه معناست؟

عبارت زمستان کریپتو برگرفته از فیلم بازی تاج و تخت است. شعار زمستان در راه است، جمله معروف خانواده استارک بود. گفتن این جمله به این معنا بود که هر لحظه ممکن است یک جنگ طولانی در وستروس شروع شود.

بازار کریپتو ممکن است وارد مسیر نزولی طولانی شود. بنابراین عاقلانه‌تر است که برای آشفتگی آماده باشیم و برای سود بردن از آن تلاش کنیم. به زبان ساده‌تر، زمستان کریپتو زمانی رخ می‌هد که ارزش‌ها کاهش می‌یابد و حتی ممکن است بازار برای مدت طولانی که برای یک سال تمام در این موقعیت باقی بماند.

اکثر تحلیلگران بر این باورند که بازار نزولی کریپتو تحت تأثیر رویداد‌های جهانی، به ویژه جنگ روسیه و اوکراین بوده است. گفتنی است از نوامبر ۲۰۲۱ ارزش بازار با کاهش ۶۰ درصدی از ۳ تریلیون دلار به ۱ تریلیون دلار رسیده است.

زمستان ارز دیجیتال چه مزایایی دارد؟

به یاد داشته باشد، تاریک‌ترین زمان همیشه قبل از طلوع است. هر چند این ممکن است بدیهی و خیلی خوب به نظر برسد، اما تنها راه برای نجات در دنیای بی‌رحمانه مالی است. حتی چنین بازگشت مالی قوی دارای نکات مثبتی است که در زیر ذکر شده است.

تاریخ نشان می‌دهد که زمستان کریپتو با یک بازار نزولی سنتی قابل مقایسه است و نتایج آن چندان متفاوت از بازار‌های نزولی در سایر کلاس‌های دارایی نیست. زمستان‌های کریپتو در دراز مدت شرکت‌های جوان و ضعیف را از بین می‌برد و شرکت‌های برتر را قوی‌تر می‌کند و به آن‌ها امکان می‌دهد کیفیت کالا‌های خود را به نمایش بگذارند؛ برخی می‌گویند همیشه قوی‌ترین‌ها نجات پیدا می‌کنند.

زمستان ارز دیجیتال چه مزایایی دارد؟

از طرفی دیگر، بعد از زمستان کریپتو، تنها سرمایه‌گذاران اثبات شده در بازار باقی می‌مانند و به این فکر می‌کنند چگونه می‌توانند بعد از صعود بازار ضرر‌های خود را جبران کنند.

صنعت کریپتو برای افرادی که به دنبال رشد و توسعه هستند مناسب است؛ چرا که برخلاف سال ۲۰۱۸، هنوز منابع مالی زیادی در دسترس است. برای مثال اوپن‌سی، پس از ایجاد تغییرات قابل توجه در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، ۲۰ میلیارد دلار فروش NFT در سال ۲۰۲۱ به دست آورد. به خاطر داشته باشید که این قبل از شنیدن اصطلاح توکن غیرقابل تعویض و صنعت کریپتو دنیا‌های چالش برانگیزی برای اکثر مردم بود.

اوپن سی تنها یک نمونه از رشد در دنیای ارز‌های دیجیتال است. از آنجایی که درک جهانی بدون ارز‌های دیجیتال و شرکت‌های نوآور دشوار است، موارد دیگری نیز وجود خواهند داشت. در اواخر سال ۲۰۲۰ بعد از تمام شدن زمستان رمز ارزی، بازار کریپتو رشد فوق‌العاده‌ای تا سال ۲۰۲۱ تجربه کرد اما اکنون که در اواخر سال ۲۰۲۲ هستیم، این مسیر چگونه ادامه پیدا کرده است؟ آیا مجدد زمستان کریپتو در راه است؟

کلام آخر

در صورت امکان، با برنامه‌ریزی برای آینده‌ای بهتر به جای ترسیدن و افسرده شدن، مانند نوازندگان RMS تایتانیک، سعی کنید خود را آرام کنید. در عوض، بازار را زیر نظر داشته باشید و ارز‌ها و پروژه‌های بالقوه را در نظر بگیرید، به خاطر داشته باشید که سرمایه‌گذاری برای کسانی که مایل به بازی مرگ هستند همیشه یک ماجراجویی پرخطر بوده است.

سوالات متدوال

سوالات متداول


زمستان کریپتو چیست؟

زمستان کریپتو به معنای روند نزولی طولانی مدت بازار ارزهای دیجیتال و کاهش قیمت‌ها تا ۵۰ درصد است.

آخرین زمستان کریپتو در چه تاریخی رخ داد؟

آخرین زمستان کریپتو از ژانویه ۲۰۱۸ تا دسامبر ۲۰۲۱ ادامه داشت.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • الانم تو زمستان کریپتو هستیم دیگه داریم یخ میزنیم انقد که طولانی و عذاب آور شده …

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست