اوکی اکسچنج

مقایسه دوج کوین و شیبا؛ کدام برای سرمایه گذاری بهتر است؟

دوج کوین یا شیبا؟

دوج کوین و شیبا اینو،‌ دو رمز ارز پر حاشیه و البته پرطرفدار این روزهای بازار کریپتوکارنسی هستند که جایگاه ویژه‌ای در بین ایرانیان دارند. آینده دوج کوین و شیبا،‌ موضوعیست که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. در این مقاله از ارزتودی سعی کردیم با استراتژی کلاسیک، به معرفی هر یک از آنها بپردازیم و درنهایت،‌ می‌توانید تشخیص دهید که کدام یک از این رمز ارزها گزینه بهتری برای سرمایه گذاری هستند.

بررسی دوج کوین و شیبا اینو

در زمان نگارش این مقاله، قیمت دوج کوین برابر با ۰.۲۴۵ دلار است و ارزش بازار آن در مجموع بالغ بر ۳۴ میلیارد دلار (مارکت کپ) است که به همین خاطر در رتبه نهم بازار قرار دارد. از طرف دیگر، ارز دیجیتال شیبا اینو در این زمان، با قیمت ۰.۰۰۰۰۲۸ دلار معامله می‌شود و در مجموع با ۱۶ میلیارد دلار، در جایگاه دوازدهم بازار قرار دارد.

میم کوین (Meme Coin) چیست؟

در نظر داشته باشید که میم کوین‌ها، با تقلید از محتوا طنز، پا در بازار ارزهای دیجیتال گذاشتند. هنوز هدف از شکل گیری میم کوین‌ها برای بسیاری از کاربران ابهام برانگیز است؛‌ اما از آن عجیب تر،‌ استقبال سرمایه گذاران از این کوین هاست. این پول های دیجیتال رمزنگاری شده، برای شوخی با سایر ارزهای دیجیتال وارد بازار شدند و بیشتر از حد تصور به موفقیت رسیدند. برای درک بهتر موضوع،‌ بهتر است که با میم (Meme) آشنا شویم.

میم (Meme) چیست؟

میم یا Meme، اصطلاحی است که مخصوصا در سال های اخیر در فضای مجازی زیاد تکرار می‌شود. اولین بار در سال ۱۹۹۶، انیمیشنی کارتونی از یک پسر بچه در حال رقص به نام Baby CHa Cha Cha، در دنیای اینترنت وایرال شد که به عنوان اولین میم شناخته می‌شود. میم‌ها در کنار طنز بصری که دارند می توانند پیام ملت‌ها را به سایر مردم با فرهنگ های متفاوت منتقل کنند. علی رغم ظرفیت بالا،‌ بیشتر میم‌ها هدف خاصی جز خنداندنِ مردم ندارند.

تاریخچه پیدایش میم کوین

قبل از مقایسه دوج کوین و شیبا، بهتر است نگاهی به تاریخچه میم کوین‌ها و اولین Meme coin بپردازیم. دوج کوین اولین میم کوین در دنیا ارزهای دیجیتال می‌باشد. همانطور که قابل پیش‌بینی است، داستان Doge با سایر رمزارزها متفاوت است؛ در ادامه، داستان پیدایش دوج کوین را برای شما روایت خواهیم کرد.

میم کوین چیست؟
سال ۲۰۱۳؛ با وجود گذشت ۵ سال از پیدایش بیت کوین، هنوز هیچ چیز قطعی نیست! عده‌ای معتقداند که بیت کوین می‌تواند دنیا را مجذوب خودش کند و اقتصاد جهان را متحول کند؛ اما هنوز برای باور این رویا کمی زود است. برای بعضی از افراد، ارز دیجیتال یک سرگرمی است که جدی شدن آن کمی دور از منطق است و برای برخی دیگر، ورود پول های الکترونیکی رمزنگاری شده به فضای بازارهای مالی کمی حوصله سر بر است.

بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) از آن دسته افرادی بودند که نگاه جدی نسبت به ارزهای دیجیتال نداشتند و به دنبال راهی برای جذاب کردن فضا بودند. طبق گفته خود این افراد، در ابتدا هیچ تصوری از آینده بازار و پروژه‌ای که در حال توسعه آن بودند، نداشتند. سرانجام مارکوس و پالمر در سال ۲۰۱۳ دوج کوین را بوجود آوردند.

 تاریخچه دوج کوین

پس از سال ۲۰۱۳،‌ در کمتر از دو سال،‌ مارکوس از کار خود اخراج شد و مجبور شد تمام دارایی دیجیتال خود را که در آن زمان به ارزش یک هوندا سیویک دست دوم بود بفروشد. جکسون پالمر، توسعه دهنده دیگر رمزارز Doge، همانند شریک خود دیدگاه متفاوتی نسبت به ارزهای دیجیتال داشت.

نام‌ (نماد) Dogecoin (DOGE)
وبسایت Dogecoin.com
شبکه میزبان BSC (BEP-20)
پروتکل PoW
مارکت تقریبا تمام صرافی‌های مطرح

او معتقد بود که بازار ارزهای دیجیتال به منظور حفاظت از دارایی ثروتمندان شکل گرفته است؛ چراکه سرمایه داران بزرگ با تبدیل ارزهای فیات خود به ارزدیجیتال،‌ از پرداخت مالیات معاف می‌شدند. دیدگاه متفاوت توسعه دهندگان دوج کوین به بازار کریپتوکارنسی سبب شد که Dogecoin را با اولویت طنز و سرگرمی به وجود بیاورند.

استخراج دوج کوین

با وجود اینکه دوج کوین یک کوین است و بلاک چین اختصاصی خودش را دارد، اما استخراج Doge وابسته به لایت کوین است. ماینرهای دوج کوین برای استخراج این رمزارز باید در ابتدا لایت کوین استخراج کنند و پس از آن مقداری دوج نیز پاداش بگیرند که این نوع ماینینگ در نوع خودش جالب است.

مقایسه شیبا و دوج کوین

مقایسه دوج کوین و شیبا اینو چه ضرورتی دارد؟

مقایسه دوج کوین و شیبا،‌ یک قیاس اشتباه است؛ چرا که اساس این دو رمزارز بسیار متفاوت از یکدیگر است. دلیلی که این دو ارز دیجیتال را باهم مقایسه می‌کنیم، شباهت آنها و البته ادعای ریوشی، خالق ناشناس شیبا اینو است. او در ووف پیپر (Woof Paper)، وایت پیپر Shib، ادعا کرده است که شیبا اینو قاتل دوج کوین است.

چه شباهت هایی بین دوج کوین و شیبا وجود دارد؟

دوج کوین و شیبا، چهار نقطه اشتراک دارند که در ادامه به توضیح ان ها خوهیم پرداخت:

 • ماهیت دوج کوین و شیبا: هر دو آن ها جزو میم کوین های موفق هستند.
 • نماد: برای نماد این دو رمزارز،‌ از نژاد معروف سگ ژاپنی، شیبا اینو استفاده شده است.
 • تعداد نامحدود: دوج کوین هیچ محدودیت استخراجی ندارد و شیبا، با وجود داشتن سقف یک کوادریلیونی (۱ میلیون میلیارد)، تفاوت چندانی با دوج ندارد.
 • هردو این رمزارزها در پروژه های خیرخواهانه فعالیت می‌کنند.

تاریخچه پیدایش شیبا اینو

شیبا اینو یک شت کوین و میم کوین تقلیدی است که در اوت ۲۰۲۰ منتشر شد. پس از موفقیت دوج کوین، بسیاری از توسعه دهندگان به فکر توسعه میم کوین ها افتادند. میم کوین های زیادی مانند سیف مون، Dogelon mars و Mona coin وارد بازار شدند و تاکنون (زمان نگارش مقاله) ۱۲۴ میم کوین فقط در کوین مارکت کپ لیست شده است.

ارز دیجیتال شیبا اینو

ارز دیجیتال Shib در اوت ۲۰۲۰ وارد بازار شد و از همان ابتدا،‌ تمام توکن های خود را به صورت قفل شده در شبکه قرار داد. این رمز ارز با سقف یک کوادریلیونی خود، کمی باعث نا امیدی شد و عملا جزو توکن های تورمی قرار گرفت؛ اما با اهدا نیمی از توکن‌های خود به ویتالیک بوترین،‌ خالق اتریوم، اتفاقات جالبی را رقم زد.

نقش ویتالیک بوترین در پروژه رمز ارز شیبا اینو

پس از اهدا نیمی از توکن های Shib به بوترین، او در یک اقدام خیرخواهانه، پنجاه میلیون توکن را به هندوستان بابت تسریع روند درمان کرونا در این کشور اهدا کرد. این اقدام باعث ریزش قیمت شیبا شد؛ ولی در ادامه، بوترین مابقی توکن های خود را از چرخه خارج کرد و همین امر باعث شد تا قیمت Shib افزایش پیدا کند. بوترین با سوزاندن ۹۰ درصد از توکن های خود، در آن زمان، مبلغی بالغ بر ۶.۷ میلیارد دلار را سوزاند.

اصلی ترین تفاوت دوج کوین و شیبا اینو

اولین تفاوت چشم گیر این دو ارز دیجیتال در نحوه بدست آوردن آنهاست. دوج کوین با استفاده از روش اثبات کار (PoW) و شیبا با روش اثبات سهام (PoS) کار می‌کند. تفاوت دوم این دو رمزارز مرتبط با روش اهدای آنهاست. دوج کوین هیچ هدف مشخصی ندارد و امکانات جدیدی را به دنیای بلاک چین اضافه نکرده است.

مقایسه دوج کوین و شیبا
از آن طرف دیگر، شیبا مدعی است که می‌تواند کمک زیادی به بلاک چین و دنیای کریپتوکارنسی بکند. ریوشی مهم ترین هدف خود را از ارائه شیبا، اینطور معرفی کرد که این پروژه،‌ راهی بود برای آزمایش یک پروژه جدیدتر تا پتانسیل میم کوین ها را در رسیدن به موفقیت مورد بررسی قرار دهد.

مقایسه دوج کوین و شیبا از نظر کوین یا توکن بودن

شیبا اینو یک توکن در شبکه بلاک چین اتریوم است و از خود بلاک چین اختصاصی ندارد. بلاک چین اتریوم مزیت‌های خودش را دارد. برای مثال؛ خیال صاحبان ارز دیجیتال Shib بابت ذخیره سازی توکن شیبا راحت است؛ چراکه تعداد کیف پول های شبکه اتریوم بسیار متعدد است. از آن طرف، دوج کوین یک کوین است که شبکه بلاک چین اختصاصی دارد. انواع کیف پول های سخت افزاری شناخته شده و بسیاری از کیف پول های نرم افزاری که معروف ترین آن، والت کوینومی است، از دوج کوین پشتیبانی می‌کنند.

مقایسه دوج کوین و شیبا از نظر تعداد

یکی از مهم ترین ایراداتی که به دوج کوین وارد شده، تعداد نامحدود این رمز ارز است. هیچ سقفی برای دوج کوین تعیین نشده است و همانطور که می‌دانید، زمانی که از یک دارایی به تعداد نامحدود تولید شود ارزش‌ آن به مرور کم و کمتر می‌شود. به همین علت است که دوج کوین را یک رمزارز تورمی می‌نامند.

حمایت ایلان ماسک از دوج کوین

برخلاف Doge، شیبا با تعین سقف یک کوادریلیونی که تقریبا نصف آنها از چرخه خارج شده است، مشخص کرد که یک رمزارز تماما تورمی نیست؛ اما باید بپذیریم که این ارز دیجیتال اصلا کمیاب نیست و نمی‌شود روی افزایش قیمت آن به دلیل نایاب شدنش حساب باز کرد.

آیا شیبا می‌تواند از دوج کوین سبقت بگیرد؟

این روزها نام دوج کوین و شیبا را در کنار هم زیاد می‌شنویم. در این اواخر پیشرفت قیمت Shib بسیار توجه علاقمندان به حوزه کریپتوکارنسی را به خود جلب کرده و باعث تعجب سرمایه گذاران شده است. با این سرعتِ رشد، بعید نیست که شیبا بتواند گوی رقابت را از دوج برباید و با نزدیک شدن به صدر جدول، خود را به عنوان برترین میم کوین معرفی کند.

دوج کوین جامعه فعال و با کیفیتی دارد و علاوه بر آن از حمایت مستقیم ایلان ماسک بهره می برد. از طرف دیگر، شیبا برنامه بهتری برای ارئه دارد و از این نظر می‌توان به آینده آن امیدوار بود. باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه آینده‌ای در انتظار دوج کوین و شیبا خواهد بود. به نظر شما، کدام یک از این دو رمزارز آینده روشن تری دارد؟

سوالات متدوال

سوالات متداول

هدف اصلی شیبا اینو چیست؟

تیم توسعه دهنده شیبا اینو در نظر دارد تا به زودی صرافی غیر متمرکز خود را راه اندازی کند.

 آینده ارزدیجیتال دوج کوین و شیبا چطور پیش‌بینی می‌شود؟

دنیای ارزهای دیجیتال به صورت دقیق قابل پیش‌بینی نیست؛‌ اما آنچه که بیشتر کارشناسان به‌ آن اعتقاد دارند، این است که به صورت کلی نمی‌توان روی آینده میم کوین‌ها حساب ویژه‌ای باز کرد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با مقایسه دوج کوین و شیبا نوشته شده است و  ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۵/۵ - (۷ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام مممنون از مقایسه خوبتون
  یک نکته! اینکه دوج قابل استخراجه و الآن همه PoWها برای طبیعت دوستی یا دارن تغییر فاز میدن یا دارن از بین میرن دلیلی بر این نمیشه که روی شیبا سرمایه گذاری کنیم؟

  پاسخ
  • درود بر شما و ممنون از توجه‌ شما؛
   این نکته که فرمودین میتونه قابل توجه باشه اما به صورت کلی، هر کسی خودش تصمیم گیرندست. من خودم به کل روی شت کوین‌ها و میم کوین ها سرمایه گذاری نمیکنم.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست