اوکی اکسچنج

چگونه ارز دیجیتال دوج کوین را استخراج کنیم؟

چگونه ارز دیجیتال دوج کوین را استخراج کنیم؟

دوج کوین (Dogecoin) در سال ۲۰۱۳، توسط جکسون پالمر و بیلی مارکوس صرفا به عنوان یک شوخی ایجاد شد. در ابتدا آنها قصد داشتند تا از این ارز دیجیتال برای تشویق کاربران توئیتر و ردیت برای تولید محتوای خوب استفاده کنند. برخلاف انتظار آنها، دوج کوین به سرعت مورد توجه جامعه ارزهای دیجیتال قرار گرفت و به یکی از محبوب‌ترین کوین‌های بازار تبدیل شد. از نظر فنی، دوج کوین از بلاک چین لایت کوین استفاده می‌کند، به همین علت بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که برای به‌دست آوردن دوج کوین، کافی است تا لایت کوین استخراج کنند. در این راهنما شما یاد خواهید گرفت که چگونه ارز دیجیتال دوج کوین را استخراج کنید و با انواع ماینرها و روش‌های استخراج این ارز دیجیتال آشنا خواهید شد.

مفهوم استخراج ارز دیجیتال

در نظر داشته باشید که استخراج ارز دیجیتال، فرآیند ایجاد کوین‌های جدید از طریق حل معادلات پیچیده ریاضی است. در این فرآیند که اعتبارسنجی تراکنش‌ها را انجام می‌دهد، ماینرهای بسیاری بر سر پیدا کردن جواب درست با یکدیگر رقابت می‌کنند. آنها با استفاده از دستگاه‌های ماینر تلاش می‌کنند تا یک عبارت هگزادسیمال ۶۴ رقمی، به نام هش (Hash) را پیدا کنند.

اولین ماینری که موفق به پیدا کردن جواب درست (مقدار هش مناسب) شود، اجازه دارد تا اعتبار تراکنش انجام شده را تایید و سپس به دفتر کل دیجیتال (Digital Ledger) بلاک چین اضافه کند. فرایند ماینینگ، شبکه بلاک چین ارز دیجیتال را امن و قابل اعتماد می‌کند. همچنین، تایید اعتبار تراکنش‌های انجام شده پیش از اضافه شدن به بلاک چین، از بروز مشکل دوبار خرج کردن (Double-Spending) جلوگیری می‌کند.

اعتبارسنجی تراکنش‌ها (استخراج ارز دیجیتال) فرآیندی پرهزینه است؛ زیرا به توان محاسباتی و انرژی برق بسیاری نیاز دارد. به همین دلیل، شبکه‌های بلاک چین مبتنی بر اثبات کار (PoW) به ماینرهایی که تراکنش‌های انجام شده را تایید می‌کند، ارز دیجیتال به عنوان پاداش استخراج (Block Reward) پرداخت می‌کند.

چگونه دوج کوین استخراج کنیم؟

پیشد از شروع آماده‌سازی تجهیزات برای استخراج دوج کوین، از داشتن یک اینترنت پرسرعت پایدار و یک منبع برق قابل اعتماد که می‌تواند نیاز ماینر شما را برطرف کند، مطمئن شوید. شما برای شروع استخراج Dogecoin باید شرایط زیر را آماده کنید:

 • انتخاب سخت افزار مناسب برای استخراج
 • انتخاب نرم افزار مناسب که براساس سخت افزار انتخابی (CPU، GPU، ASIC)
 • انتخاب کیف پول ارز دیجیتال دوج کوین
 • راه‌اندازی فرآیند استخراج

راهنمای ماین کردن رمز ارز Dogecoin

در یک نگاه کلی، دوج کوین حاصل یک هارد فورک بر روی بلاک چین لایت کوین (LTC) است و به شکلی غیر مستقیم براساس کدهای بیت کوین (BTC) ایجاد شده است. بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 در الگوریتم اثبات کار خود استفاده می‌کند؛ در حالی که دوج کوین از همان الگوریتم هش Scrypt لایت کوین استفاده می‌کند. الگوریتم هش Scrypt با هدف کاهش توان محاسباتی مورد نیاز برای استخراج، افزایش مشارکت در شبکه و بهره‌وری انرژی به عنوان جایگزین SHA-256 معرفی شد.

دوج کوین لایت کوین بیت کوین
تاریخ عرضه ۶ دسامبر ۲۰۱۳ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ ۳ ژانویه ۲۰۰۹
تعداد کل عرضه ۱۳۲,۰۲۴,۸۴۶,۳۴۴ ۸۴,۰۰۰,۰۰۰ ۲۱,۰۰۰,۰۰۰
الگوریتم استخراج Scrypt Scrypt SHA-256
زمان بلاک ۱ دقیقه ۲.۵ دقیقه ۱۰ دقیقه
پاداش استخراج ۱۰,۰۰۰ DOGE ۱۲.۵ LTC ۱۲.۵ BTC
سختی شبکه ۴.۵ M ۱۱ M ۲۱ T
هش ریت شبکه ۵۰۰ TH/s ۱۶۵ میلیون TH/s ۳۰۰ TH/s

این مزیت‌ها باعث شده تا ماین کردن دوج کوین با دستگاه‌هایی با هش‌ ریت پایین نیز امکان‌پذیر باشد. در حقیقت، استخراج Dogecoin نسبت به بیت کوین یا لایت کوین بسیار سریع‌تر و آسان‌تر است، همچین پاداش بیشتری دارد. بلاک چین دوج کوین در هر دقیقه به ماینری که سریع‌تر از دیگران تراکنش‌ها را تایید کند، ۱۰,۰۰۰ DOGE پاداش می‌دهد. فرایند ماینینگ دوج و دیگر ارزهای دیجیتال در ویژگی‌های زیر با یکدیگر متفاوت است:

 • الگوریتم استخراج: هر ارز دیجیتال دارای قوانین مشخصی برای استخراج کوین‌های جدید است. به این قوانین الگوریتم استخراج یا الگوریتم هش می‌‌گویند.
 • زمان بلاک: به مدت زمانی که طول می‌کشد اعتبار یک بلاک جدید از تراکنش‌ها بررسی و به بلاک چین اضافه شود، زمان بلاک می‌گویند.
 • سختی شبکه: این عدد نشان می‌دهد که استخراج هر بلاک جدید چقدر سخت خواهد بود. سختی شبکه، شبیه احتمال برنده شدن شما در لاتاری استخراج است. همچنین، این عدد بسته به میزان ماینرهای فعال در شبکه تغییر می‌کند.
 • پاداش استخراج: به مقدار ارز دیجیتالی جدیدی که شبکه در ازای هر بلاک به ماینرها پرداخت می‌کند، پاداش بلاک یا پاداش استخراج می‌گویند.

انواع ماینرهای دوج کوین

شما برای استخراج Dogecoin می‌توانید از دستگاه‌های ماینر مختلفی استفاده کنید. استخراج این ارز دیجیتال برخلاف بیت کوین به قدرت هش بالایی نیاز ندارد، بنابراین استخراج دوج کوین حتی با ماینرهای کوچک نیز سودآور خواهد بود. به‌طور کلی، استخراج دوج کوین را می‌توانید با سخت افزارهای زیر انجام دهید:

 • CPU
 •  GPU
 •  ماینر ASIC

استخراج با CPU

از نظر فنی استخراج دوج کوین با استفاده از CPU امکان‌پذیر است، گرچه ممکن است روشی سودآوری نباشد. برخی از افراد نیز از رایانه شخصی خود به عنوان ماینر استفاده می‌کنند که ما آن را توصیه نمی‌کنیم. این روش استخراج، فشار پردازشی زیادی به CPU وارد می‌کند؛ رایانه شما بیش از حد گرم خواهد شد و طول عمر آن کاهش پیدا خواهد کرد. اگر همچنان قصد دارید تا CPU برای استخراج دوج کوین استفاده کنید، می‌توانید از CPUMiner استفاده کنید.

استخراج با GPU

با اینکه امکان استخراج دوج کوین با استفاده از CPU های قدرتمند وجود دارد، اما استفاده از GPU ها انتخاب بهتری است. سودآوری این روش بسیار بیشتر است، زیرا GPU ها سخت‌افزارهای قدرتمندتر و بهینه‌تری برای ماین کردن دوج کوین هستند. کارت‌های گرافیکی مختلفی برای استفاده در استخراج وجود دارند، که چند مورد از آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

 •  RTX 3090
 •  RTX 2080 TI
 •  RTX 2070
 •  GTX 1080 TI
 •  RADEON RX 5700XT
 •  RX 580 GTS

استخراج با ماینر ASIC

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، دوج کوین نیز مانند لایت کوین از الگوریتم اثبات کار Scrypt استفاده می‌کند. بنابراین، ماینرهای Scrypt ASIC سخت افزارهای بهینه‌ای برای استخراج Dogecoin هستند.

ماینرهای ASIC Scrypt بهترین انتخاب برای استخراج Dogecoin هستند.

این سخت افزارها به طور خاص برای استخراج ارزهای دیجیتالی طراحی شده‌اند که از الگوریتم Scrypt استفاده می‌کنند. استخراج دوج کوین با ماینر ASIC نسبت به دو روش دیگر سودآوری بسیار بیشتری دارد. در حال حاضر، بهترین ماینرهای ASIC برای استخراج Dogecoin گزینه‌های زیر هستند:

 • Bitmain Antminer L3
 • BW L21 Scrypt Miner
 • Innosilicon A2 Terminator

در سال ۲۰۱۴، توسعه‌دهندگان دوج کوین برای کاهش احتمال حمله ۵۱ درصدی استخراج دوج کوین را با لایت کوین ادغام کردند. زیرا کاهش ارزش پاداش استخراج دوج کوین، باعث کم شدن تعداد ماینرهای فعال شبکه و پایین آمدن امنیت آن شده بود. استخراج ادغام شده (Merged Mining) به ماینرها اجازه می‌دهد تا Dogecoin، Litecoin و سایر کوین‌های مبتنی بر الگوریتم Scrypt را به‌طور همزمان ماین کنند. با این کار ماینرها می‌توانستند همزمان دو جریان درآمدی داشته باشند و پاداش دریافتی خود را افزایش دهند.

مواردی که باید در استخراج دوج کوین در نظر بگیرید

صرف نظر از اینکه از چه روشی برای استخراج دوج کوین استفاده می‌کنید، باید نکاتی مانند کنترل دما، فضای ذخیره سازی و سر و صدا را در نظر بگیرید. به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم که به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • خنک کننده: فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال، گرما و حرارت بسیاری تولید می‌کند که می‌تواند باعث کاهش طول عمر سخت افزار شما شود. وجود سیستم خنک کننده مناسب، یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در استخراج دوج کوین در نظر بگیرید. این نکته را در نظر داشته باشید که پردازنده‌های گرافیکی نسبت به سایر ماینرها به خنک‌سازی بیشتری نیاز دارند.
 • آلودگی صوتی: این نکته را در نظر داشته باشید که دستگاه‌های ماینر ASIC بسیار پر سر و صدا هستند. خصوصا در مواردی که می‌خواهید از بیشتر از یک دستگاه استفاده کنید.
 • فضا: پیش از راه‌اندازی دستگاه‌های ماینر برای استخراج حتما محل نصب مناسبی را در نظر بگیرید. فضایی عایق و خنک که به دسترسی شما به برق مورد نیاز را فراهم می‌کند.

نرم افزارهای استخراج دوج کوین

نرم افزار ماینینگ یکی دیگر از مواردی است که برای استخراج دوج کوین به آن نیاز دارید. این نرم افزارها به شما امکان می‌دهند تا به بلاک چین Dogecoin متصل شوید و از دستگاه ماینر خود برای کسب پاداش استفاده کنید. در حال حاضر پنج نرم افزار اصلی برای استراج وجود دارند که عبارتند از:

 • EasyMiner (برای مبتدیان)
 • CGminer (برای ماینر ASIC)
 • CudaMiner (برای کارت گرافیک Nvidia و ASIC)
 • CPUMiner (برای CPU)
 • MultiMiner (پیشنهادی برای ASIC)

حتما پیش از شروع کار استخراج، از هماهنگی سخت افزار و نرم افزار انتخابی خود مطمئن شوید.

روش‌های استخراج دوج کوین

براساس بودجه و تجهیزات شما روش‌های مختلفی برای استخراج دوج کوین و دیگر ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات کار (PoW) وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از:

 • استخراج انفرادی (Solo Mining)
 • استخر استخراج (Mining Pool)
 • استخراج ابری (Cloud Mining)

استخراج انفرادی Dogecoin

از نظر تئوری، ماینینگ انفرادی می‌تواند بسیار سودآوری باشد زیرا شما می‌توانید تمام پاداش‌های استخراج بلاک‌های جدید را برای خود نگه دارید. در عمل، این روش استخراج دوج کوین تنها زمانی بازدهی زیادی دارد که شما از یک ماینر با قدرت محاسباتی بالا استفاده کنید. رقابت در فضای استخراج Dogecoin بسیار زیاد است، به همین دلیل ماینینگ انفرادی در مقیاس کوچک عملا هیچ سودی نخواهد داشت. زیرا شما در حال رقابت با بزرگ‌ترین استخرهای استخراج جهان برای دریافت پاداش بلاک هستید.

استخر استخراج Dogecoin

استخر ماینینگ یکی روش‌های استخراج است که در آن گروهی از ماینرها با هدف افزایش شانس خود برای به‌دست آوردن پاداش، توان محاسباتی خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. استفاده از استخر استخراج به ماینرهای کوچک اجازه می‌دهد تا ریسک از دست دادن سرمایه خود را کاهش و شانس سودآوری را افزایش دهند.

شاید استخراج ابری دوج کوین بهترین گزینه موجود باشد، اما ریسک زیادی دارد!

استفاده از یک استخر ماینینگ برای استخراج دوج کوین هزینه‌های مصرف انرژی شما را کاهش می‌دهد و شانس شما را برای دریافت پاداش افزایش خواهد داد. در این استخرها، پاداش استخراج به دست آمده به میزان مشارکت میان ماینرها تقسیم می‌شود. در ادامه بهترین استخرهای استخراج دوج کوین را به شما معرفی می‌کنیم:

 • AntPool
 • Prohashing
 • ViaBTC
 • TrustPool

استخراج ابری Dogecoin

آخرین روش استخراج دوج کوین، استفاده از سرویس‌های کلود ماینینگ یا استخراج ابری است. در این روش یک شرکت برای شما دوج کوین استخراج می‌کند و هزینه خدمات خود را به شکل ماهانه یا سالانه از شما دریافت می‌کند. اگر قصد دارید تا از سرویس‌های استخراج ابری استفاده کنید، گزینه‌های زیر برای شما مناسب است:

 •  Nicehash
 • Eobot
 • Genesis Mining

سوالات متدوال

سوالات متداول

مهم‌ترین مشکل استخراج ابری دوج کوین چیست؟

ریسک زیاد استخراح ابری، مهم‌ترین مشکل برای این روش ماینینگ است.

بهترین دستگاه‌ها برای استخراج DOGE چیست؟

بهترین دستگاه‌ها برای ماینینگ رمز ارز دوج به ترتیب از کم بازده‌ترین به بهترین عبارت است از CPUهای قدرتمند، GPU و دستگاه‌های ایسیک.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با استخراج دوج کوین نوشته شده است و آکادمی ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • به نظرتون ماینینگ دوج تو شرایط فعلی میصرفه؟

  پاسخ
  • درود بر شما
   به صورت کلی ماینینگ رمز ارز دردسر‌ها و مشکلات خودشون رو دارن که میتونه آزار دهنده باشه؛ البته که همه‌ چیز به روحیه و شرایط شما بستگی داره.
   از جهت به صرفه بودن، نحوه استخراج و دستگاهی که استفاده میشه خیلی تاثیر گذار هست که هر شخص متناسب با شرایطی که داره میتونه صرفیدن با نصرفیدن رو بسنجه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست