اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال هارمونی (Harmony) و توکن ONE

ارز دیجیتال هارمونی (Harmony) و توکن ONE

هارمونی (Harmony) پلتفرمی مبتنی بر بلاک چین است که قصد دارد بدون قربانی کردن مقیاس‌پذیری یا تمرکززدایی به حل معمای رسیدن به هر دو هدف بپردازد. هارمونی در تلاش است تا با ایجاد یک شبکه سریع و متن باز از گره‌هایی که توسط جامعه اداره می‌شوند به این هدف دست یابد. در این مقاله قصد داریم به طور کامل شما را با ارز دیجیتال هارمونی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

مشاهده: قیمت لحظه ای هارمونی

هارمونی چیست؟

هارمونی پلتفرمی غیرمتمرکز با هدف ایجاد پلی میان مقیاس پذیری و تمرکز زدایی است. این شبکه در سال ۲۰۱۹ در لانچ پد بایننس به عنوان عرضه اولیه مبادله (IEO) راه‌اندازی شد. شبکه هارمونی با شعار “تمرکززدایی در مقیاس” و همچنین با تأکید بر روی اشتراک‌گذاری داده‌ها و ایجاد صرافی‌هایی با دارایی‌های قابل تعویض و غیر قابل تعویض ایجاد شده است. علاوه بر این، هارمونی نوید افزایش توان عملیاتی به منظور جلوگیری از سرعت پایین و تأخیر و کارمزد‌های گزاف را داده است. ترکیب تأخیر و کارمزد قرار است پلتفرم را در راه رسیدن به ایجاد زمینه‌های اقتصادی غیر متمرکز کمک کند.

هارمونی چیست؟

البته هارمونی (harmony.one) قبل از راه‌اندازی در عرضه اولیه، به عنوان یک استارتاپ در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شده بود. سرمایه‌گذاران متعددی از جمله سرمایه‌گذاری Consensus Capital سیلیکون ولی، Lemniscap VC هنگ‌کنگ و دیگران، به جمع‌آوری سرمایه برای این پروژه علاقه‌مند بودند، آن‌ها توانستند در‌ آوریل سال ۲۰۱۹ حدود ۱۸ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کنند.

نام (نماد) هارمونی (ONE)
شبکه هارمونی
جایگاه فعلی (مارکت کپ) ۸۰ام (۷۴۰,۵۶۰,۱۰۸ دلار)
مارکت بایننس، کوکوین، Gate.io، هیوبی، کوینکس و هات بیت

سرمایه‌گذاران تقریباً ۸.۲ میلیارد توکن ONE خریداری کردند که ۶.۱۲ میلیارد آن پیش از ماینینگ ذخیره شده بود. هارمونی به سرمایه‌گذاران امکان دسترسی به اکوسیستمی را می‌دهد که با تأکید بر اشتراک‌گذاری داده‌ها، بازار‌های غیرمتمرکز، نظارت بر زنجیره تأمین، مبادلات تبلیغاتی، سیستم‌های رتبه‌بندی اعتباری و بازی، امکان پذیرش شرکت‌ها را در بین مشاغل مختلف فراهم می‌کند.

هدف از راه اندازی پروژه هارمونی چیست؟

هارمونی در وایت پیپر خود بیان کرده است که قصد دارد به اهدافی دست یابد که هیچ پلتفرمی تا به حال نتوانسته است به آن‌ها برسد.

اهداف اصلی هارمونی

برطرف کردن محدودیت‌های ساختاری جهت تبدیل ارز دیجیتال به پول دیجیتالی

این امر تا حد زیادی به موضوع مقیاس‌پذیری مربوط می‌شود، مانند آنچه افزایش محبوبیت بیت کوین با آن روبرو شد و باعث کاهش عملکرد و افزایش هزینه استفاده از سیستم پرداخت گردید. برای جلوگیری از این اتفاق، هارمونی از فناوری به نام دیپ شاردینگ استفاده می‌کنند تا بتواند اعتبار تراکنش، ارتباطات شبکه و همچنین وضعیت بلاک چین را پوشش دهد. تلاش برای مقیاس‌پذیری کامل بر این اساس است که روش مدولار را به منظور تلاش برای دستیابی به اجماع “در مقیاس” کنار گذاشته است. این شامل بهبود الگوریتم‌های اجماع، شبکه و سیستم‌ها در چندین لایه برای افزایش عملکرد بدون به خطر انداختن تمرکززدایی است.

افزایش توان عملیاتی

هارمونی برخلاف سایر بلاک چین‌ها، مانند اتریوم که ویژگی‌های مختلفی از مقیاس‌پذیری را فدای سرعت تراکشن بالا می‌کنند، به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل است. از نظر هارمونی، راه حل‌های رقبا، قادر به حل مشکلات مقیاس‌پذیری نیستند و یا برنامه‌هایی که به سرعت بالا نیاز دارند، مثل بازی‌ها و صرافی‌ها را پشتیبانی نمی‌کند. به طور مشابه، بلاکچین‌هایی مانند EOS و IOTA سعی کرده‌اند مکانیسم‌های اجماع را با فناوری نوآورانه مانند نمودار‌های غیر چرخشی (DAG) جایگزین کنند.

اما تمام راه حل‌های رقبا برای امنیت و تمرکززدایی مشکلاتی را ایجاد می‌کند. به همین خاطر هارمونی با گره‌های اعتبارسنجی در تلاش از تا تراکنش‌ها را به صورت همزمان پردازش کند. در نتیجه، با افزایش تعداد گره‌ها، توان کلی تراکنش‌ها باید به صورت خطی و موازی افزایش یابد. نسخه آزمایشی هارمونی که در سپتامبر راه‌اندازی شد و  توانست به ۱۱۸ هزار تراکنش در ثانیه با ۴۴ هزار گره دست یابد. هدف آن نیز کاهش فاصله تا ۲۰۰۰ TPS ویزا به صورت روزانه بود.

افزایش کارایی و سرعت با پروتکل اجماعی هارمونی

ظرفیت پروتکل Harmony\’s Fast Byzantine Fault Tolerant (FBFT) برای استفاده از پردازش معاملات موازی برای رشد و جلوگیری از تأخیر در اتصالات، بسیاری از مقیاس‌پذیری و توان ادعا‌های سیستم را حل می‌کند. این سیستم به گونه‌ایی طراحی شده است که امکان تبادل سریع پیام و اجماع را فراهم می‌کند. هارمونی نیز به دستگاه‌های بیشتری امکان مشارکت در اجماع را می‌دهد تا مشکل تمرکززدایی را کاهش دهد. فرایند دیپ شاردینگ مبتنی بر یک معماری اثبات سهام است؛ که از روش تولید تصادفی توزیع شده (DRG) استفاده می‌کند تا در نهایت امن، قابل تأیید و مقیاس‌پذیر باقی بماند.

افزایش کارایی و سرعت با پروتکل اجماعی هارمونی

دیپ شاردینگ (Deep Sharding) چگونه کار می‌کند؟

یک از روش‌هایی که توسعه‌دهندگان از آن برای افزایش سرعت تراکنش‌های سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌کنند، شاردینگ نام دارد. به طور خلاصه، این مفهوم مبتنی بر روشی برای بهبود کارایی پایگاه داده است که قبلاً مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از شناخته شده‌ترین دیپ شادینگ‌ها، Zilliqa است. هر قسمت آن بخشی از تعداد کل تراکنش‌های شبکه Zilliqa را پردازش می‌کند. در نتیجه، این پلتفرم از افزایش تعداد قطعات سود می‌برد؛ زیرا ممکن است تراکنش‌ها توسط واحد‌های بیشتری نظارت شوند.

تنها مشکل این استراتژی این است که قابلیت تقسیم‌بندی ذخیره‌سازی بلاک چین را ندارد. به همین خاطر دستگاه‌ها به منابع محدودی دسترسی پیدا می‌کنند. حملات تصرف واحد‌ها نیز افزایش می‌یابد. از این رو هارمونی دیپ شاردینگ وضعیت بلاک چین را به عنوان یک پیشنهاد ارائه می‌دهد.

دیپ شاردینگ هم در سطح معامله و هم اجماع است.در نتیجه گره‌ها می‌توانند گره‌های دیگری را که در معاملات نقش دارند، شناسایی کنند و به عنوان بخشی از فرایند ایجاد اجماع با آن‌ها معاملات انجام دهند. این به منظور افزایش قابلیت پردازش موازی پلتفرم و در نتیجه افزایش توان عملیاتی است. سرانجام، با حذف ضرورت نگه داشتن کل حالت بلاک چین توسط گره‌ها، دستگاه‌های با ظرفیت کمتر نیز ممکن است به عنوان گره به شبکه بپیوندند.

امنیت هارمونی شاردینگ چگونه است؟

سیستم شاردینگ بدون تخصیص تصادفی گره‌های در برابر حملات کد‌ها آسیب‌پذیر است. چرا که تصادفی سازی تشخیص اینکه کد متعلق به کدام شارد (Shard) است را سخت می‌کند. در نتیجه، بسیاری از سیستم عامل‌های رمز ارز که از این فناوری استفاده می‌کنند، تعدادی جایگزین ایجاد کرده‌اند.

این سیستم تولید تصادفی توزیع شده (DRG) هارمونی بعد از مطالعه و آزمایش دو راه حل مشابه دیگر مانند OmniLedger و RapidChain توسط سازندگان آن توسعه یافت. اکثر این راه حل‌ها کمبود سرعت و امنیت داشته‌اند و همین باعث توسعه سیستم منحصر به فرد هارمونی شده است.

تیم هارمونی تصمیم گرفت که نقاط قوت تابع تصادفی قابل تأیید مبتنی بر الگوورند (VRF) را با تابع تأخیر تأیید‌پذیر (VDF) مبتنی بر اتریوم ۲. ۰ ترکیب کند. گره‌های اعتبارسنج از BRH برای تولید اعداد تصادفی و ارسال آن‌ها به گره‌های Leader استفاده می‌کنند. یعنی گره‌ایی که از اطلاعات دریافت شده عدد تصادفی ایجاد می‌کند. به طور همزمان، VDF برای به تعویق انداختن افشای این عدد به منظور ایمن‌تر کردن روش استفاده کند.

عملکرد هارمونی از پروتکل تولید عدد تصادفی OmniLedger سریع‌تر است. همچنین در مقایسه با رپید چین، هارمونی با سیستم VSS قابل تأیید است. در نهایت، با اجرای اجماع BFT برای ارائه نهایی به اعداد تصادفی، هارمونی از آنچه برای اتریوم ۲. ۰ در نظر گرفته شده بود فراتر رفت.

اجماع FBFT چیست؟

هارمونی علاوه بر استفاده از پروتکل‌های استاندارد شده اثبات کار و سهام، از راه حلی به نام “تحمل گسل سریع بیزانس” یا FBFT استفاده می‌کند. این در واکنش به پارادایم عملی تحمل خطای بیزانسی (PBFT) زیلیکا شکل گرفته است که به عنوان پیچیدگی فرآیند ارتباط هم تلقی می‌شود:

گره‌های اعتبارسنج در Harmony هنگام استفاده از FBFT در پخش رأی شرکت نمی‌کنند. اما از چند امضایی جهت کاهش پیچیدگی مدیریت ارتباط استفاده می‌کنند. اعتبار سنجی‌ها از طریق روش اثبات سهام انتخاب می‌شوند، به این معنی که برای انتخاب شدن به توکن‌های آن‌ها توجه می‌شود. هر چه تعداد آن‌ها بیشتر باشد، شانس آن‌ها برای انتخاب بیشتر خواهد بود. زنجیره بیکن در هارمونی یک زنجیره Shard خاص است که سهام معتبر را می‌پذیرد. همچنین مسئول تولید اعداد تصادفی (DRG) نیز هست.

اجماع FBFT چیست؟

ارتباطات بین خرد (Cross- Shard)

همچنین توجه داشته باشید که Kademlia، یک جدول هش توزیع شده و فناوری مسیریابی، در بستر هارمونی است که برای تسهیل ارتباطات بین سطوح استفاده می‌شود. این فناوری به عنوان یک دارایی حیاتی تعریف شده است که انتظار می‌رود پیچیدگی پروتکل‌های ارتباطی شبکه هارمونی را کاهش دهد.

به گفته Kademlia، هر گره شبکه یک جدول مسیریابی دارد که فاصله بقیه قسمت‌ها را که تابعی از‌شناسه shard است، پیگیری می‌کند. Kademlia تنها گره‌هایی که نزدیک‌شناسه شارد هستند می‌توانند پیام‌هایی را ارسال کنند و نیازی به پخش پیام برای همه خرده‌های دیگر در “همسایگی” ندارند. در صورتی که بلاک جدید به زنجیره خرد اضافه شود، مسیریابی Kademlia برای انتقال هدر‌های بلاک به زنجیره بیکن استفاده می‌شود.

نقش توکن بومی هارمونی، وان (ONE)

توکن ONE با تسهیل مشارکت در اکوسیستم هارمونی و عملکرد به عنوان وسیله پرداخت برای فعالیت‌های مختلف در شبکه، راه اصلی اکوسیستم را حفظ می‌کند. این امر به روش زیر انجام می‌شود:

توکن ONE در مدل اجماعی هارمونی استفاده می‌شود. به این صورت که هولدر‌های آن می‌توانند جوایز بلاکی دریافت کنند و برای حفظ عملکرد سیستم پاداش بگیرند. از این توکن جهت پرداخت هزینه‌های معاملات، هزینه‌های ذخیره‌سازی و هزینه گس و سایر موارد استفاده می‌شود. همچنین به هولدر‌های توکن‌های ONE به عنوان بخشی از مکانیزم حکمرانی این پلتفرم با کمک توکن‌های ONE حق رای داده می‌شود.

نمودار قیمت توکن هارمونی

harmony Harmony
$۰.۰۰
نتیجه پایانی

هارمونی بر اساس اشتراک‌گذاری داده‌های شخصی، یک پیشنهاد برای اجرای درآمد عمومی جهانی (UBI) را ارائه کرد. با استفاده از بلاک چین هارمونی، داده‌ها در ازای پرداخت بازاریابان، مغازه‌ها یا رسانه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند. پس از تجزیه انحصارات اشتراک‌گذاری داده‌ها، درآمد به دست آمده به عنوان درآمد تکمیلی یا پایه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

پروژه هارمونی چیست؟

هارمونی یک پلتفرم غیرمتمرکز با هدف ایجاد پلی میان مقیاس پذیری و تمرکز زدایی در پروژه‌های بلاک چین است.

راه‌کار Harmony برای افزایش مقیاس‌ پذیری و تمرکز زدایی به صورت همزمان چیست؟

استفاده از تکنیک دیپ شاردینگ و الگوریتم اجماع FBFT به هارمونی کمک خواهد کرد تا به صورت همزمان تمرکززدایی و مقیاس‌پذیری را افزایش دهد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با ارز دیجیتال هارمونی نوشته شده است و  ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست