اوکی اکسچنج

بررسی اصطلاحات ICO‌، IEO‌، IFO‌ و IPO

آشنایی با ICO‌ها، IEO‌ها و IFO‌ها

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. روش‌هایی‌ها که منجر به تغییر نحوه جمع‌آوری سرمایه و توسعه کسب و کار‌ها شده است. به همین خاطر ما باید برای جلوگیری از از دست دادن این فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های آینده با برخی از آن‌ها آشنا شویم. در این مقاله، به بررسی تفاوت‌ها و ویژگی‌های مختلف ۳ روش ICO، IEO و IFO می‌پردازیم.

عرضه‌های اولیه عمومی IPO

یکی از روش‌هایی که تقریباً همه با آن آشنا هستند IPO است. اولین باری که یک شرکت سهام خود را به منظور کسب سرمایه و توسعه تجارت خود در معرض دید عموم قرار می‌دهد، به عنوان IPO شناخته می‌شود. اکثر عرضه‌های اولیه عمومی (IPO) توسط بانک‌های سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

عرضه‌های اولیه عمومی IPO

فناوری همیشه یک راه نجات دهنده در زندگی ما بوده است و اکنون نیز به ما در رشد کسب و کار‌ها کمک می‌کند. متأسفانه، از آنجایی که اکثر شرکت‌های کوچک و استارتاپ‌ها فاقد دارایی‌ها و سوابق مشابه با شرکت‌های بزرگ‌تر هستند، تأمین مالی برای توسعه کسب‌وکار دشوارتر است. از این رو ICO، IEO و IFO سه راه جدید برای سرمایه‌گذاری و جمع‌آوری پول نقد هستند که در نتیجه ارز‌های دیجیتال پدید آمده‌اند.

عرضه اولیه کوین (ICO)

عرضه اولیه کوین یا ICO‌ها روشی برای تأمین مالی شرکت است، که در آن یک توکن دیجیتالی را در بلاک چین به عموم مردم می‌فروشند. به زبان ساده‌تر، سرمایه‌گذاران مختلف عرضه‌های اولیه یک شرکت را که عرضه می‌شود، می‌خرند. سپس با در نظر گرفتن پروژه توکن آن را نگه می‌دارند تا در صورت افزایش قیمت شرکت، سود کنند. صادرکنندگان توکن نیز بتوانند با فروش آن‌ها بودجه‌ای برای پروژه‌های خود ایجاد کنند.

ویژگی ICO

زمانی که شرکتی از طریق ICO سرمایه‌ای را جذب می‌کند، توکن‌های را منتشر می‌کند که می‌توانند با سایر ارز‌های محبوب مانند بیت کوین و اتریوم معامله شوند. سرمایه‌گذار باید ارز مورد نظر خود را ارسال کند تا در مقابل از شرکت توکن آن را دریافت کند. به منظور به‌روز نگه داشتن سرمایه‌گذاران در مورد پروژه، شرکتی که درخواست بودجه می‌کند، یک Whitepaper نیز تهیه خواهد کرد.

انواع پروژه‌های ICO

توکن سرمایه گذاری/ توکن دارایی

این نوع مانند داشتن سهام، دریافت حق سرمایه‌گذاری در کل پروژه یا بخشی از پروژه است. ممکن است به شما این فرصت داده شود که رای دهید یا سودی را دریافت کنید.

توکن Utility

استفاده از محصولات یا خدمات پروژه یا شرکت با نشان دادن توکن امکان‌پذیر است. پروژه‌های ICO همچنین باید کد قرارداد هوشمند را (به عنوان یکی از مواردی که قبل از سرمایه‌گذاری باید در نظر بگیرید) برای بازرسی در دسترس قرار دهند. به دلیل هزینه پایین تأمین مالی، از جمله جنبه روابط عمومی و استفاده از قرارداد‌های هوشمند برای سرعت بخشیدن به فرآیند، ICO‌ها در کسب و کار استارتاپی بسیار محبوب هستند.

مزایای استفاده از روش سرمایه‌گذاری ICO

نقدینگی

کمبود پول یکی از رایج‌ترین موانع برای کسانی است که به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید هستند. نه تنها سرمایه‌گذاران نقدینگی زیادی با ICO دارند، بلکه بازار ثانویه تضمین می‌کند که قیمت‌گذاری بلادرنگ به ارزش فعلی پروژه بستگی دارد.

فضای رقابتی کمتر

بسیاری از پروژه‌ها هستند که در جمع‌آوری سرمایه از طریق روش‌های سنتی شکست می‌خورند. دلایل شکست می‌تواند متعدد باشد که یکی از آن‌ها وجود رقبای قوی است. پروتکل‌های جمع‌آوری سرمایه ICO‌ها آنقدر ساده هستند که هر پروژه می‌تواند از آن پول به دست آورد.

مزایای استفاده از روش سرمایه‌گذاری ICO

قابل دسترس در همه جا

ویژگی غیرمتمرکز بودن این نوع از سرمایه‌گذاری هر شخصی را در کره زمین قادر می‌سازد تا از آن استفاده کند. برای مشارکت در این نوع سرمایه‌گذاری تنها به مقداری پول برای خرید نیاز دارید.

خطر‌های سرمایه‌گذاری در روش ICO

عدم آشنایی با صاحب پروژه ممکن است خطراتی مانند سرانجام نرسیدن پروژه و عدم تکمیل کردن آن ختم شود. شما نمی‌توانید تشخیص دهید که صاحب پروژه قصد دارد چه کاری با پول شما انجام دهد.

 • این امکان وجود دارد که شما از حقوق خود یا پروژه‌ای که به آن علاقه دارید اطلاع کافی نداشته باشید.
 • شرکت و کیف پول دیجیتال قابل اعتماد نباشد.
 • شاید متوجه قرارداد هوشمند و وایت پیپر شرکت نشوید.

مثالی از یک پروژه واقعی ICO

JFin Coin از یک ICO مبتنی بر بلاک چین برای ارائه ۱۰۰ میلیون توکن J Ventures Company Limited (JVC) استفاده می‌کند. این سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک پلتفرم وام دیجیتال غیرمتمرکز (DDLP)، که یک پلت فرم وام آنلاین مبتنی بر بلاک چین است، استفاده خواهد شد.

عرضه اولیه فارم (IFO)

در نظر داشته باشید Initial Farm Offering یا IFO یک روش جمع‌آوری سرمایه است که به پروژه‌های جدید DeFi اجازه می‌دهد تا با شرکت در رویداد‌های پیش فروش که توسط صرافی‌های غیرمتمرکز و پس از ارزیابی دقیق پروژه برگزار می‌شود، سرمایه مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنند. در واقع می‌توان گفت IFO‌ها جایگزینی برای روش ICO‌ها هستند. همچنین پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر اصطلاحات این بازار، حتما واژه نامه ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

دو نوع متداول IFO وجود دارد:

 • فروش نامحدود: کاربران می‌توانند هر تعداد توکن BNB و CAKE را که دوست دارند با هزینه تعیین شده استیک کنند.
 • فروش پایه: برعکس فروش نامحدود است. کاربران مقدار مشخصی از توکن‌ها را در فروش اولیه سرمایه‌گذاری کنند، هزینه مشارکت دریافت نمی‌کنند.

روش انجام IFO

اولین قدم برای عضویت در یک IFO ایجاد یک حساب کاربری در یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز است که از این قابلیت پشتیبانی می‌کند. برای شرکت در IFO، کاربران باید توکن‌های CAKE یا BNB (بسته به محدودیت‌های مشارکت) را استیک کنند. آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که عملیات فارمینگ به دلیل کمبود پول مختل نمی‌شود. این توکن‌ها در پایان مراحل به کاربران تعلق می‌گیرد.

می‌توانید از توکن LP (توکن نقدینگی) برای خرید توکن IFO در محدودیت زمانی استفاده کنید. وقتی زمان فروش به پایان رسید، این فرصت را خواهید داشت که یک توکن IFO در کیف پول خود دریافت کنید. اگر علاقه زیادی به توکن‌های پروژه IFO وجود داشته باشد، نسبت تعهد توکن LP بالا خواهد بود. پس از آن، تعهد شما جزء جزئی پروژه کلی خواهد بود. اگر مشارکت شما ناکافی باشد، نمی‌توانید معیار‌های خرید IFO توکن را برآورده کنید، اما کل مقدار توکن LP را دریافت خواهید کرد تا به کیف پول خود بازگردید.

مزایای استفاده از روش IFO

حذف واسطه‌ها

در شبکه IFO، تراکنش‌های همتا به همتا به کاربران این امکان را می‌دهند که در درازمدت بتوانند پول خود را ذخیره کنند، حتی اگر تازه وارد دنیای ارز‌های دیجیتال شده باشند.

امنیت بالا

به دلیل مارجین دو واحدی، تأمین مالی پروژه در پلتفرم‌های IFO ایمن است.

غیرمتمرکز

کاربران و سرمایه‌گذاران از تمرکززدایی سود می‌برند زیرا همه معاملات و فعالیت‌ها شفاف هستند.

نقدینگی

کاربران می‌توانند سود بلندمدت و نقدینگی فوری داشته باشند.

خطر‌های سرمایه‌گذاری در روش IFO

 • کاربران ممکن است به پروژه بی‌علاقه باشند.
 • ممکن است به دلیل ازدحام بیش از حد، توکن IFO را که به دنبال آن هستید از دست بدهید.
 • در حالی که منتظر شروع دوره جدید پروژه بودید، فرصتی را از دست دادید. به جای گذاشتن توکن LP برای IFO، ممکن است از آن برای فارم و سود استفاده کرده باشید.

مثالی از یک پروژه واقعی IFO

تصویر بالا، پروژه IFO Token Yieldwatch (WATCH) با تمام جزئیات، از جمله هدف، زمان راه‌اندازی، اندازه توکن، هدف پول، توکن برای سوزاندن و موارد دیگر نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید در مورد پروژه بیشتر بدانید، به وب سایت پروژه بروید و نگاهی به جزئیات آن بیاندازید.

عرضه اولیه صرافی IEO

Initial Exchange Offering یا IEO نوعی تأمین مالی است که در آن صرافی دارایی دیجیتال به عنوان یک واسطه بین شرکت و سرمایه‌گذاران بالقوه عمل می‌کند. صرافی‌هایی مانند بایننس، هوبی، بیترکس و OKEx از معتمد‌ترین صرافی‌هایی هستند که معمولاً از IEO استفاده می‌کنند.

عرضه اولیه صرافی IEO

ویژگی IEO

توکن‌های Utility اکثر پروژه‌های IEO را تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال، بایننس اکسچنج یک ابزار بایننس لانچ پد را فراهم می‌کند که به پروژه‌ها اجازه می‌دهد منتشر کنند و بایننس روند IEO را برای آن‌ها مدیریت کند.

نحوه انجام این کار به این صورت است:

 • بایننس لانچ پد به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا تمام اطلاعات پروژه‌ها را مشاهده کنند.
 • سرمایه‌گذاران باید توکن‌هایی مانند Stake BNB یا BUSD را در IEO Token Launchpool به انتخاب خود به اشتراک بگذارند.
 • پس از آن، سرمایه‌گذاران کوین‌های IEO را بر اساس درصد سهام خود دریافت خواهند کرد. ‌ییلد فارمینگ نام این روش است.

مزایای استفاده از روش سرمایه‌گذاری IEO

امنیت بالا

از آنجایی که صرافی‌ها بر روی این نوع پروژه‌ها نظارت می‌کنند، سرمایه‌گذاران نگران تیم پشت پروژه، خراب شدن پروژه و یا فرار کردن صاحب پروژه با سرمایه‌ها نیستند.

فرآیند آماده‌سازی سریع

به دلیل قابل اعتماد بودن صرافی‌ها، زمان کمتری برای شناسایی و ایجاد آن نیاز است. ناگفته نماند که پروژه در صرافی‌ها حمایت و تبلیغ می‌شوند.

راه آسان برای ورود به بازار‌های جدید

از آنجایی که صرافی‌ها، پایگاه کاربری بزرگی هستند، ورود افراد جدید یا تازه کار را آسان‌تر می‌کنند. چرا که دستیابی به صرافی‌ها نیز آسان است.

اعتماد

مزیت اساسی یک IEO در مقابل یک ICO اعتماد است. صرافی‌ها معیار‌های سختگیرانه‌ای را برای همه فرصت‌های تأمین مالی بالقوه اعمال می‌کنند و تنها مواردی را انتخاب می‌کنند که می‌توانند از دستیابی به اهداف پروژه اطمینان حاصل کنند.

خطرات استفاده از IEO

از آنجایی که کوین منحصر به یک صرافی است، ممکن است نقدینگی کمی داشته باشد. کاربران ممکن است به برخی از پروژه‌های IEO بی‌علاقه باشند.

مثالی از پروژه IEO

در نظر داشته باشید که Alien Worlds یا دنیای بیگانه (TLM)، یک پروژه IEO در بایننس است که می‌توان آن را یک مثال بسیار خوب و کاربردی از IEO به شمار آورد.

کدام یک بهتر است؟ IEO یا ICO؟

با وجود اینکه IEO‌ها نسبت به ICO‌ها از سطح اطمینان بیشتری از جانب سرمایه‌گذاران برخوردار هستند، اما معایبی نیز دارند. اولین عیب این روش سرمایه‌گذاری این است که صرافی‌ها معمولاً به دنبال منابع تجاری خود هستند، بنابراین ممکن است پروژه‌های با پتانسیل رشد بالا را به دلیل ارائه نکردن پیشنهاد تجاری مناسبِ توسعه دهنده، آن پروژه را رد کند. دوم، IEO‌ها با گران‌تر بودن نسبت به ICO‌ها، مانع ورود استارتاپ‌های کوچک‌تر می‌شوند. و در نهایت تنها کسانی می‌توانند در IEO‌ها شرکت کنند که عضو صرافی ارز دیجیتال مورد نظر باشند.

کدام یک بهتر است؟ IEO یا ICO؟

نتیجه پایانی

در دنیای امروزی چندین روش برای جذب سرمایه و کمک به کسب و کار‌ها از طریق بلاک بلاک چین و امور مالی غیر متمرکز ایجاد شده است. این روش‌های جدید شکاف بین یک شرکت استارتاپی و یک شرکت بزرگ را پر می‌کند و به شرکت‌های کوچکتر فرصت رشد و توسعه می‌دهد. در پایان، نگاهی به بزرگترین ICOها در تاریخ ارزهای دیجیتال می‌اندازیم.

# نام پروژه مبلغ جمع‌ آوری‌شده (دلار) تاریخ
۵ HDAC ۲۵۸ میلیون ۲۰۱۷
۴ Dragon Coin ۳۲۰ میلیون ۲۰۱۸
۳ Tatatu ۵۷۵ میلیون ۲۰۱۸
۲ Toncoin ۱.۷ میلیارد ۲۰۱۸
۱ EOS (ایاس) ۴.۲ میلیارد ۲۰۱۸

 

سوالات متدوال

سوالات متداول

ICO چیست؟

عرضه اولیه کوین یا ICO‌ها روشی برای تأمین مالی شرکت است، که در آن یک توکن دیجیتالی را در بلاک چین به عموم مردم می‌فروشند.

IEO چیست؟

عبارت IEO به معنی نوعی تأمین مالی است که در آن صرافی دارایی دیجیتال به عنوان یک واسطه بین شرکت و سرمایه‌گذاران بالقوه عمل می‌کند. 

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با ICO‌، IEO‌، IFO‌ و IPO نوشته شده است و ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست