اوکی اکسچنج

معاملات ارزهای دیجیتال و اختلال اینترنت

قطعی اینترنت و ارزهای دیجیتال

طی هفته‌های گذشته، اختلال و قطعی اینترنت در ایران، باعث ایجاد ترس و اضطراب در معامله‌گران و کاربران فضای ارزهای دیجیتال شده است؛ از آنجا که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران برای انجام فعالیت‌های عادی خود نیاز به اینترنت و اتصال به سرویس‌های داخلی یا خارجی دارند، محدودیت‌ها و اختلالات طی مدت گذشته موانع زیادی را برای آن‌ها ایجاد کرده است.

ممکن است وضعیت ناپایدار و غیرقابل پیش‌بینی اینترنت در ایران تا مدت‌های طولانی باقی بماند؛ در این صورت سرمایه‌گذاران و معامله‌گران کریپتوکارنسی با معاملات و ارزهای دیجیتال خود چه کنند؟

در این مقاله می‌خواهیم برخی نکات مهم را یادآور شویم که به تریدرها و هولدرهای ارزهای دیجیتال در این وضعیت ناپایدار کمک کند؛ پس در ادامه همراه ارزتودی باشید.

معاملات در صرافی‌های ارز دیجیتال

کاربران ایرانی در دنیای ارزهای دیجیتال در پلتفرم خرید و فروش ایرانی یا خارجی با توجه به هدف و سایر معیارهای خود، فعالیت می‌کنند. در حال حاضر و با محدودیت‌های پیش‌رو فعالیت در هر یک از این پلتفرم‌ها با چالش‌های خاص خورد روبه‌رو شده است.

صرافی ایرانی

با توجه به اینکه صرافی‌های ایرانی، سرویس‌های داخلی محسوب می‌شوند، قطعا در زمان ناپایداری و اختلالات اینترنت باید فعال باشند؛ اما به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن وضعیت اینترنت در ایران، اکثر صرافی‌های ایرانی از کاربران خود خواسته‌اند تا حد امکان از معاملات غیرضروری و ریسک‌پذیر خودداری کنند.

اگر باید معاملات خود را انجام دهید، حتما حدضرر (Stop Loss) و سفارش‌های باز خود را به خوبی مدیریت کنید؛ چرا که هنگام یک معامله اگر با قطعی اینترنت مواجه شوید و از حدضرر استفاده نکرده باشید، ممکن است پس از اتصال مجدد دارایی خود را از دست داده باشید.

صرافی خارجی

کاربران ایرانی برای استفاده از پلتفرم‌های خارجی خرید و فروش ارز دیجیتال، نیاز به تغییر آی‌پی (IP) دارند که این کار را به کمک وی‌پی‌ان (VPN) یا سرور مجازی (VPS) انجام می‌دهند. 

در وضعیت کنونی اینترنت که ممکن است هر لحظه دچار قطعی و اختلال شود، بهتر است برای اتصال به صرافی‌های خارجی از وی‌پی‌ان استفاده نکنید؛ زیرا این سرویس‌ها به اندازه ی کافی پایدار نیستند و اگر اتصال شما به شبکه ی جهانی مختل شود، ریسک معاملات در پلتفرم‌های خارجی چندین برابر می‌شود.

هنگامی که محدودیت‌ها بیشتر شوند، امکان اتصال این سرویس‌ها بسیار کم‌تر خواهد شد و در نتیجه فعالیت شما در صرافی‌های خارجی نیز قطع می‌شود.

به عنوان روش جایگزین می‌توانید از سرورهای مجازی استفاده کنید که در این شرایط به نسبت پایدارتر و نیز گران‌تر هستند. احتمال از دسترس خارج شدن این سرویس‌ها کم‌تر از روش قبل است، اما غیرممکن نیست و باز هم باید مدیریت سرمایه و استفاده از حدضرر و… را در دستور کار خود قرار دهید.

دارایی‌های ارز دیجیتال در کیف پول‌ها

در حالت کلی دارایی شما در کیف پول حضانتی و یا غیرحضانتی قرار دارد. اگر تمام دارایی ارز دیجیتال خود را در کیف پول غیرحضانتی نگهداری می‌کنید، در حال حاضر نیاز به نگرانی ندارید؛ چرا که کیف پول‌های غیرحضانتی از کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنند و این کلید تنها در اختیار شما قرار گرفته است.

اما اگر از کیف پول‌های حضانتی استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم در اولین فرصت و پس از اتصال مطمئن به اینترنت و سرویس‌های VPS یا VPN، دارایی خود را به کیف پول‌های غیرحضانتی منتقل کنید.

در حال حاضر کیف پولی در ایران فیلتر نشده است و اگر به اینترنت جهانی دسترسی داشته باشید، می‌توانید تراکنش‌های خود را انجام دهید؛ اما هنگام محدودیت‌ها و اختلالات بهتر است از هرگونه تراکنش از طریق کیف پول، خودداری کنید.

برنامه‌های غیرمتمرکز و قطعی اینترنت

برنامه‌های غیرمتمرکز یا DAppها در شبکه های مختلف بلاک چین نیز از قطعی و اختلالات اینترنت در امان نیستند و شما برای ارتباط با سرویس‌های خارجی نیاز به اتصال پایدار شبکه اینترنت دارید. حال اگر این اتصال پایدار نباشد، باید از روش‌هایی که در بخش‌های قبلی از آن‌ها صحبت کردیم استفاده کنید.

در نتیجه اگر باید معامله و تراکنشی را از طریق برنامه‌های غیرمتمرکز انجام دهید، بهتر است از اتصال اینترنت خود به طور کامل اطمینان حاصل کنید؛ در غیر این صورت باید ریسک به خطر افتادن دارایی خود را بپذیرید.

فرصت یادگیری

با توجه به اینکه در این زمان نمی‌توانید معامله کنید، شاید زمان خوبی برای یادگیری بیشتر باشد. می‌توانید روی موضوعاتی مانند ژورنال نویسی، استراتژی‌های معاملاتی و… کار کنید، یا کتاب‌های تحلیل تکنیکال را فراهم کنید و مهارت‌های خود را تقویت کنید.

تقویت کردن مهارت‌ها در آینده به نفع شما است، چرا که با استراتژی‌ها و موضوعات جدیدی که فرا گرفته‌اید، می‌توانید معاملات بهتر و در نتیجه سود بیشتری کسب کنید.

نتیجه‌گیری

مدت زمان شرایط ناپایدار و قطعی اینترنت در ایران، نامشخص است، از این‌رو شرایط معامله‌گری و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نیز دچار محدودیت و اختلال شده است. کاربران ایرانی در این دوران بهتر است از معاملات غیرضروری خودداری کنند.

استفاده از صرافی‌های داخلی، کیف پول‌های غیرحضانتی در این شرایط می‌تواند بهترین گزینه برای معامله‌گران ایرانی باشد؛ زیرا ریسک از دست دادن دارایی به شدت کاهش پیدا می‌کند.

۵/۵ - (۱۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست