اوکی اکسچنج

صرافی‌های ارز‌های دیجیتال چگونه رتبه‌بندی می‌شوند؟

رتبه بندی صرافی ارز دیجیتال

برای شروع تجارت در ارز‌های دیجیتال، ابتدا باید حسابی در یک صرافی ایمن و با رتبه بالا ایجاد کنید. صرافی‌های ارز‌های دیجیتال بستری هستند که می‌توانید ارز دیجیتال را بخرید، بفروشید و معامله کنید. اما، با گسترش بازار ارز‌های دیجیتال، تعداد فزاینده‌ای از صرافی‌ها در دسترس هستند. هر صرافی دارای امنیت، هزینه‌ها، ویژگی‌ها و پیشنهادهای متفاوت است. با توجه به همه ویژگی‌های موجود، انتخاب صرافی چالش برانگیز است. ما ۲۸ صرافی رمزنگاری معروف را با استفاده از استاندارد‌های مهم برای کاربران بالقوه برای ساده‌سازی فرآیند ارزیابی و رتبه‌بندی کردیم. این راهنما روش ارزیابی ما را شرح می‌دهد.

مراحل رتبه‌بندی صرافی‌های ارز دیجیتال 

برای ارزیابی عینی هر صرافی، داده‌هایی را در مورد ۲۸ شرکت در دسته‌های زیر جمع‌آوری و مقایسه کردیم:

 • امنیت
 • هزینه‌ها
 • ویژگی‌ها
 • دسترسی
 • امکانات
 • اپلیکیشن موبایل

در هر یک از موارد بالا، عوامل مختلفی از جمله تعداد کل ارز‌های نقدی و انواع سفارش‌های پشتیبانی شده، تعداد کل کشور‌هایی که صرافی در آن‌ها قابل دسترسی است، کارمزد معاملات و موارد دیگر را در نظر گرفته‌ایم. به هر عامل امتیازی بین ۰ تا ۱ داده شد که ۱ نشان دهنده بهترین نتیجه ممکن و ۰ نشان دهنده بدترین نتیجه ممکن است.

پس از دادن درصد به امتیاز‌ها، ما یک رتبه‌بندی کلی از ۱ تا ۵ ستاره برای هر صرافی ایجاد کردیم. پنج ستاره بالاترین امتیاز است که یک ستاره کمترین آن است.

جمع‌آوری داده، اصلی‌ترین مرحله رتبه‌بندی صرافی در این مقاله، جمع‌آوری داده‌ها بود. در این مقاله داده‌ها را از وب‌سایت‌های شرکت و مخاطبین رسانه جمع‌آوری شده تا دقیق‌ترین اطلاعات ممکن را برای رتبه‌بندی عینی هر صرافی ارز دیجیتال ارائه شود.

۱. امنیت

امنیت یکی از معیار‌های اصلی یک سرمایه‌گذار است. اولین گزینه‌ای که هر فرد علاقمند به دنیای تجارت و ارز‌های دیجیتال باید به آن توجه کند، امنیت است. از این رو، ما چند مورد از مهم‌ترین فاکتور‌های مربوط به امنیت را در ادامه برای شما آورده‌ایم و برای هر کدام یک امتیاز صفر یا یک و بر اساس اهمیت یک درصد قرار دادیم:

ذخیره‌سازی سرد (۱۰ درصد)

استاندارد‌های KYC (روش‌های احراز هویت) (۲ درصد)

بیمه سپرده فدرال (۴درصد )

مقایسه ذخیره‌سازی در کیف‌پول‌های سرد وگرم

کیف‌پول‌های گرم به اینترنت متصل هستند اما کیف‌پول‌های سرد نیستند. به طور کلی، کیف پول‌های سرد امن‌تر در نظر گرفته می‌شوند، اما خرید و تجارت ارز دیجیتال با استفاده از کیف پول داغ آسان‌تر است. برای رتبه‌بندی راحت‌تر می‌توانید به صرافی‌هایی که کیف‌پول‌های سرد یا ترکیبی از هردو نوع کیف‌پول را ارائه می‌دهند، امتیاز ۱ را بدهید. اما صرافی‌هایی که هیچ فضای ذخیره‌سازی ارائه نمی‌دهند، امتیاز صفر دریافت می‌کنند. این امتیازات ۱۰٪ از کل رتبه‌بندی را تشکیل می‌دهند.

استاندارد‌های KYC

شناسایی هویت مشتری یا KYC با هدف کاهش تقلب، جلوگیری از هک و پولشویی در پلتفرم‌های معاملاتی بازار کریپتو ایجاد شد. کاربران در صرافی‌هایی که از این استاندارد پیروی می‌کنند باید هویت خود را با استفاده از مدارک مورد نیاز تأیید کنند. معمولاً یک کپی از کارت شناسایی عکس دار دولتی مانند گذرنامه یا گواهینامه رانندگی یا تبادل اطلاعات شخصی خاص مورد نیاز است.

صرافی‌هایی که به استاندارد‌های KYC پایبند بودند در بررسی ما یک امتیاز گرفتند، در حالی که آن‌هایی که نمره صفر دریافت نکردند. این رتبه‌بندی‌ها ۲٪ از کل رتبه‌بندی‌های ستاره ما را تشکیل می‌دهند.

امنیت صرافی‌های ارز دیجیتال

بیمه FDIC

اگرچه ارز‌های رمزپایه تحت بیمه FDIC نیستند، چندین صرافی رمزنگاری بیمه FDIC را برای وجوهی که در سیستم‌هایشان به دلار آمریکا نگهداری می‌شوند، ارائه می‌کنند. این بیمه معمولاً توسط بانک‌های وابسته ارائه می‌شود. در ارزیابی ما، صرافی‌های کریپتو که بیمه FDIC را از طریق بانک‌های شریک ارائه می‌دهند، امتیاز یک را دریافت کردند، در حالی که آن‌هایی که آن را ارائه نکردند، امتیاز صفر دریافت کردند. این امتیازات ۴ درصد از کل رتبه‌بندی را تشکیل می‌دهند.

۲. کارمزد

بسته به صرافی کریپتویی که استفاده می‌کنید، کارمزد‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. از آنجایی که این یک عامل حیاتی برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارز‌های دیجیتال است، ما کارمزد‌های مختلف مبادله را بررسی کردیم.

در مقیاس ۰ تا ۱، کارمزد هر صرافی را ارزیابی کردیم، با صرافی‌هایی که هزینه‌های کمتری داشتند، نمرات نزدیک‌تر به ۱ را کسب کردند. پس از آن، امتیاز‌ها به شرح زیر وزن‌گذاری شدند که در مجموع ۴۵ درصد از امتیاز ستاره نهایی را به خود اختصاص می‌دادند:

 • کارمزد معاملات (۲۰%)
 • کارمزد سپرده (۱۰%)
 • هزینه‌های برداشت (۱۵%)

کارمزد معاملات

کارمزد معامله ما کارمزد‌های معاملاتی سازنده، گیرنده و مشتقات را هنگام ارزیابی کارمزد‌های معاملاتی ارزیابی کردیم. ما کارمزد‌ها را بین هر صرافی ارزیابی کردیم و به هر نوع کارمزد امتیازی بین ۰ تا ۱ دادیم. پس از آن، امتیاز کارمزد معاملاتی کلی تعیین شد که ۲۰٪ از کل رتبه‌بندی ستاره را تشکیل می‌دهد.

کارمزد سپرده

کارمزد سپرده‌گذاری هر صرافی برای ارز‌های دیجیتال و فیات نیز مورد بررسی قرار گرفت و صرافی‌هایی که کارمزد سپرده‌گذاری کمتر یا بدون کارمزد داشتند، رتبه‌بندی بالاتری در مقیاس ۰ به ۱ ما کسب کردند. سپس، ما یک امتیاز کلی کارمزد سپرده را تعیین کردیم که ۱۰٪ از امتیاز ستاره برای هر کسب و کار را به خود اختصاص می‌دهد.

کارمزد‌های برداشت

در برخی شرایط، صرافی‌های ارز‌های دیجیتال هزینه‌های برداشت را نیز اعمال می‌کنند. ما هر شرکت را در مقیاس ۰ تا ۱ بر اساس کارمزد برداشت آن‌ها برای فیات و ارز‌های دیجیتال امتیاز دادیم. سپس، با ترکیب مقادیر هزینه‌های برداشت کریپتو و فیات، یک امتیاز کلی ایجاد کردیم. این رتبه‌بندی ۱۵٪ از کل رتبه‌بندی ستاره برای هر کسب و کار را شامل می‌شود.

۳. پیشنهادها

در ارزیابی هر صرافی، ویژگی‌های آن را نیز در نظر گرفتیم، مانند تعداد ارز‌های دیجیتالی که پشتیبانی می‌کند. لیست زیر براساس اهمیت آن‌ها ایجاد شده است:

 • ارز دیجیتال (۳%)
 •  مشتقات (۱%)
 • انواع سفارشات (۱.۵%)
 • معاملات OTC  (۲%)
 • ربات‌های تجاری از اشخاص ثالث (۰.۵%)

ارز دیجیتال 

در برخی از صرافی‌ها، ارز‌های رمزپایه پشتیبانی شده بیشتری نسبت به سایرین موجود است. در رتبه‌بندی ۰ به ۱ ما، آن‌هایی که تعداد بیشتری از دارایی‌های پشتیبانی شده را ارائه کردند، امتیاز بیشتری کسب کردند، در حالی که آن‌هایی که فقط تعداد کمی از دارایی‌ها را ارائه کردند، امتیاز کمتری کسب کردند. این رتبه‌بندی‌ها ۳ درصد از کل رتبه‌بندی ستاره برای هر صرافی را تشکیل می‌دهند.

مشتقات

قرارداد‌های بین خریدار و فروشنده که به عنوان مشتقات شناخته می‌شوند دارایی اساسی دارند که ارزش آن‌ها را تعیین می‌کند. وقتی صحبت از ارز‌های دیجیتال به میان می‌آید، ارزش قرارداد مشتقات با ارزش ارز یا توکن اصلی مطابقت دارد. قرارداد‌های مشتقه انواع مختلفی دارند و کاربرد‌های مختلفی دارند. به عنوان مثال، معامله گران می‌توانند با استفاده از یک قرارداد آتی، که ممکن است شامل تعهدات خرید و فروش خاصی باشد، روی قیمت یک دارایی را سپرده‌گذاری کنند.

مشتقات ۱ درصد از کل رتبه‌بندی این لیست را تشکیل می‌دهد.

انواع سفارش

در صرافی‌های مختلف ارز دیجیتال سفارشات متنوع در دسترس است. به عنوان مثال، برخی از کارگزاران ممکن است سفارشات محدود ارائه دهند، که به شما امکان می‌دهد بالاترین قیمتی را که می‌خواهید یک دارایی را با آن بخرید یا پایین‌ترین قیمتی را که می‌خواهید آن را بفروشید، انتخاب کنید. ممکن است دیگران این تنوع سفارش را ارائه ندهند. صرافی‌هایی که تعداد سفارش‌های بیشتری داشتند، امتیاز بالاتری نسبت به صرافی‌هایی با تعداد کمتر دریافت کردند. این امتیازات ۱.۵ درصد از امتیاز کلی یک شرکت را به خود اختصاص داده است.

معاملات OTC

هنگامی که معاملات OTC توسط یک صرافی ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شود، دو طرف می‌توانند بدون استفاده مستقیم از صرافی معاملات را انجام دهند. کسانی که مایل به خرید یا فروش بسیاری از ارز‌های دیجیتال هستند، اغلب از معاملات OTC استفاده می‌کنند. برای معامله گران نهادی یا افراد با ارزش خالص که مایل به انجام معاملات بزرگ هستند، صرافی‌های خاص این گزینه را ارائه می‌دهند.

صرافی‌هایی که از این گزینه پشتیبانی می‌کنند امتیاز یک را دریافت می‌کنند در حالی که صرافی‌هایی که امتیاز صفر دریافت نکرده‌اند. این امتیازات ۲ درصد از رتبه‌بندی ستاره کلی یک شرکت را تشکیل می‌دهند.

ربات معامله‌گر شخص ثالث

این ربات‌های تجاری می‌توانند با API صرافی ارتباط برقرار کنند که به کاربران اجازه دهند تجربه معاملاتی خود را شخصی‌سازی کنند. کاربران یا کسانی که مایل به خودکارسازی معاملات خود هستند ممکن است متوجه شوند که ارزش بالایی دارند. صرافی‌هایی که از ربات‌های معاملاتی شخص ثالث پشتیبانی می‌کنند در ارزیابی ما امتیاز یک را دریافت کردند، در حالی که صرافی‌هایی که امتیاز صفر دریافت نکردند. این امتیازات ۰. ۵٪ از کل رتبه‌بندی ستاره‌های ما برای هر شرکت را تشکیل می‌دهد.

۴. دسترسی

ما دسترسی هر صرافی رمزنگاری را به عنوان بخشی از فرآیند بررسی خود در نظر گرفتیم. در این دسته، به هر صرافی بر اساس میزان دسترسی آسان، امتیازی بین ۰ تا ۱ دادیم. پس از آن، هر صرافی را براساس دو معیار رتبه‌بندی کردیم:

کشور‌های موجود (۱. ۵%)

روش‌های تأمین مالی (۲%)

کشور‌های پشتیبانی شده

صرافی‌های رمزنگاری معمولاً به دلیل مسائل نظارتی در هر حوزه قضایی در دسترس نیستند. به عنوان مثال، دسترسی به Bitfinex در ایالات متحده امکان‌پذیر نیست. ‌گر در کشور‌های بیشتری در دسترس بود به آن‌ها امتیاز بیشتری دادیم. این امتیازات ۱. ۵٪ از کل رتبه‌بندی ستاره‌های ما برای هر شرکت را تشکیل می‌دهد.

روش‌های تأمین مالی

ما همچنین گزینه‌های تأمین مالی بسیاری را که هر کسب‌وکار ارائه می‌دهد در نظر گرفتیم تا در دسترس بودن را از نقطه نظر تأمین مالی ارزیابی کنیم. در این زمینه، ما سه گزینه تأمین مالی جایگزین را در نظر گرفتیم: تأمین مالی خدمات آنلاین، تأمین مالی انتقال ACH و تأمین مالی انتقال سیمی. در مرحله بعد، امتیاز کلی تأمین مالی فیات را محاسبه کردیم که نشان دهنده ۲٪ از کل رتبه‌بندی ستاره‌هایی است که به هر شرکت داده‌ایم.

۵. قابلیت‌ها

اطمینان حاصل کنید که هر صرافی ارز دیجیتال عملکرد مورد نیاز شما را هفراهم می‌کند. به عنوان مثال، درخواست برای کارت اعتباری که مزایای ارز دیجیتال را ارائه می‌دهد یا دریافت سود در ارز دیجیتال شما ممکن است برای شما جالب باشد. در حالی که برخی از صرافی‌ها ممکن است این قابلیت‌ها را ارائه دهند، برخی دیگر ممکن است این قابلیت‌ها را نداشته باشند.

ویژگی‌های کاربردی صرافی‌ها به سه دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • ویژگی‌های مالی (۵%)
 • پشتیبانی مشتری (۸%)
 • سایر موارد (۳%)

چندین صرافی کالا‌ها و خدمات مفیدی را، مانند کارت‌های اعتباری با نام تجاری مشترک که به شما امکان می‌دهد مشوق‌های ارز‌های دیجیتال را برای خرید‌های معمولی، فرصت کسب سود در ارز‌های دیجیتال، و ظرفیت وام گرفتن پول در مقابل دارایی‌های رمزنگاری خود به دست‌آورید، ارائه می‌دهند. ۵ درصد از کل رتبه‌بندی ستاره صرافی‌ها را این گزینه تشکیل می‌دهد.

پشتیبانی مشتری

از آنجایی که بسیاری از صرافی‌های ارز‌های دیجیتال هنوز در حال توسعه هستند، ممکن است طیف وسیعی از جایگزین‌های پشتیبانی مشتری را ارائه نکنند. با این حال، به عنوان یک مشتری، دسترسی به مراقبت از مشتری در صورت مواجهه با مشکلات یا سؤالاتی در مورد حساب خود بسیار مهم است.

پشتیبانی مشتری

سایر موارد

تراز بالای یک دارایی خاص یا معرفی یک دوست دو ویژگی هستند که در چندین صرافی پاداش می‌گیرند. مشوق‌ها می‌توانند شکل هزینه‌های تخفیف‌یافته یا درآمد اضافی را از جمله موارد دیگر داشته باشند.

۶. اپلیکیشن موبایل

در نهایت، دسترسی به اپلیکیشن موبایل یکی از گزینه‌های مهم در هنگام بررسی صرافی مناسب است. در ادامه مهم‌ترین عوامل رتبه‌بندی صرافی بر اساس اپلیکیشن موبایل را آورده‌ایم:

در دسترس بودن برنامه (۵%)

امتیاز مشتری (۵%)

به‌روزرسانی (۰.۵%)

حریم خصوصی داده‌ها (۰.۵%)

سازگاری با انواع سیستم عامل (۰. ۵%)

دسترسی به برنامه

برنامه‌های موبایلی که می‌توانستند روی هر دو سیستم عامل اجرا شوند، عملکرد بهتری نسبت به برنامه‌هایی داشتند که فقط روی یک سیستم‌عامل اجرا می‌شدند. این رتبه‌بندی‌ها ۵ درصد از کل رتبه‌بندی ستاره‌ای کسب‌وکار ما را تشکیل می‌دهند.

امتیاز مشتری

علاوه بر دسترسی به برنامه، رتبه‌بندی گوگل پلی ارائه شده توسط کاربران تلفن همراه نیز مهم است. رنامه‌هایی که در Google Play نظرات مثبت مشتریان را دریافت کردند، امتیازات نزدیک‌تر به ۱ را دریافت کردند، در حالی که برنامه‌هایی که این کار را نکردند.

به روز‌رسانی

عامل بعدی بررسی زمان‌های به‌روزرسانی اپلیکیشن است. امتیازات برای برنامه‌های تلفن همراه که به طور منظم به روز می‌شدند بالاتر بود. این رتبه‌بندی‌ها ۰.۵ درصد از کل رتبه‌بندی ستاره‌ای شرکت را تشکیل می‌دهند.

حریم خصوصی داده‌ها

نقاط داده مرتبط با کاربر و اینکه آیا برنامه تلفن همراه بر داده‌های کاربر نظارت می‌: ند یکی دیگر از گزینه‌های روی میز است.

سازگاری

سازگاری یک برنامه با دستگاه‌های مختلف اپل، مانند iPhone، آی پد، iPod Touch، اپل واچ و مک را علاوه بر قابلیت دسترسی آن در سیستم عامل‌های دیگر مهم است.

جمع بندی

انتخاب صرافی مناسب برای هر کسی که علاقه‌مند به تجارت یا سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال است بسیار مهم است. به طور کلی صرافی برای شما بهتر است که نیاز‌های شما را برآورده کند. 

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست