اوکی اکسچنج

وب مانی چیست؟ آموزش ثبت نام و کار با Web Money

وب مانی چیست؟ آموزش ثبت نام و کار با Web Money

برای دریافت پول از خارج از کشور، پرداخت رسید و یا خرید از وب سایت فروشگاه‌های خارجی از چه روشی استفاده می‌کنید؟ کاربران ایرانی پس از وضع تحریم‌ها علیه ایران در استفاده از سیستم‌های پرداخت بین المللی مانند پی‌پل (PayPal) دچار مشکلات فراوان شدند. در شرایط موجود استفاده از وب مانی به بسیاری از کاربران ایرانی در انجام پرداخت‌‌های بین الملی و حتی خرید ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، کمک کرده است. اگر نمی‌دانید Web Money چیست؟ کارمزد استفاده از آن چقدر است؟ و احزار هویت در آن چطور انجام می‌شود؟ تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

وب مانی چیست؟

وب مانی (WebMoney) یک سامانه بین المللی برای انجام خدمات مالی و پولی آنلاین شبیه به پی‌پال است. در این وب سایت امکان انجام تراکنش‌های مالی آنلاین در سراسر جهان بدون نیاز به کارت اعتباری و یا حساب بانکی فراهم است. این شرکت که در سال ۱۹۹۸ در روسیه فعالیت خود را آغاز کرده و تا این زمان (تیرماه ۱۴۰۰) بیش از ۴۴ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. استفاده از سرویس وب مانی مانند پی‌پل گسترده نیست و تعداد وب سایت‌های پذیرنده آن نیز محدود است اما پی‌پل کاربران ایرانی را تحریم کرده است؛ در مقابل این شرکت روسی به کاربران ایرانی اجازه استفاده از خدمات خود را می‌دهد و همین دلیل محبوبیت وب مانی در ایران است.

وب مانی (WebMoney) یک سامانه بین المللی برای انجام خدمات مالی و پولی آنلاین است.

شما برای انجام انواع پرداخت‌های بین المللی مانند هزینه آزمون‌ها، خرید از فروشگاه‌های اینترنتی خارجی مانند علی اکسپرس، خرید خدمات هاستینگ یا دامنه وب سایت، خرید از صرافی‌های ارز دیجیتال و یا دریافت درآمد فریلنسری خود می‌توانید از این سرویس استفاده کنید. تراکنش‌ها در وب مانی امن، غیرقابل بازگشت و غیر قابل شناسایی هستند. همچنین شما می‌توانید با محدود کردن آی‌پی از ورود و دسترسی دیگران به حساب خود جلوگیری کنید.

انواع کیف پول‌‌های وب مانی

در حال حاضر با باز کردن حساب در وب مانی، می‌توانید به ۱۲ کیف پول مختلف دسترسی داشته باشید. هر کدام از این کیف پول‌ها با یک واحد ارزی (پولی) مشخص ساخته می‌شوند و آدرس اختصاصی خود را دارند. در وب مانی تراکنش‌ها براساس واحد WM شناخته می‌شود و هر کیف پول دارای یک شناسه کاربری (WMID) مشخص است. کیف پول گریونا اوکراین (WMU) بخاطر برخی تحریم‌‌ها از وب مانی حذف شده است. همچنین به تازگی وب مانی، کیف پول یورو (WME) را نیز از دسترس کابران ایرانی خارج کرده است. لیست کیف پول‌های موجود به همراه واحد ارزی مختصص هرکدام در لیست زیر آمده است:

WMZ  Z-Wallet کیف پول دلار آمریکا USD 
WME  E-Wallet کیف پول یورو اتحادیه اروپا EUR
WMP  P-Wallet کیف پول روبل روسیه RUB
WMR R-Wallet کیف پول روبل روسیه RUB
WMB  B-Wallet کیف پول روبل بلاروس BYR
WMK  K-Wallet کیف پول قزاقستانی قزاقستان KZT
WMV V-Wallet کیف پول دانگ ویتنام VND
YMY Y-Wallet کیف پول سوم ازبکستان UZS
WMX X-Wallet کیف پول بیت کوین BTC
WMH  H-Wallet کیف پول بیت کوین کش BCH
WML L-Wallet کیف پول لایت کوین LTC
WMG G-Wallet کیف پول طلا XAU

 آموزش ساخت حساب و ثبت نام در WebMoney

ساخت حساب کابری در Web Money به سادگی انجام می‌شود. کافی است تا پس از ورود به وب سایت web.money/eng و کلیک روی دکمه Sign Up مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

 

ثبت نام در وب مانی

در اولین صفحه نام Iran را از میان لیست کشورها انتخاب کنید. سپس شماره تلفن همراه (بدون صفر و یا پیش شماره) در کادر بعدی وارد کنید و منتظر پیامک تایید بمانید.

ثبت نام در وب مانی

 

پس از وارد کردن کد پیامک شده در کادر مشخص شده باید برای حساب کاربری خود یک گذر واژه امن انتخاب کنید.

ثبت نام در وب مانی

به همین سادگی حساب کاربری شما ساخته شده و شما وارد پنل کاربری خود می‌شود.

در این مرحله برای اضافه کردن کیف پول روی گزینه + ADD کلیک کنید. (پیشنهاد ما در ابتدا ساخت کیف پول دلاری یا Z-Wallet است.)

پس از کلیک روی گزینه + ADD با انتخاب گزینه WMZ و تایید پیام نمایش داده شده، کیف پول دلاری شما ساخته می‌شود.

شما همچنین با استفاده از این روش می‌توانید کیف پول‌های دیگری در وب مانی بسازید.

 

کیف پول وب مانی

برای شارژ کیف پول خود می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند کردیت کارت، حساب بانکی، رسید پرداخت (Invoice) و … استفاده کنید. همچین با ثبت درخواست در یکی از صرافی‌های داخل ایران، مبلغ مورد نظر خود را کیف پول خود در وب مانی منتقل کنید.

 انواع حساب کاربری در سایت وب مانی

به‌طور کلی وب مانی، ۳ دسته حساب کاربری را به کاربران خود ارائه می‌کند. هرکدام از این حساب‌ها ویژگی‌ها و محدودیت‌های مشخصی دارند. این وب سایت برای هر دسته از حساب‌های کاربری خود یک گواهی دیجیتالی صادر می‌کند که با نام «پاسپورت» شناخته می‌شوند. هر سطح حساب کاربری یا همان پاسپورت براساس اطلاعات ثبت شده و نوع احراز هویت شما مشخص می‌شود. ویژگی هرکدام از این حساب‌ها به شرح زیر است:

  • حساب مستعار (Alias WM-Passport)

با افتتاح حساب در وب مانی به صورت پیش فرض برای شما پاسپورت مستعار صادر می‌شود. این سطح کاربری نیاز به احراز هویت ندارد و ثبت نام آن رایگان است. Alias پایین‌ترین سطح حساب کاربری و دارای محدودیت‌های بسیاری است. شما می‌توانید روزانه تا سقف ۱۰۰ دلار تراکنش انجام دهید و حداکثر ۳۰۰ دلار در کیف پول خود دخیره کنید. اگر به دنبال خرید از فروشگاه‌های اینترنتی و یا پرداخت صورت حساب‌های آنلاین هستید، حساب الیاس وب مانی مناسب شماست.

 3 نوع حساب کاربری در وب مانی وجود دارد

  • حساب رسمی یا فرمال (Formal Passport)

با تکمیل اطلاعات شخصی و احراز هویت از طریق پاسپورت می‌توانید حساب خود را به صورت رایگان در ارتقا دهید (در برخی موارد افراد با استفاده از کارت ملی موفق به ارتقا حساب خود شده‌اند). در این سطح وب مانی برای شما پاسپورت فرمال صادر می‌کند. اگر در حوزه خرید فروش ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنید و یا به صورت فریلنس کار می‌کنید، این حساب مناسب شماست. با داشتن حساب Formal در وب می‌توانید روزانه تا سقف ۳,۰۰۰ دلار تراکنش انجام دهید و حداکثر ۱۰,۰۰۰ دلار در کیف پول خود ذخیره کنید.

  • حساب شخصی یا پرسونال (Personal Passport)

حساب شخصی بالاترین سطح حساب کاربری در Web Money است. با ارتقا حساب خود به این سطح شما در انجام تراکنش‌های روزانه یا دخیره پول هیچگونه محدودیتی نخواهید داشت. حساب پرسونال مناسب کسب و کارها و شرکت‌ها با حجم بالای تراکنش‌های روزانه است.

در وب مانی حساب‌های احراز هویت نشده سقف تراکنش روزانه 100 دلاری و سقف ذخیره 300 دلاری را دارند.

صدور پاسپورت پرسونال در وب مانی ۵۰ دلار هزینه دارد. شما پس از پرداخت این هزینه برای احراز هویت باید به همراه مدارک شناسایی خود (پاسپورت و کارت ملی) به یکی از نمایندگان رسمی مراجعه کنید.

احراز هویت به حساب فرمال

حساب‌های احراز هویت نشده سقف تراکنش روزانه ۱۰۰ دلاری و سقف ذخیره ۳۰۰ دلاری در کیف پول را دارند. شما با احراز هویت در وب مانی می‌توانید حساب خود را به سطح Formal ارتقا دهید. در این سطح امکان تراکنش روزانه تا سقف ۳,۰۰۰ دلار و نگهداری حداکثر ۱۰,۰۰۰ دلار در کیف پول فراهم است. برای احراز هویت در وب مانی نیاز به گذرنامه دارید. در بعضی موارد کاربران ایرانی برای احراز هویت خود تنها از کارت ملی استفاده کردند و توانستند حساب کاربری خود را به سطح فرمال ارتقا دهند. شما هم در صورت نداشتن پاسپورت می‌توانید از اسکن کارت ملی خود استفاده کنید. البته این نکته را فراموش نکنید که احتمال دارد کارت ملی شما در فرایند احراز هویت، تایید نشود.

کارمزد خدمات WebMoney

این شرکت از روش همتا به همتا (Peer to Peer) برای پرداخت و انتقال پول استفاده می‌کند. طبق قوانین در این روش کارمزد انتقال پول از شخص ارسال کننده، دریافت می‌شود. وب مانی به ازای هر تراکنش ۰.۸ درصد از مبلغ پرداختی را به عنوان کارمزد کسر می‌کند. البته این کارمزد برای هر کیف پول سقفی مشخص دارد و بیشتر از ۵۰ دلار نخواهد شد. طبق اعلام وب سایت کارمزد تراکنش‌ها در هریک از شرایط زیر صفر است:

  • تراکنش بین کیف پول‌هایی با WM-identifier یکسان انجام شود.
  • تراکنش بین کیف پول‌هایی با Passport یکسان انجام شود. (برای کاربرانی که دارای پاسپورت وب مانی بالاتر از سطح Intial هستند.)
  • برای پرداخت‌های کمتر از ۵۰۰ واحد که با کیف پول WMV (دانگ ویتنام) انجام شود.

کارمزد وب مانی برای هر کیف پول سقف مشخصی دارد و بیشتر از 50 دلار نخواهد شد.

در حال حاضر سقف کارمزد هریک از کیف پول‌های WebMoney به صورت زیر است:

WMZ  Z-Wallet ۵۰ دلار
WME  E-Wallet ۵۰ یورو
WMP  P-Wallet ۱۵۰۰ روبل روسیه
WMR R-Wallet  ۱۵۰۰ روبل روسیه
WMB  B-Wallet  ۱۰۰ روبل بلاروس
WMK  K-Wallet ۹۰۰۰ قزاقستانی
WMV V-Wallet ۱۰۰۰۰۰۰ دانگ 
YMY Y-Wallet ۴۰۰۰۰۰ سوم 
WMX X-Wallet ۵ بیت کوین
WMH  H-Wallet ۳۰ بیت کوین کش
WML L-Wallet ۱۵۰  لایت کوین
WMG G-Wallet ۲ واحد طلا

خرید و فروش بیت کوین با وب مانی

برای خرید و فروش بیت کویندر وب مانی ۳ روش آسان وجود دارد. در یکی از این روش‌ها سرعت تبدیل موجودی کیف پول به بیت کوین و البته هزینه آن بیشتر است. در دو روش دیگر نیز با تحمل مدت زمان بیشتر می‌توانید بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را با هزینه کمتری خریداری کنید، پیشنهاد میشود که قیمت بیت کوین را حتما قبل از خرید و فروش چک کنید.

با استفاده از وب مانی می‌توانید بیت کوین، اتریوم و چند آلت‌کوین دیگر را به راحتی خرید و فروش کنید.

البته هرکدام از این روش‌ها امکان فروش بیت کوین و تبدیل آن به وب مانی نیز وجود دارد. اگر از حساب مستعار استفاده می‌کنید بهتر است آن را به حساب فرمال ارتقا دهید. طبق آخرین به روزرسانی، در صرافی indx.money علاوه بر بیت کوین (BTC) امکان خرید فروش TrueUSD، Tether، Binance USD و USD Coin فراهم است.

  • استفاده از کیف پول WebMoney: مهم‌ترین مزیت استفاده از کیف پول برای برای خرید و یا فروش بیت کوین در وب مانی، سرعت و سادگی انجام آن است. البته این روش نسبت به دو روش دیگر هزینه بیشتری دارد.
  • استفاده از صرافی WebMoney : یکی دیگر از روش‌های تبدیل بیت کوین به دلار استفاده از وب سایت exchanger.money است. مهم‌ترین مزیت استفاده از این صرافی، وجود امکان تعیین نرخ تبدیل یا همان میزان کارمزد تراکنش است. به یاد داشته باشید که تایید تراکنش خرید یا فروش بیت کوین نسبت به دو روش دیگر نیازمند زمان بیشتری است.
  • استفاده از صرافی indx.money: صرافی ارز دیجیتال ایندکس یکی از شرکت‌های زیر مجموعه وب مانی است. شما با استفاده از وب سایت indx.money می‌توانید علاوه بر بیت کوین، ارزهای دیجیتال دیگری مانند اتریوم، ریپل، بیت کوین کش و … را خرید و فروش کنید. فراموش نکنید که پس از خرید و یا فروش ارز دیجیتال مورد نظرتان در index، موجودی وب مانی باقی مانده در حساب کاربری خود را برداشت کنید.

کلاهبرداری از طریق وب مانی

احتمالا درباره‌ی حساب‌های اجاره‌ای شنیده‌اید. در واقع عده‌ای کلاهبردار با اجاره حساب وب مانی افراد در ازای پرداخت وجه به آنها، قصد پول شویی از پول‌های دزدی خود را داشته‌اند. این افراد با تبدیل پول‌های دزدی خود به ارز و انتقال آن به حساب‌های مختلف از شناسایی و ردگیری پول‌ها جلوگیری می‌کنند؛ همچین سرمایه گذاری در وب مانی با سود قطعی ۲۰ درصدی در مدت ۳ ماه شایعه‌ای بود که بسیاری از افراد فریب این کلاه برداری را خوردند. توجه داشته باشید که خود وب مانی خدماتی برای سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌کند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

آیا ساخت حساب Web Money نیاز به پرداخت هزینه دارد؟

خیر، ثبت نام در وب مانی کاملا رایگان است. برای ساخت حساب به وب‌سایت wmtransfer.com مراجعه کنید.

آیا برای استفاده از این وبسایت باید احراز هویت کنم؟

خیر، شما بدون نیاز به تایید هویت می‌توانید روزانه ۱۰۰ دلار تراکنش انجام دهید.

آیا وب مانی  امن است؟

بله، وب مانی یک شرکت بین المللی معتبر انتقال وجه آنلاین مانند پی‌پال است.

Web Money  از چه سایت‌های پشتیبانی می‌کند؟

فروشگاه‌های آنلاین مانند علی اکسپرس، سایت‌های ارائه دهنده خدمات هاستینگ، شرکت‌های هواپیمایی و برخی صرافی‌ها پذیرنده وب مانی هستند. برای اطلاع از تمام سایت‌های پذیرنده این شرکت به وب سایت megastock.com مراجعه کنید.

کارمزد وب مانی چقدر است؟

وب مانی از هر تراکنش ۰.۸ درصد از مبلغ پرداختی را به عنوان کارمزد کسر می‌کند. هر کیف پول یک سقف مشخص از کارمزد دارد و این مقدار بیشتر از ۵۰ دلار نخواهد شد.

آیا می‌توان در Web Money بیت کوین خرید و یا فروخت؟

بله، شما با استفاده از سه روش مختلف می‌توانید می‌توانید موجودی کیف پول وب مانی خود را به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تبدیل کنید و یا بالعکس.

آیا ایرانی ها می‌توانند از Web Money استفاده کنند؟

بله، ایرانی ها بدون نگرانی از تحریم می‌توانند از خدمات وب مانی استفاده کنند.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست