اوکی اکسچنج

مقایسه شبکه‌ اتریوم و کاردانو

رقابت بین بلاک‌چین‌های قرارداد هوشمند همچنان ادامه دارد. ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز یکی از موضوعات داغ مربوط به این بلاک‌چین‌ها است. هر چند اتریوم در حال حاضر به عنوان رهبر بازار شناخته می‌شود، اما شبکه کاردانو نیز تمام تلاش خود را برای رقابت با اتریوم انجام می‌دهد. در این مقاله نگاهی کلی به تاریخچه، مزایا، معایب این دو شبکه می‌پردازیم.

شروع کاردانو و اتریوم

کاردانو علاوه بر اینکه یکی از رقبای اصلی اتریوم است، پلتفرمی است که توسط دو مهندس اصلی شبکه اتریوم ساخته شده است. در واقع دو مهندس که قبلاً اتریوم را با هم تأسیس کرده بودند، تصمیم گرفتند پلتفرم ارز دیجیتال خود را بسازند زیرا برنامه‌ها و اهداف متفاوتی برای این سرمایه‌گذاری داشتند.

ویتالیک بوترین نه سال پیش مستندات فنی اتریوم را منتشر کرد. با این حال به یاد داشته باشید که علاوه بر بوترین، برنامه‌نویسان دیگری مانند گاوین وود، می‌های آلیسی، جفری ویلک، چارلز هاسکینسون و جرمی وود نیز بر روی این پلتفرم پیشرو قرارداد هوشمند کار کرده‌اند. شبکه کاردانو با همکاری چارلز هاسکینسون و جرمی وود ایجاد شد.

چارلز هاسکینسون

شبکه اتریوم در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، اما یک سال قبل از آن، یکی از خالقان پروژه تصمیم به ترک این پروژه گرفت، زیرا احساس می‌کرد که به کمک‌هایش ارزش لازم داده نشده است. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، با طرح هاسکینسون برای تبدیل اتریوم به یک شرکت انتفاعی مخالفت کرد.

از این رو، چارلز هاسکینسون در سال ۲۰۱۵ کار بر روی کاردانو، یک بلاک چین مبتنی بر متدولوژی آکادمیک را آغاز کرد. اندکی بعد، جرمی وود، یکی دیگر از توسعه‌دهندگان اتریوم، به تیم توسعه کاردانو پیوست. بلاک چین کاردانو در سال ۲۰۱۷ در نتیجه این همکاری‌، راه‌اندازی شد.

زبان برنامه‌نویسی

اصلی‌ترین تفاوت این دو بلاک‌چین، استفاده از چندین زبان برنامه‌نویسی است. شبکه کاردانو بر اساس زبان برنامه‌نویسی Haskell است، در حالی که اتریوم از زبان Solidity استفاده می‌کند. ک زبان شی‌گرا مانند جاوا اسکریپت به نام Solidity برای ایجاد قرارداد‌های هوشمند استفاده می‌شود. این زبان برنامه‌نویسی مشابه جاوا اسکریپت می‌باشد، به همین دلیل است که برنامه‌نویسان توانستند آن را به سرعت بپذیرند. برنامه‌نویسان معمولاً از C++، جاوا، جاوا اسکریپت، پایتون، روبی و بسیاری از زبان‌های معروف دیگر برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز در اتریوم استفاده می‌کنند.

اما از آنجایی که Haskell یک زبان برنامه‌نویسی امن‌تر است که تراکنش‌های غیرقابل ردیابی را امکان‌پذیر می‌کند، کاردانو از آن استفاده می‌کند. Haskell یک زبان برنامه‌نویسی کاربردی همه منظوره و خالص است که استاندارد شده و به راحتی با زبان‌های دیگر سازگار می‌شود. این پروتکل با پروتکل Ouroboros، که زیربنای شبکه کاردانو است، کدگذاری شده است. زبان قرارداد هوشمند Plutus توسط برنامه‌نویسان Haskell توسعه یافته است. Haskell به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا قرارداد‌های هوشمند ایمن و درجه یک سازمانی ایجاد کنند.

زبان برنامه‌نویسی

مکانیزم اجماع بلاک‌چین

اتریوم قبلاً از الگوریتم اثبات کار که هم سرعت پایین و هم کارمزد‌های بالایی داشت، پشتیبانی می‌کرد. با این حال، اتریوم با تغییر به الگوریتم اثبات سهام به پلتفرمی مقیاس‌پذیرتر تبدیل شده است. تیم پیش‌بینی می‌کند که با اضافه شدن سپرده‌گذاری، اتریوم بیش از ۱۰۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش خواهد کرد.

 بنیاد اتریوم معتقد است اثبات سهام “ایمنی” را تقویت می‌کند. اگرچه می‌توانیم عکس آن را از توضیحات این سیستم استنباط کنیم، زیرا ماینر‌ها بسته به مقدار ارز دیجیتالی که دارند، از اعتبارسنجی‌ها تغییر می‌کنند. فقط کاربرانی که حداقل ۳۲ ETH دارند، می‌توانند بلاک‌های جدیدی را به بلاک‌چین اتریوم اضافه کنند.

در مقابل اتریوم، کاردانو از ابتدا یک بلاک‌چین مبتنی بر اثبات سهام بوده است. توسعه‌دهندگان کاردانو سیستم اجماع Ouroboros را که غیرمتمرکز، کارمزد ارزان و تراکنش‌های بسیار سریع را ارائه می‌دهد، در دسترس قرار داده‌اند. همانطور که در وب‌سایت رسمی از طریق Ouroboros بیان شد، مالکان ADA می‌توانند سهم خود را به یک استخر مشخص اختصاص دهند و احتمال انتخاب شدن به عنوان رهبر جایگاه و شرکت در جایزه استخر را افزایش دهند.

کاردانو می‌تواند حدود ۲۵۷ تراکنش را در ثانیه پردازش کند. با این حال، تغییرات مهمی با ارتقاء هدرا (Hydra) در راه است. هدرا تمام فرآیند‌ها را بر اساس اصل تقسیم‌بندی به رجیستری‌های مجزا تقسیم می‌کند. به گفته سازندگان، کاردانو به لطف مقیاس‌پذیری خطی، قادر به انجام بیش از یک میلیون تراکنش در ثانیه خواهد بود.

مقایسه توکن آدا و اتریوم

اتریوم نه تنها هیچ محدودیت عرضه‌ای ندارد بلکه عرضه آن سالانه ۴. ۵ درصد نیز افزایش می‌یابد. با این حال، به روز‌رسانی لندن، چارچوب جدیدی ایجاد کرد که تمایل به کاهش تورم دارد. علاوه بر این، تغییر به اثبات سهام، اتریوم را به یک کوین کاهش‌دهنده‌تر اتریوم تبدیل کرده است. اول از همه، ادغام (انتقال از PoW به PoS) عرضه اتریوم را ۹۰ درصد کاهش داد. دوم، برای اینکه اعتبارسنجی تراکنش‌ها، ایجاد کوین‌های جدید و جمع‌آوری جوایز را داشته باشند، اعتبارسنجی‌های شبکه باید مقدار از پیش تعیین‌شده کوین‌ها را قفل کنند (آن‌ها را از گردش خارج کنند).

مقایسه کاردانو و اتریوم

کاردانو برخلاف اتریوم دارای حداکثر محدودیت عرضه ۴۵ میلیارد ADA است که ۳۵ میلیارد آن در حال حاضر عرضه شده است. این شبکه برای توزیع کوین‌های جدید از روش، سپرده‌گذاری استفاده می‌کند. تولید سالانه کوین‌های ADA کاهش می‌یابد. ADA در نهایت به یک کوین کاهش تورم تبدیل خواهد شد. از آنجایی که تورم تا سال ۲۰۳۱ تنها ۰.۹٪ خواهد بود، احتمالاً این اتفاق می‌افتد.

کلام آخر

هر دو پلتفرم در بین کاربران ارز‌های دیجیتال محبوبیت دارند. با این حال، از آنجایی که بعد از ادغام اتریوم، هر دو از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند، رقابت بین آن‌ها افزایش یافته است. توسعه‌دهندگان اتریوم و کاردانو برای ارائه یک شبکه غیر متمرکز و قابل اعتماد با تراکنش‌های سریع و کارمزد‌های ارزان تلاش می‌کنند. اگرچه توسعه اتریوم و کاردانو همچنان ادامه دارد. با ارزش بازاری بیش از ۱۵۴ میلیارد دلار، اتریوم بدون شک پیشرو در صنعت دیفای است. بیش از ۹۰ درصد از پلتفرم‌های دیفای بر روی اتریوم ساخته شده‌اند. با این حال، تنها زمان می‌تواند مشخص کند بعد از به‌روزرسانی‌های انجام شده کدام بلاک‌چین بهتر است.

نکته: توجه داشته باشید این متن صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال، ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیم‌ها یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست