اوکی اکسچنج

چارلز هاسکینسون؛ خالق آدا کاردانو

چارلز هاسکینسون، خالق آدا کاردانو

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) بنیان‌گذار کاردانو و مدیر عامل شرکت تحقیقاتی و مهندسی بلاک چین IOKH است. این ریاضیدان و کارآفرین آمریکایی پیش از این، بنیان‌گذار شبکه بیت شیرز (BitShares) و یکی از بنیان‌گذاران پیشین بلاک چین اتریوم بوده است. در نهایت، هاسکینسون به علت اختلاف نظر جدی با ویتالیک بوترین بر سر شیوه حکمرانی اتریوم، از تیم بنیان‌گذاران این شبکه جدا شد. او که مشکلات و چالش‌های بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات کار (PoW) را درک کرده بود، توسعه کاردانو و ارز دیجیتال آدا را در سال ۲۰۱۵ آغاز کرد. امروزه، چارلز هاسکینسون یکی از تاثیرگذارترین و ثروتمندترین افراد جامعه ارزهای دیجیتال است.

چارلز هاسکینسون کیست؟

چارلز هوسکینسون، پنجم نوامبر سال ۱۹۸۷ در ایالت هاوایی آمریکا و در میان خانواده‌ای از پزشکان متولد شد. او پس از گذراندن دوران دبیرستان خود، دانشگاه متروپولیتن دنور و دانشگاه کلورادو بولدر را برای تحصیل در رشته نظریه تحلیلی اعداد انتخاب کرد. چارلز جوان در سال ۲۰۰۸ و پیش از اتمام دوره دکترا دانشگاه را رها کرد و به کمپین ریاست جمهوری رانالد ارنست پال پیوست. انتشار وایت پیپر بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو، الهام بخش ذهن آزادی‌خواه و علاقه‌مند به مکتب اقتصاد اتریشی او شد. به نظر هاسکینسون: “بیت کوین جانشین معنوی ایده بود که ران پال درباره آن صحبت می‌کرد.”

من بیت کوین را ترک کردم، زیرا در بیت کوین راهی برای انجام کارهایی که می خواستم، وجود ندارد.

در سال ۲۰۱۳، چارلز هاسکینسون به همراه دن لامیر شرکت Invictus Innovations را برای راه اندازی شبکه بیت شِیرز (BitShares) تاسیس کردند. بیت شِیرز اولین پلتفرم صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال (DEX) بود که بلاک چین آن از الگوریتم اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) استفاده می‌کرد. هاسکینسون، ایده این پلتفرم را به عنوان یک شرکت مستقل غیر متمرکز سازماندهی شده، متعلق به خود می‌داند. در این ساختار که مشابه DAO است، شرکت به جای سلسله مراتب درختی از مدیران توسط پروتکل بلاک چین و سهامداران اداره می‌شود. هاسکینسون پس از این پلتفرم، پروژه آموزش بیت کوین را راه اندازی کرد که باعث آشنایی او با خالق اتریوم ویتالیک بوترین شد.

ورود به اتریوم

هاسکینسون در آپریل سال ۲۰۱۳، برای راه‌اندازی مدرسه آنلاین پروژه آموزش بیت کوین، کار مشاوره را کنار گذشت. او در این باره می‌گوید: “پدر و مادرم می‌پنداشتند من دیوانه هستم. همه فکر می‌کردند من دیوانه هستم. اما من می‌گفتم نه، نه، من همه چیز را فهمیده‌ام.” ویتالیک بوترین، هاسکینسون را در مدرسه آنلاین ملاقات کرد و پس از آن او به یکی از هشت بنیان‌گذار اصلی اتریوم تبدیل شد. ویتالیک چشم انداز مشخصی برای ایجاد اتریوم داشت و دارای مهارت‌های فنی فراوانی بود اما ویژگی‌های لازم برای رهبری تیم را نداشت.

“ بازی تغییر کرد. ما آن را تغییر دادیم و حالا اینجا هستیم تا بازی جدید را آغاز کنیم! ”

ایده چارلز ایجاد یک شرکت انتفاعی برای توسعه اتریوم و تامین حقوق سهام‌داران از طریق جذب سرمایه از سرمایه‌‌گذاران بود. ویتالیک اما قصد داشت تا سرمایه لازم برای توسعه را از طریق فروش جمعی (Crowd-Sell) تامین و اتریوم را مانند بیت کوین به یک سازمان باز و بدون رهبر تبدیل کند. البته این تمام مشکل نبود، در حقیقت بسیاری از اعضای تیم از رویکرد بالا به پایین هاسکینسون ناراضی بودند. بر اساس کتاب مت لیزینگ با نام Out of the Ether، بسیاری از بنیان‌گذران اتریوم او را به عنوان: “یک دروغگوی وسواسی، جامعه ستیز و کسی که حتی به دوست دخترش اعتماد ندارد” می‌شناختند.

تاسیس  شرکت IOHK

با بیشتر شدن مشکلات هاسکینسون، تیم اتریوم در اواخر ماه می ۲۰۱۴، یک جلسه اضطراری در شهر زوگ سوئیس برگزار کرد. در این جلسه اعضای تیم از بوترین خواستند که درباره چارلز هاسکینسون تصمیم بگیرد، آنها می‌گفتند که از خنده‌های او که “تصور می‌کرد ساتوشی ناکاموتو است.” خسته شده‌اند. توسعه دهندگان تهدید کردند که اگر چارلز همچنان در سمت مدیر عامل باقی بماند، اتریوم را ترک خواهند کرد.

ما کاردانو هستیم و اگر به ما اجازه دهید، دوست داریم تا دنیا را تغییر دهیم.

سرانجام بوترین پس از گذشت تصمیم گرفت تا هاسکینسون به از تیم توسعه دهندگان و بنیان‌گذاران اتریوم کنار بگذارد. این در حالی است که چارلز یک سال گذشته را بدون دریافت حقوق بر روی پروژه کار کرده بود. در نهایت این مدیر سابق اجرایی اتریوم به هنگ کنگ رفت و به همراه جرمی وود، از همکاران سابقش در اتریوم، شرکت تحقیقاتی و مهندسی بلاک چین IOHK را راه اندازی کرد.

متولد شدن کاردانو

بلاک چین کاردانو (Cardano) و ارز دیجیتال آدا (ADA) اصلی‌ترین پروژه‌ای است که IOHK روی آن کار می‌کند. سرانجام، هاسکینسون توانست پروژه خود را بدون مشکلاتی که هنگام کار بر روی اتریوم داشت پیش ببرد. کاردانو به رهبری شرکت انتفاعی IOHK، یک عرضه اولیه سکه (ICO) برای سرمایه‌گذاران ژاپنی انجام داد و توانست ۶۲ میلیون دلار سرمایه جمع‌ آوری کند. چارلز هاسکینسون و جرمی وود توانستند تا یک رویکرد سازمان یافته‌تر، منظم‌تر و علمی برای ساخت ایده پول جهانی آینده ایجاد کنند. کاردانو برخلاف اتریوم از روندی آکادمیک برای توسعه خود استفاده می‌کند. این روند کند است و باعث شده تا بوترین و هوسکینسون بارها بر سر رویکردهای متفاوت خود درباره بلاک چین با یکدیگر بحث کنند.

رمز ارزها قابل توقف نیستند. رمز ارزها آینده هستند.

کاردانو یک یک پلتفرم بلاک چین اثبات سهام (PoS) که از الگوریتم اجماع منحصر به فرد خود به نام اوروبروس (Ouroboros) استفاده می‌کند. بسیاری از افراد رویکرد عملگرا و به بلوغ رسیده کاردانو برای توسعه سیستم‌های غیر متمرکز پرداخت جهانی دوست دارند. هدف آنها توسعه فناوری بلاک چین و ایجاد سیستم‌های مالی بدون نیاز به بانک در آفریقا و دیگر کشورهای کوچک است. در حال حاضر، این ریاضیدان و کارآفرین ۳۵ ساله در کلرادو زندگی می‌کند و میزبان پادکست‌ها و کنفرانس‎‌های بسیاری است.

دستاوردهای هاسکینسون

چه هاسکینسون را دوست داشته باشیم چه از او متنفر باشیم؛ این ریاضیدان آمریکایی یکی از تاثیرگذارترین افراد حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال است. هاسکینسون پروژه آموزش بیت کوین را راه اندازی کرد و از بنیان‌گذاران و مدیرعامل اتریوم بود. اگرچه مدت فعالیت او در پروژه اتریوم به دلیل اختلاف نظرهای جدی با بوترین و تیم توسعه‌دهندگان کوتاه بود. چارلز در ژوئن ۲۰۱۴ پروژه را ترک کرد و به همراه جرمی وود، شرکت تحقیقاتی و مهندسی بلاک چین Input Output Hong Kong یا IOHK را راه اندازی کرد. جدا از توسعه پلتفرم کاردانو این شرکت پروژه‌های ارز دیجیتال و بلاک چین را برای موسسات دانشگاهی، دولت‌ها و شرکت‌ها طراحی و ایجاد می‌کند.

در حال حاضر، هاسکینسون مدیر عامل IOHK است و تلاش می‌کند تا سیستم‌های مالی شفاف، عادلانه و غیر حکومتی را برای ۳ میلیارد نفر در جهان فراهم کند. هاسکینسون بودجه چندین آزمایشگاه تحقیقاتی فناوری بلاک چین در سراسر جهان را تأمین کرده است که شامل دانشگاه ادینبورگ، موسسه فناوری توکیو و دانشگاه وایومینگ می‌شوند. او نسبت به مشکل رو به رشد مصرف انرژی ذاتی بیت کوین انتقاد کرده است و مدعی است که الگوریتم اثبات سهام (PoS) کاردانو بسیار کارآمدتر است. چارلز هاسکینسون به طور مداوم برای توسعه فناوری رمز ارزها تلاش می‎‌کند و تلاش‌های او تا امروزدر تغییر تصور مردم از ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین موثر بوده است.

سوالات متدوال

سوالات متداول

چارلز هاسکینسون کیست؟

هاسکینسون ریاضی‌دان و کار آفرین مشهور آمریکایی، هم بنیان‌گذار پروژه اتریوم و بنیانگذار Cardano است.

هاسکینسون در حال حاضر به چه کاری مشغول است؟

هم‌بنیانگذار سابق اتریوم در حال حاضر مدیر عامل شرکت IOHK است و در نظر دارد با رویکردی آکادمیک، آینده رمز ارزها را دگرگون کند و آن‌‌ها را به سمت و سوی کاربردی‌تر سوق دهد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • منتظریم حرفای آقای چارلز هاسکینسون درست باشه و کاردانو برسه به اهدافش

    پاسخ
  • متاسفانه کاردانو بخاطر شخصیت متزلزل و بیمارگونه هاسکینسون آینده ای بجز سقوط نمیشه براش متصور شد.
    حتی ارزش نوسانگیری رو هم نداره و هلد کننده گان این رمز ارز حماقت بزرگی انجام میدن

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست