آیا احتمال صفر شدن قیمت بیت کوین وجود دارد؟

قیمت بیت کوین

آیا احتمال صفر شدن قیمت بیت کوین وجود دارد؟

به احتمال فراوان شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر می‌دانید که بیت کوین (BTC) چیست و اکنون به دنبال پاسخ سوالات مهمی نظیر این هستید که آیا این ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب است یا خیر؟ یا حتی این سوال که احتمال صفر شدن قیمت بیت کوین چه قدر است؟ 

پیش از آغاز لطفا توجه داشته باشید که این مقاله یک پیشنهاد مالی نیست!

جالب است بدانید قیمت بیت کوین (bitcoin) به عنوان ارزشمندترین ارز دیجیتال دنیای cryptocurrency ها در نوامبر سال ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یعنی سطح ۶۹ هزار دلار رسید. در این زمان بسیاری از مردم شگفت زده شده و خود را به دلیل عقب ماندن از بازار رمزارزها و نخریدن بیت کوین در کف قیمتش سرزنش کردند. آنها آرزو می‌کردند که ای کاش قیمت بیت کوین کمی کاهش یابد تا آن را بخرند و بر روی آن سرمایه گذاری کنند.

اکنون که این مقاله را می‌نویسیم قیمت هر یک عدد BTC برابر با ۱۶۶۵۰ دلار است یعنی چیزی حدود %۷۵ افت از بیشترین قیمتی که بیت کوین تا به حال به خود دیده است! اما جالب اینجاست برخی از همان افرادی که روزی آرزوی افت قیمت بیتکوین را داشتند هنوز هم آن را نخریده‌اند و به دنبال کاهش بیشتر ارزش آن و حتی رسیدن قیمتش به ۰ هستند. اما آیا واقعا این امکان وجود دارد یا همین سطح فعلی آخرین کف بیت کوین پیش از رسیدن ارزش آن به ماه است؟

پیش بینی قیمت بیت کوین

برخی از مخالفان سرسخت بیت کوین ادعا می کنند که بیتکوین در نهایت سقوط کرده و ارزش خود را از دست خواهد داد؛ آنها استدلال کرده اند که بیت کوین از نظر فنی بی ارزش بوده و بنابراین نمی تواند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری باشد.

با این حال، نهادهای مهمی نظیر میکرواستراتژی، تسلا، هلدینگ گلکسی دیجیتال، وویجر دیجیتال و… بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اند. در همین راستا صرافی‌های ارز دیجیتال زیادی نظیر بایننس، کوین بیس، صرافی ایرانی و قدیمی اوکی اکسچنج و… پس از انقلاب ارز رمزنگاری شده جذاب بیت کوین نیز موفق به جذب کاربران زیادی شدند و افراد و مؤسسات بیشتری را برای خرید ارز دیجیتال به سمت خود جذب کردند.

استدلال های موجود برای احتمال صفر شدن قیمت بیت کوین

در ادامه به چند مورد از استدلال هایی که مخالفان بیت کوین بیان کرده‌اند می‌پردازیم؛ خودتان قضاوت کنید که چه قدر این استدلال ها می‌توانند به واقعیت نزدیک باشند:

نداشتن پشتوانه

کارشناسان مخالف بیت کوین با تکیه بر این موضوع که بیت کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال پشتوانه فیزیکی مثل طلا ندارند، احتمال رسیدن قیمت آن را به صفر رد نمی‌کنند! اما پس اگر BTC پشتوانه ندارد، قیمت بیت کوین بر اساس چه چیزی مشخص می‌شود؟ پاسخ ساده است؛ عرضه و تقاضا.

با توجه به ویژگی های بی نظیر رمزارز بیتکوین مانند غیر متمرکز بودن (عدم وابستگی به دولت و سازمان ها)، شفافیت، کارمزد پایین نقل و انتقالات مالی، ایمنی بالا به دلیل وجود فناوری بلاک چین (blockchain) و… احتمال صفر شدن تقاضا برای این ارز دیجیتال فوق العاده کم است بنابراین نمی‌توان به همین سادگی پیش بینی بیت کوین صفر دلاری را داشت.

آینده قیمت بیت کوین

طرح پانزی

استدلال رایج دیگر علیه بیت کوین این است که این رمزارز می‌تواند یک کلاهبرداری بزرگ توسط یک گروه یا نهاد شرور باشد؛ یا به عبارت دیگر می‌گویند که بیت کوین یک طرح پانزی است و به زودی تمامی ارزش خود را از دست خواهد داد!

سوالی که پیش میاد این است که اولا کدام یک از خصوصیات بیت کوین شبیه به یک طرح پانزی است؟ همانطور که احتمالا می‌دانید طرح های پانزی یکسری خصوصیات ویژه مثل:

  1. وعده پرداخت سودهای فراوان
  2. عدم شفافیت در میزان عرضه سهام
  3. غیر معقول بودن حجم معاملات روزانه
  4. میزان سهام یا کوین در گردش (ارز قفل نشده)
  5. ارزش بازار (Market Cap)
  6. زیر مجموعه گیری های هرمی
  7. نداشتن یک وایت پیپر مناسب
  8. نداشتن یک نقشه راه مشخص و عقلانی
  9. و… 

دارند؛ اما هیچکدام از مواردی که نام بردیم برای بیت کوین صادق نیست! آیا توسعه دهندگان بیت کوین به شما وعده سودهای فراوان داده‌اند؟ قطعا خیر.

ساتوشی ناکاموتو مخترع نامدار بیت کوین هدف اصلی از اختراع این ارز دیجیتال و راه اندازی شبکه بلاک چین را ایجاد یک ارز غیرمتمرکز و رهایی از قوانین نادرست بانکداری دولت ها بیان کرده است؛ همانطور که می‌بینید این سخن با دادن وعده پرداخت سودهای فراوان فاصله زیادی دارد. همچنین شما با رجوع به وب سایت bitcoin.org می‌توانید سپیدنامه (وایت پیپر) بیت کوین را به چندین زبان دنیا از جمله فارسی مطالعه کنید و خودتان متوجه عملی بودن یا منطقی بودنش بشوید.

وب سایت های دیگری نظیر CoinMarketCap حجم معاملات روزانه، ارزش بازار و کوین در گردش بیت کوین را لیست کرده‌اند که می‌توانید از این داده‌ها در جهت بررسی یک رمزارز مثل بیت کوین بهره مند شوید.

قیمت بیت کوین

متمرکز بودن

علاوه بر این، برخی از مخالفین و معتقدین به بیت کوین صفر دلاری، می گویند که بیتکوین غیرمتمرکز نیست و توسط گروه خاصی از توسعه دهندگان، قیمتش کنترل می‌شود! اما کسانی که این استدلال را بیان می‌کنند این واقعیت را فراموش کرده‌اند که بیت کوین یک ارز منبع باز (open source) است به این معنا که تمامی افراد جهان می توانند پیشنهاد خود را جهت بهبود کارکرد بیت کوین ارائه دهند و برای بررسی و تصویب توسط انجمن جهانی bitcoin (تمامی افراد دارنده بیت کوین) ارسال کنند. یعنی حتی خود شما هم می‌توانید عضو این انجمن شوید و در صورت کشف تغییرات نامطلوب، پروتکل را تغییر داده و برای اجرا به انجمن ارائه دهید. بنابراین توسعه دهندگان بیت کوین محدود به یکسری از افراد نمی‌شود و ادعای متمرکز بودنش قابل قبول نیست.

جمع بندی نهایی

صرف نظر از اینکه قیمت بیت کوین در آینده رشد خواهد کرد یا افت، یا معامله بیت کوین در این برهه از زمان منطقی است یا نه، باید بگوییم که بیت کوین به احتمال زیاد همیشه ارزش خواهد داشت و منطقا نباید به دنبال بیت کوین صفر دلاری باشیم! تنها چیزی که می تواند قیمت بیت کوین را به صفر برساند، این است که همه دولت ها در سرتاسر جهان آن را ممنوع یا غیرقانونی کنند که رسیدن به این اجماع تقریباً غیرممکن است.

لطفا توجه داشته باشید که این مقاله به هیچ وجه یک پیشنهاد مالی نبود و صرفا در جهت پاسخ به ابهامات شما کاربران نوشته شده است. 

مطلب فوق رپورتاژ آگهی بوده بنابراین مسئولیت حقوقی، صحت و یا عدم صحت آن هیچ ارتباطی با آکادمی ارزتودی ندارد.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست