اتریوم چیست؟ آینده ارز دیجیتال Ethereum

اتریوم چیست؟

اتریوم نسل دوم ارزهای دیجیتال و از محبوب ترین رمز ارزهای دنیا میباشد. Ethereum با این هدف که فضایی برای اجرای برنامه غیرمتمرکز و خودکار ایجاد شود، جالب است بدانید ارز دیجیتال اتریوم با علامت اختصاری (ETH) در تاریخ ۳۰ جولای سال ۲۰۱۵ و به سرپرستی یک جوان ۲۳ ساله اهل کشور روسیه به نام ویتالیک بوترین وارد دنیای کریپتوکارنسی شد.

مشاهده: قیمت لحظه ای اتریوم

اتریوم چیست؟

در پاسخ به سوال اتریوم چیست باید گفت که یک پلتفرم متن باز مبتنی بر فناوری بلاک چین است که توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی مانند قراردادهای هوشمند و سایر برنامه‌های پیچیده حقوقی و مالی را در بستر آن ایجاد کنند. شما می‌توانید از این ارز دیجیتال به عنوان یک بیت‌ کوین قابل برنامه‌ ریزی که توسعه‌ دهندگان از بلاکچین آن جهت ایجاد بازارها، دفاتر کل، سازمان‌های دیجیتال و سایر قابلیت‌هایی که به داده‌ها و توافق‌نامه‌های تغییرناپذیر نیاز دارند، بدون واسطه استفاده کنید. اتریوم در سال ۲۰۱۵ میلادی توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) ارایه شد. وی استفاده بالقوه از فناوری بلاک چین بیت‌ کوین را گامی مهم در جهت توسعه جامعه بلاک چین می‌دانست.

در حال حاضر اتر (ETH)  دومین رمزارز باارزش بازار است و برخی انتظار دارند که روزی از بیت‌کوین (BTC) محبوب‌ترین رمزارز جهان پیشی بگیرند.

 اتریوم یک پلتفرم متن باز مبتنی بر فناوری بلاک چین است

تاریخچه تکامل اتریوم

نوامبر سال ۲۰۱۳

در سال ۲۰۱۳ یک وایت پیپر (White Paper) توسط ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم و قبل از راه‌اندازی پروژه در سال ۲۰۱۵ منتشر شد.

ژانویه ۲۰۱۴

ویتالیک بوترین، گوین وود، می‌های آلیسی، آنتونی دی لوریو و چارلز هاسکینسون آغاز توسعه اتریوم را رسما اعلام کردند. گوین وود و هاسکینسون بعد‌ها از تیم جدا شدند و هرکدام پروژه‌های پولکادات و کاردانو را راه‌اندازی کردند.

در سال 2014 ویتالیک بوترین، گوین وود، می‌های آلیسی، آنتونی دی لوریو و چارلز هاسکینسون آغاز توسعه اتریوم را رسما اعلام کردند.

آپریل ۲۰۱۴

دکتر گاوین وود در مقاله جنبه‌های فنی پروتکل اتریوم را تعریف کرد.

جولای ۲۰۱۴

فروش رسمی ارز دیجیتال اتر به مدت ۴۲ روز آغاز شد. امکان خرید اتر با بیت کوین فراهم بود.

آگوست ۲۰۱۴

پروژه اتریوم در یک عرضه اولیه سکه (ICO) توانست ۱۸. ۴ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

جولای ۲۰۱۵

اولین نسخه اتریوم به نام Frontier متولد شد. این پروژه حاصل موفقیت شبکه آزمایشی «المپیک» در اتریوم بود.

مارچ ۲۰۱۶

اولین فورک اتریوم به نام Homestead ایجاد شد. این فورک شامل چندین تغییر در پروتکل و شبکه بود که به اتریوم اجازه می‌داد تا بروزرسانی‌های بیشتری را انجام دهد.

جولای ۲۰۱۶

هارد فورک DAO در پاسخ به حمله به بنیاد دائو که باعث از هک شدن بیش از ۳. ۶ میلیون اتریوم شد، ایجاد شد. در این اتفاق بلاک چین قدیمی به اتریوم کلاسیک (ETC) تغییر نام داد و شبکه جدید با نام اتریوم (ETH) به مسیر خود ادامه داد.

اکتبر ۲۰۱۷

هارد فورک بیزانتیوم (Byzantium) از بروزرسانی متروپلیس ایجاد شد. این هارد فورک چند ویژگی مهم داشت:

 • پاداش استخراج هر بلاک را از ۵ اتر به ۳ اتر کاهش می‌داد.
 • بمب دشواری را یک سال به تاخیر می انداخت.
 • استفاده از یک متد رمزنگاری که به امکان مقیاس‌پذیری دولایه (Layer ۲ Scaling) را فراهم می‌کرد.

فوریه ۲۰۱۹

هارد فورک کنستانتینوپول (Constantinople) از به‌روزرسانی متروپلیس ایجاد شد. این هارد فورک باعث شد تا:

 • که بلاک چین اتریوم قبل از اجرای الگوریتم اثبات سهام (PoS) دچار توقف نشود.
 • از ماشین مجازی اتریوم (EVM) برای بهینه کردن هزینه گس، استفاده کند.
 • اضافه شدن قابلیت تعامل با آدرس‌هایی که هنوز ایجاد نشده‌اند.

دسامبر ۲۰۱۹

هارد فورک استانبول (Istanbul) ایجاد شد. در نتیجه این هارد فورک:

 • هزینه گس کار‌های مشخصی در ماشین مجازی اتریوم کاهش پیدا کرد.
 • بهبود انعطاف‌پذیری در برابر حملات به شبکه
 • ارائه راه حل‌های کارآمد‌تر برای مقیاس‌پذیری دولایه (Layer ۲ Scaling)
 • امکان همکاری Ethereum و Zcash

ژانویه ۲۰۲۰

فورک Muir Glacier برای تاخیر در بمب سختی (Difficulty Bomb) اتریوم، ایجاد شد.

آپریل ۲۰۲۱

بروزرسانی برلین (Berlin) هزینه گس اتریوم را برای فعالیت‌های مشخصی در EVM بهینه‌سازی کرد. همچنین پشتیبانی از تراکنش‌ها همزمان را افزایش داد.

آگوست ۲۰۲۱

در بروزرسانی هارد فورک لندن (London) پروتکل EIP-۱۵۵۹ معرفی شد که هزینه کارمزد تراکنش‌ها را اصلاح می‌کرد.

نحوه نام گذاری Ethereum

گزارشات به دست آمده نشان میدهد که ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار پلتفرم اتریوم، نام این رمز ارز را پس از مطالعه مقاله‌ ای در ویکی‌ پدیا پیرامون عناصر و ادبیات داستانی علمی، انتخاب کرد، او درباره انتخاب نام این ارز دیجیتال این نظر را دارد که این نام را از سایر اسامی موجود بیشتر دوست داشته و تصور میکند با در دل داشتن کلمه اتر (گازی نامرئی) اشاره ای به یک شی نامرئی داشته که به جهان نفوذ و مثل نور سفر میکند.

هاردفورک لندن با هدف اصلاح هزینه کارمزد تراکنش‌ها انجام شد.

آیا اتریوم شبیه بیت کوین است؟

در مقالات قبلی به طور کامل توضیح دادیم که بیت کوین چیست و چگونه کار میکند، حال با این سوال روبه رو هستیم که آیا ارز دیجیتال اتریوم شبیه بیت کوین است یا نه؟ در پاسخ باید بگوییم جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد و در این دور ارز در کنار شباهت هایی که باهم دارند، دارای تفاوت هایی نیز هستند. بیت کوین در واقع دو چیز متفاوت است: یک ارز دیجیتال که با نماد BTC شناخته می‌شود و شبکه بلاک چین بیت کوین به عنوان یک فناوری. با اینکه هر دو با نام یک نام شناخته می‌شوند اما با یکدیگر متفاوت هستند. این ارز دیجیتال کمی با بیت کوین متفاوت است. یک توکن که به نام اتر (ETH) و شبکه بلاک چین اتریوم.

بیت کوین (BTC) یک رمز ارز است

بیت کوین یک رمز ارز (Cryptocurrency) که برای جایگزینی با پول رایج و طلا رقابت می‌کنند. هدف بیت کوین این است که:

 • یک ارز دیجیتال جهانی باشد که به افراد اجازه دهد تا بدون نیاز به بانک، مالک پول خود باشند.
 • هزینه‌های انجام تراکنش و انتقال پول را به هر نقطه از جهان کاهش دهد.
 • برای مردمی که در کشور‌های با اقتصاد ناپایدار زندگی می‌کنند، ثبات مالی ایجاد کند.
 • برای تمام مردم دنیا دسترسی حداقلی به یک سیستم مالی پایدار ایجاد کند. (در حال حاضر، دو سوم جمعیت جهان به بانک دسترسی ندارند و یا دسترسی آن‌ها محدود است. )

اتریوم (ETH) یک توکن است

اتریوم پلتفرمی برای ساخت برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز (dApps) و توسعه سیستم‌های مالی غیر متمرکز (DeFi) است. ایجاد قرارداد‌های هوشمند (Smart Contacts) مهم‌ترین نوآوری این ارز دیجیتال است. به زبان ساده، به هر توافق دیجیتالی که در آن می‌توانید بگوید «اگر این اتفاق بیفتد» سپس «اتفاق دیگر رخ بدهد» قرارداد هوشمند می‌گویند. برای مثال:

 • اگر من به یک نفر رای بدهم، رای من معتبر است. در واقع هیچ کس دیگر نمی‌تواند به جای من رای بدهد.
 • اگر من این سند را امضا کنم، صاحب این خودرو خواهم شد و شما دیگر صاحب آن نیستید.

 بیت کوین یک رمز ارز و اتریوم یک توکن است.

قرارداد‌های هوشمند در اتریوم دیجیتالی هستند و تاریخچه معاملات هرگز حذف نمی‌شوند. تا قبل این، ما این توافقنامه‌ها را با امضا در پایین یک سند کاغذی انجام می‌دادیم. این ساز و کار جدید عملا مدل قدیمی انجام معاملات را به طور چشمگیری بهبود بخشید.

جدول مقایسه اتریوم و بیت کوین

بیت کوین (BTC) اتریوم (ETH)
ماهیت رمز ارز (ارز دیجیتال) توکن
بنیان گذار ساتوشی ناکاموتو ویتالیک بوترین، جوزف لوبین و …
تاریخ انتشار ژانویه ۲۰۰۹ جولای ۲۰۱۵
مدل عرضه تورم زدایی (مانند طلا) تورمی (مانند ارز فیات)
حداکثر عرضه در کل ۲۱ میلیون ۱۸ میلیون هر سال
کوچک ترین واحد ۱ Satoshi =  ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ BTC ۱ Wei =  ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ ETH
زمان لازم برای ایجاد هر توکن تقریبا هر ۱۰ دقیقه هر ۱۰ تا ۲۰ ثانیه
مقدار توکن جدید ایجاد شده  ۱۲.۵ توکن در هر بلاک ۵ توکن در هر بلاک
کاربرد پذیری خرید کالا، خدمات و سرمایه گذاری برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز

ساختار بلاک چین اتریوم

اتریوم یک پلتفرم بلاک چین غیر متمرکز است که یک شبکه همتا به همتا برای اجرای امن قراردادهای هوشمند، ایجاد می‌کند. ساختار بلاک چین این ارز دیجیتال شباهت بسیار زیادی به ساختار بلاک چین بیت‌کوین دارد. در این بلاک چین، تاریخچه تراکنش‌ها تغییر ناپذیر ،قابل بررسی و ایمن  است و در تمام شبکه توزیع می‌شود. بلاک چین اتریوم از دو طرف انجام تراکنش، ارز دیجیتال اتر (ETH) به عنوان کارمزد شبکه دریافت می‌کند. در واقع Ethereum یک بستر بسیار انعطاف پذیر است که بر اساس آن می‌توان برنامه های غیرمتمرکز را با استفاده از زبان اسکریپت نویسی Solidity و ماشین مجازی اتریوم ایجاد کرد.

ماشین مجازی اتریوم (EVM)

نکته جالب در خصوص بلاکچین‌هایی که قبل از اتریوم ارائه شده‌اند این است که همگی آنها تنها جهت تبادل رمزارزها طراحی شده بودند. ویتالیک بوترین این را به عنوان یک ویژگی قابل توسعه می‌پنداشت و با ارایه راهکاری به توسعه‌دهندگان اجازه شخصی‌سازی داده‌هایی که می‌توانند از طریق شبکه بلاکچین ذخیره و ارسال گردند را داد. این امر با معرفی ماشین مجازی اتریوم و زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی امکان‌پذیر شد که به موجب آن، توسعه‌دهندگان از امکان ایجاد تراکنش‌های قابل تنظیم موسوم به قراردادهای هوشمند برخوردار شدند.

اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز

احتمالا تاکنون از خود پرسیده‌اید که چه نوع اپلیکیشن‌هایی را می‌توان در بلاک چین اتریوم ایجاد کرد. در پاسخ می‌توانیم بگوییم که در این خصوص هیچ محدودیتی وجود ندارد. تنها کافیست که تمام تراکنش‌های روزانه خود را ثبت کنید. اعم از ایمیل‌هایی که برای همکاران خود می فرستید، پولی که برای امور خیریه اهدا می‌کنید یا اجاره‌ای که برای خانه خود پرداخت می‌کنید. تمامی اینها می‌توانند از قراردادهای هوشمند استفاده کنند. نمونه‌‌ای از اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند از قراردادهای هوشمندی که در وایت‌ پیپر اتریوم آورده شده استفاده کنند، عبارتند از:

 • سیستم‌های توکن
 • مشتقات مالی
 • سیستم‌های هویت‌ سنجی و اعتبار
 • سیستم‌های ذخیره‌سازی اسناد و رای‌گیری

قراردادهای هوشمند

هنگامی که ویتالیک بوترین فناوری معامله ایمن بیت‌ کوین را توسعه داد، او دریافت که یک تراکنش فی‌ نفسه با یک قرارداد تضمین می‌شود. به بیان ساده، قرارداد یک توافق‌نامه بین دو طرف است که انجام مبادله یک یا دو طرفه را تضمین می‌کند. بنابراین بوترین، ماشین مجازی اتریوم بر این اساس طراحی کرد. اینکه هر تراکنش می‌بایست از طریق شبکه بلاک چین پس از توافق طرفین، اجرا و در دفتر کل بلاک چین ثبت گردد. این خود اجرایی است که این قراردادها را «هوشمند» کرده و در نتیجه قرارداد هوشمند فضایی کاملا جدید را جهت این نوع تجارت و اقتصاد جدید گشوده است.

اکوسیستم دولایه اتریوم

اتریوم چه کاربرد‌هایی دارد؟

کاربردی‌های اتریوم بسیار متنوع است. می‌توان از ارز دیجیتال اتر به عنوان یک واحد پولی استفاده کرد یا طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی را در این شبکه ساخت و توسعه داد:

پول رایج (Digital Currency)

با استفاده از ارز دیجیتال اتر (ETH) می‌توانید هزینه کالا یا خدمات را پرداخت کنید. برای ارسال و دریافت پول، تنها نیاز به یک کیف پول اتریوم، خواهید داشت.

قرارداد‌های هوشمند (Smart Contracts)

قرارداد‌های هوشمند نوعی برنامه بدون مجوز (Permissionless) هستند. وقتی شروط لازم برای اجرای قرارداد فراهم شود، قرارداد به شکل خودکار اجرا خواهد شد.

برنامه‌های غیر متمرکز (dApps)

اتریوم امکان ساخت بازی، برنامه‌های مالی، ارسال پول، پیام‌رسان و حتی شبکه‌های اجتماعی را فراهم می‌کند.

توکن غیر قابل تعویض (NFT)

توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) در اتریوم به هنرمندان اجازه دهند با استفاده از قرارداد‌های هوشمند، آثار هنری خود را مستقیما به فروش بگذارند.

سیستم مالی غیر متمرکز (DeFi)

اتریوم می‌تواند قدرت دولت‌ها و سیستم‌های مالی متمرکز را در کنترل پول، کاهش دهد.

مزایای ارز دیجیتال اتریوم

 • شبکه و جامعه بزرگ: اتریوم دارای یک شبکه بزرگ است که طی سال‌ها و با میلیارد‌ها دلار پول امتحان شده است. همچنین دارای یک جامعه جهانی بزرگ و متعهد است. اتر بزرگترین اکوسیستم را در میان بلاک چین و دیگر ارز‌های دیجیتال دارد.
 • طیف گسترده‌ای از کاربرد‌ها: اتریوم علاوه بر اینکه به عنوان ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند برای پردازش انواع معاملات مالی، اجرای قرارداد‌های هوشمند و ذخیره داده‌ها برای برنامه‌های غیر متمرکز نیز مورد استفاده قرار گیرد.
 • نوآوری پیوسته: جامعه بزرگی از توسعه‌دهندگان Ethereum دائماً به دنبال راه‌های جدیدی برای بهبود شبکه و توسعه برنامه‌های جدید هستند. به دلیل محبوبیت اتریوم، این شبکه بلاک چین محبوب‌ترین شبکه برای توسعه برنامه‌های غیر متمرکز جدید است.
 • حذف واسطه‌ها: شبکه اتریوم کاربران را از واسطه‌های شخص ثالث مانند وکلایی که قرارداد می‌نویسند یا بانک‌هایی که واسطه انجام تراکنش‌های مالی هستند، بی‌نیاز می‌کند.

معایب ارز دیجیتال اتریوم

 • افزایش کارمزد تراکنش‌ها: محبوبیت روزافزون این ارز دیجیتال باعث افزایش کارمزد تراکنش‌های شبکه شده است. این کامزد که با نام «گس اتریوم» شناخته می‌شود در فوریه سال ۲۰۲۱ به رکورد ۲۳ دلار در هر معامله رسید. دلیل این اتفاق این است که برخلاف بیت کوین که خود شبکه به تایید‌کنندگان تراکنش، پاداش می‌دهد؛ اتریوم این کارمزد را از طرفین معامله دریافت می‌کند.
 • تورم بالقوه: اتریوم هیچ محدودیتی در تولید توکن ندارد و سالانه ۱۸ میلیون اتر را وارد بازار می‌کند. در حقیقت، اتریوم برخلاف بیت کوین که مانند طلا مقدار محدودی دارد؛ بیشتر شبیه دلار عمل خواهد کرد.
 • فرایند سخت یادگیری برای توسعه‌دهندگان: یادگیری زبان برنامه‌نویسی برای مهاجرت از یک شبکه متمرکز به بلاک چین غیر متمرکز اتریوم می‌تواند برای توسعه‌دهندگان بسیار سخت باشد.
 • آینده نامعلوم: توسعه و پیشرفت اتریوم ادامه دارد و اتریوم ۲. ۰ نوید عملکرد بهتر و کارایی بیشتری را می‌دهد. با این حال، این به روز‌رسانی عمده در این شبکه عدم اطمینان برای برنامه‌ها و معاملات فعلی مورد استفاده در شبکه ایجاد می‌کند.

اتر و هزینه گس اتریوم

بلاک چین Ethereum درست مانند بلاک چین بیت کوین و سایر بلاک چین‌ها، جهت حفظ امنیت خود به استخراج‌کنندگانی احتیاج دارد که با دریافت پاداش (توکن اتر) تشویق می‌شوند. در حالی که می‌توان از اتر مانند بیت‌کوین جهت ارسال از آدرسی به آدرس دیگر استفاده کرد، می‌توان از آنها به منظور پرداخت هزینه‌های گس (gas) اتریوم هم استفاده نمود.

هر قرارداد هوشمند و هر تراکنشی که با ماشین مجازی Ethereum اجرا می‌شود، کارمزد گس دریافت می‌کند، مقدار گس مورد نیاز برای انجام تراکنش‌ها بر اساس حجم قرارداد یا معامله تعیین می‌شود. این سیستم گس مانع از هدر رفتن منابع شبکه در معاملات طولانی می‌شود. اگر توسعه‌ دهنده‌ای یک اپلیکیشن قرارداد هوشمند ایجاد کند که به گس کافی را برای انجام تراکنش‌ها تأمین نکند، ماینرها اعتبارسنجی آن را متوقف می‌کنند.

گس اتریوم در واقع همان کارمزدی است که شما برای انجام تراکنش‌های خود پرداخت می‌کنید.

این معضل برای توسعه‌دهندگانی که ناشیانه اپلیکیشن‌های موجود در ماشین مجازی این رمز ارز را توسعه می‌دهند، بیشتر احساس می‌شود؛ اگر اپلیکیشنی گس کافی را به قراردادها اختصاص ندهد، توسط شبکه اعتبارسنجی نمی‌شود، این امر روی قابلیت اطمینان اپلیکیشن و تجربه کلی کاربران آن تأثیر منفی می‌گذارد.

شما همچنین می‌توانید گس را به عنوان دستمزد مشارکت‌های ماینینگ در نظر بگیرید، ماشین مجازی اتریوم فعالیت ماینرها را طوری برنامه‌ریزی می‌کند تا کارایی آنها به بهترین شکل حفظ شود، با وجود تعداد تراکنش‌هایی که از طریق شبکه اتریوم اجرا می‌شوند، این طرح، کارایی لازم جهت اعتبارسنجی تراکنش‌ها را حفظ کرده و سرعت تأییدهای این بلاکچین بسیار کمتر از بلاک چین‌ هایی که از سیستم گس استفاده نمی‌کنند، میباشد.

میراث Ethereum چیست؟

ماشین مجازی و قراردادهای هوشمند و گس Ethereum، همگی ویژگی‌هایی ابتکاری هستند که این رمز ارز برای جامعه بلاکچین به ارمغان آورده و تأثیر بسزایی در پیشرفت‌های آتی این فناوری خواهد داشت؛ قراردادهای هوشمند، موج جدیدی از خدمات مشاوره‌ای را آغاز کرده‌اند. موسساتی که می‌توانند تراکنش‌های شبکه خود را غیرمتمرکز کنند، به عنوان مشاور با شرکت‌هایی که مایلند تراکنش‌هایی بصورت قراردادهای هوشمند داشته باشند، همکاری می‌کنند. قراردادهای هوشمند، خواه درخصوص زنجیره تأمین، مشتقات مالی یا سیستم‌های رأی‌گیری احزاب سیاسی، بزرگترین پیامد رمزارزها در سال ۲۰۱۷ میلادی بوده‌اند. اکنون طیف وسیعی از سازمان‌ها، از دپارتمانی تحت عنوان بلاکچین، به منظور نظارت و توسعه تحقیقات فناوری رمزارزها برخوردارند.

اتریوم ۲.۰، راه نجات

اتریوم ۲.۰ که با نام Serenity یا ETH 2.0 نیز شناخته می‌شود، یک بروزرسانی برای اتریوم در سطوح مختلف است. هدف اولیه آن افزایش ظرفیت اتریوم برای معاملات، کاهش هزینه‌ها و پایدارتر شدن شبکه است. برای تحقق این امر، این ارز دیجیتال مکانیسم اجماع خود را از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر می‌دهد.

در Ethereum 2.0 مکانیسم اجماع از اثبات کار به اثبات سهام تغییر می‌کند.

بسیاری از افراد معتقداند که ارتقای اتریوم می‌تواند با افزایش قیمت آن همراه شود. عمدتا به این دلیل که استفاده از اتریوم و شبکه DeFi آن برای افراد عادی که سرمایه زیادی ندارند را بسیار کاربردی‌تر خواهد کرد. در صورت موفقیت آمیز بودن بروزسانی اتریوم ۲.۰ در کاهش هزینه‌ها و موانع ورود برای ساخت برنامه‌های DeFi، قیمت اتریوم رشد قابل توجهی را تجربه خواهد کرد.

نمودار شمعی Ethereum

پیش بینی آینده اتریوم

 جوزف لوبین (Joseph Lubin)، یکی از توسعه‌د هندگان اصلی اتریوم، درباره هدف از ایجاد این شبکه معتقد است که این ارز دیجیتال برای این ایجاد شد که مردم برای امورات زندگی به هیچ بانک، نهاد و یا شرکت واسطه دیگری احتیاج نداشته باشند، بنابراین اگر توسعه این رمزارز دیجیتالی مثل چند ساله گذشت همچنان قوی و مطمئن پیش رود، بدون شک این هدف اجرایی خواهد شد و اتریوم به عنوان یک پول دیجیتالی معتبر جای خود را در زندگی تمام مردم دنیا باز خواهد کرد، به علاوه هدف دیگری نیز در شکل گیری Ethereum وجود دارد و آن امکان اجرای غیرمتمرکز کدهای کامپیوتری (قرارداد هوشمند) است تا علاوه بر پول، بقیه فرایندها را هم غیرمتمرکز کند.

سوالات متدوال

سوالات متدوال

تفاوت اتریوم و بیت کوین در چیست؟

بیت کوین یک رمز ارز که برای جایگزینی با پول رایج و طلا رقابت می‌کنند اما اتریوم یک توکن و پلتفرمی برای ساخت و توسعه برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز و قراردادهای هوشند است.

از کجا اتریوم بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال محبوب اتریوم میتوانید از خدمات صرافی های ایرانی استفاده کنید.

ریگ اتریوم چیست؟

ریگ (Rig) به معنای یک پک از سخت‌افزارها است که از آن برای استخراج ETH استفاده می‌شود.

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام نظرات
سعید
1 ماه قبل

سلام
من یک سوال داشتم
الان اتریوم ۲ همون هارد فورک اتریوم لندن که تو مرداد اجرا شد؟

مسعود شاهیان
1 ماه قبل

بسیار عالی ممنون بابت معرفی جامع و کامل اتریوم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
فهرست
3
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال