اوکی اکسچنج

بررسی آینده ارز دیجیتال اتریوم

بررسی آینده ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم با ارزش بازار حدود ۵۰۰ میلیارد دلاری و ۱۴ میلیارد دلار حجم معاملات روزانه دومین ارز دیجیتال با ارزش بازار است. اگر در حوزه رمز ارزها فعالیت داشته باشید، احتمالا نام اتریوم و ارز دیجیتال بومی آن اتر (ETH) را در کنار بیت کوین شنیده‌اید. بیت کوین یک پول دیجیتال غیرمتمرکز است که به افراد اجازه می‎‌دهند تا تراکنش‌های خود را بدون نیاز به واسطه‌هایی مانند بانک به شکلی همتا به همتا انجام دهند. با اینکه اتریوم یک ارز دیجیتال است که می‌توانید از آن برای انجام پرداخت‌های خود استفاده کنید، اما اهداف، ویژگی‌ها و تکنولوژی متفاوتی دارد. در حقیقت، منصفانه نیست که اتریوم را رقیب مستقیم بیت کوین بدانیم.

مشاهده: قیمت لحظه ای اتریوم

اتریوم یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز است که از توکن بومی اتر (ETH) برای انجام مبادلات مالی خود استفاده می‌کند. برخلاف بیت کوین، این شبکه امکان ایجاد برنامه‌های کاربری غیرمتمرکز، برنامه‌های مالی، بازی‌ها، ارزهای دیجیتال جدید و توکن‌های NFT را برای کاربران خود فراهم می‌کند. اتریوم چیزی فراتر از یک ارز دیجیتال است؛ این شبکه بزرگترین پلتفرم اجرای برنامه‌های غیر متمرکز و آینده اینترنت است. با این وجود، دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان، رقبایی جدی در مسیر رشد خود در آینده دارد. اگر به اتریوم و سرمایه‌گذاری روی آن علاقه‌مند هستید، بررسی آینده ارز دیجیتال اتریوم، پیش قیمت ETH و تحلیل رقبای آن می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک کند.

معرفی ارز دیجیتال اتریوم (ETH)

اتریوم (Ethereum) توسط ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳، با هدف حل مشکلات و کاستی‌های بیت کوین ایجاد شد. این شبکه بلاک چین یک ویژگی مهم دارد و آن پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است که امکان توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) را فراهم می‌کند. با اینکه پیش‌تر امکان توسعه برنامه‌ها غیرمتمرکز در فضای بلاک چین وجود داشت، اما این پلتفرم‌ها امکان همکاری نداشتند. بوترین با توسعه اتریوم توانست، شیوه اجرا و تعامل dApps ها را یکسان و متحد کند.

بنیان‌گذار ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳
زمان عرضه جولای ۲۰۱۵
شیوه عرضه تورمی (مانند پول‌های فیات)
حداکثر عرضه ۱۸ میلیون هر سال (نامحدود)
زمان صدور توکن جدید هر ۱۰ تا ۲۰ ثانیه
مقدار توکن جدید صادر شده ۵ توکن در هر بلاک
پروتکل اثبات سهام (اتریوم ۲)
الگوریتم Ethash
کاربردپذیری ساخت برنامه های غیرمتمرکز (dApps) در بلاک چین اتریوم
هدف بزرگترین پلتفرم اجرای قراردادهای هوشمند

در حال حاضر، اتریوم یک بلاک چین مبتنی بر اثبات کار (PoW) است، اما در به‌روزرسانی اتریوم ۲.۰ با اهداف حل مشکل مقیاس‌پذیری و سازگار شدن با محیط زیست به سمت اثبات سهام (PoS) حرکت می‌کند. بسیاری از افراد عقیده دارند که این شبکه بلاک چین نسل بعد اینترنت است. اگر پلتفرم‌ها متمرکزی مانند گوگل پلی و اپل استور را وب ۲.۰ در نظر بگیریم، شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر کاربر اتریوم وب ۳.۰ خواهد بود. تمام برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) که بر روی اتریوم کار می‎‎‌کنند، همگی نسخه‌های غیرمتمرکز و بی‌نیاز به اعتماد (Trustless) از برنامه‌هایی هستند که در حال حاضر بر روی وب ۲.۰ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بررسی آینده ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم برای مدت طولانی صرفا یکی از ارزهای دیجیتال بازار بود و قیمت آن در این دوران هیچ رشد قابل توجهی نداشت. با این وجود، محبوبیت و قیمت اتریوم، به شکلی ناگهانی و به دلایل زیادی افرایش یافت. اما چرا این اتفاق افتاد؟ تراکنش‌های اتریوم از بیت کوین بسیار سریع‌تر بود، به همین دلیل بسیاری از مردم برای انجام پرداخت‌های خود از اولین ارز دیجیتال مهاجرت کردند. همچنین، بلاک چین اتریوم پلتفرمی برای ایجاد و توسعه برنامه‌‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کرد که برای توسعه دهندگان بسیار جذاب بود.

نمودار قیمت اتریوم (ETH) از سال 2016

افزایش علاقه به استفاده از این ارز دیجیتال به معنی افزایش تراکنش‌های انجام شده بر روی شبکه و نیاز به ماینرهای بیشتر برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها بود. ماینرهای بسیاری نرخ هش خود را از بیت کوین به اتریوم انتقال دادند؛ رقابت آنها برای استخراج بلاک‌های جدید باعث افزایش سختی شبکه، افزایش هزینه‌های استخراج و کارمزد تراکنش شد. اولین تغییرات جدی در قیمت اتریوم در سال ۲۰۱۷ رخ داد. لیست شدن این ارز دیجیتال در صرافی eToro منجر به افزایش ۴۵۰ میلیون دلاری حجم معاملات شد. قیمت اتریوم در ماه می همان سال به ۹۵ دلار رسید و در عرض کمتر از یک ماه در حدود ۴۰۰ دلار معامله شد.

قیمت اتریوم در یکی از بزرگترین پامپ و دامپ‌های تاریخ ارزهای دیجیتال به ۱۳۵۲ دلار رسید و سپس تا ۳۰۰ دلار سقوط کرد. در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، اتریوم نتوانست دوباره به اوج قیمت (ATH) خود برسد و نمودار آن روندی نزولی داشت. سال ۲۰۲۱، بازار کریپتو با رشدی شگفت انگیز مواجه شد. در این سال نه تنها بیت کوین با اختلاف زیاد ATH قبلی خود را شکست، بلکه توانست به رکورد قیمتی ۴۸۵۹ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال اتریوم (ETH)

در مارس ۲۰۲۰، زمانی که قیمت از ۳۰۰ دلار به حدود ۱۰۰ دلار کاهش یافت، تعداد کمی از تحلیل‌گران تصور می‌کردند که اتریوم دوباره به بالاترین قیمت تاریخی خود برسد. قیمت اتریوم سرانجام پس از سال‌ها روندی نزولی مداوم به محدوده حمایتی ۱۰۰ دلار واکنش نشان داد و در چهار ماه بعد به‌طور پیوسته اما به آرامی افزایش یافت. در نوامبر همان سال، قیمت به مرز ۴۸۰ دلار رسید و پس از تثبیت شدن؛ قیمت در ژانویه ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود در ۱۴۲۲ دلار رسید. این روند صعودی تا ۱۲ می ۲۰۲۱، زمانی که قیمت اتریوم به ۴۳۶۲ دلار رسید ادامه داشت.

قیمت این ارز دیجیتال پس از رسیدن به نقطه اوج، بیش از ۵۰ درصد سقوط کرد و در محدوده ۱۷۲۰ دلار متوقف شد. روند صعودی قیمت اتریوم همچنان ادامه داشت تا در روز ۱۰ نوامبر سال ۲۰۲۱ توانست به بالاترین قیمتی تاریخی خود، ۴۸۵۹ دلار دست پیدا کند. پس از این نقطه، قیمت تا زیر ۴۰۰۰ دلار سقوط کرد و در زمان نگارش این مقاله اتریوم در محدوه ۴۲۰۰ دلار معامله می‌شود. در شرایط فعلی بازار، اگر فشار فروشندگان از خریداران بیشتر شود، قیمت اتریوم می‌تواند دوباره تا ۴۰۰۰ دلار کاهش یابد. در غیر این صورت، قیمت دوباره می‌تواند تا محدوده ATH خود، ۴۸۰۰ دلار رشد کند.

رقبای آینده اتریوم (Ethereum)

در سال‌های اخیر، اتریوم شاهد ظهور بلاک‌چین‌های رقیب بسیاری مانند پولکادات، کاردانو و بایننس اسمارت چین بوده است. با این وجود، همچنان اکثر قریب به اتفاق پروتکل‌های DeFi، برنامه‌های کاربردی، بازی‌ها و استیبل کوین‌ها بر روی شبکه اتریوم اجرا می‌شوند. براساس داده‌های وب‌سایت Defi Llama، در زمان نگارش این مقاله (آبان ۱۴۰۰) ارزش کل قفل‌ شده (TVL) پروژه‌های DeFi از رکورد ۲۵۰ میلیارد دلار عبور کرده است. این در حالی است که شبکه اتریوم با ارزش کل قفل‌ شده حدود ۱۷۰ میلیارد دلاری، حدود ۶۷ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

اتریوم، اولین شبکه بلاک چین نسل دوم است که با ابداع ماشین مجازی اتریوم (EVM) امکان اجرای برنامه‌های مالی غیر متمرکز را در شبکه بلاک چین فراهم کرد. مزیت اولین بودن، باعث شده تا این شبکه بلاک چین بتواند جایگاه خود را برای مدتی در آینده حفظ کند. در واقعیت، بلاک چین‌های سریع‌تر و ارزان‌تری مانند سولانا و اولانچ تاکنون نتوانسته‌اند به عنوان رقبای جدی در حوزه DeFi اتریوم را تهدید کنند. وب‌سایت Finder در اکتبر سال ۲۰۲۱، از ۵۰ متخصص درباره آینده ارز دیجیتال اتریوم نظرسنجی کرده است.

بررسی اتریوم و بلاک چین های رقیب

در این گزارش که با عنوان «پیش‌بینی قیمت اتریوم در سال ۲۰۲۱» منتشر شده است؛ از هر ۱۰ شرکت کننده یک نفر عقیده دارد که در نهایت سوالانا به عنوان پلتفرم اصلی DeFi جایگزین اتریوم خواهد شد. این متخصصین، انتظار دارند که اتریوم طی ۱۲ ماه آینده حدود ۳۰ درصد از سهم بازار خود را نسبت به راه‌حل‌های مقیاس پذیری لایه ۱ مانند ترا (Luna)، سولانا (SOL) و اولانچ (AVAX) از دست بدهد. در نهایت، بلاک چینی برنده خواهد بود که بتواند تراکنش‌های بیشتر با کامزدهای کمتر را پردازش کند.

پیش بینی قیمت اتریوم در سال ۲۰۲۱، ۲۰۲۲ و ۲۰۲۵

بازار ارزهای دیجیتال نسبت بازارهای مالی دیگر بسیاری بی‌ثبات است، به همین علت پیش‌بینی دقیق آینده عملا امکان‌پذیر نیست. با این حال، بسیاری از تحلیل‌گران به بررسی آینده ارز دیجیتال اتریوم پرداخته‌اند. در اینجا برخی از پیش‌‌بینی‌های قیمت اتریوم در سال‌های ۲۰۲۱، ۲۰۲۲ و ۲۰۲۵ توسط این متخصصان را بررسی می‌کنیم.

پیش بینی قیمت اتریوم توسط Smartereum

تحلیل‌گران وب‌سایت Smartereum عقیده دارند که اتریوم در آینده رشد زیادی خواهد کرد. آنها پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است قیمت اتریوم در یک دهه آینده به ۲۰,۰۰۰ دلار برسد. شاید این تحلیل غیرمنطقی به نظر برسد، روند فعلی اتریوم، تاریخچه قیمت‌های قبلی و به‌روزرسانی اتریوم ۲.۰، قیمت ۲۰,۰۰۰ دلاری اتریوم را به یک هدف دست‌ یافتنی تبدیل می‌کند.

پیش بینی قیمت اتریوم توسط TradingBeasts

پیش‌بینی وب‌سایت TradingBeasts از آینده ارز دیجیتال اتریوم جهت‌گیری خاصی ندارد. آنها نه انتظار یک روند صعودی و رشد شارپ قیمت را دارند نه فکر می‌کنند که قیمت بسیار کاهش خواهد داشت. در مجموع، TradingBeasts سال نسبتا پایداری را برای قیمت اتریوم پیش‌بینی می‌کند.

پیش بینی قیمت اتریوم توسط WalletInvestor

در بررسی وب‌سایت WalletInvestor، برطبق یک تحلیل تکنیکال که براساس ۳۰ روز گذشته انجام شده، قیمت اتریوم گرایش به یک روند صعودی قدرتمند دارد. اگرچه آنها معتقدند که احتمال دارد قیمت اتریوم تا پایان سال ۲۰۲۱ تا سطح قیمتی ۲۹۰۰ دلار کاهش یابد. این وب‌سایت همچنین پیش‌بینی می‌کند که سال ۲۰۲۲ سال خوبی ارز دیجیتال اتریوم باشد، زیرا انتظار می‌رود که تا پایان قیمت به حدود ۶۰۰۰ هزار دلار برسد.

پیش بینی روند صعودی برای اتریوم توسط WalletInvestor

پیش بینی قیمت اتریوم توسط Long Forecast

بررسی‌های Forecast از پیش‌بینی قیمت اتریوم بسیار خوش‌بینانه است. آنها انتظار دارند که قیمت ETH تا پایان سال ۲۰۲۱، یک ATH جدید در محدود ۴۸۰۰ دلار تجربه کند. همچین معتقدند که قیمت اتریوم  پیش از پایان سال ۲۰۲۲ به حدود ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ هزار دلار خواهد رسید. این تحلیل آینده اتریوم، خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران و هولدرهای این ارز دیجیتال در سراسر جهان است. با اینکه، ممکن است برخی افراد عقیده داشته باشند که این پیش‌بینی قیمت کمی خوش‌بینانه است ما فراموش نکنید که اتریوم می‌تواند سریع‌تر از بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال رشد کند.

پیش بینی قیمت اتریوم توسط DigitalCoinPrice

وب‌سایت DigitalCoinPrice نیز در تحلیل خود، قیمت اتریوم را برای ۱۰ آینده تحلیل کرده است. آنها پیش‌بینی می‌کنند که این ارز دیجیتال در پایان سال ۲۰۲۱، قیمتی در حدود ۴۰۰۰ دلار خواهد داشت، اما حداکثر قیمت آن در سال ۲۰۲۶ و در حدود ۱۱ هزار دلار خواهد بود. گرچه این تحلیل‌گران انتظار دارند که رشد قیمت اتریوم در ۱۰ سال آینده کاملا صعودی نیست و با نوسان همراه خواهد بود.

سوالات متدوال

سوالات متداول

چه‌ آینده‌ای در انتظار اتریوم است؟

با در نظر گرفتن تغییراتی که قرار است در شبکه اتریوم رخ بدهد، انتظار داریم که قیمت رشد کند؛‌ البته که عملکرد این شبکه در ادامه بسیار مهم است.

چرا اتریوم جزو رمز ارزهای با ارزش و برتر بازار است؟

بلاک چین اتریوم به عنوان بزرگترین شبکه فعال در بین ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود و به همین دلیل است که رمز ارز بومی آن جزو برترین کوین‌ها محسوب می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام آپدیت اتریوم تا کی تموم میشه پس🤦🏻‍♂️

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۷خرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۲۹ ق٫ظ

   سلام طبق گفته تیم توسعه دهنده تغییرات اتریوم تا مرداد تکمیل میشه البته که شخص بوترین این احتمال رو داده که این پروسه تا اواخر شهریور امسال طول بکشه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست