اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال سولانا چیست؟

ارز دیجیتال سولانا چیست؟

سولانا (Solana) یک شبکه بلاک چین در حال رشد است که روزانه علاقه‌مندان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. مانند بسیاری از شبکه‌های دیگر، سولانا به دنبال حل مشکلات مقیاس پذیری و کندی پردازش تراکنش ها است. مشکلی که شبکه‌های نسل اول و دوم بلاک چین مانند اتریوم را دچار مشکل کرده است.

مشاهده: قیمت لحظه ای سولانا 

این شبکه با معرفی الگوریتم اثبات تاریخ (Proof of History) که یک الگوریتم اجماع جدید است برای حل مشکلات تلاش می‌کند. مهم‌ترین دارایی سولانا، داشتن تیمی قدرتمند و حرفه‌ای است. این ارز دیجیتال توسط گروهی از مهندسان سابق اینتل، دراپ باکس و کوالکام به رهبری آنتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko) راه‌اندازی شد. اگر شما هم به پروژه جذاب و در حال رشد ارز دیجیتال SOL علاقه‌مند شده‌اید، تا آخر این مقاله همراه ما بمانید.

ارز دیجیتال سولانا چیست؟

سولانا یک بلاک چین در بستر وب است که سرعت بالا، امنیت و مقیاس‌پذیری را برای برنامه‌های غیرمتمرکز (DeFi) فراهم می‌کند. این شبکه برای افزایش کارایی خود از سه پروتکل اجماع استفاده می‌کند. این پروتکل‌ها اثبات سهام (PoS)، اثبات تاریخ (PoH) و اثبات تکرار (PoRep) هستند. هدف از این کار افزایش قابل توجه سرعت پردازش معاملات و افزایش امنیت در مقایسه با راه حل‎‌هایی  است که سایر بلاک چین‌ها استفاده می‌کنند. در شبکه Solana امکان انجام ۵۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه فراهم است. به همین دلیل این شبکه برای اجرای موازی قراردادهای هوشمند یا برنامه‌های غیرمتمرکز بسیاری مناسب است.

مقایسه شبکه سولانا با شبکه‌های بلاک چین دیگر

ارز دیجیتال اختصاصی این شبکه SOL، یکی از آلت کوین‌های محبوب بوده که توانسته است سهم ۶۱/۰ درصدی از کل بازار را در اختیار بگیرد. کل ارزش این ارز در بازار حدود ۳۳/۹ میلیارد دلار است که به لطف همین پشتوانه توانسته است در جایگاه ۱۴ام بازار قرار بگیرد. سیر صعودی ارزش این ارز از ۱۲ دی‌ماه ۹۹ (۱ January 2021)، یعنی زمانی که قیمت هر واحد ۸۴/۱ دلار بود شروع شد. طولی نکشید که ارزش این ارز در حدود ۴ ماه، در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۱۸ May 2021) به قیمت هر واحد معادل ۹۱/۵۵ دلار رسید.

سولانا چگونه کار می‌کند؟

در حالیکه بسیاری از ارزهای دیجیتال از الگوریتم اثبات کار برای اجماع استفاده می‌کنند، ارز دیجیتال سولانا از مکانیزم اثبات تاریخ استفاده می‌کند. این مکانیزم دارای چندین تراکنش زمان‌سنجی است که هر بار، یک بلاک به سولانا اضافه می‌کند. این تراکنش‌ها آن‌ قدر سریع رخ می‌دهد که برای اضافه شدن هر بلاک فقط ۴۰۰ میلی‌ثانیه زمان نیاز است. برای درک بهتر این موضوع می‌توانید سرعت سولانا را با سرعت بیت کوین (۱۰ دقیقه) مقایسه کنید. تابع هشی که در استخراج بیت کوین در سازوکار الگوریتم اجماع استفاده می‌شود، در الگوریتم اثبات سهام نیز وجود دارد که برای سولانا به این تابع، تابع هش SHAA256 گفته می‌شود. در این ارز میزان پاداشی که برای تولید بلاک وجود دارد متناسب با میزان توکنی است که در شبکه وجود دارد.

هدف از شکل گیری سولانا

به علت وجود رقبای بسیار قوی در بازار ارز دیجیتال، توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند موفق عمل کند که با بهبود نقاط ضعف رقبا و تقویت نقاط قوت آن‌ها بتواند رضایت مردم را به دست بیاورد. SOL با بیان موارد زیر، ادعا کرد که موفق شده است این مشکلات را برطرف سازد.

کارمزد کم در قبال پردازش سریع

سولانا این وعده را به تمام کاربران داده که این افراد هیچ‌گاه از دیدن مبلغ مالیات غافلگیر نخواهند شد؛ طراحی به این صورت انجام‌شده است که کارمزد معاملات در قبال سود، بسیار ناچیز باشد.

پردازش در مدت‌زمان کوتاه

زمان پردازش کوتاه یکی از مهم‌ترین دلایل استقبال مردم از این ارز دیجیتال است. پروتکل ترکیبی سولانا مدت اعتبارسنجی را برای معاملات و اجرای قرارداد هوشمند به مقدار زیادی کاهش می‌دهد.

بهبود مقیاس‌پذیری

این ارز دیجیتال قادر است در هر ثانیه ۵۰۰۰۰ تراکنش را انجام دهد، همان‌طور که گفته شد، برای ایجاد هر بلاک فقط به ۴۰۰ میلی‌ثانیه نیاز است. طبق ادعای سولانا، قرار است زمان ایجاد هر بلاک به ۸۰ میلی‌ثانیه کاهش یابد.

ماموریت سولانا پشتیبانی از برنامه‌های با پتانسیل رشد بالا در شبکه بلاک چین برای دموکراتیک کردن سیستم های مالی جهان است.

عرضه اولیه ارز دیجیتال SOL

آناتولی یاکوونکو در ابتدای کار طی مقاله‌ای به جهانیان سولانا را معرفی کند. در اول این معرفی‌نامه این‌چنین نوشته شده است:

”هیچ چیز در این وایت پیپر برای فروش یا پیشنهاد خرید توکن وجود ندارد. سولانا این وایت پیپر را به این هدف منتشر می‌کند که بازخورد عموم را (نسبت به خودش) ببیند.”

اگر علاقه‌مند هستید که بدانید بعد از انتشار مقاله چه اتفاقی افتاد، دو پاراگراف بعدی را از دست ندهید. آقای یاکوونکو با ارائه مطالب جامع و کامل و همچنین با علم بر سیاست غالب بر بازار ارز دیجیتال، توانست اعتماد عموم مردم را با انتشار وایت پیپر خود به دست بیاورد.

مشاهده وایت پیپر Solana

واگذاری اولیه رمز ارز SOL در بهار ۲۰۲۰، در اوج فراگیری کرونا انجام شد. در طی این دوران، ۸ میلیون کوین با قیمت کلی ۷۶/۱ میلیون دلار فروخته شد. قیمت هر کوین در زمان عرضه ۲۲/۰ دلار بود. پس از فروخته شدن ۸ میلیون کوین اعلام شد که این میزان فقط ۶/۱ درصد از کل عرضه این ارز بود.

طبق ادعای گروه توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال، این ارز تا سقف ۵۰۰ میلیون واحد عرضه خواهد شد که از این میزان، ۴/۱۰ درصد به بنیاد سولانا (سازمانی غیردولتی متمرکز بر آموزش و پذیرش بلاک چین)، ۸/۱۲ درصد به گروه توسعه‌دهنده این ارز، ۲/۳۶ درصد به سرمایه‌گذاران و ۳۹ درصد به‌عنوان پاداش نود اعتبار سنجی به انجمن سولانا اختصاص داده‌شده است.

کیف پول های سولانا

شبکه سولانا در اول راه است به هین دلیل کیف پول‌های محدودی از ارز دیجیتال سولانا (Sol) پشتیبانی می‌کنند. اگر به دنبال کیف پول نرم افزاری برای سولانا هستید، پیشنهاد ما استفاده از کیف پول تراست ولت یا متامسک است. البته قبل از استفاده از کیف پول متامسک باید شبکه سوالانا را به آن اضافه کنید. کیف پول‌های اکسودوس و ZelCore از دیگر کیف پول‌های موبایلی سولانا هستند.

اگر به دنبال استفاده از کیف پول تحت وب سولانا می‌گردید میتوانید از کیف پول‌های Phantom، Solflare و Math Wallet استفاده کنید. کیف پول Solflare توسط جامعه سوالانا ساخته و توسعه داده شده است. درصورتی که قصد هولد کردن سولانا یا خرید و فروش مقدار زیادی از آن را دارید بهتر است از کیف پول‌های سخت افزاری استفاده کنید. تمامی مدل‌های کیف پول لجر و ترزور از شبکه سولانا پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول های سولانا

کارمزد شبکه

در حال کارمزد شکبه سولانا برای هر تراکنش ۰.۰۰۰۲۵ دلار است. البته این کارمزد حدودی است و با توجه به ترافیک شبکه بلاک چین می‎‌تواند نوسان داشته باشد. کارمزد شبکه سولانا در برابر شبکه اتریوم، حدود ۶۰,۰۰۰ برابر است. مقیاس پذیری شبکه Solana مهم‌ترین دلیل پایین بودن کارمزد تراکنش‌‌های آن است. همچنین با توسعه و افزایش مقیاس شبکه سولانا در آینده، کارمزد تراکنش‌های درون این شبکه کمتر هم خواهد شد.

کارمزد شکبه سولانا برای هر تراکنش 0.00025 دلار است.

آینده ارز دیجیتال سولانا

با توجه به برنامه‌هایی که از این پروژه به گوش می‌رسد انتظار می‌رود که آینده سولانا روشن باشد. طبق ادعای توسعه‌دهندگان، به زودی زمان تولید بلاک در این ارز از ۴۰۰ میلی‌ثانیه به ۸۰ میلی‌ثانیه کاهش می‌یابد. از طرفی دیگر؛ این ارز موفق شده است که با FTX در صرافی غیرمتمرکز سیوم همکاری داشته باشد که این پدیده نشان دهنده رشد این ارز دیجیتال در دوره اخیر است.

آینده روشنی در انتظار ارز دیجیتال سولانا است.

پس از ورود قدرتمند سولانا به بازار ارز دیجیتال،‌ این ارز تصمیم بر عرضه کردن ۸ محصول دیگر گرفت. محصولاتی همچون: Pipelining، Cloudbreak، Gulfstream، Sealevel، Turbine، PBFT، Achievers و Poh. طبق ادعای سولانا، این ارز دیجیتال در نظر دارد با کمک چین لینک (chainlink) اقدام به راه‌اندازی اوراکل قدرتمند کند. تامین بودجه این پروژه بزرگ بر عهده Loansnap است که با استفاده از Homecoin قرار است نقدینگی لازم را فراهم کند. همانطور که می دانید؛ نتیجه ی این همکاری ها (در صورت موفقیت) برابر است با صعود ارزش سولانا در جدول بازار جهانی و این یعنی یک سرمایه گذاری مطمئن.

پیش بینی آینده توکن SOL

با سیاستی که توسعه دهندگان سولانا اتخاذ کرده اند، دور از انتظار نیست که در آینده ی نه چندان دور شاهد افزایش ارزش این پول غیرمتمرکز دیجیتال باشیم. البته که هیچکس به طور دقیق از آینده خبر ندارد اما وقتی که یک ارز دیجیتال از بین حدود ۹۰۰۰ ارز مختلف در مدت‌زمان یک سال، توانسته است رتبه ی ۱۴ام را بدست بیاورد؛ قطعاً  می‌شود به آن توجه کرد.

به اطلاع آن دسته از افراد که بیشتر به فناوری روز دنیا علاقه‌مند هستند می‌رسانیم که این ارز دیجیتال، در حوزه معاملات الگوریتمی نیز فعالیتی وسیعی را آغاز کرده است. ربات‌های تریدر Hummingbot و انجام پروژه‌های معاملات پرتکرار قسمتی از فعالیت‌های جانبی این توسعه‌دهنده است. به نظر می‌رسد با برنامه‌هایی که توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال دارد، به‌زودی شاهد استقبال بیشتر مردم از این ارز باشیم. با توجه به عدم استقبال کیف‌های پول از SOL و با در نظر گرفتن تازه وارد بودن این ارز نسبت به سایر ارزهای دیجیتال در بازار، می‌توان نتیجه گرفت که اوضاع در آینده بسیار متفاوت خواهد بود.

نمودار شمعی سولانا

نتیجه‌گیری

با وجود پیشرفت چشم گیر فناوری بلاک چین و با توسعه غیرقابل انکار ارزهای دیجیتال، هنوز نمی‌توانیم منکر این قضیه شویم که ارزش اصلی هر ارز به داشتن پشتوانه اعتبار بین مردم است. یکی از مهم‌ترین دلایل پیشرفت این پروژه وجود افراد کارکشته و سرشناس در دنیای دیجیتال، در گروه توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال است.

پروژه‌های این گروه توسعه‌دهنده حرفه‌ای در صورت رسیدن به موفقیت می‌تواند سولانا را در آینده‌ای نزدیک به عنوان یکی از اصلی‌ترین رقیب‌های ارزهای دیجیتال برتر معرفی کند. اعتماد مردم به این ارز با بهبود شرایط از طرف گروه سولانا همراه شد. باید ببینیم چه اتفاقی در آینده رقم خواهد خورد؟! آیا نام ارز سولانا را در بالای لیست خواهیم دید؟

سوالات متدوال

سوالات متداول

آینده ارز دیجیتال سولانا چگونه است؟

پیش‌بینی آینده پروژه‌هایی مانند سولانا بسیار پیچیده است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما در حال حاضر از دید بسیاری از تحلیل‌گران بازار، ارز دیجیتال سولانا پروژه‌ای با پتانسیل خوب ارزیابی می‌شود.

ارز دیجیتال سولانا را چگونه بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال Sol می‌توانید از صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی مانند کوینکس یا صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی مانند اوکی اکسچنج استفاده کنید.

۴.۶/۵ - (۱۷ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست