اوکی اکسچنج

شبکه اوسیس (Oasis Network) چیست؟ معرفی توکن ROSE

شبکه اوسیس چیست؟

در طول این چند سال، پروژه‌های بلاک‌چین زیادی ظهور کرده‌اند که «قاتل‌ اتریوم» لقب گرفتند، یعنی پروژه‌هایی که پتانسیل جایگزینی برای شبکه اتریوم را دارند. بعید است که تیم توسعه دهنده این پروژه‌های با هدف نابودی اتریوم کار کنند، با این حال این اصطلاح همچنان پابرجاست و اتریوم همچنان پادشاه و رهبر باقی مانده است.

مشاهده: قیمت لحظه‌ای رز (ROSE)

شبکه اوسیس (Oasis Network) و توکن آن رز (ROSE) جدیدترین پروژه بلاک چینی است که لقب «قاتل‌ اتریوم» را به خود اختصاص داده است. البته این شبکه دو ویژگی اصلی دارد که آن را از اتریوم متمایز می‌کند: حریم خصوصی داخلی و مقیاس‌پذیری. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که شبکه اوسیس چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ توکن رز (ROSE) چیست و آیا برای سرمایه‌گذاری مناسب است یا خیر.

شبکه اوسیس (Oasis Network) چیست؟

شبکه اوسیس (Oasis Network) یک شبکه بلاک چین اثبات سهام (PoS) است که به عنوان یک پلتفرم برای حفظ حریم خصوصی در حوزه امور مالی شفاف (Open Finance) و استفاده مسئولانه از داده‌ها طراحی شده است. اوسیس یک بلاک چین لایه یک مشابه اتریوم یا بیت کوین است، با این تفاوت که از ابتدا با هدف محرمانگی داده‌ها و افزایش توان عملیاتی شبکه تا ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) توسعه یافته است.

فقدان حریم خصوصی در بلاک‌چین‌ها یکی از بزرگترین موانع هنگام پذیرش این فناوری است. شبکه اوسیس می‌خواهد این شکاف را به عنوان یک پروتکل بلاک چین با محوریت حریم خصوصی که از اقتصاد داده‌های غیرمتمرکز و امور مالی باز شفاف پشتیبانی می‌کند، پر کند.

این شبکه ویژگی‌های منحصربه‌فرد حریم خصوصی خود را با توان عملیاتی بالا و معماری امن ترکیب می‌کند. این کار شبکه اواِی‌سیس را برای تامین امنیت حریم خصوصی، اجرای برنامه‌های مالی غیرمتمرکز مقیاس‌پذیر (DeFI) و گسترش امور مالی شفاف فراتر از معامله‌گران ارزهای دیجیتال و پذیرندگان اولیه ایده‌آل می‌کند.

محرمانه بودن و مقیاس‌پذیری

می‌توان از شبکه اوسیس برای ساخت قراردادهای هوشمند خصوصی استفاده کرد. این قراردادهای می‌توانند حریم خصوصی داده‌ها با فراهم کردن محرمانگی سر‌به‌سر (End-to-End) در طول پردازش خود حفظ کنند. همچنین، این شبکه بسیار مقیاس‌پذیر است و نسبت به رقبا در سرعت پایین پردازش‌ تراکنش‌ها و کارمزد‌های بسیار بالای شبکه‌ بهتر عمل می‌کند.

انتظار می‌رود که توانایی شبکه اوسیس برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز خصوصی مقیاس‌پذیر (dApps)، ایده حفظ محرمانگی داده‌ها و موارد استفاده جدید را در حوزه دیفای خصوصی گسترش دهد. این ویژگی می‌تواند به توسعه صنعت امور مالی غیر متمرکز و محصولات آن برای تبدیل شدن به جریان اصلی بازار کمک کند.

اوسیس لبز (Oasis Labs) توسعه‌دهنده اصلی شبکه اوسیس است. داون سانگ (Dawn Song)، استاد دپارتمان مهندسی برق و علوم کامپیوتر در دانشگاه برکلی کالیفرنیا، این سازمان را در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی کرد. تیم توسعه‌دهنده شبکه Oasis متشکل از افراد نخبه از سراسر جهان، با پیشینه‌های مختلف در گوگل، اپل، آمازون، کارنگی ملون، هاروارد، استنفورد و… هستند که همه به افزایش و گسترش پذیرش این بلاک چین متعهد شده‌اند.

شبکه اوسیس چگونه کار می‌کند؟

شبکه اوسیس از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. این الگوریتم به شکل تصادفی از نودهای اعتبارسنجی که توکن‌های بومی شبکه (توکن رز) را برای کسب حق امتیاز اعتبارسنجی و دریافت پاداش آن استیک کرده‌اند، استفاده می‌کند. مقیاس‌پذیری شبکه Oasis با تفکیک لایه اجماع (Consensus Layer) از لایه پردازش محاسباتی (ParaTime Layer) حاصل می‌شود.

  • لایه اجماع: نودهای اعتبار سنج یک سازوکار اجماع ایمن و بسیار مقیاس‌پذیر را در لایه اجماع اجرا می‌کنند. بلوک‌ها در اینجا تأیید شده و به بلاک چین منتقل می‌شوند.
  • لایه پاراتایم:  پاراتایم‌ها محیط‌های زمان اجرا (Runtime Environments) با حالت اشتراکی هستند که محاسبات شبکه را نمایندگی می‌کنند. هر توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند ParaTime خود را در شبکه اوای‌سیس ایجاد کند. هر لایه پاراتایم را می‌توان به صورت مستقل برای رفع نیازهای یک برنامه خاص توسعه داد.

سازوکار اجماع و اجرا در شبکه اواِی‌سیس با استفاده از دو لایه از هم جدا می‌شوند، این کار به شبکه اجازه می‌دهد تا بتواند بسیاری از تراکنش‌ها را به‌طور هم‌زمان پردازش کند. به این ترتیب، یک پاراتایم تراکنش‌ها را که به منابع محاسباتی یا زمان قابل توجهی نیاز دارند، به شکل ساده‌تر و سریع‌تر پردازش می‌کند.

افزایش حریم خصوصی و محرمانگی کاربر

شبکه اوسیس، دارای ویژگی به نام پاراتایم‌های محرمانه (Confidential ParaTimes) است که می‌توان از آن برای ایجاد قرارداد‌های هوشمند خصوصی استفاده کرد. در یک پاراتام محرمانه، نودها باید از یک محیط اجرای مورد اعتماد (TEE) استفاده کنند که به عنوان یک محیط امن برای اجرای قرارداد هوشمند عمل می‌کند.

افزایش حریم خصوصی و محرمانگی کاربر

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، داده‌های رمزگذاری شده همراه با قرارداد هوشمند در محفظه‌ای امن قرار می‌گیرند. این داده‌ها رمزگشایی می‌شوند، سپس قبل از رمزگذاری مجدد و ارسال توسط قرارداد هوشمند پردازش می‌شوند. از این رو، داده‌های کاربر خصوصی و محرمانه نگه داشته می‌شوند و نه نود و نه توسعه دهنده قرارداد هوشمند نمی‌توانند آن را ببینند.

حفظ حریم خصوصی داده‌ها در این سطح، طیف وسیعی از موارد استفاده جدید را در بلاک چین ایجاد می‌کند. این ویژگی به داده‌های شخصی یا حساس، مانند صورت‌حساب‌های بانکی، اطلاعات سلامت و شماره‌های امنیت اجتماعی، اجازه می‌دهد تا به‌طور ایمن توسط برنامه‌های ساخته شده در شبکه استفاده شوند. ویژگی محرمانگی داده‌های کاربران چیزی است که در بلاک چین‌های فعلی مانند اتریوم یا بیت کوین وجود ندارد.

داده‌های توکنیزه شده

اوسیس لبز می‌گوید که داده‌های توکنیزه شده شکلی از دارایی دیجیتالی است که از ترکیب محاسبات با قابلیت حفظ حریم خصوصی در بلاک چین ایجاد می‌شود. بلاک چین به کاربران و توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا به طور ایمن خط مشی‌های استفاده را ثبت و اجرا کنند. محاسبات محرمانه، داده‌ها را مخفی نگه می‌دارد و از استفاده مجدد بدون رضایت آن‌ها جلوگیری می‌کند.

داده‌های توکنیزه شده

ارائه‌دهندگان با قرار دادن داده‌های توکنیزه‌شده (Tokenized Data) خود در برنامه‌های شبکه می‌توانند پاداش‌هایی دریافت کنند و در عین حال کنترل کاملی بر نحوه استفاده از اطلاعات خصوصی خود توسط سرویس‌هایی که استفاده می‌کنند داشته باشند. برخی از پروژه‌ها، ساخت برنامه‌هایی را که از توکن‌سازی داده‌ها در شبکه اوسیس استفاده می‌کنند آغاز کرده‌اند، پروژه‌هایی مانند بایننس، چین‌لینک، بالانسر و بی‌ام‌و گروپ.

اکوسیستم جامعه‌محور 

شبکه اوای‌سیس در حال ایجاد اکوسیستمی متشکل از نودها، توسعه دهندگان برنامه‌‌های غیر متمرکز، دانشگاهیان و دیگر کاربران است. این پلتفرم یک برنامه کمک‌ هزینه مالی را راه‌اندازی که توسعه دهندگان را تشویق کند تا برنامه‌های جدید غیر متمرکز، پروتکل‌های دیفای، محصولاتی با الویت حریم خصوصی و ساختاری یک‌پارچه را بر روی شبکه با هدف رشد سریع‌تر آن بسازند. بسته به هدف و مقیاس هر پروژه، متقاضیان ممکن است از ۵ هزار دلار تا ۵۰ هزار دلار توکن‌ رز (ROSE) دریافت کنند.

شبکه اوسیس بزرگ‌ترین برنامه دانشگاهی را در بین بلاک چین‌های لایه ۱ (Layer 1 Blockchain) با ۲۵ دپارتمان دانشگاهی معروف که در پنج قاره توسعه یافته شده‌اند دارد. اعضای این برنامه اپلیکیشن‌ها را توسعه می‌دهند، نود‌ها را اجرا می‌کنند و کار‌های دیگر را انجام می‌دهند. سازمان‌های دانشجویی و دانشگاهی مانند انجمن دانشجویی مالی دیجیتال دانشگاه تینگ‌هوا (Tsinghua University) و انجمن بلاک چین دانشگاه برکلی (Blockchain at Berkeley) نمونه‌ای از این اعضا هستند.

ارز دیجیتال رز (ROSE) چیست؟

ارز دیجیتال رز (ROSE) توکن بومی شبکه اوسیس است که در نوامبر ۲۰۲۰ معرفی شد. از این توکن برای مواردی مانند پرداخت کارمزد تراکنش، واگذاری اختیار در لایه اجماع و استیکینگ برای تبدیل شدن به نود اعتبارسنج استفاده می‌شود. عرضه کل توکن‌های رز (ROSE) به ۱۰ میلیارد محدود شده است. در طول راه‌اندازی شبکه اصلی، حدود  ۱.۵ میلیارد توکن توزیع و به عرضه در گردش اضافه شد. تا دسامبر سال ۲۰۲۱ بیش از ۳.۴ میلیارد توکن ROSE در گردش بودند.

توزیع توکن ROSE

استکینگ توکن ROSE

شبکه اوسیس حدود ۲.۳ میلیارد توکن رز (ROSE) را به عنوان پاداش برای نمایندگان و کابرانی که توکن‌های خود را در شبکه استیک کرده‌اند کنار گذاشته است. توکن‌هایی که به عنوان پاداش استیکینگ در نظر گرفته شده‌اند، مطابق با مکانیسم استخراج شبکه به کاربران پرداخت می‌شوند.

کیف پول ارز دیجیتال رز (ROSE)

وب سایت Oasis Network کیف پول وب خود را به عنوان بهترین راه برای نگهداری و استیک کردن توکن‌های ROSE معرفی می‌کند. این کیف پول دارای یک رابط کاربری مناسب برای انتقال سریع توکن و همچنین پروتکل‌های امنیتی قوی و احراز هویت مبتنی عبارت یادآور (Mnemonic-Based) برای حفظ موجودی شما است.

کیف پول ارز دیجیتال رز (ROSE)

ساده‌ترین راه برای استیکینگ ارز دیجیتال رز (ROSE) استفاده از کیف پول تحت وب او‌ای‌سیس است. سرمایه‌گذاران می‌توانند با مشارکت در شبکه از طریق سهام‌گذاری دارایی‌های خود، تا ۲۰ درصد پاداش استیکینگ کسب کنند. این کیف پول ارز دیجیتال، همچنین دارای یک افزونه کروم است که شامل تمام قابلیت‌های کیف پول تحت وب هست.

آیا توکن رز (ROSE) مناسب سرمایه‌گذاری است؟

با اینکه توکن ROSE به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است، اما توانسته جایگاهی در میان ۱۰۰ رمز ارز برتر ارز نظر ارزش بازار به‌دست آورد. قیمت ۰.۰۳ دلاری این توکن از زمان  انتشار آن در نوامبر ۲۰۲۰ به حدودا ۰.۲ دلار در سال سه‌ ماهه اول سال ۲۰۲۲ افزایش یافت.

هیچ کس نمی‌تواند با اطمینان بگوید که ارزش ارز دیجیتال ROSE در یک سال آینده چقدر خواهد بود. با این حال، تیم توسعه دهنده آن سخت در حال توسعه ویژگی‌های جدید شبکه و تلاش برای رشد و پذیرش بیشتر آن هستند. به‌‌روز‌رسانی‌های منظم، حمایت از سرمایه‌گذاران نهادی و استعداد‌های تیم توسعه، همگی نشانه‌ای از آینده‌ روشن برای توکن‌ ROSE به عنوان یک گزینه برای سرمایه‌گذاری هستند.

کلام آخر

شبکه او‌ای‌سیس یک پروژه بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام (PoS) آینده‌دار با سه ویژگی حفظ حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و تطبیق‌پذیری است. در واقع می‌توان گفت که این شبکه ترکیبی از بلاک چین‌های پالیگان و اتریوم است، با این تفاوت که ویژگی حریم خصوصی داخلی آن می‌تواند فرصت‌های رشد بیشتری ایجاد کند. پتانسیل رشد شبکه اوسیس بی‌حد و حصر به نظر می‌رسد، این شبکه با تأکید بر اقتصاد مبتنی بر داده‌ مسئولانه، فناوری محاسبات محرمانه و قرارداد‌های هوشمند خصوصی، به وضوح پروژه‌ای ارزشمند خواهد بود.

سوالات متدوال

سوالات متداول

شبکه اوسیس (Oasis Network) چیست؟

شبکه اوسیس (Oasis Network) یک شبکه بلاک چین اثبات سهام (PoS) است که برای حفظ حریم خصوصی در حوزه امور مالی شفاف و استفاده مسئولانه از داده‌ها طراحی شده است.

توکن رز در شبکه Oasis چه کاربردی دارد؟

این توکن برای پرداخت کارمزد تراکنش، واگذاری اختیار در لایه اجماع و استیکینگ برای تبدیل شدن به نود اعتبارسنج استفاده می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست