اوکی اکسچنج

معرفی پروژه زارلا (Zarela) و توکن بایوبیت (Biobit)

معرفی پروژه زارلا (Zarela) و توکن بایوبیت (Biobit)

زارلا اولین پروژه جدی ایرانی در بستر بلاک چین است که ادعا می‌کند راه‌حلی برای مشکل جمع‌آوری داده‌های زیستی ارائه کرده است. این پلتفرم غیرمتمرکز به دانشمندان علوم اعصاب و متخصصان  هوش مصنوعی کمک می‌کند تا داده‌های لازم برای مطالعه و آزمایش در این حوزه را جمع‌آوری کنند. بایوبیت (Biobit) توکن اختصاصی زارلا بر روی شبکه اتریوم است که این پلتفرم از آن برای انجام تراکنش‌های مالی و پرداخت پاداش شرکت کنندگان استفاده می‌کند. زارلا به شکل رسمی روز یکشنبه ۴ مهرماه بر روی بلاک چین اتریوم راه اندازی شد. در این مقاله ما به شکل مختصر به معرفی پروژه Zarela، اهداف  آن و توکن  Biobit پرداخته‌ایم.

زارلا چیست؟

زارلا (Zarela) یک پلتفرم غیر متمرکز برای فروش سیگنال‌های زیستی در شبکه بلاک چین است. این پلتفرم ادعا می‌کند که یک راه حل یکپارچه، غیرمتمرکز و هوشمند برای آماده‌سازی و جمع‌آوری سریع، امن و نامحدود داده‌های زیستی است. کاربران این پلتفرم به دو گروه محققان (Mage) و مشارکت‌کنندگان در تحقیقات (Angel) تقسیم می‌شوند.

زارلا پروژه‌ای متن باز است که بر روی بلاک چین اتریوم توسعه یافته و اجرا می‌شود. افراد برای استفاده از این پلتفرم نیازی به ثبت نام و احراز هویت ندارند و هر کاربر Zarela صرفاً با آدرس بلاک چین متصل به یک کیف پول شناخته می‌شود. این کار را می‌توان با استفاده از هر کیف پول اتریوم مانند متا ماسک یا تراست والت انجام داد.

تیم زارلا

بابوبیت (Biobit) یک توکن ERC-۲۰ مبتنی بر شبکه اتریوم است که زارلا از آن برای انجام مبادلات مالی خود استفاده می‌کند. زارلا تمام تراکنش‌های مالی را با استفاده از قرارداد‌های هوشمند و به شکل خودکار انجام می‌دهد. به عبارت دیگر، قرارداد‌های هوشمند همیشه در یک طرف تمامی تراکنش‌های برنامه Zarela قرار دارند.

پروژه زارلا چگونه کار می‌کند؟

محققان (Merge) ابتدا درخواست خود را سیستم زارلا ثبت می‌کنند، سپس چند آزمایشگاه برای جمع‌آوری داده‌های سیگنال‌های زیستی هماهنگ می‌شوند. حالا آزمایشگاه باید منتظر افرادی باشد که می‌خواهند در این تحقق مشارکت کنند. این افراد که به آن‌ها فرشته (Angel) می‌گویند در ازای مشارکت خود حداکثر ۵۰ بایوبیت دریافت خواهند کرد.

طبق آنچه در وبسایت zarela.io این پلتفرم درج شده است، هر محقق پروژه باید پروژه خود را به زبانی ساده در قالبی به نام Z-Paper توضیح داده و سپس در سیستم ثبت کند. فرشتگان پس از خواندن Z-Paper در مورد مشارکت در پروژه تصمیم می‌گیرند، در نتیجه، پیچیده‌تر بودن یک پروژه احتمالاً جمع‌آوری داده را کاهش می‌دهد. پس از آن برای ثبت داده‌های بیوسیگنال لازم است تا به یکی از هاب‌ها یا آزمایشگاه‌های مورد تأیید زارلا مراجعه کنند.

سازوکار زارلا

داده‌های داوطلبان پس از ثبت در یک سیستم توزیع فایل غیرمتمرکز و همتا به همتا یا IPFS ذخیره می‌شوند. در پلتفرم Zarela مالکیت داده‌ها متعلق به شخصی است که در تحقیق شرکت کرده است. بنابراین در هر پروژه این شرکت‌کنندگان یا انجل‌ها هستند که حق دسترسی محقق به داده‌ها را مشخص می‌کنند. حالا محققان می‌توانند داده‌های مورد قبول خود را بپذیرند و داده‌های نامناسب را نادیده بگیرند.

در این مرحله فرد باید برای ثبت داده‌ها روی بلاک چین و دریافت پاداش خود، کارمزد تراکنش نفر قبل را پرداخت کند. در حال حاضر هزینه کارمزد تراکنش روی شبکه اتریوم (بسته به شرایط متغیر است) چیزی در حدود ۴۰ دلار است و در نهایت ۲۴ ساعت پس از ثبت اطلاعات، پاداش فرد محاسبه و برای آن ارسال می‌شود. فراموش نکنید که کارمزد دریافت پاداش بر عهده مشارکت‌کننده است.

معرفی توکن بایوبیت

بایوبیت (Biobit) با نماد BBIT توکن اختصاصی پلتفرم زارلا است که از طریق مکانیسم اثبات مشارکت (POC) توزیع می‌شود. این توکن با استفاده از مکانیسم اثبات مشارکت (Proof of Contribution)  استفاده می‌کند و براساس تقسیم‌بندی زیر توزیع می‌شود:

تیم بنیانگذاران ۱۰ درصد ۲,۰۰۰,۰۰۰
جذب سرمایه – مرحله اول ۱.۵ درصد ۳۰۰,۰۰۰
جذب سرمایه – مرحله دوم ۱.۵ درصد ۳۰۰,۰۰۰
جذب سرمایه – مرحله سوم ۲ درصد ۳۰۰,۰۰۰
استخر پاداش ۸۵ درصد ۱۷,۰۰۰,۰۰۰
مجموع توکن ها ۱۰۰ درصد ۲۰,۰۰۰,۰۰۰

تیم بنیانگذاران ۱۰ درصد از کل توکن‌ها که معادل ۲,۰۰۰,۰۰۰ بایوبیت را در اختیار خواهد داشت. طبق ادعای زارلا، اعضای تیم هیچ درآمد دیگری از شبکه نخواهند داشت و این توکن‌ها تنها درآمد بنیانگذاران است. طی ۳ مرحله ۵ درصد از کل توکن‌ها با هدف تأمین مالی برای توسعه پروژه از طریق یک صرافی (یونی سواپ) به فروش خواهد رسید. همچین ۸۵ درصد دیگر کل توکن‌ها که برابر با ۱۷,۰۰۰,۰۰۰ میلیون بابوبیت است به عنوان استخر پاداش (Reward Pool) در نظر گرفته می‌شود که از آن برای پرداخت پاداش انجل‌ها – افرادی که بیوسیگنال خود را ثبت می‌کنند – استفاده خواهد شد.

 

توکنومی بایوبیت

 

توزیع پاداش

در اولین مرحله روزانه ۱۴۴۰۰ توکن به شرکت‌کنندگان پرداخت می‌شود. پاداش‌ها هر ۲۴ ساعت محاسبه می‌شود و تعداد توکن‌های باقی مانده از هر روز ذخیره و به مقدار پرداختی روز بعد اضافه می‌شود. در پایان هر چرخه ۲۴ ساعته هر انجل که کارمزد تراکنش شبکه را پرداخت و داده‌های خود را ثبت کرده است، حداکثر ۵۰ بایوبیت دریافت خواهد کرد.

هاوینگ

در زمان راه‌اندازی زارلا، تعداد توکن‌های توزیع شده در روز به ۱۴۴۰۰ و پاداش هر فرد به حداکثر ۵۰ بابوبیت محدود است. پس از گذشت ۲۰ ماه و در مرحله دوم این مقدار به نصف کاهش می‌یابد و در نتیجه حداکثر پاداش هر کاربر برای هر تراکنش موفق ۲۵ توکن خواهد بود. در این مرحله تعداد توکن‌های توزیع شده روزانه نیز به ۷۲۰۰ بایوبیت محدود خواهد شد.

در سه ماه سوم نیز یک بار دیگر نیز حداکثر تعداد توکن توزیع شده روزانه نصف خواهد شد و به ۳۶۰۰ بایوبیت خواهد رسید. همچنین حداکثر پاداش پرداختی به هر مشارکت‌کننده به ۱۲. ۵ بایوبیت کاهش خواهد یافت. این روند تا زمانی ادامه خواهد داشت که هزینه کارمزد ثبت تراکنش روزانه توزیع Biobit کمتر از ارزش کل توکن‌های توزیع شده باشد. ( چیزی در حدود ۷۲ سال! )

توکن سوزی

طول عمر هر توکن آزاد شده از استخر پاداش ۴۵ روز است و پس از آن تمامی توکن‌های باقی مانده (پرداخت نشده) به طور خودکار سوزانده خواهد شد. برای مثال اگر در روز ۴۶‌ام پس شروع به کار رسمی پروژه، ۱۳۵۰ توکن باقی مانده باشد همه در روز اول توکن سوزی، سوزانده خواهد شد. این سازوکار در روز ۴۷‌ام که برابر با روز دوم توکن سوزی است نیز اجرا خواهد شد و تا آخرین روز به همین ترتیب ادامه خواهد داشت.

نقشه راه زارلا

سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱:

راه‌اندازی تست نت (Testnet) زارلا
انتشار وایت پیپر
اولین فروش توکن

سه ماهه چهارم ۲۰۲۱:

راه‌اندازی شبکه اصلی (Mainnet) زارلا
راه‌اندازی نرم‌افزار موبایل زارلا
دومین فروش توکن
لیست شدن توکن بایوبیت در صرافی غیر متمرکز (یونی سواپ)
برگزاری هکاتون توسط تیم زارلا

سه ماه اول ۲۰۲۲:

راه‌اندازی نسخه برنامه‌نویسی شده بومی نرم‌افزار زارلا

سه ماه دوم ۲۰۲۲:

سومین فروش توکن

سوالات متدوال

سوالات متداول

پروژه Zarela چیست؟

زارلا اولین پروژه جدی ایرانی در بستر بلاک چین است که ادعا می‌کند راه‌حلی برای مشکل جمع‌آوری داده‌های زیستی ارائه کرده است.

بهترین مارکت برای خرید و فروش توکن پروژه زارلا چیست؟

طبق تعریف تیم توسعه دهنده، در صرافی یونی سواپ، بیشترین حجم از توکن بایوبیت معامله خواهد شد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با پروژه زارلا نوشته شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست