اوکی اکسچنج

پروتکل LBRY چیست؟ معرفی توکن LBC

پروتکل lbry چیست؟

لایبرری یک برنامه محتوای دیجیتال و رسانه غیرمتمرکز است. با استفاده از ارز دیجیتال LBC تولیدکنندگان و بینندگان می‌توانند محتوای دیجیتال را مستقیماً بین خود توسعه، منتشر و توزیع کنند. بلاک چین LBRY که از فرآیند اجماع اثبات کار (PoW) مشابه فرآیند بیت کوین استفاده می‌کند، پایه و اساس پلتفرم LBRY است. علاوه بر این، کاربران پلتفرم این فرصت را دارند که از استخراج LBRY سود ببرند. اما LBRY چیست؟ در این مقاله قرار است اکوسیستم LBRY را بررسی کنیم. ما همچنین کاربرد‌های اعتبار LBRY که به عنوان ارز‌های LBC نیز شناخته می‌شود، بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با پروتکل LBRY 

پروتکل LBRY که لایبرری خوانده می‌شود یک پروتکل و بازار توزیع رسانه دیجیتال غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است. جرمی کافمن، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل LBRY Inc، این پلتفرم را ایجاد کرد. این پروتکل از تعدادی پلتفرم برای توزیع و استفاده از محتوای دیجیتال غیرمتمرکز از جمله کتاب‌های الکترونیکی، ویدیو‌ها و موسیقی پشتیبانی می‌کند.

اکوسیستم LBRY به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های غیرمتمرکز خود را برای شبکه LBRY بسازند. علاوه بر این، ناشران می‌توانند با استفاده از اعتبار LBRY (LBC) که اغلب به عنوان “ارز LBRY” شناخته می‌شود، هزینه‌هایی برای استفاده از مطالب خود دریافت کنند.

پروتکل LBRY به ناشران و تولید‌کنندگان محتوا اجازه کنترل محتوا‌های خود را می‌دهد. از آنجایی که شبکه غیرمتمرکز است و سانسور یا توزیع اطلاعات بدون رضایت نویسنده را بسیار دشوارتر از یک پلتفرم متمرکز می‌کند. اپلیکیشن LBRY برخلاف سرویس‌های متمرکز با یک نقطه شکست مانند یوتیوب یا آمازون که از سرور‌های متمرکز برای نگهداری داده‌های استفاده می‌کنند و مطالب را در سراسر شبکه توزیع می‌کند.

آشنایی با پروتکل LBRY 

می‌توان گفت LBRY تقریباً مشابه یک سیستم نام دامنه (DNS) است که یک نام منحصر به فرد را به هر قطعه از محتوای دیجیتال اختصاص می‌دهد. با این حال، LBRY از یک بلاک چین برای ذخیره ایمن و شفاف محتوا استفاده می‌کند. علاوه بر این، اپلیکیشن رسمی LBRY در تعدادی از سیستم عامل‌های معتبر قابل دسترسی است. این برنامه دارای یک بخش داخلی است که در آن رمز‌های LBC ممکن است نگهداری شوند و برای خرید محتوای دیجیتال استفاده شوند.

اپلیکیشن LBRY

پلتفرم محتوای دیجیتال غیرمتمرکز LBRY توسط پروتکل LBRY پشتیبانی می‌شود. ناشران می‌توانند مطالب دیجیتالی پولی یا رایگان را با استفاده از برنامه LBRY پست کنند. هر هزینه با اعتبار بومی لایبرری (LBC) پرداخت می‌شود. فقط ناشر این اختیار را دارد که مطالب را از پلتفرم حذف یا سانسور کند، زیرا برنامه LBRY توسط انجمن ارز LBRY کنترل می‌شود که شامل تیم LBRY نیز می‌شود.

اپلیکیشن LBRY برای سیستم عامل‌های اندروید، آی‌اواس، مک‌، ویندوز و حتی لینوکس در دسترس است. این اپلیکیشن در تلاش است تا بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محتوای دیجیتال اعتماد ایجاد کند. اپلیکیشن LBRY با استفاده از “مجموعه استاندارد‌های شناخته شده و توافق شده‌ای که هیچ کس نمی‌تواند به طور یکجانبه آن‌ها را اصلاح کند” از سانسور جلوگیری می‌کند و به تولیدکنندگان امکان می‌دهد مطالب دیجیتال را مستقیماً بین کاربران ایجاد و توزیع کنند.

کاربران اپلیکیشن LBRY می‌توانند کانال‌ها را دنبال کنند، مطالب دیجیتالی تازه و محبوب را کشف کنند و لیست‌های پخش سفارشی بسازند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند با استفاده از کیف پول موبایل Coinomi یا کیف پول رسمی LBRY وارد برنامه LBRY شوند. همچنین آن‌ها می‌توانند از Moonpay، یک پردازشگر پرداخت شخص ثالث، برای خرید اعتبار LBRY در اپلیکیشن استفاده کنند.

اعتبار LBRY چیست؟

اعتبار پروتکل لایبرری یا همان LBC به عنوان یک واحد پولی در سراسر اکوسیستم LBRY استفاده می‌شود. توزیع مجموعا یک میلیارد LBC طی یک برنامه از پیش تعریف شده به طور تصاعدی ۲۰ ساله انجام خواهد شد. در طول سال اول توزیع توکن، می‌توان انتظار داشت که حدود ۱۰۰ میلیون LBC توزیع شود.

علاوه بر این، بخشی از توزیع کوین LBRY به یک برنامه زمانبندی ثابت پایبند است. از کل توزیع کوین LBRY، حدود ۱۰٪ برای شرکای استراتژیک و خیریه‌ها اختصاص داده شده است. به علاوه، ۲۰ درصد تخصیص به برنامه‌های پذیرش و مشوق‌های اجتماعی اختصاص یافته است. همچنین، تیم LBRY تقریباً ۱۰% برای هزینه‌های عملیاتی و سود دریافت می‌کند، در نهایت ۶۰% باقی مانده برای کاربران اکوسیستم LBRY است.

اعتبار LBRY چیست؟

بلاک‌چین LBRY

الگوریتم اثبات کار برای بلاک‌چین LBRY استفاده می‌شود. یک مالکیت در بلاک چین LBRY با استفاده از یک رشته عادی از کاراکتر‌ها و مجموعه‌ای از ابرداده ایجاد می‌شود. تمام اطلاعات ارجاع شده توسط یک مالک از طریق یک URL LBRY قابل دسترسی است. علاوه بر این، برای جداسازی نام‌ها و اطلاعات از داده‌های تراکنش در بلاک چین LBRY، از درختان مرکل موازی استفاده می‌شود.

شبکه داده LBRY

تمام ابرداده‌های ارجاع شده توسط بلاک چین LBRY توسط شبکه داده LBRY ذخیره، تفسیر و تأیید می‌شود. علاوه بر این، شبکه داده LBRY عملکرد کیف پول و کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) را ارائه می‌دهد تا ایجاد اپلیکیشن‌ها برای شبکه LBRY آسان‌تر شود.

ماینینگ کوین LBRY

مانند بیت‌کوین LBRY از یک الگوریتم استخراج اثبات کار (PoW) برای ایجاد اعتبار LBRY (LBC) استفاده می‌کند. ماینر‌ها سکه‌های جدید LBRY را به عنوان پرداختی برای افزودن امن تراکنش‌ها به بلاک چین عمومی LBRY دریافت می‌کنند که برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در برنامه LBRY استفاده می‌شود. از سوی دیگر، بلاک چین LBRY از بسیاری از توابع هش، با هدف‌گذاری بلوک‌های مختلف و تنظیمات سختی استخراج استفاده می‌کند. عملکرد‌های SHA۵۱۲، SHA۲۵۶ و RIPEMD همه برای استخراج LBRY ترکیب شده‌اند.

ماینینگ کوین LBRY

علاوه بر این، یک دوره استخراج ۲۰ ساله وجود خواهد داشت که با برنامه استخراج ارز LBRY مطابقت دارد. در کل ۱.۰۸۳ میلیارد LBC در این مدت صادر می‌شود. به‌علاوه، برای استخراج کوین‌ها LBRY، پاداش بلاک‌ها در هر ۱۰۰ بلاک یک LBC افزایش می‌یابد. به دنبال آن، پاداش‌های استخراج کوین‌های LBRY به تدریج کاهش می‌یابد.

پلتفرم Odysee

پلتفرم ویدیویی Odysee در ژوئیه ۲۰۲۰ در شبکه LBRY شروع به کار کرد. Odyssey رابط کاربری و جریان محتوای مشابهی با یوتیوب دارد که ظاهر و حس بسیار مشابهی را ارائه می‌دهد. از سوی دیگر، بلاک چین LBRY توزیع محتوای دیجیتال غیر متمرکز را برای پلتفرم ویدیویی Odysee امکان‌پذیر می‌کند. در واقع این پلتفرم از پروتکل LBRY استفاده می‌کند تا برنامه‌نویسان بتوانند برنامه‌هایی ایجاد کنند که با شبکه LBRY ارتباط برقرار کنند.

علاوه بر این، برای ارسال و توزیع مطالب در پلتفرم ویدیویی Odysee، حداقل تعداد اعتبار LBRY (LBC) مورد نیاز است. علاوه بر این، بینندگان ممکن است به تولیدکنندگان محتوای دیجیتال انعام دهند و با استفاده از LBC خرید کنند.

ماجرای شراکت یوتیوب و LBRY چیست؟

پلتفرم Odysee همگام‌سازی کانال یوتیوب را ارائه می‌دهد که یکی از ویژگی‌های برنامه شریک LBRY YouTube است. کاربران ممکن است پس از ثبت نام در Odysee کانال‌ها را به سرعت همگام کنند. برنامه شریک LBRY یوتیوب به جای رقابت با غول محتوای دیجیتال متمرکز، قابلیت همکاری بین پلتفرم را تشویق می‌کند. علاوه بر این، محبوب‌ترین روش برای دریافت مطالب دیجیتال LBRY از طریق برنامه شریک YouTube است! پس پیوستن فقط یک دقیقه طول خواهد کشید و سپس به تولیدکنندگان YouTube امکان دسترسی به برنامه LBRY ارائه می‌شود و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا کنترل کار خود را دوباره به دست آورند.

پروتکل LBRY چگونه از انتشار محتوا‌های غیر قانونی جلوگیری می‌کند؟

متاسفانه، اکثر سایت‌های توزیع اطلاعات دیجیتال، اشتراک‌گذاری محتوای دیجیتالی به‌دست‌آمده غیرقانونی را ساده می‌کنند. BitTorrent، Pirate Bay و Napster نمونه‌هایی از وب‌سایت‌های اشتراک‌گذاری فایل همتا به همتا هستند که دانلود و دسترسی به مطالب دیجیتالی به‌دست‌آمده غیرقانونی را ساده می‌کنند.

حتی اگر تعدادی از مردم از بیت کوین برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌کنند، مزایای آن بسیار بیشتر از معایب آن است. روزی روزگاری، به طور گسترده‌ای تصور می‌شد که کاربرد اصلی بیت کوین برای اهداف غیرقانونی است. اما اکنون، مشخص شده است که ارزش‌های اصلی بیت کوین و فناوری بلاک چین چیست. علاوه بر این، در مقایسه با مقدار پول نقد فیات که برای فعالیت‌های مجرمانه استفاده می‌شود، ارز دیجیتال بسیار کمتر رایج است.

پروتکل LBRY چگونه از انتشار محتوا‌های غیر قانونی جلوگیری می‌کند؟

اگرچه استفاده از این پلتفرم برای اهداف غیرقانونی امکان‌پذیر است، اما تعدادی ویژگی وجود دارد که احتمال این اتفاق را کاهش می‌دهد. اول از همه، LBRY تراکنش‌های روی بلاک چین را با استفاده از یک دفتر کل ثبت می‌کند. این بدان معناست که هر کسی که مطالبی را در سایت منتشر می‌کند تعدادی‌شناسه دارد. علاوه بر این، این هویت‌ها آشکارا برای همه قابل مشاهده است و برای همیشه و به طور تغییرناپذیر حفظ می‌شوند.

دوم، با استفاده از URL‌های قابل به روز‌رسانی، هر محتوای غیرقانونی در پلتفرم LBRY ممکن است توسط شخص ثالث تغییر یا حذف شود. ثالثاً، تحریم‌های سخت‌تری برای بهره‌مندی از چنین اقداماتی وجود دارد، که مزیت دیگری است که LBRY نسبت به وب سایت‌هایی مانند BitTorrent دارد. علاوه بر این، این تخلفات ممکن است منجر به زندان و جریمه‌های قانونی شود. این عامل بازدارنده تا حد زیادی در پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری فایل نظیر به همتای قدیمی وجود ندارد.

در نهایت، از آنجایی که اکثر تراکنش‌های محتوا نیاز به تسویه زنجیره‌ای دارند، ارائه‌دهندگان تسویه می‌توانند از خرید مواد غیرقانونی جلوگیری کنند یا هزینه‌های تراکنش را افزایش دهند تا آن را بسیار گران‌تر کنند. در واقع، این رویه‌ها مواد حاصل از توزیع غیرقانونی را به گونه‌ای کاهش می‌دهند که در اکثر شبکه‌های اشتراک‌گذاری فایل همتا به همتا وجود ندارد.

بنیاد LBRY

بنیاد LBRY که از طریق LBRY.org قابل دسترسی است، هسته جامعه LBRY است. اداره بنیاد LBRY توسط شورای خالق و شورای مشاوران نظارت می‌شود. تأیید تولید‌کنندگان یکی از وظایف شورای سازندگان است. علاوه بر این، شورای خلاق به بنیاد LBRY در انتخاب‌های مربوط به افزایش تجربه سازنده کمک می‌کند. شورای سازندگان، که از سازندگان LBRY تشکیل شده است، اطمینان حاصل می‌کند که همه تولیدکنندگان محتوا در پلتفرم به منابع مورد نیاز خود دسترسی دارند.

گروهی از اعضای دیگر جامعه LBRY، که به عنوان شورای مشاوران شناخته می‌شوند، بر هدایت کلی جامعه نظارت دارند. برای تقویت مشارکت و آگاهی بیشتر جامعه، شورای مشاوران رویداد‌ها، ابتکارات و فعالیت‌ها را سازماندهی می‌کند.

یکی از پروژه‌های ارائه شده توسط بنیاد LBRY یک پادکست هفتگی است. اعضای انجمن LBRY می‌توانند هر جمعه ساعت ۲ بعدازظهر شرکت کنند. LBRYArena پروژه‌ای است که صراحتاً برای افزایش ترافیک و تعامل با ارائه همین بازی‌ها و فعالیت‌ها ایجاد شده است. هر کسی می‌تواند با رفتن به Discord، جستجوی کانال #bots-and-roles و تایپ کردن “! addrole LBRYArena” ثبت‌نام کند. مسابقات، مکالمات و اطلاعیه‌های LBRYArena در اینجا قرار دارند.

نتیجه گیری

در پایان، پروتکل LBRY به دنبال تبدیل LBRY به عنوان اولین بازار محتوای دیجیتال فراگیر، منبع باز و شفاف است. به کاربران توصیه می‌شود که «اولویت‌های خود را در سایت اعلام کنند». با LBRY، کاربران می‌توانند ابه جای اینکه الگوریتمی آن را بر اساس نقاط داده دلخواه توصیه کند، انتخاب کنند، اطلاعاتی را که می‌خواهند مشاهده کنند. پروتکل LBRY همچنین به کاربران این آزادی را می‌دهد که انتخاب کنند کجا و چگونه محتوا دیجیتال را بخرند.

این ویژگی همراه با یک ساختار انگیزشی قوی، LBRY را قادر می‌سازد تا یک پلتفرم غیرمتمرکز، باز و شفاف ارائه دهد که مشارکت در شبکه را ترویج می‌کند و در عین حال نقض حق نسخه‌برداری را کاهش می‌دهد.

سوالات متدوال

سؤالات متدوال

پروتکل LBRY چیست؟

پروتکل LBRY که لایبرری خوانده می‌شود یک پروتکل و بازار توزیع رسانه دیجیتال غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است.

اعتبار LBRY چیست؟

اعتبار پروتکل لایبرری یا همان LBC به عنوان یک واحد پولی در سراسر اکوسیستم LBRY استفاده می‌شود.

پروتکل LBRY چگونه از انتشار محتوا‌های غیر قانونی جلوگیری می‌کند؟

۱. تراکنش‌های روی بلاک چین را با استفاده از یک دفتر کل ثبت می‌کند. ۲. با استفاده از URL‌های قابل به روز‌رسانی، هر محتوای غیرقانونی در پلتفرم LBRY ممکن است توسط شخص ثالث تغییر یا حذف شود. ۳. تحریم‌های سخت‌تری برای بهره‌مندی از چنین اقداماتی وجود دارد، که مزیت دیگری است که LBRY نسبت به وب سایت‌هایی مانند BitTorrent دارد. ۴. از آنجایی که اکثر تراکنش‌های محتوا نیاز به تسویه زنجیره‌ای دارند، ارائه‌دهندگان تسویه می‌توانند از خرید مواد غیرقانونی جلوگیری کنند.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست