اوکی اکسچنج

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز DeSo و توکن DESO

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز چیست؟؟

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز یا دیسو (DeSo) یک زنجیره خاص برای میزبانی پلتفرم‌ها و برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز ارائه می‌کند. این شبکه دارای یک توکن بومی است که برای امنیت و عملیات‌های اکوسیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پلتفرم همچنین فرصت‌های جدیدی را برای تولیدکنندگان محتوا فراهم می‌کند تا با طرفداران خود تعامل داشته باشند و کسب درآمد کنند. کاربران بلاک چین DeSo کنترل کاملی بر داده‌های خود و مطالبی که مشاهده می‌کنند، دارند. در این مقاله از آکادمی ارزتودی قرار است به بررسی بلاک چین شبکه اجتماعی غیرمتمرکز (DeSo) بپردازیم و بیشتر با اکوسیستم دیسو آشنا شویم.

دیسو چیست؟ یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز

پروژه نسل بعدی بلاک چین، شبکه اجتماعی غیرمتمرکز، در سال ۲۰۲۱ توسط بنیاد DeSo معرفی شد. هنگامی که بیت کوین،  در سال ۲۰۰۹ توسعه یافت، امکان انتقال پول بین کیف پول‌ها را فراهم کرد. پس از آن، اولین بلاک چین که قادر به پشتیبانی از قرارداد‌های هوشمند بود توسط ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. از آن زمان، بلاک چین‌های متعدد دیگری که از قرارداد‌های هوشمند پشتیبانی می‌کنند ظاهر شدند. در بین تمام بلاک‌چین‌ها، افزایش مقیاس‌پذیری، سرعت تراکنش، کارمزد‌ها، تمرکززدایی و امنیت اهمیت بسیاری داشته است. با این وجود، اولین بلاک چینی که به صراحت به عنوان یک بلاک چین اجتماعی غیرمتمرکز عمل می‌کند، بلاک چین DeSo است. دیسو معماری منحصر به فرد بلاک چین را برای ترویج یک تجربه کاربری یکپارچه (UX) ارائه می‌دهد.

دیسو چیست؟ یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز

پروژه شبکه اجتماعی غیرمتمرکز (DeSo) معتقد است که ایجاد یک بلاک چین خاص شبکه‌های اجتماعی به تسریع جنبش‌های اجتماعی غیرمتمرکز کمک می‌کند. البته، در مقایسه با برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)، شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز نیاز‌های زیرساختی کاملاً متفاوتی دارند. به عنوان مثال، بسیاری از برنامه‌های دیفای از ویژگی‌های به‌روزرسانی متعادل‌کننده بدون نیاز به شبکه برای وارد کردن یک “وضعیت” جدید استفاده می‌کنند. از طرف دیگر، هر پست در یک پلتفرم رسانه اجتماعی غیرمتمرکز نیاز به وضعیت خاص خود دارد که دارای مشخصات نمایه‌سازی و ذخیره‌سازی است. بلاک چین DeSo متخصص در الزامات برنامه مورد نیاز برای ارائه یک محیط مقاوم در برابر سانسور و بدون مجوز برای توسعه برنامه‌های اجتماعی غیرمتمرکز است.

آشنایی با توکن DESO

کوین بومی بلاک‌چین دیسو، DESO است. توکن DESO به عنوان کوین اصلی مبادله در سراسر اکوسیستم بلاک چین DeSo عمل می‌کند و عملکردی مشابه با زنجیره‌های محبوب مانند بیت کوین یا اتریوم دارد. این پروژه تأکید می‌کند که از آنجایی که DESO دارایی اصلی بلاک چین دیسو است، به عنوان یک ارز واجد شرایط است. هر ارز دیجیتال دیگری که از طریق برنامه‌های کاربردی در بلاک چین استفاده شوند، یک توکن است.

توکن DESO علاوه بر استفاده به عنوان دارایی زیربنایی شبکه و ابزار اصلی معامله، به دارندگان امکان حاکمیت می‌دهد. اولین قوانین پلتفرم توسط بنیاد دیسو با مشارکت‌های جامعه کنترل خواهد کرد. مالکان توکن DESO پس از آن می‌توانند در مورد تغییرات پروژه شبکه اجتماعی غیرمتمرکز با پیشرفت توسعه رای دهند.

کوین‌های DESO با استفاده از باندینگ کرو (bonding curve) توزیع شدند. جز سازندگان پروژه، کسی بیش از ۵ درصد از کل عرضه توکن را در اختیار ندارد. توزیع کل کوین‌های DESO بین اعضای اصلی کمتر از ۲۰٪ است. کوین DESO ابتدا تنها برای تجارت و سرمایه‌گذاری در blockchain.com و AscendEX (بیت مکس سابق) قابل دسترسی بود. این کوین اکنون در کوین‌بیس نیز قابل معامله است. این کوین قرار است در صرافی‌های دیگر ارز‌های دیجیتال نیز استفاده شود.

بلاک‌چین شبکه اجتماعی غیرمتمرکز چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین غیرمتمرکز اجتماعی (DeSo) به عنوان یک زنجیره غیرمتمرکز، مستقل عمل می‌کند. هدف این پروژه استفاده از بلاک چین دیسو برای ذخیره هر چه بیشتر داده به عنوان رکورد‌های تغییرناپذیر است. علاوه بر این، این پروژه وعده داده است که معماری زنجیره‌ای را با هر وسیله‌ای که برای حفظ آن لازم است، اصلاح کند.

بلاک چین غیرمتمرکز اجتماعی همچنین تعداد زیادی اطلاعات از جمله پست‌ها، نظرات، انعام اجتماعی، انتقال توکن اجتماعی، و فعالیت‌های ارز DESO، را در زنجیره نگه می‌دارد. علاوه بر این، بلاک چین DeSo به عنوان یک پایگاه برای تمام پروفایل‌ها، تأیید پروفایل و اقدامات مربوط به توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) عمل می‌کند. بلاک چین از رمزگذاری برای ارائه بالاترین سطح حریم خصوصی و امنیت هنگام ذخیره پیام‌های کاربر، از جمله پیام‌های خصوصی، استفاده می‌کند.

بلاک‌چین شبکه اجتماعی غیرمتمرکز چگونه کار می‌کند؟

در ذخیره‌سازی در بلاک چین شبکه اجتماعی غیرمتمرکز، چند استثنا وجود دارد. این پروژه به جای نگهداری فایل‌های رسانه‌ای، لینک‌هایی به دارایی‌های مختلف، مانند عکس یا فیلم، ارائه می‌دهد. این پروژه همچنین اشاره می‌کند که آدرس فایل‌های رسانه‌ای به پایگاه متمرکز اشاره دارد. با این حال، کنترل قابل اعتماد و آشکارا در دسترس رسانه‌ها را ارائه می‌دهد. دیسو بر این عقیده است که این امر بر تمرکززدایی زیرساخت پروژه تأثیر نخواهد گذاشت.

بلاک چین دیسو اطلاعات تماس کاربر مانند شماره تلفن و آدرس‌ایمیل را ذخیره نمی‌کند. به جای نگهداری مستقیم این داده‌ها در بلاک چین، نود‌های شبکه دیس وظیفه ذخیره آن را بر عهده دارند. اگرچه پروژه این را مؤثرترین استراتژی می‌داند، اما یک طرح پشتیبان برای مقابله با هرگونه تأثیر نامطلوب تمرکز، در صورت بروز، دارد. در نتیجه، در صورتی که این روش ذخیره‌سازی با شکست مواجه شود، آنگاه ممکن است این اطلاعات رمزگذاری شده و با پروفایل به روشی نسبتاً آسان ذخیره شود که حریم خصوصی حفظ شود.

هویت دیسو

کاربران قبل از استفاده از بلاک چین شبکه اجتماعی غیرمتمرکز (DeSo) ابتدا باید یک «هویت DeSo» ایجاد کنند. هویت دیسو مانند پروفایل است که به کاربران امکان می‌دهد تا در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز ارتباط برقرار کنند. هر هویت دیسو همچنین اطلاعات مالی، محتوا و مشخصات منحصر به فرد کاربر را برای استفاده در هنگام تعامل با سایر کاربران در اکوسیستم دیسو در خود جای داده است. علاوه بر این، فالوور‌های کاربران ممکن است با استفاده از هویت دیسو، پروفایل‌های مورد علاقه خود را مشاهده کنند.

اکوسیستم شبکه غیرمتمرکز (DeSo)

هر کسی ممکن است به لطف بلاک چین غیرمتمرکز اجتماعی غیرمتمرکز (DeSo) بدون مجوز، سیستم‌های شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز را توسعه و پیاده‌سازی کند. علاوه بر این، کاربران ممکن است با شبکه‌های اجتماعی که از مدل‌های اقتصادی مبتنی بر آگهی استفاده نمی‌کنند، تعامل داشته باشند. این به طور قابل توجهی تجربه کاربر (UX) را بهبود می‌بخشد و در عین حال به کاربران آزادی انتخاب محتوایی را که می‌خواهند مشاهده کنند، می‌دهد.

تولید‌کنندگان محتوا

پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی متمرکز سنتی هیچوقت به تولیدکنندگان محتوا دستمزد منصفانه‌ای نمی‌دهند. شبکه اجتماعی غیرمتمرکز با روش‌های مختلف برای درآمدزایی تولیدکنندگان، به دنبال تغییر این است. این همچنین در مورد سیستم جدید انعام اجتماعی معروف به الماس صدق می‌کند. کاربران ممکن است با انعام دادن الماس به تولیدکنندگان پول واقعی را به آن‌ها اهدا کنند، که مانند دکمه لایک عمل می‌کند. بر اساس این مفهوم، برخی از هنرمندان دیسو با دنبال‌کنندگان خود، صد‌ها دلار انعام از الماس در یک روز به دست آورده‌اند.

استفاده از «creator currencies (ارز سازنده )» و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) اجتماعی روش‌های دیگری هستند که تولید‌کنندگان محتوا در بلاک چین دیسو ممکن است کسب درآمد کنند.

کوین‌های سازنده

هرکسی که از بلاک چین شبکه اجتماعی غیرمتمرکز (DeSo) استفاده می‌کند، صرف نظر از اینکه قصد ایجاد محتوا یا جستجوی‌ایده‌ها را دارد، کوین‌های سازنده خود را دریافت می‌کند. در اکوسیستم دیسو، کوین‌های سازنده برای خرید و فروش در دسترس هستند و به برند‌ها، یک اقتصاد رمزی برای حمایت از آن می‌دهند.

توکن‌های سوشال نمونه‌ای از کوین‌های سازنده هستند. این شهرت یا نفوذ اجتماعی یک شخص، برند یا شرکت را نشان می‌دهد. در نتیجه، این ممکن است فرصتی خارق‌العاده برای سرمایه‌گذاری زودهنگام روی شخصی که فکر می‌کنید وعده‌های زیادی دارد، ارائه دهد. علاوه بر این، کوین‌های سازنده نشانه‌ای از قدردانی جامعه از یک برند به جای یک فرد است.

از دیدگاه یک سازنده، ایجاد یک اقتصاد رمزی حول برند خود ممکن است برای بازاریابی و تعامل با مخاطبان کاملاً سودمند باشد. به عنوان مثال، هنرمندان ممکن است به ۱۰۰ مالک برتر کوین سازنده خود کالا‌ها یا تجربیات خاصی ارائه دهند. کوین‌های سازنده همچنین می‌توانند به عنوان تکنیکی برای کاهش ارتباطات هرزنامه استفاده شوند. حداقل مقدار کوین‌های مورد نیاز برای مشاهده و خواندن پیام‌ها ممکن است توسط سازندگان تعیین شود (مانند یک کوین سازنده برای هر پیام).

کوین‌‌‌های سازنده

به‌علاوه، سازندگان ممکن است به دارندگان حداقل تعداد کوین‌هایشان اجازه دسترسی به خدمات اشتراک یا محتوای ممتاز را بدهند. به‌علاوه، سازندگان می‌توانند فرصتی برای پست حمایت‌شده ارائه دهند که به موجب آن طرفداران و دارندگان کوین می‌توانند پیشنهاد دهند که سازنده پست خاصی را بازنشر کند.

NFT‌های شبکه اجتماعی غیرمتمرکز

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) که راه‌حل‌های نوآورانه‌ای را برای بهبود موسیقی، هنر، مد و صنایع زنجیره تأمین ارائه می‌کنند، در طول سال ۲۰۲۱ به سرفصل‌های رسانه‌ای مهم تبدیل شده‌اند. علاوه بر این، ابتکار عمل برای یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز روش‌های جدیدی را ارائه می‌کند. برای برقراری ارتباط با استفاده از NFT پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز دیسو و NFT‌های DeSo راه‌های اجتماعی جدیدی برای مالکیت و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های NFT ارائه می‌کنند. بنابراین NFT‌های دیسو می‌توانند برای نویسندگان و دارندگان NFT مفید باشند.

هر هویت DeSo یک پروفایل کاربری منحصر به فرد به عنوان یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) ایجاد می‌کند. علاوه بر این، هر پروفایل مجموعه‌ای از NFT‌های دیسو کاربر را نشان می‌دهد. کاربران این گزینه را دارند که بر روی NFT‌های تولیدکنندگان مختلف، الماس‌ها را لایک کنند یا نظر بدهند. به لطف بلاک چین دیسو و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز بومی آن، ممکن است NFT‌های دیسو به روش‌های مختلف دیگری نیز استفاده شوند.

این شامل جمع‌آوری، ورزش یا استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عنوان دروازه اجتماعی برای رویداد‌ها یا مطالب منحصر به فرد است. برای مثال، می‌توان ۱۰ NFT دیسو را برای نماد تعامل واقعی با دارندگان تولید کرد. دارندگان NFT‌های سازنده همچنین ممکن است نشان دهند که به لطف ذخیره‌سازی تغییرناپذیر NFT در نمایه هویت دیسو خود، در آینده با یک سازنده تعامل داشته‌اند.

نود‌های بلاک‌چین اجتماعی غیرمتمرکز

نود‌های دیسو بلاک‌های سازنده شبکه اجتماعی غیرمتمرکز (DeSo) و برای تمرکززدایی پروژه ضروری هستند. محتوا از کل اکوسیستم دیسو جمع‌آوری و توسط نود‌های دیسو منتقل می‌شود. نود‌های دیسو نیز پس از نصب نرم‌افزار نود به firehose DeSo دسترسی دارند. تک تک داده‌های موجود در بلاک چین DeSo از طریق firehose DeSo در دسترس است. علاوه بر این، جریان محتوا از فایرهاوس دیسو کاملاً تحت کنترل نود‌ها است.

نود‌های دیسو پس از راه‌اندازی، یک پیش‌فرض دریافت می‌کنند که با عناصر و قابلیت‌های قابل تنظیم توسط کاربر تکمیل می‌شود. این به نود‌ها امکان می‌دهد موضوع محتوای خود را ارائه دهند. به عنوان مثال، نودمعروف BitClout صرفاً مطالب رمزنگاری شده را جمع‌آوری و منتشر می‌کند. فقط ورزش‌ها و ورزش‌های الکترونیکی ممکن است در نوددیگری پخش شوند. به عنوان جایگزین، نود‌ها ممکن است ترکیبی از فید‌های موضوعی، از جمله فوتبال، آشپزی، و ارز دیجیتال را ارائه دهند. بلاک چین DeSo همچنین تجربه‌ای کاملاً شخصی‌سازی شده و فردی را در اختیار نود‌ها قرار می‌دهد.

بلاک‌چین اجتماعی غیرمتمرکز چندین روش درآمدی پیشرفته را برای نود‌ها فراهم می‌کند. کارمزد تراکنش‌های سایت‌های شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز که از فید محتوای آن‌ها استفاده می‌کنند، کاملاً در صلاحیت نود‌های DeSo است. بنابراین، نود‌ها این اختیار را دارند که برای هر تراکنش کوین سازنده که روی یک پلتفرم انجام می‌شود، کارمزد‌های معاملاتی کوچکی را اعمال کنند. علاوه بر این، نود‌ها ممکن است در ازای ترجیح دادن یک نوع محتوا نسبت به نوع دیگر، حمایت مالی کسب کنند. به طور کلی، نود‌های DeSo با انتخاب جریان‌های اطلاعاتی متنوعی که سایر کاربران آن را مفید و جذاب می‌دانند، کسب درآمد می‌کنند.

مهارت‌های کدگذاری فنی برای کار کردن یک نود DeSo ضروری است. وب‌سایت DeSo GitHub مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های نصب و راه‌اندازی سه مرحله‌ای را ارائه می‌کند، که تیم‌امیدوار است این روش تا حد امکان ساده باشد. علاوه بر این، صفحه GitHub توصیه‌های روشنگرانه‌ای را در مورد نحوه استفاده حداکثری از مدیریت نود دیسو ارائه می‌دهد.

کلام آخر

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز یا دیسو به عنوان جایگزینی برای شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی بزرگ، انحصاری و متمرکز، ایجاد شده است. این پلتفرم با استفاده از توکن بومی خود توانسته است به انتخاب جذا‌تر و سودمندتری برای تولید‌کنندگان محتوا تبدیل شود. علاوه بر این، پلتفرم‌های غیرمتمرکز شبکه‌های اجتماعی بلاک چین DeSo فرصت‌های جدیدی را برای مشارکت طرفداران و درآمد برای آن‌ها فراهم می‌کند. به طور کلی، در حالی که این پروژه هنوز در مراحل اولیه راه‌اندازی خود است و کمتر از یک سال از شروع کار آن می‌گذرد، بلاک چین دیسو در کنار رشد قیمت کوین بومی DESO، پذیرش قابل توجهی داشته است.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست