اوکی اکسچنج

بهترین توکن های اجتماعی ۲۰۲۲

بهترین توکن های اجتماعی 2022

بازار ارزهای دیجیتال طی سال‌های گذشته رشد فوق‌العاده‌ای را تجربه کرده است؛ البته باید بگوییم بیشتر توجهات را بیت کوین به خود جلب کرده، اما این ارز دیجیتال تنها یکی از نوآوری‌های جدید در صنعت بلاک چین است.

پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال و اکوسیستم‌های در حال رشد آن‌ها، راه را برای فناوری‌های وب ۳.۰ هموار کرده است. توکن اجتماعی که به عنوان سوشال توکن و توکن‌های رسانه‌های اجتماعی شناخته می‌شود، یکی از نمونه‌های بارز پیشرفت در این عرصه است.

توکن‌های اجتماعی از فناوری‌های زیرساختی برای تقویت جوامع آنلاین استفاده کرده‌اند. ترکیبی از توکن‌های اجتماعی و توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT می‌تواند برای اقتصاد سازنده در سال‌های آینده تحول‌آفرین باشد. در این مقاله با ارزتودی همراه باشید تا نگاهی دقیق‌تر به توکن اجتماعی و نحوه ایجاد آن‌ها برای گروه‌های خود بیندازیم.

توکن اجتماعی چیست؟

توکن‌های اجتماعی (Social Tokens) نوعی ارز دیجیتال هستند که توسط یک شخص، برند یا سازمان توسعه می‌یابند و آن‌ها از این توکن‌ها برای کسب درآمد در کنار راه‌های سنتی مانند تبلیغات پولی، حمایت‌ها و… استفاده کنند.

البته توکن اجتماعی با توجه به اینکه توسط چه کسانی ساخته شده است، می‌تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد که دقیقا این کاربردهای گسترده به محبوبیت آن‌ها کمک کرده است؛ این توکن‌ها ارزش خود را از رشد سازندگان مشترک و جوامع آن‌ها به‌دست می‌آورند.

توکن اجتماعی چیست

ساخت توکن اجتماعی می‌تواند اکوسیستم‌های منحصربه‌فردی ایجاد کند که بسیار کاربر پسندتر و سودمندتر از مدل‌های تبلیغاتی و اشتراک فعلی است؛ جالب است بدانید افرادی که توکن اجتماعی خریداری می‌کنند، در واقع روی یک جامعه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و امیدوارند جامعه یا اکوسیستم جدید آن‌ها با گذشت زمان ارزش بیشتری پیدا کند.

سوشال توکن‌ها در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند، از جمله:

  • هنر
  • سرگرمی
  • تولید محتوا
  • فرهنگ
  • بازی
  • ورزش

سوشال توکن‌ها غیرمتمرکز هستند و مانند سایر ارزهای دیجیتال بر بستر بلاک چین، معمولا بلاک چین اتریوم، ساخته می‌شوند. اینطور می‌توان گفت که توکن اجتماعی تقاطع بین DeFi و NFTها هستند.

انواع توکن اجتماعی

توکن‌های اجتماعی یا سوشال توکن‌ها، به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

۱. توکن‌های شخصی (توکن‌های سازنده)

توکن اجتماعی شخصی توسط افراد تاثیرگذار و محبوب جامعه مانند سلبریتی‌ها، اینفلوئنسرها و شخصیت‌های عمومی در ازای انجام خدمات و کارهای مختلفی ایجاد می‌شوند؛ به عبارتی ساده‌تر این نوع توکن‌ها مربوط به یک شخص می‌شوند و به یک جامعه یا پلتفرم خاصی مربوط نیستند.

توکن اجتماعی شخصی

به عنوان مثال، یک سلبریتی مشهور توکن شخصی خود را ایجاد می‌کند تا با استفاده از آن به طرفداران خود امکان دسترسی به مکالمات ماهانه را بدهد.

۲. توکن‌های کامیونیتی (توکن‌های انجمن)

همانطور که از نام این نوع توکن اجتماعی مشخص است، توسط انجمن و یک گروه خاص ایجاد می‌شوند؛ هدف از توسعه و ساخت این توکن‌ها جذب اعضای جامعه از طریق محتوای انحصاری است. همچنین در کنار این محتوای انحصاری مزایایی مانند دسترسی به نسخه‌های محدود یک کالا، دسترسی اولیه به محتوا و ورود به رویدادهای خصوصی را ارائه می‌دهند.

همانطور که گفتیم توکن‌های انجمن راهی برای دسترسی به یک جامعه خاص هستند؛ این توکن‌ها توسط یک گروه یا یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) صادر و کنترل می‌شوند.

به عنوان مثال، توکن JAMM یک توکن اجتماعی است که برای دسترسی به خبرنامه‌ها و سایر پلتفرم‌های سازمان در اکوسیستم Jamm Session لازم است.

۳. توکن‌های پلتفرم اجتماعی

توکن پلتفرم اجتماعی، یکی از انواع سوشال توکن‌ها است؛ اما استفاده و کاربرد این توکن‌ها چیست؟ برخی پلتفرم‌های اجتماعی، برای کاربران فعلی و همچنین جذب کاربران جدید، توکن اجتماعی مخصوص خود را ایجاد و عرضه می‌کنند.

کاربران برای دریافت توکن‌های اجتماعی، باید در این پلتفرم‌ها عضو شوند تا بتوانند سهمی در توسعه آن داشته باشند. به عنوان مثال، پلتفرم Rally توکن اجتماعی خود را با نام RLY ایجاد کرده است. این پلتفرم در حوزه محتوای مبتنی بر بلاک چین برای برندهای خلاق فعالیت می‌کند که به صورت مستقیم می‌توانند از انجمن و گروه خود درآمدزایی کنند.

توکن اجتماعی در مقایسه با NFT

توکن اجتماعی یا Social Token تقریبا مانند توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) عمل می‌کنند؛ زیرا برای فعال کردن مالکیت واقعی بر دارایی‌های دیجیتالی به فناوری بلاک چین متکی هستند. اما تفاوت این دو در چیست؟

تفاوت اصلی بین سوشال توکن و NFTها به قابلیت تعویض آن‌ها مربوط می‌شود؛ همانطور که از اسم NFT مشخص است، غیر قابل تعویض هستند و هر توکن منحصر به‌فرد و دارای ارزش متفاوتی است.

NFT چیست

از سوی دیگر توکن اجتماعی قابل تعویض است و هر واحد دارای ارزش یکسانی است؛ مانند یک اسکناس یک دلاری که با سایر اسکناس‌های یک دلاری ارزش یکسان دارد و قابل تعویض است.

تفاوت کلیدی دیگر مربوط به دارایی و نوع کسب درآمد است؛ NFTها به کسب درآمد از کالاهای مجازی کمک می‌کنند در حالی که سوشال توکن‌ها برای کسب درآمد از خود سازندگان ساخته می‌شوند.

مزایای توکن‌های اجتماعی چیست؟

اکنون که می‌دانیم توکن اجتماعی چیست، بیایید نگاهی دقیق‌تر به این موضوع بیندازیم که چرا یک نوآوری رمزنگاری محسوب می‌شوند و چه مزایایی برای صنعت و جوامع درون آن به ارمغان آورده‌اند:

۱. افزایش توانایی تشویق و جذب کاربر

کسب‌وکارها برای جذب کاربران و تشویق آن‌ها با استفاده به سراغ امتیازات ویژه‌ای می‌روند؛ البته معمولا کاربران از امتیازهای خود استفاده نمی‌کنند! اما پیشنهاد دادن توکن اجتماعی قطعا گزینه‌ای جذاب خواهد بود. مخصوصا طی سال‌های گذشته که کمتر کسی پیدا می‌شود تا با ارزهای دیجیتال آشنا نباشد.

۲. عدم امکان تقلب و دستکاری

یکی از ویژگی‌های مهم توکن اجتماعی، توسعه بر بستر بلاک چین است؛ همانطور که می‌دانید، روی بلاک چین هیچ‌گونه تقلبی امکان‌پذیر نیست و این باعث می‌شود تعداد و ارزش توکن‌ها دستکاری نشود. 

۳. وجود فرصت سرمایه‌گذاری

توکن‌های اجتماعی، مانند سایر ارزهای دیجیتال می‌توانند گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری محسوب شوند؛ بازار ارزهای دیجیتال به ریسک‌پذیر بودن معروف است حال تصور کنید این موضوع با محبوبیت و شهرت یک سلبریتی یا اینفلوئنسر گره بخورد! قطعا ریسک بیشتری خواهد داشت، اما از آن طرف ماجرا سود قابل توجه‌ای نیز دارد.

۴. محبوبیت و طرفداران زیاد

در ابتدای کار و اوایل عرضه سوشال توکن‌ها انتظار موفقیت برای آن‌ها کم بود؛ اما طولی نکشید که پس از معرفی جایگاه خوبی بین افراد فعال در حوزه کریپتو سرمایه‌گذاران پیدا کردند. با توجه به این موضوع می‌توان گفت توکن اجتماعی در آینده می‌تواند به جایگاه‌های بهتری دست می‌یابد.

بهترین توکن‌های اجتماعی در سال ۲۰۲۲

حوزه سوشال توکن‌ها نسبتا جدید است، اما با این وجود به سرعت رشد کرده‌اند. طبق گفته Coingecko، توکن‌های اجتماعی در سطح جهانی در حال حاضر دارای ارزش بازار ۶۳۶ میلیون دلاری هستند!

در ادامه لیستی از بهترین توکن‌های اجتماعی که در سال ۲۰۲۲ به خوبی دیده شده‌اند را آورده‌ایم:

۱. پلتفرم رالی و توکن اجتماعی RLY

RLY در شبکه بلاک چین ETH راه اندازی شده و به عنوان توکن اجتماعی شبکه رالی فعالیت می‌کند. به سازندگان محتوا، جوامع و برندها فرصت ایجاد و راه اندازی ارزهای اجتماعی خود را می دهد. همچنین، RLY برای تسهیل ادغام آسان با زنجیره های دیگر طراحی شده است.

۲. دوستان با مزایای طرفدار (FWB)

توکن Friends with Benefits Pro یا FWB که در سال ۲۰۲۱ بر بستر اتریوم راه اندازی شد؛ بنیان‌گذاران این توکن اجتماعی رایان و بروک هستند. (اطلاعات زیادی از آن‌ها در دسترس نیست!)

۳. پلتفرم نهنگ با توکن اجتماعی WHALE

WHALE توسط گردآورنده NFT WaleShark در سال ۲۰۲۰ و بر بستر بلاک چین اتریوم ایجاد شد که توسط یک DAO کنترل می‌شود. دارندگان WHALE از مزایای بسیار زیادی مانند دسترسی به The Vault برخوردار خواهند شد؛ همچنین، آن‌ها در اداره‌ی اکوسیستم WHALE نقش خواهند داشت.

علاوه بر این، به رویدادهای مهم مانند NFT airdrops، WHALE airdrops و… دسترسی خواهند داشت. علاقه‌مندان می‌توانند WHALE را  از صرافی‌های خارجی مانند Gate.io، Uniswap، Huobi Global، Hotbit، KuCoin و…خریداری کنند.

۴. تحقیقات جهانی سکه (GCR)

GCR یک توکن اجتماعی است که به طور خاص برای جامعه تحقیقاتی GCR متشکل از خوانندگان، نویسندگان و اعضای عمومی جامعه ساخته شده است؛ بنابراین، این امکان را برای نویسندگان و تولیدکنندگان محتوا فراهم می کند که به طور مستقیم از مصرف کننده پاداش دریافت کنند. توکن Global Coin Research یا GCR بر روی شش ستون اصلی: کنجکاوی، کارآفرینی، حمایتی، فراگیر، یکپارچه، و بومی رمزنگاری (کاوشگر) بنا شده است.

نتیجه‌گیری

توکن اجتماعی نوعی ارز دیجیتال است که ارزش خود را از شهرت و محبوبیت اینفلوئنسرها، سلبریتی‌ها و افراد معروف دنیای ارزهای دیجیتال به دست می‌آورد. در این مقاله سعی کردیم به بررسی سوشال توکن‌ها، مزایا و کاربردهای آن‌ها بپردازیم و نیز برخی از توکن‌های اجتماعی معروف در سال ۲۰۲۲ را معرفی کنیم. نظر شما درباره توکن‌های اجتماعی و کاربرد آن‌ها چیست؟

سوالات متدوال

سوالات متداول


توکن اجتماعی (Social Tokens) چیست؟

توکن‌های اجتماعی نوعی ارز دیجیتال هستند که توسط یک شخص، برند یا سازمان توسعه می‌یابند و از آن‌ها برای کسب درآمد استفاده کنند.

توکن‌های اجتماعی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

۱. توکن‌های شخصی (توکن‌های سازنده) ۲. توکن‌های کامیونیتی (توکن‌های انجمن) ۳. توکن‌های پلتفرم اجتماعی

بهترین توکن‌های اجتماعی در سال ۲۰۲۲ چه توکن‌های هستند؟

پلتفرم رالی و توکن اجتماعی RLY – دوستان با مزایای طرفدار (FWB) – پلتفرم نهنگ با توکن اجتماعی WHALE – تحقیقات جهانی سکه (GCR)

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست