اوکی اکسچنج

بلاک چین فلاکس و توکن FLUX چیست؟

شبکه FLUX و توکن FLUX چیست؟

فلاکس (Flux) یک پروژه بلاک چینی است که در جهت ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز کار می‌کند که چندین بلاکچین را به عنوان یک سرویس (BaaS) برای محاسبات، توسعه و خدمات مدیریت دارایی ارائه می‌دهد. شبکه Flux با ارائه خدمات به توسعه‌دهندگان و کاربران، یک فضای توسعه ایمن را به صورت شبکه‌ای به نام FluxOS ارائه می‌دهد که توسط دارندگان توکن بومی FLUX اداره می‌شود. به این ترتیب، اکوسیستم Flux عدم متمرکز واقعی را با حاکمیت پروژه عملی می‌کند.

بلاک چین فلاکس و توکن FLUX چیست؟

علاوه بر این، جامعه FluxNodes مسئول تامین انرژی شبکه Flux است. اما، چه چیزی بلاک چین فلاکس (Flux) را تا این حد خاص می‌کند؟ ارزش بالقوه توکن FLUX چیست؟ در این مقاله، ما اکوسیستم Flux را به صورت عمیق بررسی می‌کنیم و بلاک چین فلاکس، FluxNodes و FluxOS و برخی از برنامه‌های کاربردی محبوبی که در این پروژه پیاده شده است را با هم مرور می‌کنیم. علاوه بر این، ما به کوین اصلی، نقش‌ها، مسئولیت‌ها و رابطه آن با دارایی‌های موازی توکن FLUX نگاهی ریزبینانه خواهیم داشت.

مشاهده: قیمت لحظه‌ای FLUX

شبکه فلاکس (Flux) چیست؟

در سال ۲۰۱۸ پروژه‌ای به نام ZelCash راه‌اندازی شد، زل‌کش یک پروژه بلاک چین Web3 با هدف تسهیل زیرساخت‌ها و ابزارهای اساسی برای اینترنت غیرمتمرکز، پیشرفت‌های چشمگیری را ایجاد کرده است. در مارس ۲۰۲۱، ZelCash به عنوان یک گام کلیدی در نقشه راه پروژه به Flux تغییر نام داد. Flux یک اکوسیستم غیرمتمرکز Web3 است که مجموعه‌ای از بلاک‌چین مقیاس‌پذیر به‌عنوان سرویس (BaaS) و خدمات محاسباتی را شامل می‌شود که به طور یکسان از توسعه‌دهندگان و کاربران نهایی سود می‌برد. علاوه بر این، اکوسیستم فلاکس،سیستم‌های توسعه آگنوستیک محیطی را ارائه می‌دهد و می‌تواند یک برنامه کاربردی متمرکز را به طور یکپارچه به اینترنت غیرمتمرکز Web3 منتقل کند.

به طور خلاصه، اکوسیستم Flux از بلاک چین، دارایی اصلی آن یعنی FLUX، شبکه عملیاتی FluxOS و FluxNodes تشکیل شده است. به علاوه، فلاکس دارای کیف پول رمزنگاری خود با نام ZelCore و سازمان مستقل غیرمتمرکز حاکم (DAO)، XDAO است. اکوسیستم Flux به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) را با انعطاف پذیری در طراحی بسازند. علاوه بر این، توسعه دهندگان می‌توانند برای ساخت dApps در Flux برای طرح کمک هزینه آزمایشگاه Flux درخواست دهند و بودجه مورد نیاز خود دریافت کنند.

توسعه‌دهندگان همچنین می‌توانند از ابزار Flux استفاده کنند که حداقل نیازهای توسعه را برای استقرار dApps ارائه می‌کند؛ همچنین، به‌عنوان یک بلاک‌چین عمومی و اوپن سورس، هر کسی در سراسر جهان می‌تواند در شبکه Flux شرکت کرده و به آن کمک کند. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند انتخاب کنند که با dAppهای بدون نیاز به مجوز تعامل داشته باشند یا در ساخت آن‌ها مشارکت کنند. از طرف دیگر، کاربران می‌توانند با مدیریت نودهای شبکه و یا از طریق استخراج به اکوسیستم Flux کمک کنند.

آشنایی با ارز دیجیتال FLUX

دارایی اصلی اکوسیستم فلاکس، ارز دیجیتال FLUX نام دارد که در بلاک چین این ارز و چندین شبکه پیشرو دیگر موجود است. این توکن به عنوان محور اصلی اکوسیستم Flux، برای پیشرفت عملیات و اجرای روان پروژه رمزنگاری بسیار مهم است (در نظر داشته باشید که پروژه Flux و دارایی مربوط به آن FLUX نام دارد. ). علاوه بر این، به عنوان یک دارایی چندکاربری، FLUX مسئول ایجاد انگیزه و وثیقه FluxNodes است. فلاکس همچنین واحد مبادله برای تراکنش‌های درون شبکه Flux نیز هست. این توکن به جز همه‌ی این‌ها، یک فرم غیرمتمرکز از احراز هویت دو عاملی (d2FA) را فعال می‌کند.

آشنایی با ارز دیجیتال FLUX

با تمرکز بر کاربر محور بودن، اعضای انجمن می‌توانند FLUX را به عنوان پاداشی برای مشارکت خود در اجرای FluxNodes یا استخراج کسب کنند. در نتیجه، بدون عرضه اولیه کوین (ICO)، این پروژه یک مدل توزیع توکن منصفانه را تسهیل می‌کند و مهم‌ترین مشارکت‌کنندگان بیشترین پاداش را دریافت می‌کنند. Flux با استفاده از همان نوع الگوریتم اجماع بیت کوین یعنی گواه اثبات کار (PoW)، از الگوریتم هش خود به نام “FluxHash” استفاده می‌کند. (ما بعداً در مورد این موضوع به تفصیل بحث خواهیم کرد)

هر بلاک معتبر در بلاکچین فلاکس، تعداد ۷۵ FLUX را در واحد زمان تولید می‌کند؛ سپس، بلاک چین این پاداش‌ها را به طور مساوی بین ماینرهای PoW و FluxNodes تقسیم می‌کند. در فرآیندی مشابه رویداد نصف شدن بیت کوین، پاداش‌های بلاک در بلاک چین Flux هر ۲.۵ سال به نصف کاهش می‌یابد. این باعث افزایش کمبود، تقاضا و در نتیجه حفظ ارزش دارایی FLUX می‌شود.

حداکثر عرضه دارایی‌های ارز دیجیتال فلاکس (FLUX)، ۴۴۰ میلیون است که افزایش قابل توجهی از حداکثر عرضه اولیه ۱۲۳ میلیون کوین ZEL دارد. در طول به روز رسانی هارد فورک پروژه، تمام کوین‌های ZEL به دارایی‌های FLUX با نسبت ۱:۱ تبدیل شدند. افزایش حداکثر عرضه تا حدی عرضه اضافی دارایی‌های موازی توکن FLUX را جبران می‌کند. در حالی که عرضه دارایی‌های موازی FLUX و خود FLUX روی هم نمی‌تواند از ۴۴۰ میلیون تجاوز کند، توزیع دارایی‌ها ممکن است در شبکه‌ها متفاوت باشد.

استخراج موازی

همانطور که قبلا ذکر شد، کوین FLUX در بلاک چین فلاکس و سایر بلاک چین‌های محبوب موجود است. دارایی‌‎های FLUX که در بلاک چین Flux استخراج می‌شوند، از نظر فنی کوین هستند. در حالی که دارایی های سایر بلاک چین‌ها توکن‌های FLUX محسوب می‌شوند. علاوه بر این، شبکه Flux در حال معرفی یک ویژگی استخراج موازی است که به هر کسی امکان می‌دهد توکن‌های FLUX را در شبکه‌های دیگر استخراج کند! هر توکن FLUX به طور کامل با نسبت ۱:۱ با دارایی‌های FLUX از شبکه اصلی قابل تعویض است. دارندگان می‌توانند این کار را با استفاده از برنامه Fusion انجام دهند که از طریق کیف پول ارز دیجیتال ZelCore قابل دسترسی است (که در ادامه به آن خواهیم پرداخت).

حتما جمله معروف “چرا از یک بلاک چین استفاده کنید در حالی که می توانید از تعداد زیادی از آن‌ها استفاده کنید؟” را شنیده‌اید. به همین دلیل، دارندگان دارایی و توکن FLUX می‌توانند به چندین پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) در شبکه‌های مختلف دسترسی داشته باشند. هدف شبکه Flux توسعه ده دارایی موازی توکن فلاکس در شبکه‌های دیگر است. تا به امروز، پنج شبکه مختلف سازگار با توکن FLUX فعال هستند که عبارتند از اتریوم (FLUX-ETH)، شبکه هوشمند بایننس (FLUX-BSCکادنا (FLUX-KDA)، ترون (FLUX-TRX) و سولانا (FLUX-SOL). در نظر داشته باشید که پنج شبکه دیگر نیز هنوز اعلام نشده‌اند.

اکوسیستم فلاکس

شبکه Flux نتیجه ترکیبی از پروتکل‌ها و طرف‌های درون اکوسیستم Flux است که با هم کار می‌کنند. به عنوان یک پروژه پیشگام Web3 که پایه‌های یک اینترنت واقعاً غیرمتمرکز را ایجاد می‌کند، اکوسیستم Flux میزبان FluxNodes و استخراج‌کنندگان با استفاده از الگوریتم‌های جدید است.

اکوسیستم فلاکس

علاوه بر این، FluxOS یک شبکه محاسباتی است که توسط FluxNodes و ماینرها اجرا می‌شود و یک محیط توسعه با استفاده‌ی آسان را برای توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد. علاوه بر این، کیف پول شبکه Flux و پلتفرم چند ابزاری آن یعنی ZelCore، یکی از ویژگی‌های کلیدی اکوسیستم است. در ادامه، هر جنبه از شبکه و اکوسیستم Flux را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار خواهیم داد.

شبکه FluxOS چیست؟

در قلب شبکه فلاکس، FluxOS قرار دارد که یک سیستم محاسباتی شبکه‌ای توزیع شده برای توسعه دهندگان برای استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) است. به عنوان یک پروتکل کاملا اوپن سورس، FluxOS به توسعه‌دهندگان اطمینان می‌دهد که dApps آن‌ها همیشه زنده و عملیاتی خواهند بود. دلیل این موضوع این است که یک شبکه جهانی از FluxNodes، که هر یک نسخه‌ای از یک برنامه را در خود جای داده است، وظیفه تامین انرژی شبکه و برنامه‌ها را بر عهده دارد. به این ترتیب، اگر یک یا چند نود به هر دلیلی آفلاین شوند، فعالیت و عملیات dApps به قوت خود باقی خواهد بود.

درواقع FluxOS در چندین بلاک چین قابل همکاری است و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا هر برنامه‌ای را در هر شبکه‌ای در FluxOS اجرا کنند. علاوه بر این، با استفاده از dockerization برای استقرار برنامه‌ها، توسعه‌دهندگان نیازی به یادگیری هیچ زبان برنامه نویسی جدیدی ندارند. همچنین، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های کاربردی متمرکز را برای انتقال یکپارچه آن‌ها به اینترنت غیرمتمرکز Web3، پایه ریزی کنند.

با استفاده از FluxOS، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز جهانی (dApps) را از طریق یک API (رابط برنامه نویسی برنامه) و UI (رابط کاربری) طراحی، استقرار و مدیریت کنند. FluxOS از الزامات بلاک چین پشتیبانی می‌کند و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا روی جنبه‌های فرانت‌اند کاربر محور dApps خود تمرکز کنند.

طراحی FluxOS با استفاده از زیرساخت و پشته یا استک (stack) MEVN (MongoDB، VueJS ، Express.js و Node.js) از آخرین پشته نرم افزار اوپن سورس جاوا اسکریپت استفاده می‌کند. FluxOS به نوبه خود، دارای طیف گسترده‌ای از موارد استفاده است. این شامل بلاک چین به عنوان یک سرویس (BaaS) مانند برنامه‌های میزبانی یا نودها می‌شود؛ همچنین، FluxOS به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا اوراکل‌ها را برای جمع‌آوری مجموعه‌های داده‌ی غیرمتمرکز مستقر کنند.

علاوه بر این، FluxOS توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا بازی‌های بلاک چین و سرورهای وب را بدون اصطکاک اجرا کنند. پلتفرم FluxOS به کاربران شبکه این فرصت را می‌دهد تا با اپلیکیشن‌های کاربردی جهانی تعامل داشته باشند، در سازمان مستقل غیرمتمرکز شبکه Flux (DAO) رای دهند و منابع و جوایز را مشاهده کنند.

نودهای فلاکس

فلاکس نود یا FluxNodes مسئول نگهداری شبکه FluxOS است. به عنوان یک پروژه اوپن سورس، هر کسی این فرصت را دارد که یک FluxNode را اجرا کند. با این حال، اجرای یک FluxNode به سخت‌افزار درجه یک سازمانی با کیفیت و با تعهد زمانی بالا نیاز دارد. همچنین، به عنوان بخشی از انگیزه ایمن‌سازی شبکه، الزامات وثیقه‌ای برای تبدیل شدن به FluxNode وجود دارد. این مسئله بسته به نوع نودی که فرد می‌خواهد کار کند متفاوت است. به طور کلی، این یک شبکه جهانی از علاقه‌مندان به Flux ایجاد می‌کند که منابع محاسباتی را با استفاده از مکانیسم‌های امنیتی جدید به شبکه Flux ارائه می‌کنند.

اگرچه سه سطح از FluxNodes وجود دارد، اما همه آن‌ها با استفاده از الگوریتم هش اثبات کار (PoW) ابتکاری Flux یعنی FluxHash کار می‌کنند. FluxHash ترکیبی از دیگر الگوریتم‌های Equihash از ZCash (200,9) و ZHash (144,5) است. نتیجه‌ی آن یک مکانیزم مدار مجتمع (ASIC) مقاوم در برابر کاربردهای خاص است.

این بدان معناست که Flux برای ماینرهای واحد پردازش گرافیکی (GPU) جذاب‌تر است و یک استخر ماینینگ عادلانه‌تر را بدون هیچ خطری برای تمرکززدایی تسهیل می‌کند. دارندگان دارایی FLUX می‌توانند یکی از سه نوع مختلف FluxNode را انتخاب کنند که هر کدام دارای الزامات مختلف و پاداش‌های توکن FLUX هستند. این ۳ نود کومولوس (Cumulusنیمبوس (Nimbus) و استراتوس (Stratus) نام دارند.

نودهای فلاکس

کومولوس کمترین نیاز را دارد که با ۱۰,۰۰۰ FLUX به عنوان وثیقه با حداقل ۲ vCore، ۴ گیگابایت رم، ۵۰ گیگابایت HDD/SSD به عنوان نیازمندی‌های سخت افزاری کار می‌کند. در عوض ۷.۵% (یا ۵.۶۲۵ FLUX) از کل پاداش بلاک FLUX را دریافت می‌کند.

فلاکس نودهای نیمبوس به وثیقه بالاتر و پیش نیازهای سخت افزاری بیشتری نیاز دارد، اما پاداش بلاک قطعی بالاتری معادل ۱۲.۵٪ (یا ۹.۳۷۵ توکن FLUX) دریافت می‌کند. نودهای استراتوس حتی نیازهای بالاتری از این دارند. کاربران باید حداقل ۱۰۰,۰۰۰ توکن FLUX را در کنار سخت افزار عملیاتی با حداقل ۸ vCore و ۳۲ گیگابایت رم وثیقه بگذارند. در عوض، ۳۰% از پاداش بلاک FLUX معادل ۲۲.۵ توکن FLUX به ازا هر بلاک را دریافت می‌کند.

استخراج با GPU

۵۰ درصد باقیمانده پاداش بلاک (۳۷.۵ توکن FLUX) به ماینرهای Flux GPU تعلق می‌گیرد. ماینرهای Flux مسئول پردازش و اعتبارسنجی تراکنش‌ها در سراسر اکوسیستم Flux هستند. با انجام این کار، ماینرهای Flux منابع محاسباتی ارزشمندی را در اختیار شبکه Flux قرار می‌دهند. ماینرهای Flux می‌توانند در انواع مختلف استخرهای ماینینگ شرکت کنند.

این شامل استخرهای جامعه بلاک چین بومی Flux در کنار استخرهای ماینینگ است که توسط تیم‌های حامی به عنوان شخص ثالث ایجاد شده‌اند. هر استخر ماینینگ دارای محدودیت‌های متفاوتی است که از نوع FluxNode (مانند کومولوس، نیمبوس و استراتوس) تا موقعیت جغرافیایی یک نود متفاوت است. استخرهای ماینینگ موجود در حال حاضر عبارتند از استخر جامعه فلوکس، استخر انفرادی، زرگپول (ZergPool)، NLPool و….

ZelCore چیست؟

ZelCore یکی از اساسی‌ترین و فعال‌ترین برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) است که بر روی FluxOS کار می‌کند. علاوه بر این، ZelCore به‌عنوان یک پلتفرم و کیف پول رمزنگاری چند منظوره، به کاربران اجازه می‌دهد تا بیش از ۳۸۰ دارایی مختلف ارزهای دیجیتال را ذخیره کنند. به‌عنوان یک پلتفرم رایگان، کاربران می‌توانند به صرافی‌های تعویض سریع داخلی مختلف با قابلیت خرید رمزارز با کارت بانکی معمولی دسترسی داشته باشند؛ همچنین، به عنوان پلتفرم مدیریت پورتفولیوی چند دارایی شبکه Flux، ZelCore از فرآیند احراز هویت دو عاملی غیرمتمرکز یا d2FA استفاده می‌کند.

علاوه بر این، دارندگان توکن FLUX می‌توانند برای ویژگی‌های بیشتر از ZelCore+ استفاده کنند. ZelCore+ برای دسترسی به ویژگی‌های انحصاری از جمله ردیابی پورتفولیو، کیف پول‌های اضافی برای هر دارایی و دسترسی به ادغام‌های API صرافی‌های رمزنگاری اصلی مانند بایننس و کراکن (Kraken)، یک سرویس اشتراک ماهانه سطحی ارائه می‌کند.

به طور خلاصه، این بدان معناست که کاربران می‌توانند از طریق برنامه ZelCore+ به این صرافی‌ها دسترسی داشته باشند و در آن تجارت کنند. علاوه بر این، ZelCore+ دارای فید اختصاصی از اخبار مربوط به حوزه و پروژه است. به علاوه، کاربران می‌توانند حساب‌های صرافی خود را همگام‌سازی کنند و کلیدهای خصوصی را به کیف پول‌های ZelCore lite وارد کنند.

پلتفرم ZelCore دروازه‌ای به چندین برنامه کاربردی از جمله برنامه محبوب Fusion ارائه می‌دهد. اپلیکیشن Fusion هر کوین FLUX بومی و توکن FLUX موازی را قادر می‌سازد تا بدون اصطکاک بین بلاکچین Flux و سایر بلاکچین‌های محبوب جابجا شوند. علاوه بر این، اپلیکیشن Fusion انتشار توکن FLUX را برای توزیع دارایی‌های موازی و جوایز FluxNode تسهیل می‌کند. ZelCore یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) است که هم برای دستگاه‌های موبایل و هم برای دسکتاپ موجود است. این شامل همه دستگاه‌های iOS، macOS، Android، Linux و Windows می‌شود. 

شبکه فلاکس – XDAO

با فعال کردن شبکه حقیقی غیرمتمرکز Flux و اینترنت غیرمتمرکز، اداره پروژه بر عهده اعضای سازمان مستقل غیرمتمرکز Flux (XDAO) است. برای عضویت در XDAO، اعضا باید مقدار مشخصی توکن FLUX داشته باشند. کاربران می‌توانند از طریق وب سایت اصلی runonflux.io به XDAO حکومتی Flux دسترسی داشته باشند. در اینجا، کاربران می‌توانند همه پیشنهادات به روز رسانی باز، تصویب شده و رد شده را در شبکه Flux مشاهده کنند. اطلاعاتی مانند تاریخ ارسال، تاریخ پایان، تعداد آرای مورد نیاز، و تفکیک نتیجه آرا (به عنوان مثال، بله: ۲۳۸۸۰/خیر: ۷۸۰) در دسترس عموم است.

سخن پایانی

اکوسیستم فلاکس شامل بلاک چین Flux و FluxNodes است که شبکه محاسباتی FluxOS را فعال می‌کند. علاوه بر این، شبکه Flux یک محیط توسعه با ابزارهای Flux است که استفاده‌ی آسان و ادغام‌های ساده را برای توسعه‌دهندگان طراحی، ساخت و مدیریت برنامه های غیرمتمرکز (dApps) ارائه می‌دهد. این پروژه از یک رویکرد جامعه محور برای ایجاد ابزارها و زیرساخت های لازم برای تسهیل اینترنت غیرمتمرکز استفاده می‌کند.

علاوه بر این، حاکمیت پروژه از طریق یک XDAO حاکمیتی FLUX اداره می‌شود که هر یک از اعضا یک دارنده توکن FLUX هستند؛ علاوه بر این، فراهم کردن فرصتی بدون اصطکاک برای برنامه‌های کاربردی متمرکز فعلی برای انتقال به اینترنت غیرمتمرکز Web3 یعنی Flux پروژه‌ای است که در طول تکامل صنایع بلاک‌چین و Web3 تحت نظر است.

سوالات متدوال

سوالات متداول

شبکه فلاکی (Flux) چیست؟

Flux یک اکوسیستم غیرمتمرکز Web3 است که مجموعه‌ای از بلاک‌چین مقیاس‌پذیر به‌عنوان سرویس (BaaS) و خدمات محاسباتی را ارائه می‌دهد.

کاربردهای ارز دیجیتال FLUX چیست؟

۱. توکن بومی و دارایی اصلی اکوسیستم فلاکس است. ۲. به عنوان پاداش و وثیقه در FluxNodes استفاده می‌شود. ۳. برای تراکنش‌های درون شبکه Flux نیز استفاده می‌شود.

استخراج موازی چیست و در شبکه فلاکس چه کاربردی دارد؟

استخراج موازی به این معناست که کاربر بتواند یک توکن را در شبکه های دیگر نیز استخراج کند. شبکه فلاکس این ویژگی را معرفی کرده است و افراد می‌توانند توکن FLUX را با استفاده از برنامه Fusion در شبکه‌های دیگر استخراج کنند.

شبکه FluxOS چیست؟

FluxOS یک سیستم محاسباتی شبکه‌ای توزیع شده برای توسعه دهندگان برای استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز است.

نودهای فلاکس (FluxNode) و انواع آن چیست؟

فلاکس نود مسئول نگهداری شبکه FluxOS است و انواع آن کومولوس (Cumulus)، نیمبوس (Nimbus) و استراتوس (Stratus) نام دارند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • سلام
    حدود یکسال است که مقداری توکن flux داخل کیف پولم هست میخواستم بدونم از کجا واریز شدهو اینکه آیا قابل برداشت می باشد

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست