اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال کادنا و توکن KDA چیست؟

ارز دیجیتال کادنا و توکن KDA چیست؟

شبکه کادنا (Kadena) در حال معرفی راه‌حل‌های جدید مقیاس‌بندی بلاک چین PoW یا اثبات کارِ لایه ۱ می‌باشد که به توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها ارائه می‌شود. (گواه اثبات کار یا Proof of Work که به اختصار PoW نامیده می‌شود، در واقع یک نوع الگوریتم اجماع است که مانع از حملات DDoS و سایر سوءاستفاده‌ها در شبکه و همچنین مانع از ایجاد اسپم در شبکه می‌شود.

به عنوان تنها بلاک چین هیبریدی مقیاس‌پذیر که از الگوریتم اجماع مبتنی بر PoW استفاده می‌کند، اکوسیستم بلاک چین Kadena هر دو نوع شبکه‌ی عمومی و خصوصی را ارائه می‌دهد. پروژه رمزنگاری Kadena به نوبه خود، به سرعت در حال تبدیل شدن به یک رهبر در صنعت کریپتوکارنسی است. توکن Kadena (KDA) به دلیل جذب و پذیرش اخیر این پلتفرم، روند رو به رشد مثبتی را در قیمت تجربه کرده است. KDA دارای چندین مسئولیت حیاتی برای پروژه است و وجود آن برای اطمینان از عدم تمرکز کامل حیاتی است.

مشاهده: قیمت لحظه ای KDA

در این مقاله، می‌خواهیم عمیقاً در اکوسیستم رمزنگاری Kadena ورود کنیم و ساختار بنیادین شبکه بلاک‌چین آن را بررسی کنیم. علاوه بر این، ما به فناوری جدید بلاک چین هیبریدی این پروژه خواهیم پرداخت. همچنین، در مورد ابزارهای مختلف توکن KDA و موارد استفاده سازمانی پروژه رمزنگاری کادنا به بحث می‌پردازیم.

کادنا (Kadena) چیست؟

استوارت پوپجی و ویل مارتینو بنیانگذاران Kadena هستند که مدل جدید بلاک چین هیبریدی را در ژانویه ۲۰۲۰ راه اندازی کردند. Kadena از مکانیسم سنتی اثبات کار (PoW) اجماع با ارتقاء الگوریتم هش استفاده می کند که راه‌حل بلاک چینی مقیاس‌پذیر، سریع و ایمن‌تر از هر زنجیره PoW دیگر را ارائه می‌دهد. با توجه به سابقه همکاری پوپجی و مارتینو در JPMorgan Chase، این دو کادانا را به عنوان راه حلی برای معایب و محدودیت‌های دو ارز دیجیتال بزرگ و بلاک چین آن‌ها یعنی بیت کوین و اتریوم معرفی می‌کنند.

در نظر داشته باشید که Kadena اولین بلاکچین مقیاس پذیر اثبات کار (PoW) در جهان است که از رویکرد “شاردینگ” (Sharding – روشی برای افزایش مقیاس‌پذیری در شبکه‌های بلاکچین) استفاده می‌کند. شبکه Kadena خود بصورت چندین بلاک چین درهم تنیده عمل می‌کند. این شامل یک شبکه لایه ۱ عمومی به نام “Chainweb” و یک شبکه خصوصی لایه ۲ به نام “Kuro” است. علاوه بر این، سومین عنصر کلیدی کادنا، زبان برنامه نویسی اپن سورس (Open Source) آن یعنی”Pact” است. در ادامه مقاله در مورد همه این خدمات با جزئیات بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کادنا چیست؟

این فناوری به همراه تجربیات ارزشمند نیروی انسانی پروژه، کادنا را به گزینه‌ای جذاب برای راه حل‌های بلاک چین سازمانی تبدیل می‌کند. ماهیت این پروژه راه حل پرداخت های مقیاس پذیر، انعطاف پذیر و سریع و سازگار با قراردادهای هوشمند را برای مشاغل ارائه می‌دهد.

در سال ۲۰۱۸، این پروژه مبلغ  ۱۵ میلیون دلار با سرمایه ۱۶ سرمایه گذار را جذب کرد. در بین این ۱۶ نام، گروه بین المللی Susquehanna (SIG) و INBlockchain (INB) هم دیده می‌شود. به گفته PrivCo، ارزش گذاری Kadena در سال ۲۰۱۸ بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون دلار بود. با این حال، طبق گزارش CoinGecko، کادنا اکنون با ارزش نزدیک به یک میلیارد دلار (۹۳۷ میلیون دلار) در زمان نگارش این مقاله قرار دارد.

بنیانگذار ستوارت پوپجی و ویل مارتینو
زمان عرضه ژانویه ۲۰۲۰
الگوریتم اجماع اثبات کار PoW
مقیاس‌پذیری در حال حاضر ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه | ۱,۰۰۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) در صورت وجود ۱۰۰ زنجیره فعال
حداکثر عرضه ۱ میلیارد توکن
کاربردپذیری قراردادهای هوشمند ایمن‌تر، مصرف انرژی در مقیاس بالا، مقیاس‌پذیری صنعتی، امنیت به اثبات رسیده
هدف مقیاس‌پذیری، امنیت، سهولت استفاده

کادنا و فناوری بلاک چین هیبریدی یا دوگانه

کادنا یک شبکه چند زنجیره‌ای است که از زنجیره‌های متعدد “شبه بیت‌کوین” تشکیل شده است. در هنگام راه اندازی ، شبکه Kadena ده زنجیره داشت. زیرساخت مقیاس پذیر این پروژه باعث می‌شود که Kadena بتواند زنجیره‌های بیشتری را برای رشد خود اضافه کند. معماری چند زنجیره‌ای باعث افزایش توان عملیاتی و امنیتی می‌شود.

در سال ۲۰۲۰، Kadena از ۱۰ به ۲۰ زنجیره در طول سال افزایش یافت و بازده پروژه را دو برابر کرد. این تیم قصد دارد در دوازده ماه آینده این تعداد را به ۱۰۰ زنجیره افزایش دهد. با وجود ۱۰۰ زنجیره فعال، تیم تخمین می‌زند که Kadena قادر به پردازش ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) در هر زنجیره خواهد بود. بنابراین، شبکه می تواند در مجموع یک میلیون TPS را پردازش کند.

کادنا و فناوری بلاک چین هیبریدی یا دوگانه

زیرساخت بلاک‌چین هیبریدی مقیاس‌پذیر Kadena با استفاده از “مکانیسمی برای تولید ناهمزمان بلوک‌های متعدد در زنجیره‌های همتا همه در یک ارتفاع عمل می‌کند. (هر چقدر ارتفاع بلاک بلندتر باشد، به معنای این است که تراکنش‌های بیشتری در زمان ساخت آن بلاک تایید شده‌اند.) بنابراین، مقدار قدرت هش مورد نیاز برای تولید هر بلوک به شدت کاهش می‌یابد که باعث افزایش توان عملیاتی شبکه می‌شود. علاوه بر این، کادنا حداقل هزینه‌های مربوط به کارمزد شبکه را ارائه می‌دهد، Kadena امیدوار است که این امر باعث بهبود تجربه کاربر با وجود نا آشنایی‌ها و موانع فنی مانند نصب و کا با کیف پول‌های ارز دیجیتال شود. برای توسعه دهندگان، راه اندازی این چارچوب با زبان برنامه نویسی Pact بسیار آسان است.

شبکه زنجیره ای – Chainweb  (شبکه عمومی) 

لازم است بدانید که Chainweb، بلاک چین منحصر به فرد و عمومی اثبات کار (PoW) کادنا است که از معماری زنجیره موازی برای ارائه توان عملیاتی و مقیاس پذیری بالا استفاده می‌کند. شبکه‌های Chainweb با مقیاس کامل می‌توانند هزاران زنجیره را به طور همزمان اجرا و در عین حال با همان توان و امنیت، زنجیره جدید اضافه کنند. همچنین، Chainweb ادعا می‌کند که تنها شبکه PoW لایه ۱ خرد شده و مقیاس پذیر امروز است.

شبکه زنجیره ای - Chainweb  (شبکه عمومی) 

علاوه بر این، Chainweb از عملیات استخراج با توزیع رقابت در چندین زنجیره استفاده می‌کند. این به نوبه خود مقاومت در برابر حمله زنجیره‌ها را افزایش می‌دهد، رقابت و نرخ هش را برای هر زنجیره کاهش می‌دهد و به مدیریت انرژی حاصل از عملیات می‌پردازد. Chainweb نسبت به دیگر شبکه‌های اثبات کارِ تک بلاک چین از نظر انرژی کارآمدتر است.

کورو Kuru – (شبکه خصوصی) 

شبکه خصوصی در پروژه رمزنگاری کادنا، Kuro نام دارد. Kuro یک شبکه لایه ۲ است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای ساخت و استقرار امن و خصوصی برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز مقیاس‌پذیر (dApps) استفاده کنند. با نسخه‌هایی که در ابتدا از طریق بازار Microsoft Azure و Amazon Web Services (AWS) در دسترس قرار گرفت، Kuro اکنون یک پروژه اوپن سورس کاملاً عملیاتی است.

کورو Kuru -  (شبکه خصوصی) 

در سال ۲۰۲۰، معرفی Kuro مصادف با آپدیتِ اضافه کردن ده زنجیره بافته اضافی به شبکه گردید. در نتیجه، Kadena اکنون یک پروژه پیشرو در صنعت کریپتوکارنسی است که ادعا می‌کند ۴۸۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) را در تمام زنجیره‌ها پردازش می‌کند. به این ترتیب، Kadena به عنوان سریع‌ترین بلاک چین جهان، سولانا را پشت سر می‌گذارد که در حال حاضر می‌تواند تا ۶۵۰۰۰ TPS را پردازش کند.

Pact – زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند

Pact یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند است که قابل خواندن برای افراد غیر توسعه دهنده و برنامه نویس نیز است. پس از انجام آزمایش‌های دقیق، Pact به هر کسی که “صلاحیت برنامه‌نویسی در سطح اکسل مایکروسافت”  را دارد، این امکان را می‌دهد تا قراردادهای هوشمند کاملاً کاربردی ایجاد کرده و آن‌ها را مستقیماً در بلاک چین منتشر کند.

زبان برنامه نویسی Kadena ارتقای قرارداد، تراکنش، قابلیت‌های چند امضایی که آخرین پروتکل‌های امنیتی را مجاز و پیام‌های خطا را تسهیل می‌کند. علاوه بر این، Pact یک تعادل کارآمد و کاربردی از مدیریت داده، ارائه مجوز و جریان کار را ارائه می‌دهد. با استفاده از Pact، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز زنجیره‌ای امن (dApps) با توان عملیاتی بالا برای حجم انبوه را طراحی کنند. علاوه بر این، یک توسعه‌دهنده می‌تواند رویکرد فردی خود را در رابطه با ارتباطات بین بلاک چین انتخاب و مدیریت کند.

آشنایی با توکن KDA

توکن بومی Kadena (KDA) دارای نقش‌ها و عملکردهای مشابه ETH در اتریوم است. هنگام استفاده از پلتفرم Kadena و تایید تراکنش‌هایی که نیاز به کامزد محاسباتی دارند، کاربران می‌توانند این هزینه‌ها را با استفاده از رمز KDA پوشش دهند. علاوه بر این، ماینرهای موجود در بلاک چین Kadena درصدی از پاداش توکن KDA را با هر بلوک دریافت می‌کنند و دارندگان توکن KDA می‌توانند دارایی‌های خود را به اشتراک بگذارند و به‌روزرسانی‌های پیشنهادی را با پلتفرم مطرح کنند.

آشنایی با توکن KDA

DAO (سازمان مستقل غیرمتمرکز) کادنا

کادنا از اولین نسخه از سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) در بلاک چین عمومی خود استفاده می‌کند که از طریق “dao.init” مشابه یک رشته Reddit برای بحث و پیشنهادات کاربران در دسترس است. علاوه بر این، با دو مسئولیت اصلی، DAO به جامعه خود این امکان را می‌دهد که برای به‌روزرسانی‌های پلتفرم پیشنهاد و به آن‌ها رأی دهند. علاوه بر این، DAO کادنا از اعضای خود می‌خواهد که فرآیندی غیرمتمرکز ایجاد کنند که بتواند بر افزودن ویژگی‌های جدید به پلتفرم Kadena نظارت کند.

به عنوان یک زیرساخت منعطف، جامعه DAO کادنا بر ساختارهای DAO تاثیر دارد که  بصورت معرفی یک طرح توکنومیک برای استیکینگ و الزاماتِ مشارکت است. به‌روزرسانی‌های DAO بیشتر توسط خود جامعه انجام می‌شود. قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی، DAO  کاردنا در حال جمع‌آوری بازخوردهای افراد جامعه در مورد ویژگی‌ها، فرآیندها و طراحی زیرساخت خود بوده است.

DAO (سازمان مستقل غیرمتمرکز) کادنا

به این ترتیب، از طریق “dao.init” و “dao.forum”، DAO دارای دو حزب کلیدیِ guardianها (نگهبانان) و ambassadorها (سفیران) است؛ نگهبانان شرکت‌کنندگانی هستند که می‌توانند در ارائه پیشنهادهای به‌روزرسانی مشارکت و آن‌ها را تأیید کنند. پیشنهادها می‌توانند هر چیزی باشند، از تنظیمات کد و رابط کاربری (UI) گرفته تا فعالیت‌های بازاریابی، مسائل مربوط به جامعه و آگاهی سازی در مورد پروژه Kadena. برای ارائه یک پیشنهاد تنها شرط  گرو گذاشتن ۵۰۰,۰۰۰ توکن KDA است. با گذشت یک روز پس از ارسال، پیشنهادها به مدت سه روز برای تأیید و اجرا در دسترس guardian ها قرار می‌گیرد.

سفیران این توانایی را دارند که به طور جمعی تصمیم بگیرند که آیا می‌توان یک پیشنهاد را عملی کرد یا خیر. علاوه بر این، این قدرت را دارند که با اکثریت آرا، کل DAO را به مدت هفت روز مسدود کنند. مباحث مربوط به به‌روزرسانی‌های DAO کادنا از طریق انجمن «dao.init» که به‌صورت عمومی و شفاف نظارت می‌شود، در دسترس است. نگهبانان به عنوان تعدیل کننده عمل می‌کنند، در حالی که سفیران اعضای عادی هستند.

موارد استفاده سازمانی Kadena

معماری چند زنجیره ای Kadena را می‌توان در موارد مختلفِ استفاده‌ی سازمانی، اعمال کرد. به عنوان مثال، شرکت بین المللی خدمات درمانی Rymedi با همکاری سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) با استفاده از فناوری بلاک چین برنامه‌ای ایجاد کرده که داده‌های مراقبت‌های بهداشتی در دنیا و شواهد مربوط به محصولات مختلف را برای محافظت بیشتر از بیماران جمع‌آوری می‌کند. 

علاوه بر این، Kadena در حال کاربا شرکت سرمایه گذاری USCF برای توسعه محصولات در زنجیره خصوصی خود است. به گفته ویل مارتینو، یکی از بنیانگذاران کادنا، UCFC بر این باور است که “یک بلاک چین ترکیبی می‌تواند ستون فقرات نسل بعدی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) باشد.” به این ترتیب، به نظر می‌رسد فناوری‌های Kadena برای پذیرش سازمانی در مقیاس بزرگ آمادگی دارند.

خلاصه مطلب درباره توکن KDA

اکوسیستم کادنا (Kadena) به سرعت در حال گسترش است و کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ راه‌حل‌های مربوط بلاک چین که این پروژه ارائه می‌دهد را اتخاذ می‌کنند. با استفاده از فناوری جدید بلاک چین ترکیبی عمومی و خصوصی، Kadena با چندین بلاک چین درهم تنیده‌ فعالیت می‌کند. علاوه بر این، به عنوان یک شبکه سازگار با قراردادهای هوشمند، Kadena به توسعه دهندگان یک چشم‌انداز هیجان‌انگیز، ایمن و مقیاس‌پذیر برای طراحی و استقرار برنامه‌های کاربردی با استفاده از اولین بلاک چین اثبات کار (PoW) لایه ۱ یعنی چِین‌وب، ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، Kuro را ارائه می‌دهد که یک شبکه خصوصی لایه ۲ است که با Chainweb در هم تنیده شده است، معرفی Kuro توان عملیاتی Kadena را دو برابر کرد که قادر به انجام ۴۸۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) شد و عنوان سریع‌ترین بلاک چین در صنعت را به خود اختصاص داد. علاوه بر این، Kadena مجهز به صرافی غیرمتمرکز بومی (DEX) خود، Kaddex است. به عنوان یک پروتکل چند زنجیره ای که بر روی تنها بلاک چین مقیاس پذیر اثبات کار (PoW) کار می‌کند، Kadena ادعا می‌کند که Kaddex اولین DEX “واقعا غیرمتمرکز جهان” است. 

از آنجایی که شبکه بلاک چین ترکیبی کادنا (Kadena) با همکاری چندین زنجیره عمل می‌کند، هر زنجیره از کاربران می‌توانند یک حساب کاربری و نام حساب جدید ایجاد کنند. این بدان معناست که اگر کاربری بخواهد نام حسابی را در سراسر شبکه داشته باشد، باید اولین نفری باشد که نام مذکور را در تمام زنجیره‌ها به طور جداگانه ثبت می‌کند. همچنین، شایان ذکر است که این نام خود حساب نیست که مالکیت را تعیین می‌کند، یبلکه مجموعه کلید مرتبط با یک حساب کاربری است. به این ترتیب، کادنا به کاربران تاکید می‌کند که به زنجیره‌هایی که در حال انجام معامله هستند هم توجه کنند.

سوالات متدوال
سوالات متداول

کادنا چیست؟

کادنا یک مدل جدید بلاک چین هیبریدی است که به عنوان راه‌حلی برای معایب و محدودیت‌های بیت کوین و اتریوم و بلاک چین آن‌ها معرفی شده است.

بهترین ویژگی‌های کادنا چیست؟

کادنا دارای سه ویژگی مهم شامل: شبکه عمومی Chainweb، شبکه خصوصی کورو (Kuru)،زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند Pact است.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۷ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست