اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال لایوپیر چیست؟

لایو پییر

هزاران توکن در بازار رمز ارزها وجود دارد که هر یک از آن ها می‌تواند کاربرد خاصی داشته باشد. بیشتر توکن های موجود، ارزش خریداری ندارند؛ اما در این میان،‌ برخی از توکن ها توانسته اند اعتماد مردم را نسبت به خودشان جلب کنند؛‌ توکن لایوپیر یکی از ارزهای دیجیتال مبتنی بر بستر بلاک چین اتریوم است که در ادامه به معرفی و تحلیل ویژگی های آن می‌پردازیم.

مشاهده: قیمت لحظه ای لایوپیر

ارز دیجیتال لایوپیر (LivePeer)

لایوپیر یک توکن کاربردی با قابلیت خرید،‌ فروش و نگهداری در بستر بلاک چین اتریوم است. از این رمز ارز، به منظور ارائه خدمات پخش آنلاین ویدیو با کیفیت بالاتر و هزینه کمتر استفاده می‌شود. این شرکت (livepeer.org) مدعی است که هدف آن، کاهش هزینه کدگذاری و تغییر فرمت ویدیو است؛ به طوری که هزینه آن را تا ۵۰ برابر کاهش ‌می‌دهد.

بنابراین، توکن LPT، به این منظور طراحی شده است که هزینه های زیرساختی استریم (برنامه پخش ویدیو آنلاین) را کاهش دهد. این که این سیستم چگونه کار می‌کند و چه آینده‌ای در مسیر ممکن است در انتظار داشته باشد را در ادامه بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است که این توکن را با نماد LPT نمایش می‌دهند و در بازار، در زمان نگارش مقاله، با داشتن ارزش کل حدود ۴۱۶ میلیون دلار در جایگاه ۱۱۴ام قرار دارد.

دلایل محبوبیت رمزارز LPT

مهم ترین سوال قبل از تعریف لایو پیر این است که چرا این رمز ارز در مدت کوتاه توانست اینقدر پیشرفت کند؟ راه های موفقیت ارزهای دیجیتال بسیار پیچیده است؛ این ارزها برای دیده شدن، ملزم به طی کردن مسیرهای متفاوتی هستند. در این بین، برخی از راه های میانبر برای بیشتر دیده شدن وجود دارد. برای مثال؛ یکی از راه های برقرار کردن ارتباط بین سرمایه گذاران سنتی و بازار کریپتو، راه اندازی صندوق های مبتنی بر ارز دیجیتال است.

چرا LPT

به احتمال زیاد، علاقه مندان به دنیای کریپتو، با شرکت گری اسکیل (Gray Scale) آشنایی دارند. این شرکت، پیشتر صندوق بیت کوین را راه اندازی کرده بود که موفق شد با این عمل، سود خوب و قابل تحسینی برای سرمایه گذاران در این پروژه داشته باشد. این شرکت، در اقدامی تعجب بر انگیز، اقپام به تاسیس صندوق LPT کرد. در این صندوق، ارزهای مطرحی مانند فایل کوین و چین لینک وجود داشتند؛ اما ارز دیجیتال گمنامی به اسم لایو پیر، تعجب علاقه مندان در این زمینه را برانگیخت.

صندوق لایو پیر گری اسکیل (Gray Scale)

همانطور که گفته شد، این صندوق مبتنی بر ارزهای دیجیتال، یک مرکز قابل معامله در بورس است و به این منظور تاسیس شده است که بین سرمایه گذاران سنتی و بازار نوپای کریپتو ارتباط برقرار کند. گری اسکیل، صندوق های متعددی از کوین و توکن های متفاوت دارد که هر صندوق، طبیعتا متناسب با توکن یا کوین موجود در آن قیمت گذاری می‌شود.

صندوق گری اسکیل

نکته قابل توجه اینجاست که با خرید صندوق، صاحب هیچ ارز دیجیتالی نمی‌شوید؛ بلکه در صورت سود دهی، می‌توانید از سود آن بهره مند شوید. این شرکت با خرید لایو پیر و ایجاد صندوق آن، نشان داد که روی آینده LPT بسیار امیدوار است و با این عمل به صورت غیر مستقیم به سرمایه گذاران توصیه کرد که از این رمز ارز غافل نشوند. پیش بینی می‌شود که گری اسکیل در ادامه این راه سرمایه هنگفتی جمع آوری کند؛ اما همانطور که می دانید، حتی این اقدام، تضمینی برای افزایش قیمت ارز دیجیتال LivePeer نیست.

کاربرد ارز دیجیتال LivePeer

اگر همچنان از کارایی دقیق رمزارز LivePeer مطلع نشده اید،‌ هیچ جای نگرانی نیست. سیستم این ارز دیجیتال برای کاهش هزینه های زیرساختی، شامل کدگذاری ویدیو کمی پیچیده است. اگر انتظار دارید که در پایان فرآیند تولید، ویدیویی با لوگو LPT یا نرم افزار مخصوص این پروتکل مشاهده کنید، اشتباه تصور کرده اید.

لایو پیر جایگزین یوتیوب و سایر پلتفرم های ویدیوئی نیست؛ ممکن است محتوایی را مشاهده کنید که اصلا متوجه همکاری LPT در آن ویدیو نشوید. کاربرد LPT در کمک به توسعه دهندگان و تولیدکنندگان در کاهش فرایند تولید ویدیو است. از طرف دیگر، هر بیننده برای تماشای ویدیو دلخواهش باید یک سری هزینه های پنهان پرداخت کند؛ این هزینه ها می‌تواند شامل تبلیغات روی ویدیو، فروش داده ها و سایر مخارج تحمیلی باشد.

لایو پیر چگونه کار می‌کند؟

مهم ترین سوالی که در این بخش ذهن مخاطب را درگیر خواهد کرد، این پرسش است که این پروژه چگونه کار می‌کند و چطور هزینه کدگذاری و قسمت زیادی از روند بارگذاری ویدیو را کاهش می دهد؟ پیچیدگی این قضیه زمانی بیشتر می‌شود که درک کنید این پروسه به صورت غیر متمرکز انجام می‌شود.

نحوه کار LPT

لایو پیر با ترفند بسیار جالبی اقدام به پیشروی در تبدیل شدن به یک ارز دیجیتال مطرح در زمینه کدگذاری ویدیو کرده است. زمانی که توسعه دهندگان نرم افزار، درخواست کدگذاری می‌کنند، این تیم از طریق سامان دهندگان خود (Orchestrators) به درخواست ها رسیدگی می‌کند. سامان دهندگان به اشخاصی می‌گویند که منابع محاسباتی مانند پردازنده گرافیکی و پردازنده مرکزی خود را به همراه پهنای باند در اختیار شبکه قرار دهد.

ماینر ویدیو

لایو پیر به سامان دهندگان فعال در شبکه، به اصطلاح ماینر ویدیو می‌گوید. این ماینر ها، در ازای مقدار پردازنده های مرکزی و گرافیکی و همچنین متناسب با پهنای باندی که در اختیار شبکه قرار می‌دهند کارمزد دریافت می‌کنند. این کارمزد به صورت توکن های LPT است. از طرف دیگر، توسعه دهندگانی که به جهت تامین نیروی کافی برای برنامه های ویدیویی خود، از شبکه LPT استفاده می‌کنند، برای واریز دستمزد کدگذاری و توزیع ویدیو باید از توکن LPT استفاده کنند.

آینده ارز دیجیتال LPT

آن چه که تا امروز از آن مطمئن هستیم، این است که شرکت گری اسکیل، صندوق LPT درست کرده است و تا امروز میلیون ها توکن از آن را خریداری کرده. این شرکت حتما برای عمل انجام داده اش دلیل موجه و خوبی دارد. به روایتی دیگر، حتما آینده خوبی برای این ارز دیده است که حاضر شده است به این شکل روی آن سرمایه گذاری کند. آینده لایو پیر به توانایی گسترش مقیاس‌پذیری به منظور پاسخ‌ گویی به تقاضاها بستگی دارد.

از طرف دیگر خوب می‌دانیم که این حرف ها و پیش بینی ها، اکثرا در حد همان حرف هستند و تنها،‌ مادامی که زمانش فرا رسد،‌ همه چیز مشخص خواهد شد. بنابراین، برای یک ارز نوپا مانند LPT خیلی دور از منطق است که بشود آینده اش را پیشبینی کرد. آنچه که مشخص است؛ این است که این پروژه، یک شبکه کاربردی است که در صورت استقبال مردم از آن، باید منتظر افزایش قیمت کم نظیر آن باشیم.

در چه صورت قیمت لایوپیر افزایش خواهد یافت؟

توکن های کاربردی مانند سایر پروژه های دیگر، در صورتی رشد خواهند کرد که در راستای دستیابی به اهداف پروژه قدم بردارند. اریک تانگ (Eric Tang)،‌ مدیر ارشد فناوری این ارز، در حساب توییتر خود، مدام پیشرفت های این پروژه را اطلاع رسانی می‌کند. دنبال کردن این اخبار می‌تواند مفید باشد؛ اما طبق تجربه، این داستان کمک زیادی به افزایش قیمت LPT نمی‌کند.

افزایش قیمت LPT
قیمت این توکن، به علت کاربردی بودن آن، زمانی افزایش می‌یابد که استفاده از آن رایج شود. این اتفاق زمانی میسر می‌شود که کیفیت خدمات LPT در حد گزینه های متمرکز باشد؛ اما هزینه آن به مقدار قابل توجهی کمتر شود. خبر خوب دیگر این است که؛ طبق ادعای حساب رسمی توییتر LivePeer امکان ماین کردن این ارز با ماینر فایل کوین‌ (File Coin) نیز فراهم شده است.

رقبای ارز دیجیتال LPT

نکته حائز اهمیت این است که لایو پیر اولین ارز دیجیتال مرتبط با بهبود ویدیو نیست. قبل از این شبکه، تتا (Theta) یک شبکه بهبود کیفیت ویدیو را تشکیل داد. در این سیستم،‌ کاربر پهنای باند خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهد و در ازای آن، ارز تتا دریافت می‌کند. بعد از تتا، ویدیو کوین (Video Coin) دومین رقیب برای LPT است. ویدیو کوین وظیفه تقسیم محاسبات را بین رایانه های متصل به شبکه دارد که در ازای آن،‌ مبلغی را به عنوان کارمزد به شما خواهد داد.

نحوه خرید لایو پیر

این ارز، یک پروژه جدید و نسبتا نوظهور است؛ به همین دلیل، نمی‌توانید این ارز را در صرافی های داخل ایران بیابید. معمولا ارزهایی که مطرح نیستند، در صرافی های داخلی یافت نمی‌شوند؛ بنابراین، در حال حاضر امکان خرید LPTبا ریال وجود ندارد. نکته جالب اینجاست که حتی مطرح ترین و رایج ترین صرافی دنیا یعنی بایننس نیز، تا این لحظه، ارز LPT را تحت پوشش قرار نداده است.

از معدود صرافی های رایجی که LPT را تحت پوشش خود قرار داده اند می‌توان به صرافی یونی سواپ (Uniswap) و بالانسر (Balancer) اشاره کرد. به بیانی ساده تر برای خرید این ارز از ایران پیشنهاد می‌شود که مراحل زیر را طی کنید.

  • خرید تتر با ریال از صرافی خارجی و انتقال آن به کیف پول مورد نظرتان در صورت نیاز
  • مراجعه به یکی از سه صرافی بالا به همراه وی پی اس مخصوص (دور زدن تحریم و فیلترینگ)
  • تبدیل تتر به LP

دلیل پیشنهاد خرید تتر به این دلیل است که لایو پیر در بستر بلاک چین اتریوم نوشته شده است و همانطور که می‌دانید، تتر، ارز اصلی شبکه اتریوم است. در هنگام کار کردن با صرافی های خارجی، مراقب مسدود شدن حساب تان باشید. متاسفانه این اتفاق بسیار رایج است؛ بنابراین، سعی کنید در تمام شرایط، حواستان به تمامی اخبار باشد.

کیف پول لایو پیر

کیف پول لایو پیر

از آنجایی این رمز ارز،‌توکنی است که در بستر بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند، تمامی کیف پول های شبکه بلاک چین، از این توکن پشتیبانی می‌کند. در ادامه لیستی از کیف پول های رایج در شبکه اتریوم آورده ایم.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال لایو پیر که با نماد LPT نمایش داده می‌شود و در زمان ویرایش مقاله در جایگاه ۱۱۹ام کل بازار قرار دارد، در واقع توکنی است که در راستای بهبود کیفیت کدگذاری ویدیو به همراه کاهش هزینه ها وارد عرصه بازار کریپتو شده است. صندوق گری اسکیل از این ارز پشتیبانی کرده است و صندوقی متشکل از فایل کوین، چین لینک و لایو پیر تشکیل داده است.

پشتیبانی گری اسکیل به معنی تضمین موفقیت و افزایش قیمت LPT نیست. برای خرید این ارز باید از صرافی های مطرح خارجی مانند یونی سواپ اقدام کنید و جالب است بدانید که همچنان این رمز ارز در صرافی بایننس لیست نشده است. به نظر شما آینده این رمز ارز چگونه خواهد بود؟

سوالات متدوال

سوالات متداول

لایو پییر چیست؟

لایو پیر یک توکن بر بستر بلاک چین اتریوم می‌باشد که هدف پروژه آن کاهش هزینه استریمینگ ویدیو است.

از چه صرافی می‌توانیم توکن لایوپییر را خریداری کنیم؟

در حال حاضر، صرافی یونی سواپ بهترین گزینه برای خرید LPT است.

۴.۵/۵ - (۶ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست