اوکی اکسچنج

شبکه کوانت (Quant) و توکن QNT چیست؟

ارز دیجیتال کوانت (Quant)

کوانت (Quant) یک پروتکل نوین است که از پذیرش گسترده فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) پشتیبانی می‌کند، شبکه کوانت با ارائه ابزارهای توسعه اپلیکیشن‌های گرید سازمانی، قابلیت تعامل را برای انواع مختلف DLT فراهم می‌کند. توکن بومی کوانت (QNT) برای دسترسی به Overledger DLT Gateway مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه Overledger برقراری تعامل با DLT است و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمندِ Multi-DLT، اپلیکیشن‌های (multi-DLT (mApps بسازند. علاوه بر این، کوانت طیف گسترده‌ای از سرویس‌های هیجان‌انگیز و مقیاس‌پذیر را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد که می‌توانند روی بزرگ‌ترین بلاکچین‌ها اجرا شوند. همچنین شبکه Quant به راحتی در سیستم‌های فعلی IT قابل ادغام است!

مشاهده: قیمت لحظه ای کوانت

در این مقاله قصد داریم شبکه Quant و توکن QNT را مورد بررسی قرار دهیم، ما کاربردهای فعلی و آینده کوانت و نحوه پذیرش فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) در سطح سازمانی و همچنین شبکه اورلجر (Overledger) و دروازه Overledger DLT Gateway را بررسی خواهیم کرد؛ Quant یک پروتکل است که قابلیت تعامل بین انواع مختلف فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده (DLT) ازجمله بلاکچین را تسهیل می‌کند.

ارز دیجیتال کوانت چیست؟

سیستم‌عامل کوانت اورلجر (Quant Overledger OS) اولین دروازه برای فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) است؛ Overledger برای اتصال سیستم‌های DLT موجود برای شرکت‌ها، سازمان‌های عمومی و نهادهای نظارتی ایجاد شد. کوانت شبکه‌ای را برای توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها فراهم کرده است تا به‌طور همزمان با چندین DLT ارتباط برقرار کنند.

ارز دیجیتال کوانت چیست؟

کوانت با محصولات متعددی که هم اکنون راه‌اندازی کرده و محصولات بسیار بیشتری که در دست توسعه دارد، راه‌حل‌های گرید سازمانی قدرتمندی را ارائه می‌دهد. این راه‌حل‌ها مقیاس‌پذیری را بدون افزایش سربار شبکه فراهم می‌کنند. شبکه Quant انتقال متقابل دارایی‌های دیجیتال در هر پروتکل یا پلتفرمی را روی هر نوع دفتر توزیع‌شده‌ای تضمین می‌کند. Overledger DLT Gateway که تحت عنوان “Enterprise 5” شناخته می‌شود، از بلاکچین‌های برتر سازمانی شامل Ethereum، JPM Quorum، XRP ledger، Hyperledger Fabric و R3 Corda پشتیبانی می‌کند؛ Overledger DLT Gateway از برخی از بزرگ‌ترین بلاکچین‌ها ازجمله بیت کوین، زنجیره بایننس و EOS نیز پشتیبانی می‌کند. در ادامه، بیشتر با توکن QNT آشنا خواهیم شد.

نام ارز دیجیتال (نماد) کوانت (QNT)
شبکه اتریوم
تعداد عزضه کل ۱۴,۶۱۲,۴۹۳
تعداد توکن در حال گردش ۱۲,۰۷۲,۷۳۸.۰۰ QNT
ATH (در زمان نگارش مقاله) ۳۸۵ دلار
کیف پول پیشنهادی متامسک

نحوه کار با شبکه کوانت چگونه است؟

کوانت فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) را برای پذیرش انبوه آن در دسترس سازمان‌ها قرار می‌دهد. کوانت قصد دارد با استفاده از این فناوری بسیاری از موانعی که مانع تعامل‌ DLT ها می‌شوند را برطرف کند. امری که با به‌کارگیری API ها که انواع مختلف DLT را در برمی‌گیرند، امکان‌پذیر است.

شبکه اورلجر

شبکه اورلجر (Overledger) در ژوئن ۲۰۲۰، راه‌اندازی شد؛ در حال حاضر، Overledger Network از چندین شبکه لجر توزیع‌شده پشتیبانی می‌کند که عبارت‌اند از Ethereum، Bitcoin، Hyperledger Fabric، Corda، Quorum و XRP Ledger. انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۱، Overledger Network در شبکه‌های لجر توزیع‌شده ملی و منطقه‌ای نیز ادغام شود. این Overledger را قادر می‌سازد تا دسترسی به زیرساخت‌های DLT را در سراسر جهان فراهم کند. شبکه اورلجر چندین فناوری دفتر کل توزیع‌شده عمومی، خصوصی و تجاری (DLT) را از طریق دروازه‌های Overledger DLT به یکدیگر متصل می‌کند.

این امر با ارائه طیف وسیعی از ابزارها و منابع DLT به عنوان REST API به دست می‌آید، API REST ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که از پروتکل‌های موجود حداکثر استفاده را ببرند و در عین حال به توسعه‌دهندگان اجازه دهند که بدون نیاز به دانلود نرم‌افزارهای جدید اپلیکیشن بسازند. همچنین، در آینده، می‌توان انتظار داشت که Overledger Network با دیگر پروتکل‌های سازگار با دارایی دیجیتال باز (ODAP) ادغام شود.

شبکه اورلجر

شبکه اورلجر برقراری روابط تجاری و کسب درآمد از دارایی ها و خدمات قابل استفاده در اپلیکیشن‌های Overledger را سریع و ساده می‌نماید؛ همچنین، کاربران اورلجر می‌توانند با از بین بردن بسیاری از موانع اتصال انواع مختلف DLT ها و در دسترس قرار دادن آنها برای توسعه‌دهندگان سازمانی، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خود را در DLT افزایش دهند.

علاوه بر این، شبکه اورلجر در حال حاضر در مدیریت زنجیره تأمین، امور مالی و بخش انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شبکه اورلجر امکان ساخت انواع اپلیکیشن‌های cross-DLT را فراهم می‌کند. این فناوری با اتصال ارائه‌دهندگان داده به چندین سیستم DLT، فرآیندهای تجاری بین سازمان‌ها را ساده و دیجیتالی می‌سازد.

Overledger DLT Gateway

کاربران می‌توانند با استفاده از REST API به‌طور یکپارچه با Overledger DLT Gateway تعامل داشته باشند، Overledger DLT Gateway یک پروتکل ارتباطی است که روی انواع مختلف DLT اجرا می‌شود. علاوه بر این برای استفاده از Overledger DLT Gateway نیازی به اجماع یا الزامات فورک نیست. Overledger DLT Gateway می‌تواند به‌طور همزمان با چندین دفترکل (لجر) ارتباط برقرار کند و مقیاس‌پذیری را برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) و اپلیکیشن‌های multi-DLT فراهم کند.

mDapps

 دپ‌ها (اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز) برنامه‌های اینترنتی هستند که با استفاده از زیرساخت Web3 ساخته شده‌اند، ماهیت این برنامه‌ها غیرمتمرکزسازی و حذف نهاد مرکزی است؛ دپ‌ها روی یک شبکه توزیع‌شده از گره‌ها اجرا می‌شوند و تراکنش‌ها و داده‌ها به‌طور تغییرناپذیر در یک بلاک چین ذخیره می‌شوند.

mDapps

با این حال، mDapp ها نه تنها از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند، بلکه انواع مختلفی از فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده (DLT) را نیز پیاده‌سازی می‌کنند. در حالی که اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) محدود به یک زنجیره یا شبکه واحد هستند، mDapps می‌تواند تراکنش‌ها را در چندین لجر به‌طور همزمان اجرا کنند.

علاوه بر این، به لطف Overledger DLT Gateway، توسعه‌دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند خود را به هر زبان برنامه‌نویسی بر روی هر نوع DLT بنویسند؛ این شامل DLT هایی که به‌طور بومی از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کنند هم می‌شود؛ mDappها برای ارائه مقیاس‌پذیری افقی برای DLT های سازمانی طراحی شده است.

قراردادهای هوشمند Multi-DLT

قراردادهای هوشمند Multi-DLT که انحصاری شبکه Quant است، فرآیندهای پیچیده را بین چندین DLT اجرا می‌کنند، این فرآیندها شامل اتمیک سواپ (Atomic swap) بین زنجیره‌ای و توکن‌های مولتی لجر است. علاوه بر این، این قراردادهای هوشمند با قابلیت پیاده‌سازی بصورت on-chain یا off-chain، مدیریت تعاملات درون‌زنجیره‌ای DLT ها را امکان‌پذیر می‌سازند. این قراردادهای هوشمند بخش ضروری شبکه کوانت به حساب می‌آیند.

قراردادهای هوشمند Multi-DLT

معرفی توکن Quant (QNT)

توکن بومی QNT برای هر توسعه‌دهنده‌ای که مایل به ساخت اپلیکیشن روی پلتفرم Overledger است مورد نیاز است. توسعه‌دهندگان از پول فیات برای پرداخت مجوزهای استفاده از خدمات Quant Network استفاده می‌کنند. سپس، خزانه کوانت (Quant Treasury) معادل مبلغ پرداخت شده توسط توسعه‌دهندگان را در قالب توکن QNT کنار می‌گذارد و آنها را به مدت ۱۲ ماه قفل می‌کند.

همچنین، توکن QNT توسط مشتریان Overledger برای پرداخت هزینه خوانش و نگارش و انتقال وجوه بین زنجیره‌ها و سیستم‌های DLT استفاده می‌شود؛ با این حال، بر خلاف پرداخت برای مجوزها، پرداخت هزینه فعالیت‌های خوانش و نگارش (read and write) نیازی به قفل شدن توکن‌های QNT کاربران ندارد.

معرفی توکن Quant (QNT)

برای دسترسی به اکوسیستم Quant و تعامل با Overledger، کاربران باید مقداری توکن QNT در اختیار داشته باشند. این به این دلیل است که توکن QNT برای توسعه و استفاده از mAppها در شبکه Quant طراحی شده است. در زمان نگارش این مقاله، عرضه توکن QNT 12.8 میلیون توکن است که ماکسیموم آن ۱۴.۶ میلیون واحد است.

راه‌حل‌های کوانت در بلاک چین

شبکه Quant راه‌حل‌هایی را برای توسعه‌دهندگان در طیف وسیعی از بلاکچین‌ها ازجمله Ethereum، Bitcoin، Ripple، Corda، Hyperledger Fabric و Hyperledger Besu ارائه می‌دهد. Quant یک API استاندارد برای تعامل با فناوری بلاک چین موردنظر ارائه می‌دهد. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارها خودشان نیاز به اجرای گره‌ها ندارند. این امر به شدت الزامات فنی و در نتیجه موانع مشارکت را کاهش می‌دهد. در نتیجه، شرکت‌ها می‌توانند با حداقل هزینه به انواع خدمات DLT دسترسی سریع و آسان داشته باشند. به علاوه، این راه‌حل‌های DLT را می‌توان به راحتی در سیستم‌های موجود ادغام کرد.

شبکه کوانت راه‌حل‌های سازمانی مختلفی را برای کمک به مشاغل جهت غیرمتمرکزسازی سیستم‌های خود ارائه می‌دهد. این راه‌حل‌ها شامل استفاده از توکن‌های مولتی لجر (MLT)، تسهیلات پرداخت رمزارزها و دسترسی انتها به انتهای DLT است.

توکن‌های مولتی لجر (MLT)

توکن‌های مولتی لجر (MLT) عمدتاً برای مشاغل فینتک، خدمات بانکی و بانک‌های مرکزی طراحی شده است. با این حال، MLT می‌تواند توسط هر بازار یا پلتفرم پرداختی به کار گرفته شود. فناوری MLT ثبت اختراع شده کوانت به کاربران امکان می‌دهد تا توکن‌های هم ارزش با یک صندوق یا دارایی را روی یک لجر توزیع‌شده ضرب کنند. سپس توکن‌های مولتی لجر ضرب شده را می‌توان در انواع DLT ها به کار برد و ادغام کرد. با استفاده از MLT، کاربران می‌توانند از طریق سیستم‌عامل‌های پرداخت جهانی، به توکن‌های کاربردی یا ارزها دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، این فناوری راهی سریع‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر برای ارسال و دریافت وجوه ارائه می‌دهد.

توکن‌های مولتی لجر (MLT)

کوانمت به شرکت‌ها امکان ارسال و دریافت رمزارزها را می‌دهد. علاوه بر این، مشاغل در مورد ارزی که دریافت می‌کنند و همچنین فناوری DLT موردنظر برای دریافت پرداخت از طریق Overledger، دارای حق انتخاب هستند. این به مشتریان امکان می‌دهد که در بحث پرداخت گزینه‌های بسیار متنوعی پیش روی خود داشته باشند. علاوه بر این، ادغام Overledger با DLT های جدید در آینده، یک سرویس پرداخت آینده‌نگرانه و مقیاس‌پذیر را برای مشاغل به ارمغان می‌آورد.

امکان end-to-end DLT access

راه‌حل کلیدی دیگری که کوانت به شرکت‌ها ارائه می‌دهد، دسترسی انتها به انتهای DLT (end-to-end DLT access ) است که برای زنجیره‌های تأمین بین‌مرزی ایدئال است. این سرویس به مشاغل اجازه می‌دهد تا از طریق یک اپلیکیشن ساده به انواع مختلفی از DLT ها دسترسی داشته باشند. این اپلیکیشن به شرکت‌های مالی غیرمتمرکز ( دیفای =DeFi)، سیستم‌عامل‌های پرداخت و سایر کنسرسیوم‌های چندحزبی راهی برای ارتباط و تعامل با بیش از یک DLT ارائه می‌دهد. DLT های مختلف ممکن است توسط تأمین‌کنندگان، گمرک، لجستیک و سرویس‌های پرداخت مورد استفاده قرار گیرد. لذا کوانت اتصال امن همه این لجرها به یکدیگر را امکان‌پذیر می‌نماید.

Quant به این پی برد که برای تسهیل پذیرش گسترده فناوری بلاک چین و فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT)، لازم است که قابلیت تعامل یکپارچه ایجاد شود. این تعامل یکپارچه شامل ارتباطات بین بلاکچینی، قابلیت تعامل با سایر DLT ها، به علاوه ادغام با سیستم‌های سازمانی موجود و رابط‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشن (API) است. به لطف شبکه کوانت و Overledger DLT Gateway، این قابلیت تعامل در حال تبدیل شدن به یک واقعیت است.

نتیجه گیری

شبکه Quant در حال ترکیب DLT های مختلف و سازمان‌دهی آنها در یک پلتفرم واحد است. علاوه بر این، Quant امکان ساخت اپلیکیشن با استفاده از توکن‌های multi-DLT و تاریخچه تراکنش تغییرناپذیر در چندین DLT را ممکن می‌سازد. Quant یک پروژه آینده‌نگرانه با مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالا است. همچنین، قیمت توکن QNT در بازار نزولی اخیر بسیار قوی ظاهر شده است. اساساً، به نظر می‌رسد شبکه Quant در بازار ارز دیجیتال از موقعیت بسیار خوبی برخوردار است. در آخر باید گفت که ادغام فناوری بلاکچین با سیستم‌های سازمانی با سرعت فزاینده‌ای در حال رشد است.

سوالات متدوال

سوالات متداول

شبکه کوانت چیست؟

کوانت، پلتفرمی است که که توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال با کمک آن می توانند اسمارت کانترکت‌های خود را به گونه‌ای طراحی کنند که روی طیف گسترده‌ای از بلاک چین ها قابل اجرا باشد.

توکن QNT را از کدام یک از صرافی  ها می‌توانیم خریداری کنید؟

توکن Quant را می‌توانید از صرافی‌های بیترکس، Bilaxy ،۱inch، یونی سواپ و Hotbit خریداری کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام مرسی از اطلاعات خوبی که دادید
  به نظرتون آینده QNT چطوره؟

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۲۳بهمن ۱۴۰۰ ۲:۳۵ ب٫ظ

   درود بر شما؛
   در قوی بودن پروژه کوانت شکی نیست اما در مورد آینده هیج ارز دیجیتالی نمیشه به راحتی نظر داد. به صورت کلی تیم ارزتودی هیچ توصیه‌ مالی راجع به هیچ دارایی دیجیتال نداره🙏🏻

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست