اوکی اکسچنج

اینترنت کامپیوتر (Internet Computer)، نوآوری تاثیرگذار بلاک چین

اینترنت کامپیوتر (Internet Computer) سومین نوآوری تاثیرگذار در بلاک چین

بیشتر از یک دهه است که جهان به ارز‌های دیجیتال و استخراج آن‌ها علاقه‌مند شده است. بیشتر رمز ارزها درون یک شبکه غیر متمرکز از بلاک چین ایجاد شده‌اند و برای اجرا و ذخیره‌سازی به اینترنت نیازمند هستند. در نقطه مقابل، امروزه اینترنت توسط چند غول فناوری مانند آمازون، گوگل و فیسبوک کنترل می‌شود. اگر این شرکت‌ها می‌توانند کل اینترنت را کنترل کنند پس می‌توانند برای آینده بازار رمز ارز‌ها نیز تصمیم بگیرند. یک ممنوعیت ساده در استفاده از خدمات آن‌ها می‌تواند تمامی بازار ارز‌های دیجیتال را از کار بیاندازد. اینجاست که «پروتکل اینترنت کامپیوتر» یا ICP وارد بازی می‌شود.

مشاهده: قیمت لحظه ای اینترنت کامپیوتر

ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر چیست؟

اینترنت کامپیوتر (Internet Computer) برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ توسط بنیاد دفینیتی (Dfinity) تاسیس شد. ICP امکان انتشار محتوا و اجرای نرم‌افزار‌ها را بدون نیاز به شرکت‌های بزرگ، برای همه افراد فراهم می‌کند. ارز دیجیتال ICP نیز توکن اختصاصی این شبکه است که از پروتکلی به همین نام؛ Internet Computer Protocol، استفاده می‌کند. هدف این پروژه ایجاد یک شبکه اینترنت غیرمتمرکز جدید و سازگار با دیگر بلاکچین‌ها است. دومینیک ویلیامز، بنیانگذار Dfinity می‌گوید: ” ICP یک پروتکل ضد دستکاری است که به کاهش هزینه‌های کاربران کمک می‌کند.” پروتکل اینترنت کامپیوتر برای دستیابی به این اهداف از قرارداد‌های هوشمند، زبان برنامه‌نویسی اختصاصی Motoko و یک مدل جدید از هویت اینترنتی استفاده می‌کند.

دومینیک ویلیامز، بنیانگذار و دانشمند ارشد بنیاد DFINITY و مسئول ساخت اینترنت کامپیوتر

اینترنتی که ما امروزه می‌شناسیم با استفاده از یک پروتکل غیر متمرکز به نام پروتکل اینترنت یا IP ایجاد شده است. IP با در هم آمیختن میلیون‌ها شبکه خصوصی، یک شبکه جهانی واحد را به وجود می‌آورد. اینترنت کامپیوتر نیز با استفاده از یک پروتکل غیر متمرکز ساخته شده است که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. ICP از ظرفیت محاسباتی تمامی نود‌های متصل به مراکز داده در سراسر جهان استفاده می‌کند. این کار یک سیستم یکپارچه را به وجود می‌آورد که می‌توان از آن برای میزبانی نرم‌افزار‌ها و اجرای قرارداد‌های هوشمند استفاده کرد. از فناوری این شبکه می‌توان برای ساخت وب سایت، سرویس‌های تحت وب و توسعه نرم‌افزار‌ها استفاده کرد.

تاریخچه پیدایش Internet Computer

 • اکتبر ۲۰۱۶: اینترنت کامپیوتر توسط سرمایه‌گذاری به نام دومینیک ویلیامز تاسیس شد.
 • می ۲۰۱۸: ۵۰ هزار نفر شرکت‌کننده در پروژه، توکن‌های ICP را در یک ایردراپ دریافت می‌کنند.
 • آگوست ۲۰۱۸: Dfinity از افزایش سرمایه ۱۰۲ میلیون دلاری توسط سرمایه‌گذاران خطر پذیر و شرکت‌های معتبر خبر می‌دهد.
 • دسامبر ۲۰۲۰: شبکه اصلی یا بلاک چین آلفا راه‌اندازی می‌شود.
 • می ۲۰۲۱: اینترنت کامپیوتر به شکل عمومی راه‌اندازی می‌شو و توکن‌های ICP در صرافی‌ها موجود می‌شود.

اینترنت کامپیوتر چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین اینترنت کامپیوتر توسط نود‌های متعددی در مجموعه‌ای از مراکز داده (Data Center) میزبانی می‌شود. در این شبکه، نود‌ها از مراکز داده مختلف در کنار هم جمع می‌شوند. با بیان دیگر ICP، منابع محاسباتی مراکز داده مستقل در سراسر جهان را باهم ادغام می‌کند. این کار به کامپیوتر‌ها اجازه می‌دهد تا در کنار هم مانند یک ماشین مجازی (Virtual Machine) قدرتمند عمل کنند. هر دسته از این کامپیوتر‌ها یا نود‌ها، یک زیر شبکه یا شبکه فرعی (Sub-Network) را تشکیل می‌دهند. هر زیر شبکه از الگوریتم Threshold Relay یک نسخه اصلاح شده الگوریتم اثبات سهام است، برای اجماع استفاده می‌کند.

نود‌ها در هر زیر شبکه بر اساس مقدار توکن ICP که استیک کرده‌اند برای تولید بلاک‌ها انتخاب می‌شوند. این زیر شبکه‌ها مشابه پاراچین‌ها (Parachains) در پروژه بلاک چین و ارز دیجیتال پولکادات عمل می‌کنند و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند، برنامه‌ها رو روی زیر شبکه‌ها بسازند. از آنجایی که زیر شبکه‌ها چند نود از مراکز داده مختلف هستند، بلاک چین اینترنت کامپیوتر می‌تواند معاملات را در عرض چند ثانیه پردازش کند. این ویژگی باعث می‌شود تا زمان پردازش تراکنش‌ها، شبیه به اینترنت متمرکز معمولی باشد.

چرا اینترنت کامپیوتر به سرعت محبوب شد؟

دلیل محبوبیت ناگهانی ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر را می‌توان در یکی از سه مورد زیر جستجو کرد:

 • پتانسیل بسیار زیاد: بنیانگذار اینترنت کامپیوتر ادعا می‌کند که می‌تواند اینترنت را از دست شرکت‌های بزرگ کنترل‌کننده آن، خارج کند. اساس این ادعا‌ها سرعت بالا، مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها در ICP است.
 • پشتیبانی توسط سرمایه‌گذاران شناخته شده: دو شرکت بزرگ Andreessen Horowitz و Polychain Capital از سرمایه‌گذاران مهم و شناخته شده شده بر روی پروژه اینترنت کامپیوتر هستند.
 • ترویج در بازار: برخی از تحلیلگران بازار قیمت هدف توکن ICP را پیش‌بینی کرده‌اند و انتظار دارند قیمت این ارز دیجیتال در سال‌های آینده رشد قابل توجهی داشته باشد. این تحلیل‌ها اشتیاق سرمایه‌گذاران را به اینترنت کامپیوتر افزایش داده است.

توکن ICP چیست؟

ارز دیجیتال کامپیوتر اینترنت، توکن ICP نام دارد که با نام توکن DFN نیز شناخته می‌شود. توکن ICP اساس ایجاد سیستم غیر متمرکز و هماهنگی در اکوسیستم اینترنت کامپیوتر است. این توکن محدودیتی در عرضه ندارد و نرخ تورم آن از ۱۰ درصد در سال شروع می‌شود. ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر به دارندگان خود قدرت می‌دهد تا در شکل دهی و مدیریت آینده این اینترنت جدید، نقش داشته باشند. هدف این است که توسعه‌دهندگان بتوانند بدون نیاز به غول‌های فناوری، برنامه‌های خود را در بستر وب اجرا کنند. کوین ICP دارای چهار ویژگی مهم در شبکه اینترنت کامپیوتر است:

 • توکن ICP به دارندگان خود، حق رای دادن برای به روزرسانی پروتکل از طریق سیستم عصبی شبکه (NNS) را می‌دهد.
 • دارندگان ارز دیجیتال ICP برای به دست آوردن قدرت رای بیشتر باید توکن‌های خود را سپرده کنند. این دوره‌ها حداقل ۶ ماه و حداکثر ۸ سال است.
 • اینترنت کامپیوتر برای نگهداری مشارکت‌کنندگان و حفظ رفتار صادقانه به آن‌ها پاداش می‌دهد.
 • توکن‌های ICP می‌توانند به طریق چرخه‌هایی محاسباتی تبدیل می‌شوند. پروتکل از این چرخه‌ها برای محاسبه و اجرای وب سایت‌ها و برنامه‌ها استفاده می‌کند.

نقشه راه توکن ICP

اینترنت کامپیوتر پس از راه‌اندازی توکن ICP به سرعت توسعه خود را آغاز کرد. در زمان راه‌اندازی پروتکل اینترنت کامپیوتر، آن‌ها نقشه راهی برای ۲۰ سال آینده ترسیم کرده بودند. برای راه‌اندازی شبکه اصلی بتا، در هر مرحله ویژگی‌های از قبل برنامه‌ریزی شده‌ای منتشر می‌شد. نام این مراحل برنز، مس، تنگستن، سدیم و جیوه بود. همچنین از ماه می‌۲۰۲۱، توکن ICP در مرحله عطارد (مرحله نهایی) از راه‌اندازی شبکه اصلی خود است.

توکن ICP یک شبکه غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین است

اینترنت کامپیوتر قصد دارد تا از توکن ICP در یک طرح حکمرانی غیر متمرکز استفاده کند. آن‌ها همچنین برنامه‌هایی دارند تا تعداد نود‌های شبکه را تا سال ۲۰۳۰ افزایش دهند. با این کار باعث سرعت و امنیت شبکه در آینده نزدیک افزایش خواهد یافت. نقشه راه ۲۰ ساله پروژه ICP اخیرا توسط بنیاد Dfinity منتشر شده است. در اینجا به خلاصه‌ای از اهداف پروژه اشاره می‌کنیم:

 • ۵ سال آینده: مفهوم اینترنت کامپیوتر و زبان برنامه‌نویسی Motoko در مدارس تدریس خواهد شد. برخی از سرویس‌های اینترنت آزاد اجرایی خواهند شد و درکی از چیستی ICP شکل خواهد گرفت.
 • ۱۰ سال آینده: اینترنت کامپیوتر از اکوسیستم انحصاری اینترنت که توسط غول‌های فناوری کنترل می‌شود، پیشی خواهد گرفت. ICP از شرکت‌های قدیمی اینترنتی کمک مالی دریافت خواهد کرد و فناوری DeFi در کنار سیستم‌های مالی سنتی قرار خواهد گرفت.
 • ۲۰ سال آینده: شبکه ICP از اینترنت انحصاری و بسته امروز بزرگتر خواهد بود. اکثر زیرساخت‌های مهم جامعه بر روی آن میزبانی می‌شود و افراد در سراسر جهان از حریم خصوصی و آزادی‌های شخصی بسیار بیشتری برخوردار خواهند شد.

مزایا و معایب توکن ICP

توکن ICP پتانسیل‌های فراوانی برای رشد دارد. امنیت بالا و مقیاس‌پذیری نامحدود از مهمترین مزایای این توکن هستند. بنیاد Dfinity می‌گوید سیستم‌های بررسی اینترنت کامپیوتر حتی از اتریوم نیز بیشتر است. این شبکه با قرارداد‌های هوشمند سازگار است و می‌توان برنامه‌های برنامه‌های غیر متمرکز (dApps) در بستر آن توسعه داد. سرعت پردازش تراکنش‌ها یکی از مهمترین مزیت‌های توکن اینترنت کامپیوتر است.

اینترنت کامپیوتر سومین نوآوری تاثیرگذار در فناوری بلاک چین

به علت ازدحام شبکه، برای پردازش معاملات بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه و برای اتریوم حدود ۱۵ ثانیه زمان لازم است. Dfinity ادعا می‌کند که ICP می‌تواند تراکنش‌ها را در عرض یک تا دو ثانیه نهایی کند. پروتکل اینترنت کامپیوتر هنوز در ابتدای راه است و هنوز به شکل جدی در دنیای واقعی آزمایش نشده است. بعضی افراد عقیده دارند بسیاری از کد‌های این شبکه هنوز انحصاری هستند. منتقدان همچنین می‌گویند بلاک چین ICP محتاطانه کنترل می‌شود و هنوز ارزش واقعی پروتکل مشخص نیست.

مزایا

 • مقیاس‌پذیری بی‌نهایت
 • امنیت – Dfinity ادعا می‌کند که سیستم چک ICP از Ethereum بهتر است.
 • سازگاری با قرارداد‌های هوشمند – برنامه‌های غیر متمرکز می‌توانند بر روی ICP ایجاد شوند.
 • تیم توسعه‌دهندگان با تجربه.

معایب

 • پروتل اینترنت کامپیوتر در شرایط سخت آزمایش نشده است.
 • بخش زیادی از کد‌های ICP اختصاصی هستند.
 • بلاک چین اینترنت کامپیوتر کنترل می‌شود.

تفاوت توکن ICP با دیگر ارز‌های دیجیتال

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که درباره هر ارز دیجیتال پرسیده می‌شود، این است که چه تفاوتی با دیگر رمز ارز‌ها دارد. اینجا سه تفاوت مهم اینترنت کامپیوتر را با دیگر ارز‌های دیجیتال بررسی کرده‌ایم:

 • این فناوری به همه افراد اجازه می‌دهد تا برنامه‌های خود را بدون نیاز به استفاده از شرکت‌های بزرگ بر روی بستر اینترنت اجرا کنند.
 • به گفته دومینیک ویلیامز، برخلاف بسیاری از بلاک چین‌های دیگر که بر روی شبکه ابری (Cloud Network) اجرا می‌شوند، ICP از یک شبکه غیر متمرکز استفاده می‌کند. این شبکه نیاز خود را از سخت‌افزار اختصاصی مراکز داده مستقل سراسر جهان، تامین می‌کند.
 • پردازش معاملات در برخی ارز‌های دیجیتال به حدود ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد. Dfinity ادعا می‌کند که تراکنش‌ها در ICP در کمتر از دو ثانیه پردازش خواهد شد.

آینده ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر (Internet Computer)

ارز‌های دیجیتال در مسیر‌های مختلف به تکامل خود ادامه می‌دهند، امروزه هنر نیز به عنوان یک ارز دیجیتال عرضه می‌شود. اینترنت کامپیوتر هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد اما امکانات زیاد، آینده ICP را جذاب کرده است. بودن در بخشی از پروژه اینترنت جدید، برای بسیاری از سرمایه‌گذاران جذاب و سود‌آور است. هدف این پروژه یک بلاک چین قدرتمند برای همه جهان است. ‌ایده کنترل پلتفرم توسط گروه بزرگی از مردم به جای چند غول فناوری می‌تواند بسیار جالب باشد.

نمودار شمعی ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر

اگر ICP بتواند تمام آنچه را که گفته اجرا کند، ماهیت اینترنت فعلی برای همیشه تغییر خواهد کرد. یک اینترنت واقعا آزاد که فرصت‌های رشد را به شکلی دموکراتیک برای گروه بزرگتری از مردم به وجود می‌آورد. تنها گذشت زمان می‌تواند پیامد‌های پروژه اینترنت کامپیوتر و تاثیر آن بر جهان را مشخص کند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

اینترنت کامپیوتر چیست؟

پروژه Internet Computer، یک پروتکل جدید است که هدف آن، راه اندازی یک اینترنت غیرمتمرکز و سازگار با سایر شبکه های بلاک چین است.

ارز دیجیتال ICP در چه صرافی هایی معامله می‌شود؟

از معتبرترین صرافی هایی که ICP را لیست کرده اند، می‌توان به بایننس،‌ هیوبی، کوین بیس و کوکوین اشاره کرد.

۴.۲/۵ - (۱۲ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • یک پروژه فوق العاده آینده دار

  پاسخ
 • اون اوایلی که اومد خیلی ازش تعریف میشد میگفتن قراره دنیارو متحول کنه ولی الان چی؟ همینطور داره میریزه! کسی میدونه چرا اینجوری شد؟ اصلن میشه امید داشت به آیندش؟

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۵دی ۱۴۰۰ ۱:۲۵ ب٫ظ

   درود بر شما؛
   پروژه اینترنت کامپیوتر حرف های زیادی برای گفتن داشت؛‌ اما متاسفانه اهدافش کمی دور از دسترس و رویایی بود. حداقل با امکاناتی که این پروژه در دست داشت، تا سالیان سال نمی‌تونست به یک اینترنت واقعا غیرمتمرکز دسترسی پیدا کنه و شاید اگر اهداف اون کمی واقع بینانه تر انتخاب می‌شد، الآن وضعیت بهتری داشت.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست