اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال بارن بریج BarnBridge

ارزدیجیتال بارن بریج

ایده اولیه و وایت پیپر بارن بریج (BarnBridge) در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی معرفی شد. در آن زمان MakerDAO در حال آگاهی رسانی جریان اصلی و به تصویر کشیدن تصوراتی که اکنون به عنوان DeFi یا فایننس غیرمتمرکز شناخته می شود بود. با گذشت یک سال و نرخ ۶۰ درصدی وام جهانی با بهره کمتر از ۱٪ و بیش از ۱۵ تریلیون دلار وام با نرخ بهره منفی، سرمایه‌‌‌ها همچنان به سمت اهداف پرریسک حرکت می‌کند.

بارن بریج چیست؟

در چنین شرایطی یک سیستم مالی غیرمتمرکز وجود دارد که از آن به عنوان DeFi یاد می‌شود و در اقتصاد دیجیتال، همسو با دارایی‌های دیجیتال در حال رشد است. در حالی که سطح بدهی که مرتبط با TVL یا کل دارایی بلاک شده در پروتکل‌های فایننس غیرمتمرکز است، از صدها میلیون دلار سال ۲۰۱۹ به میلیاردها دلار در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته، نرخ بازدهی این ابزارها همچنان پایین است.

مشاهده: قیمت لحظه ای بارن بریج

در طرف مقابل، با توجه به سطوح بالاتر ریسک همراه با کارایی بالاتر ارائه شده توسط فن‌آوری قرارداد هوشمند، بازدهی سالانه در پروتکل‌های غیرمتمرکز بسیار بالاتر از آن چیزیست که در فایننس‌های سنتی یافت می‌شود. سرمایه در گردش از یک روند بلندمدت پیروی می‌کند، از این رو شاهد ورود سرمایه با سرعت بیشتری به سمت DeFi هستیم.

رمپ‌های پرریسک و پل‌های TradFi

در حال حاضر محصولات سودده در بازارهای غیرمتمرکز که بازدهی بالاتری (از نظر APY) نسبت به محصولات بازارهای سنتی دارند، وام‌هایی با پشتوانه رمزارزها هستند. وام‌گیرندگان به جای فروش رمزارزها در ازای فیات، دارایی‌های دیجیتال را استیک و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. در حالی که این وام‌ها اکثرا وام‌های کوتاه مدت به معامله‌گران بوده‌اند، ثابت شده که این سیستم به توسعه‌ای کارآمد رسیده است. این سود پرداختی توسط قراردادهای هوشمند تا زمانی که هر دو طرف معامله به طور الگوریتمی به تعهدات خود عمل کنند امکان‌‎پذیر است.

رمپ‌های پرریسک و پل‌های TradFi

کاهش حضانت، تسویه‌ حساب و ضمانت‌ نامه و اقدامات پرهزینه در سیستم‌های قدیمی، جای خود را به اقدامات الگوریتمی که موجب کاهش کارمزدها می‌شود می‌دهند. این مزایا همراه با ریسک بالاتر، به این دلیل است که بازدهی در سیستم‌های غیرمتمرکز بیشتر است. از آنجا که نرخ ریسک DeFi در سطوح قابل درک TradFi همگرا می‌شود، قراردادهای هوشمند همچنان کارایی بیشتری در سیستم‌های غیرمتمرکز نسبت به سیستم‌های متمرکز سنتی خواهند داشت.

علاوه بر این، قراردادهای هوشمند و سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) امکان ساخت ابزارهای مشتق شده بسیار پیچیده‌تری را فراهم می‌کنند و سطحی از شفافیت و امنیت را که برای شبکه های مالی فعلی قابل درک نیست ارایه می‌دهند.

وام گرفتن با ارز دیجیتال بارن بریج BarnBridge (BOND)

در حال حاضر تمامی این کارایی‌ها ناشی از وام‌های با پشتیبانی رمزارزهاست. همانطور که قبلاً بحث شد، این بازدهی‌ها باید وام‌ها را در یک بازه زمانی طولانی به سمت پلتفرم‌های غیرمتمرکز منتقل کند. این امر همچنین باید مشتقات پیچیده مبتنی بر وام و بازده را به سمت پلتفر‌م‌های غیرمتمرکز ترغیب کند. قبل از تحقق بلاک چین، رمزارزها، قراردادهای هوشمند و فناوری‌های DAO، قادر بودیم مشتقات بسیار پیچیده‌تری را ایجاد و آنها را با کارایی و شفافیت بیشتری ردیابی کنیم.

۲۴۴ تریلیون دلار وام و مشتقات مبتنی بر بازده با گذشت زمان به سمت فناوری‌های کارآمدتری حرکت می‌کنند، مهاجرت آنها از سیستم‌های مالی متمرکز با کارآیی کم، به سمت فایننس غیرمتمرکز کارآمد، یکی از بزرگترین حرکت‌های ثروت در تاریخ بشر خواهد بود. BarnBridge (وبسایت) به تسهیل این انتقال کمک می کند و فایننس غیرمتمرکز را برای طیف وسیعی از شرکت‌ها، کارآمد، انعطاف پذیر و جذاب می‌کند.

یک بازار گسترده برای افرادی که مایلند وارد رمزارزها شوند وجود دارد:

  1. افرادی که نمی‌خواهند ریسک حضانت، اعطا یا دریافت دارایی دیجیتال را متقبل شوند.
  2. افرادی هرگز وقت خود را به استفاده از سازمانهای خودمختار غیرمتمرکز جهت ایجاد یک قرارداد هوشمند که به صورت الگوریتمی برای طرفین وام تنظیم می‌شود، اختصاص نمی‌دهند.

کماکان بیش از ۹۹.۹٪ از وام‌های جهانی از طریق بازارهای سنتی انجام می‌شود. در طرف مقابل، شرکت‌های مالی پیشرفته تحمل ریسک متفاوتی دارند؛ این باعث می‌شود تا ساختارهای مختلف با درجات مختلفی از بازدهی و ریسک (به احتمال زیاد صندوق های تامینی) کمترین پول با بالاترین بازده را برای صندوق خود اختصاص دهند.

در طرف مقابل، سرمایه‌گذاران محافظه‌کارتر اغلب مایلند بخش بزرگی از فرصت‌های صعودی را برای دسترسی به ابزارهای ایمن کنار بگذارند. در حال حاضر محصولات «بدون ریسک»، همانطور که tradFi آنها توصیف می‌کند، در اکوسیستم فایننس غیرمتمرکز ارائه نمی‌شوند. ساختار این نوع ابزارها باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر از بازارهای سنتی به بازارهای غیرمتمرکز بروند.

مشاهده: وایت پیپپر BarnBridge

رمپ‌های ریسک در فاز کوتاه مدت (DeFi) و فاز میان مدت (اثبات سهام) به ایجاد بازار برای سرمایه‌گذاران سنتی کمک می‌کنند. با وقوع این امر، انواع بیشتری از وامها به دفاتر غیرمتمرکز منتقل می شوند. در درازمدت، اعطا کننده و دریافت کنندگان وام می فهمند که چرا واسطه‌های غیرمتمرکز از واسطه های شخص ثالث فعلی برتر و کم هزینه‌تر هستند. با تحقق این امر، سهم بیشتری از وام ۲۴۴ تریلیون دلاری جهانی به این زنجیره منتقل می‌شود و فرصتی برای بازدهی و رمپ‌های ریسک بیشتر برای سپرده‌گذاران فیات و رمزارزها در بانک‌ها تجاری جدید و بازارهای مالی فراهم می‌شود.

پروتکل مشتقات نوسان

BarnBridge اولین پروتکل مشتق نوسان است. قبل از ظهور فناوری قرارداد هوشمند، ردیابی و نسبت دادن بازده به یک تقسیم سرمایه، آن هم به روشی مطمئن و شفاف به منظور حفاظت در برابر هر نوع نوسان، امری غیرممکن بود. از نظر مفهومی، شما می‌توانید جهت جلوگیری ریسک‌های مختلف از هر نوع نوسان بازار، محصولات مشتقه‌ای تولید کنید. به عنوان مثال می‌توان به حساسیت نرخ بهره، نوسانات قیمت‌های پایه بازار، نوسانات نرخ پیشبینی بازار، نوسانات نرخ رهن، نوسانات قیمت کالاها اشاره کرد.

پروتکل مشتقات نوسان

ما قصد داریم اولین پروتکل مشتقات را برای تمامی نوسانات ایجاد کنیم. برای شروع بر روی حساسیت بهره و قیمت بازار تمرکز خواهیم کرد. در ادامه قصد داریم انواع گسترده‌ای از پوشش‌ها در برابر نوسانات یک اکوسیستم غیرمتمرکز را معرفی کنیم. هدف BarnBridge این است که به‌عنوان یک پلتفرم و یک دارایی شناخته شود.

شما می‌توانید ریسک دارایی‌های دیجیتال و حساسیت بهره دارایی‌های دیجیتال را با تقسیم آنها به واحدهای کوچکتر و ساختن مشتقات کاهش دهید. BarnBridge قصد دارد با ایجاد مشتقات کارآمدتر بر پایه وام و بازده، منحنی ریسک را کاهش و مدیریت ریسک لایه‌ای را به سرمایه‌گذاران DeFi و tradFi ارائه دهد.

عرضه اولیه محصول بارن بریج

 اوراق قرضه هوشمند

کاهش ریسک نوسانات نرخ بهره با استفاده از مشتقات مبتنی بر وام.

در حال حاضر این سیستم مالی غیرمتمرکز نرخ بازدهی سالیانه متغیری را ارائه می‌دهند. با این حال توانایی ثبیت نرخ بازده به صورت وثیقه بلاک شده یا اوراق قرضه و همچنین ارایه بازدهی با نرخ ثابت بدون سررسید یا سنوات را خواهد داشت. ما معتقدیم که این یک ایده جدید نیست و به طور طبیعی این نوع محصولات با گذشت زمان به DeFi ورود می‌کنند. با این وجود با تنوع مشتقات و کاهش پیچیدگی در برنامه‌های مالی، قادر خواهید بود قراردادهای هوشمند را با وجود بازدهی ثابت آنها پیاده‌سازی کنید

ابزارهای مالی غیرمتمرکز پتانسیلی را به نمایش می‌گذارند که یک صنعت مالی بدون نیاز به اعتماد، می‌تواند از آن استفاده کند. پروژه‌های DeFi مانند MakerDAO ،Synthetix ،AAVE ،Compound ، Curve و سایر پروژه‌های سودده برای کاربران، با بهره‌مندی از الگوریتم‌ها، اوراکل‌های بدون نیاز به اعتماد و دفاتر توزیع غیرمتمرکز هیچ یک از محدودیت‌های ابزارهای tradFi را ندارند. نرخ‌های مختلف بازدهی‌ را می‌توان در پلتفرم‌های غیرمتمرکز بی‌شماری مشاهده کرد؛ اما هیچ ابزاری جهت تجمیع پروتکل‌های غیرمتمرکز مختلف و ارایه یک منحنی ریسک نرمالیزه شده وجود ندارد.

عرضه اولیه محصول

علاوه بر این، پروتکل‌های اعطای وام در بازارهای DeFi کارایی چندانی ندارند. توانایی برداشت بازده از پروتکل‌های متعدد و انتقال آنها چیزیست که در بازارهای مالی سنتی هم وجود دارد اما با فرض سطح قابل قبول نقدینگی در بازارهای مالی غیرمتمرکز، این مساله کارآمدتر خواهد شد.

ساختار اولیه ما نه تنها به کاربران DeFi امکان دسترسی به بازدهی ثابت را می‌دهد بلکه موجب جمع‌آوری بازدهی از پروتکل‌های متعدد در سراسر اکوسیستم می‌شود و بازار کارآمدتری را ایجاد می‌کند.

در حالی که انتظار داریم پروتکل‌های اعطای وام منفرد مفاهیمی را در مورد بازدهی ثابت در پلتفرم خود معرفی کنند، اما وجه تمایز عمده یک پروتکل برای درآمدی ثابت، تنوع در نرخ ریسک و دارایی آن پلتفرم است. ما با الگوریتم‌سازی تجمیع بهره دارایی‌های دیجیتال در پلتفرم‌های اعطایی وام و تنوع بخشی ریسک و نرمالیزه‌سازی منحنی آن، کارایی بیشتری را ایجاد خواهیم کرد. از آنجا که BarnBridge مستقیماً از یک پلتفرم بومی وام نمی‌گیرد، به ما این امکان را می‌دهد که به دارایی های دیجیتال پلتفرم بدل شویم که به نوبه خود امکان ایجاد ساختارهای پیچیده‌تر و سیستم‌های رتبه‌بندی اوراق بهادار را فراهم می‌کند.

وثیقه جمع شده، به پروتکل‌های اعطای وام واریز و بازده به صورت بخش‌های مختلف توزیع می‌شود. بنابراین می‌توانید در معرض بخش‌های بزرگتر قرار گرفته و بازده و ریسک کمتری را متقبل شوید. اوراق قرضه هوشمند روشی برای خرید و فروش ریسک بازده بر اساس قیمت‌گذاری بازار است.

 اوراق قرضه آلفای هوشمند

ساختار اوراق قرضه آلفا هوشمند بر اساس بخشهای بازدهی سنتی نیست بلکه با سطوح مختلفی از قرارگیری در معرض قیمت بازار که ما آنها را رمپ‌های ریسک می‌نامیم، خواهد بود. ایده آن بر این اساس است که هر سهم یا قسط جهت قرارگیری در معرض قیمت، نیازی به مسطح بودن منحنی ریسک ندارد.

به عنوان مثال ، اگر قیمت فعلی هر اتر ۱۰۰۰ دلار باشد و به ۹۰۰ دلار برسد، اولین سهم (پرخطرترین سهم) درصد بالاتری از ضرر را به خود اختصاص می‌دهد. برعکس، اگر قیمت فعلی هر اتر ۱۰۰۰ دلار باشد و به ۱۱۰۰ دلار برسد، اولین سهم (پرخطرترین سهم) درصد بیشتری از سود را به خود اختصاص می دهد.

چگونگی اندازه‌گیری و تخصیص این سود و زیان در بخش‌های مختلف، می‌تواند به صورت الگوریتمی با قراردادهای هوشمند انجام شود. هر بخش می‌تواند به عنوان یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد معامله شود. به عنوان مثال jETH (یک بخش کوچک برای قرارگیری در معرض بهای اتر)، mETH  (یک بخش متوسط برای قرارگیری در معرض بهای اتر) و sbETH (یک بخش بزرگ برای قرارگیری در معرض بهای اتر). اینها به عنوان رمپ‌های ریسکی هستند که در آن کاربران بر اساس ریسک‌پذیری خود می‌توانند در معرض قیمت دارایی‌های دیجیتال قرار بگیرند.

توکن BOND

BOND یک توکن ERC-20 است که به منظور استیکینگ در این سیستم به عنوان یک توکن حکمیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از آنجا که BOND با استاندارد ERC-20 مطابقت دارد، در هر صرافی قابل خرید و فروش، در هر کیف پول قابل ذخیره و هر شخصی در دنیا اجازه دسترسی به آن را دارد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

از چه صرافی هایی می‌شود توکن بارن بریج را خریداری کرد؟

این توکن را می‌توانید از صرافی های بایننس،‌ ماندالا،‌ کوین بیس،‌ کوکوین و بی کِی ایکس خریداری کنید.

آیا بارن بریج امن است؟

همانطور که می‌دانید؛ همواره خطر هک شدن و حمله به قراردادهای هوشمند وجود دارد؛ اما در مورد بارن بریج می‌توان گفت که طبق آمار افراد زیادی از این تکنولوژی استفاده می‌کنند و تاکنون گزارشی مبنی بر عدم امنیت Barnbridge به چشم نخورده است.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست