اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال گراف (Graph) چیست؟

گراف (Graph) چیست و چه کاربردی دارد؟

فرض کنید امتحانی از یک کتاب ۵۰۰ صفحه‌ایی دارید؛ کتابی که در آن هیچ نمودار یا شکل مفهومی ندارد و تمام آن متن است. در این صورت یافتن پاسخ‌ها برای شما چه مقدار زمان می‌برد؟ قطعاً در کتابی پر از متن بدون هیچ گراف و تصویر، جستجوی پاسخ مورد نظر زمان زیادی می‌گیرد. اما اگر بتوانید با مرتب‌سازی و سازماندهی داده‌ها از یک وب سایت برای یافتن پاسخ‌ها استفاده کنید، دیگر چالشی برای زمان نخواهد داشت.

مشاهده: قیمت لحظه‌ای Graph

برای درک کردن بهتر این موضوع بگذارید مثالی از دنیای رمز ارز‌ها برای شما بازگو کنیم. فرض کنید کتاب بلاک چین است و شما یک توسعه دهنده dApp می‌باشید؛ همانطور که همه ما می‌دانیم همه چیز در بلاک چین اتریوم قابل رؤیت است. برای مثال، هر تراکنش در Uniswap که مبتنی بر اتریوم است، ممکن است در آنجا یافت شود. بسیاری از توسعه‌دهندگان نیز به ایجاد برنامه‌هایی که از داده‌های جمع‌آوری‌شده در بلاک چین برای ساخت ابزار‌های تحقیقاتی استفاده می‌کنند، معروف هستند. با این حال، استفاده از روشی جهت پرس و جو از داده‌ها، دریافت سریع و مؤثر امری ضروری است.. به همین دلیل بود که پروژه ارز دیجیتال The Graph شکل گرفت.

تاریخچه ایجاد گراف (The Graph)

ایده گراف ابتدا توسط جانیس پلمن، ‌یانیو تال و برندون رامیرز در سال ۲۰۱۷ شکل گرفت و سرانجام در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. این سه نفر قبلاً در تعدادی از شرکت‌های توسعه نرم‌افزار همکاری داشته‌اند. هدف آن‌ها ایجاد نرم‌افزاری قوی برای برنامه‌نویسان بود. آشنا شدن این سه نفر با اتریوم به آن‌ها انگیزه شروع ساخت برنامه dapps جدیدی را داد.

ماهیت بسیار متمرکز سازمان‌ها و کسب و کار‌های امروزی دلیل علاقه آن‌ها به اتریوم است. برای ذخیره همه داده‌هایی که امروزه وجود دارد، تا حد زیادی به آمازون، مایکروسافت و گوگل متکی هستیم. سهم کل بازار خدمات ابری آن‌ها به راحتی بیش از ۵۰٪ است. این موضوع نشان می‌دهد که تعداد زیادی از مشاغل و افراد به مؤسسات متمرکز مانند API‌های متمرکز (رابط برنامه‌نویسی برنامه) متکی هستند. علاوه بر این، این شرکت‌های متمرکز کنترل کامل به روی داده را هم دارند.

برای مثال، هر شخصی برای داشتن دسترسی به داد‌ها، باید حق عضویت در بلومبرگ را پرداخت کند. بلومبرگ هزینه را به AWS (سرویس وب آمازون) برای ذخیره داده‌ها و پرس و جو به طور همزمان پرداخت می‌کند.

حال، چرا درک این ساختار حیاتی است؟ زیرا این سه نفر به سرعت متوجه شدند که ایجاد برنامه‌های کاربردی قوی و بدون تأخیر بدون توانایی فهرست‌بندی و جستجوی داده‌ها در حین کار بر روی برنامه‌های dapp‌ غیرممکن است. ساختار متمرکز نحوه عملکرد در حال حاضر ما دارای مزایای خاصی مانند سرعت است، اما این سه نفر نمی‌خواستند به همان روش عمل کنند و همین امر باعث شد تا رمز ارز و پروژه گراف Graph را ایجاد کنند.

این پروژه بار‌ها سرمایه جمع‌آوری کرده که در مجموع حدود ۲۵ میلیون دلار رسیده است. برترین برند‌های پشت پرده این پروژه، کوین بیس ونچرز و مولتی کوین کپیتال هستند. در اکتبر سال ۲۰۲۰، اولین فروش عمومی توکن GRT انجام شد، اما تنها ۴٪ از کل عرضه فروخته شد. بعداً با جزئیات بیشتر در مورد توزیع توکن خواهیم پرداخت.

نام (نماد) The Graph (GRT)
وبسایت TheGraph.com
وایت پیپر Graph Whitepaper
شبکه میزبان (سایرین) اترویم (اولانچ، سولانا و سورا)
مارکت بایننس، کراکن، Gate.io، هیوبی، کوکوین و …

پروژه گراف چه کاربردی دارد؟

دوباره مثال کتاب را به ذهن بیاورید، هر کتاب شامل فهرستی از مطالب کتاب است. اگر کتاب تحقیقی باشد، می‌توان آن را به صورت حروف الفبا و یا هر ترتیب دیگری فهرست‌بندی کرد. در بلاک چین نیز این مثال صادق است. پایگاه‌های داده به همین ترتیب طبقه‌بندی می‌شوند، بنابراین API‌ها می‌دانند کجا برای داده‌های مورد نظر خود جستجو کنند.

بلاک چین‌ها، تاریخچه‌ی تراکنش‌ها خود را مرتب نمی‌کنند. بنابراین اگر قصد دارید داده‌ایی را از بلاک چینی بردارید، باید از بلوک ۱ شروع کنید و تا زمانی که آنچه را که به دنبال آن هستید را کشف کنید، به سمت پایین حرکت کنید. این کار زمان زیادی می‌برد و انرژی زیادی مصرف می‌کند. به همین دلیل است که اپلیکیشن‌هایی مانند Etherscan کل بلاک چین را شبیه‌سازی کرده و آن را در پایگاه داده خود ذخیره کرده‌اند، در نظر داشته باشید که با استفاده از این روش می‌توانن به طور مؤثر از طریق API‌های متمرکز، داده‌ها را جستجو کرد.

پروژه گراف چه کار می‌کند و چه کاربردی دارد؟

شاید برای شما سؤال باشد که وقتی همه می‌توانند به سادگی بلاک چین را ذخیره کنند و API‌های خود را داشته باشند، ما چه نیازی به گراف‌ها خواهیم داشت؟ پاسخ این است که با افزایش اندازه بلاک چین، ذخیره‌سازی آن برای توسعه‌دهندگان کوچک به طور چالش برانگیز خواهد شد. روش دوم استفاده از پایگاه داده کسانی است که آن را نگه می‌دارند، مانند Etherscan، کاری که بسیاری از افراد انجام می‌دهند.

با این حال، این ما را به موضوع “تمرکز” برمی گرداند. هنگامی که از پایگاه داده یک شرکت استفاده می‌کنید، به ظرفیت آن‌ها برای ذخیره و جستجوی داده‌ها وابسته می‌شوید. اگر به هر دلیلی نتوانند این کار را انجام دهند، عملاً هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید.

مشکل دیگر هر دوی این راه حل‌ها این است که به دست آوردن داده‌ها از شرکت‌های متعدد به تلاش زیادی نیاز دارد. برای مثال می‌توانید از داده‌های یونی سواپ و دیسنترالند استفاده کنید، اما اگر داده‌های آن‌ها در پایگاه‌های داده مختلف ذخیره شود، انجام این کار برای شما دشوار‌تر خواهد بود. اکنون با استفاده از این پروژه شما می‌توانید برای جستجو داده‌ها اتریوم و IPFS (سیستم فایل بین سیاره‌ای، لایه غیرمتمرکز Filecoin) استفاده کنید.

گراف چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که یک پروژه از The Graph استفاده می‌کند، API خود را خواهد داشت که به آن زیرگراف (subgraphs) گفته می‌شود. سپس پروژه‌های دیگر می‌توانند داده‌ها را از این زیرگراف‌ها جستجو کنند تا برنامه‌های خود را اجرا کنند. یک یا چند زیرگراف را می‌توان در یک پروژه استفاده کرد و هر زیرگراف می‌تواند شامل زیرگراف‌های کوچکتر در داخل آن باشد. برای مثال یونی سواپ و کامپوند دو زیرگراف هستند که می‌توانید داده‌ها را از آن‌ها کشف و جستجو کنید. قطعاً می‌دانید که هر دوی این‌ها اطلاعات مهمی را به توسعه‌دهندگان پروژه می‌دهد.

گراف چگونه کار می‌کند؟

تمام داده‌های تجاری موجود در یونی سواپ را در نظر بگیرید، از جمله حجم، قیمت، جفت معاملات و موارد دیگر. Graph یک کاوشگر به نام GraphQL طراحی کرده است که می‌توانید از آن برای مکان‌یابی داده‌ها از این زیرگراف‌ها استفاده کنید. طراحی معماری گراف‌ها بر اساس چهار نوع شرکت‌کننده در شبکه است: نمایندگان، فهرست‌کنندگان، نگهدارندگان و مصرف‌کننده.

فهرست‌کنندگان (indexers)

فهرست‌کنندگان اپراتور‌های گره شبکه هستند که GRT را به اشتراک می‌گذارند. برای تبدیل شدن به یک فهرست‌کنندگان، باید حداقل ۱۰۰ هزار GRT (تقریباً ۹۶ هزار دلار در زمان نوشتن این مقاله) سرمایه‌گذاری کنید. این شرکت‌کنندگان مسئولیت فهرست‌بندی و پرس و جو را بر عهده دارند. جهت بررسی صحت عملکرد یک فهرست‌کننده مشخص شود، GRT را استیک می‌کنند. اگر یک Indexer اشتباه کند، اطلاعات نادرست ارائه دهد، یا اگر عملکردی مخربی داشته باشد، بخشی از GRT استیک شده و از آن گرفته خواهد شد.

فهرست‌کنندگان با هزینه‌های پرس و جو و فهرست‌بندی، و همچنین تخفیف‌هایی از یک مجموعه تخفیف که بر اساس مقدار کار انجام شده توزیع می‌شود، پاداش می‌گیرند. برای محاسبه این مورد از تابع تخفیف کابز-داگلاس استفاده می‌شود.

فهرست‌کنندگان (indexers)

پول برای استخر تخفیف از نرخ تورم سالانه ۳ درصد حاصل می‌شود. پول برای استخر تخفیف از نرخ تورم سالانه ۳ درصد حاصل می‌شود. فهرست‌کننده هزینه‌های خود را تعیین می‌کنند و در نتیجه بازاری از فهرست‌کنندگان ایجاد می‌شود که تلاش می‌کنند خدمات خود را ارائه دهند. این بازار همچنین نرخ‌ها را کنترل می‌کند تا کسی نتواند بیش از حد شارژ کند، زیرا اگر هزینه‌های شما خیلی بالا باشد، هیچ‌کس خدمات شما را نمی‌خواهد.

مصرف‌کنندگان

مصرف‌کنندگان کسانی هستند که برای خدمات خود به indexers  هزینه پرداخت می‌کنند. کاربران نهایی، مانند توسعه‌دهندگان، خدمات وب، یا واسطه‌ها اغلب مصرف‌کننده هستند. آن‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند زیرا آن‌ها مسئول سمت تقاضا در معادله عرضه / تقاضا هستند.

نمایندگان

در نظر داشته باشید Delegators دارندگان GRT “معمولی هستند و می‌توانند توکن‌های خود را با تفویض اختیار به یک یا چند فهرست بند به انتخاب خود، به اشتراک بگذارند. اگر این کار را انجام دهید، بخشی از هزینه‌های فهرست‌بندی و درخواست را دریافت خواهید کرد. با این حال، مبلغی که به دست می‌آورید توسط فهرست‌ساز‌ها تعیین می‌شود، بنابراین به عنوان یک نماینده، باید بررسی کنید که در کجا می‌توانید نسبت معقولی ایجاد کنید.

در صورت واگذاری، ۰. ۵ درصد مالیات دریافت می‌کنید، به این معنی که اگر ۱۰۰۰ GRT واگذار کنید، ۵ دلار از شما دریافت می‌شود. اگر یک فهرست بند غیرقابل اعتماد انتخاب کنید و نیاز به لغو نمایندگی توکن‌های خود داشته باشید، تحت یک دوره قفل ۲۸ روزه قرار خواهید گرفت که در طی آن نمی‌توانید کاری با توکن‌های خود انجام دهید.

جنبه‌های اضافی متعددی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، به همین دلیل است که من به شما توصیه می‌کنم از وب‌سایت The Graphs دیدن کنید تا درباره نمایندگان و آنچه باید در نظر بگیرید بیشتر بدانید (صفحه را می‌توانید در اینجا بیابید).

نگهدارندگان

فهرست‌کننده‌ها توسط نگهدارندگان در مورد اینکه کدام زیرگراف ارزش فهرست‌بندی را دارند آگاه می‌شوند. با سپرده‌گذاری GRT در یک منحنی پیوند، متصدیان به نشانگر‌ها در مورد زیرگراف‌های خاص هشدار می‌دهند. اگر بخواهند آن توکن‌ها را پس بگیرند، باید مالیاتی مشابه مالیاتی که نمایندگان پرداخت می‌کنند، بپردازند. به این ترتیب توسعه اکوسیستم انگیزه می‌یابد. نگهدارندگان

همچنین تشویق می‌شوند تا در اسرع وقت زیرگراف‌های مربوطه را پیدا کنند تا درآمد را به حداکثر برسانند. در نتیجه، نگهدارندگان اغلب توسعه‌دهندگانی هستند که زیرگراف خود را برای گنجاندن در اکوسیستم علامت می‌دهند. آن‌ها می‌توانند از کاوشگر برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد زیرگراف‌ها قبل از تصمیم‌گیری در مورد فهرست‌بندی یا عدم فهرست‌بندی آن‌ها استفاده کنند.

ماهیگیران (fisherman ) و داوران (Arbitrators)

همانطور که قبلاً اشاره شد، فهرست‌کنندگان در صورت انجام فعالیت‌های اشتباه جریمه می‌شوند. از این رو، جهت گزارش‌نویسی و همچنین تعیین اینکه آیا این رفتار واقعاً مضر است یا خیر به فردی نیاز است. ماهیگیران بررسی می‌کنند که پاسخ‌های فهرست‌کنندگان به پرسش‌ها معتبر هستند؛ اگر معتبر نیستند، آن را به داوران گزارش می‌دهند، که تعیین می‌کنند که آیا GRT سهام نشان‌دهنده باید کاهش یابد یا خیر. به همین دلیل است که ما به افرادی نیاز داریم که هم بتوانند آن را گزارش کنند و هم از دارایی آن‌ها کم کنند.

ماهیگیران (fisherman ) و داوران (Arbitrators)

معرفی توکن GRT

نکته بعدی که در رابطه با این پروژه لازم است بدانید، این هست که GRT یک توکن ERC-۲۰ با عرضه ۱۰ میلیارد توکن است. تابع نرخ تورم ۳ درصدی است که قبلاً نشان داده شده بود، اما به دلیل ساختار شبکه، GRT مم+++کن است تورم کاهش پیدا کند. این به این دلیل است که ۱ درصد از هزینه‌های استعلام، و همچنین مالیات‌های شبکه، همیشه سوزانده می‌شود، و در نهایت، هر گونه جایزه استخر تخفیف ادعا نشده از بین می‌رود. به یاد داشته باشید، قبل از EIP-۱۵۵۹، اتریوم نرخ تورم قابل توجهی بالاتر از ۳ درصد داشت، در عین حال بازده خوبی داشت.

بر اساس تصویر منتشر شده از توزیع توکنGRT، مطمئناً می‌توانید فرض کنید که برنامه اعطایی که خواهیم دید خوشایند نخواهد بود، با توجه به اینکه فقط درصد کمی برای عموم مردم است. البته به یاد داشته باشید از آنجایی که همه این پشتیبان‌های اولیه قفل شده‌اند، فعلاً نمی‌توانند کاری با توکن‌های خود انجام دهند. با این حال، مطمئناً پس از پایان دوره قفل، ۲۰ تا ۱۰۰ برابر سود‌های محقق نشده را خواهند داشت.

نتیجه پایانی

ما به راه‌حل The Graph نیاز داریم تا واقعاً غیرمتمرکز شویم و به توسعه‌دهندگان راه ساده‌ای برای ساخت dapps ارائه دهیم. گراف آخرین موجودیت متمرکز را حذف می‌کند و به هر کسی اجازه می‌دهد از ماهیت باز بودن بلاکچین‌ها بهره‌مند شود. مشاهده اینکه چگونه پروژه گراف، موفق به راه‌اندازی روی دیگر بلاک‌چین‌ها و سرعت گسترش آن‌ها می‌شود، بسیار جذاب خواهد بود. بهتر است به جای سرمایه گذاری پول خود، The Graph را تماشا کنید که به شکوفایی صنایع بلاک چین و ارزهای دیجیتال کمک می‌کند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

چه کیف پول‌‌هایی از رمز ارز گراف پشتیبانی می‌کنند؟

ارز دیجیتال GRT را می‌توانید در تمام والت‌‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند ذخیره کنید.

آیا رمز ارز گراف قابل استخراج است؟

پروتکل GRT،‌ مکانیزم PoA دارد و قابل استخراج نیست.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با ارز دیجیتال گراف نوشته شده است و ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست