اوکی اکسچنج

آلت سیزن چیست؟ تخمین مدت زمان Altseason

آلت سیزن چیست؟

آلت سیزن یکی از عامیانه‌ترین اصطلاحاتی است که سرمایه‌گذاران جدید دنیای ارزهای دیجیتال با آن روبرو می‌شوند؛ اگر می‌خواهید سبد سرمایه‌گذاری خود را متنوع کنید، باید به درک درستی از آلت سیزن داشته باشید و بدانید که چگونه می‌توانید خود را برای سودهای مرتبط با آلت کوین های بازار وفق دهید.

آلت سیزن به چه معناست؟

به طور خلاصه، آلت سیزن به زمانی در بازار رمزارزها اطلاق می‌شود که در آن سایر کوین‌ها عملکرد بهتری نسبت به بیت‌کوین (BTC) دارند. کوین‌های جایگزین یا آلت‌ کوین، اصطلاحی است که برای هر رمزارزی به غیر از بیت کوین استفاده می‌شود، بنابراین؛ هر دوره‌ای در بازار که آلت‌کوین‌ها سود بیشتری نسبت به بیت کوین داشته باشند، آلت سیزن نامیده می‌شود؛ این دوره معمولا با کاهش نرخ دامیننس بیت‌کوین شروع می‌شود.

آلت سیزن چیست

کلمه دامیننس (Dominance) به معنای تسلط و منظور از دامیننس بیت کوین،‌ میزان تسلط آن در بازار است. یکی از مهم ترین سایت های منبع که Bitcoin Dominance را مشخص می‌کند، سایت Tradingview.com است؛ همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت Coinmarketcap.com، میزان تسلط بیت کوین در بازار را نسبت به سایر رمز ارزها بسنجید. در ادامه، بیشتر با این مفهوم آشنا خواهیم شد.

نرخ دامیننس بیت‌کوین چیست؟

این اصطلاح به ارزش بازار بیت کوین در مقایسه با ارزش بازار سایر رمزارزها اشاره دارد؛ به عنوان مثال، اگر کل ارزش بازار رمزارزها ۱ تریلیون پوند باشد و ارزش بازار بیت‌کوین ۶۰۰ میلیارد پوند باشد، پس دامیننس بیت‌کوین ۶۰٪ و دامیننس آلت‌کوین‌ها ۴۰% خواهد بود. در یک آلت سیزن مرسوم، بیت‌کوین بخشی از سهم بازار خود را به آلت‌کوین‌ها می‌دهد.

نمودار زیر روند دامیننس بیت‌کوین را از سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد (بیت‌کوین با رنگ نارنجی نمایش داده شده). لطفا توجه داشته باشید که در اواسط سال ۲۰۱۷ و اوایل سال ۲۰۱۸، دامیننس بیت‌کوین به ۳۴-۳۷٪ کاهش یافت و آلت‌کوین‌ها در آن زمان سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دادند.

نرخ دامیننس بیت‌کوین چیست؟

هیچ کس نمی‌تواند مشخص کند که این فصل به طور معمول چه مدت طول می‌کشد. ممکن است از چند هفته تا چند ماه و شاید چند سال طول بکشد. در پایان آلت سیزن، سود حاصل از سرمایه‌گذاری به بیت‌کوین روانه می‌شود و دامیننس BTC به تدریج بهبود می‌یابد.

چه عواملی باعث ایجاد آلت سیزن می‌شوند؟

طولانی‌ترین آلت سیزن در نتیجه یک روند جدید در صنعت رمزارزها رخ داد که منجر به خلق کوین‌های جدیدی شد؛ به عنوان مثال در سال ۲۰۱۷، افزایش عرضه اولیه کوین‌ها (ICO) راهی جدید برای استارت‌آپ‌ها جهت جذب سرمایه را فراهم کرد. بسیاری از کوین‌های جدید وارد بازار شدند و با افزایش قیمت آنها، این بازار رشد حباب‌گونه‌ای داشت. در آن زمان تقریبا ۴۰۰۰ رمزارز وجود داشت که سهم بازار بیت‌کوین را تهدید می‌کردند.

بیشتر پروژهای آن سال جعلی بوده و بسیاری از سرمایه‌گذاران پول خود را از دست دادند و به بازار خرسی رمزارزها درسال ۲۰۱۸ کمک کردند. با رسیدن به سال ۲۰۲۰، رشد فایننس غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) منجر به تولد رمزارزهای دیگری شد. ایده پشت DeFi، تهیه محصولات مالی است که مستقل از یک نهاد مرکزی کار می‌کند. بنابراین؛ رمز ارزهای جدیدی برای این پروژه‌ها در حال ساخت‌اند و حتی برخی از آنها دارای ۲ یا ۳ توکن برای کاربران خود هستند.

در زمان نگارش این مقاله، بیش از ۹۴۰۰ کوین و توکن وجود دارد و دامیننس بیت‌کوین بیش از ۴۱٪ است. همزمان با رالی صعودی بیت‌کوین که از سال ۲۰۲۰ آغاز شد، بسیاری از آلت‌کوین‌ها نیز روند خوبی داشته‌اند. غالبا هرگونه افزایش شدید قیمت بیت‌کوین تأثیر مشابهی بر روی آلت‌کوین‌ها دارد (البته نه دقیقا در همان زمان). همچنین، هر گونه کاهش سریع قیمت بیت‌کوین، بازار را متضرر می‌کند و آلت‌کوین‌ها دچار ریزش می‌شوند.

چگونه می‌توان آغاز آلت سیزن ها را پیش بینی کرد؟

هیچ شاخص کاملی برای شروع آلت سیزن وجود ندارد. با این حال، Blockchain Center ابزاری را برای سنجش تمایلات بازار و تعیین اینکه آیا فصل بیت‌کوین است یا آلت‌کوین‌ها ارائه می‌دهد. این ابزار، آلت سیزن را به عنوان یک دوره سه ماهه که در آن ۷۵٪ از ۵۰ رمزارز برتر، عملکرد بهتری نسبت به BTC دارند تعریف می‌کند.

آغاز آلت سیزن

همچنین ناظران صنعت بر این باورند که علائم زیر، از نظر تئوری تایید می‌کند که وقوع یک آلت سیزن محتمل است:

روندهای جدید:

همانطور که قبلا اشاره شد، ظهور روندهایی که نیاز به ایجاد رمزارزها دارند، می‌توانند دامیننس بیت‌کوین را کاهش و متناسب با آن، ارزش کل آلت‌کوین‌های تازه راه‌اندازی شده را افزایش دهند.

آلت‌کوین‌های با ارزش بازار بالا:

وقتی آلت‌کوین‌های مطرحی چون اتر (ETH)، ریپل (XRP)، بایننس‌کوین (BNB) و سایر رمزارزهای برتر، رشد بیشتری نسبت به بیت‌کوین کسب کنند، می‌تواند شاخصی جهت سرازیر شدن سرمایه به سایر آلت‌کوین‌ها باشند.

کاهش دامیننس بیت‌کوین:

از نظر تاریخی، عملکرد بازار صعودی بیت‌کوین اغلب با یک دوره سود برای آلت‌کوین‌ها پایان می‌یابد. این روند معمولاً در نتیجه ورود سرمایه‌گذاران جدید به آلت‌کوین‌ها (در حالی که معتقدند بیت‌کوین گران است و آلت‌کوین‌ها پتانسیل زیادی برای رشد دارند)، اتفاق می‌افتد؛ از این رو، هرگونه کاهش مداوم و تدریجی دامننس بیت‌کوین، شاخصی برای آغاز آلت سیزن است.

فومو:

یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در رخ دادن آلت سیزن، فومو یا ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری است. زمانی که بیت کوین با افزایش قیمت مواجه می‌شود، سرمایه گذاران بسیاری دغدغه از دست دادن فرصت سرمایه گذاری در آلت کوین ها را دارند؛ معمولا در این شرایط، شاهد هجوم کاربران به سمت آلت کوین ها هستیم.

هاوینگ بیت کوین:

حدود هر ۴ سال یک بار، هاوینگ بیت کوین اجرا می‌شود که در نتیجه آن، پاداش ماینرها کاهش می‌یابد و همین اتفاق باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود. رشد بیت کوین به صورت مستقیم روی آلت سیزن تاثیر می‌گذارد.

نحوه کسب درآمد در آلت سیزن

جمله معروفی وجود دارد که می‌گوید: «آماده‌سازی مناسب، باعث عملکرد مناسب می‌شود». از این رو بهترین راه جهت کسب درآمد در آلت سیزن، آماده‌سازی خود قبل از فرا رسیدن آن است. شما می‌توانید این کار را با انجام تحقیقاتی جامع پیرامون پروژه‌های جدید آلت‌کوین انجام دهید. اگرچه این کار دشوار به نظر می‌رسد، اما شاخص‌های خاصی هستند که می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند تا بهترین گزینه سرمایه‌گذاری را پیش از آلت سیزن پیدا کنید.

از جمله این شاخص‌ها می‌توان به آلت‌کوین‌هایی اشاره کرد که دارای تیم توسعه قوی، محصولی مفید و جامعه وفادار هستند. آلت کوین هایی که به محصولات مبادله‌ای صرافی‌ها مرتبط هستند، معمولاً در آلتسیزن‌ها عملکرد خوبی دارند. چرا؟! زیرا این پلتفرم‌ها، در یک دوره اوج عملکرد بازار، کاربران زیادی را در اختیار دارند. شما می‌توانید با خرید و نگه دارایی به موقع پروژه‌های آلتکوین (قبل از شروع آلت سیزن)، درآمد کسب کرده و سپس آنها را برای کسب سود بفروشید.

آیا آلت سیزن یک فرصت محسوب می‌شود؟

حتما تا به حال با واژه سیگنال در بازار کریپتوکارنسی برخورد کرده اید؛ به صورت خلاصه، در دنیای ارزهای دیجیتال، به هر نشانه یا علامتی که بتواند به معامله گر کمک کند تا ریسک معامله را کاهش و سودآوری آن را افزایش دهد، سیگنال می گویند. شناسایی آلت سیزن، قبل از فراگیر شدن آن می‌تواند مقدمه ساز یک سودآوری مناسب باشد.

زمانی که بیشتر کاربران متوجه فصل تسلط آلت کوین ها نشده اند، با خرید موارد مناسب می‌توانید سود زیادی از معاملاتتان ببرید؛ بنابراین،‌ شناسایی زمان آلت سیزن،‌ قبل از فراگیر شدن آن،‌ یک سیگنال قدرتمند است. البته که این فرصت زمانی به سودآوری می‌رسد که کاربر، بهترین گزینه ها را از میان آلت کوین ها انتخاب کند.

آلت سیزن‌های قبلی

دسامبر ۲۰۱۷ – ژانویه ۲۰۱۸

نزدیک به سقف بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷، به لطف ویژگی‌های قرارداد هوشمند اتریوم، کوین‌های جدیدی راه اندازی شدند. درحالی که سرمایه‌گذاران سرگرم سودهای عظیم حاصل از بیت‌کوین بودند، عده‌ای دیگر از ترس از دست دادن این فرصت به بازار آلت‌کوین‌ها ورود کردند. بسیاری از آلت‌ها به بالاترین سقف‌های تاریخی خود رسیده که تا سال ۲۰۲۱ هم هرگز به آنها نزدیک نشدند.

آلت سیزن‌های قبلی

در اوج آلت سیزن سال ۲۰۱۸، دامیننس بیت‌کوین تا ۳۷.۸۴٪ کاهش یافت.

دسامبر ۲۰۲۰ – آوریل ۲۰۲۱

شاید در حال حاضر طولانی‌ترین آلت سیزن تاریخ را شاهد هستیم. این تقریباً از همان الگوی سال ۲۰۱۸ پیروی می‌کند که طی چند هفته یا چند ماه بسیاری از کوین‌های جدید راه‌اندازی و به بالاترین سقف خود رسیدند. در حال حاضر دامیننس بیت‌کوین از سطح ۷۰٪ به حدود ۴۰٪ رسیده است و در صورت ادامه این روند می‌تواند حتی بیشتر هم افت کند. مثال‌های فوق، طولانی‌ترین دوره‌های آلت سیزن بوده‌اند. با این حال، « فواصل کوتاهی» نیز از جمله مه ۲۰۱۸ و آوریل ۲۰۱۹ هم وجود داشته است.

نتیجه گیری

اصطلاح آلت سیزن مفهومی است که احتمالاً با بلوغ بازار رمزارزها ادامه خواهد یافت. دوره‌هایی که آلت‌کوین‌ها بهتر از بیت‌کوین عمل کرده و زمانی که این رمزارز پیشرو تلاش دارد تا سهم خود از بازار را پس بگیرد؛ با گذشت زمان می‌توان انتظار داشت که دامیننس بیت‌کوین، تا حدودی کاهش یابد. این امر به دلیل سیل ورود رمزارزهای متعدد به بازار و مورد توجه قرار گرفتن برخی از آنها خواهد بود. با این حال؛ آنچه مطمئن هستیم، حداقل برای آینده، این است که بیت‌کوین همواره سهم قابل توجهی از بازار رمزارزها را به خود اختصاص می‌دهد و پس از آن «آلت سیزن» برای افرادی که قادرند از آن را به نفع خود استفاده کنند، وجود خواهد داشت.

سوالات متدوال

سوالات متداول

آلت سیزن یا فصل آلت کوین چیست؟

به زمانی که مجموع ارزش کل بازار آلت کوین ها در مقابل بیت کوین در شرایط بهتری به سر می‌برد، آلت سیزن یا فصل آلت کوین ها می‌گویند؛ این فصل می‌تواند از چند روز تا چندین ماه باشد.

چطور متوجه آلت سیزن شویم؟

با چک کردن میزان دامیننس بیت کوین در وبسایت های معتبر می‌توانید متوجه آلت سیزن شوید. کاهش تسلط بیت کوین بر بازار به معنای رشد تسلط آلت کوین ها است.

چگونه آلت سیزن را شناسایی کنیم؟

اگر  ۷۵ درصد از ۵۰ آلت کوین های برتر، از نظر ارزش کل بازار، روند بهتری نسبت به بیت کوین داشته باشند و بتوانند در مدت زمانی مشخص (معمولا از یک ماه تا بیشتر) این روند را حفظ کنند، می‌توان گفت که بازار وارد فصل آلت کوین ها شده است.

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست