اوکی اکسچنج

معرفی ارز دیجیتال و استیبل کوین دای (DAI)

معرفی ارز دیجیتال و استیبل کوین دای (DAI)

همانطور که می‌دانید استیبل کوین‌های فراوانی در بازار وجود دارند، اما تنها یکی از استیبل کوین‌ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد که غیرمتمرکز و قابل اعتماد است. در این مقاله شما می‌آموزید که چرا استیبل کوین دای (DAI) از دیگر کوین‌ها متمایز است؟ رمز ارزهای با ارزش ثابت موضوع جدید یا عجیبی نیستند. یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین استیل کوین‌ها، ارز دیجیتال تتر است. البته در این سیستم تعدادی استیبل کوین دیگر مانند USDC، PAX، کوین صرافی جمینی  و کوین شبکه فیس بوک را داریم که در رقابت تنگاتنگ با یکدیگر هستند. با این حال، همه این کوین‌ها پشتوانه‌ ای دارند که به واسطه آن پول افراد در بانک حفظ خواهد شد، اما عملکرد ارز دیجیتال DAI این سیستم را تغییر می‌دهد.

مشاهده: قیمت لحظه ای DAI

ارز دیجیتال دای (DAI) چیست؟

کوین دای (DAI) یک توکن ERC۲۰ در بلاک چین اتریوم است، که ارزش آن برابر با یک دلار آمریکا است. این ارز همچنین کلید سیستم اعتباری MakerDAO بود و به طور خلاصه، استیبل کوین دای مبتنی بر اتریوم است که قیمت آن بر اساس سیستم قرارداد‌های هوشمند کنترل می‌شود. پیشرفت دیفای، موجب ظهور مجموعه‌ایی از خدمات قیمت‌گذاری سپرده رمز ارز DAI شد.

ارز دیجیتال دای (DAI) چیست؟

سیستم وام دهی MakerDAO پروژه‌ای است که کوین دای را منتشر کرده است، زمانی که وامی در MakerDAO گرفته می‌شود، ارز دیجیتال دای در آنجا ایجاد خواهد شد. دای ارزی است که که مردم به وسیله آن وام می‌گیرند و پس می‌دهند. زمانی که دای (DAI) ایجاد شود، به راحتی مانند یک استیبل کوین اتریوم عمل می‌کند. منظور از راحتی این است که می‌تواند به بین کیف پول های اتریوم منتقل شود و برای پرداخت هزینه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

خالق DAI کیست؟

شرکت Maker توسط رون کریستنسن در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد و پروتکل Maker را ایجاد کرد، یک پروژه منبع باز با هدف اجرای یک سیستم اعتباری که به کاربران امکان می‌دهد ارز‌های رمزنگاری شده را به عنوان وام بپذیرند. همانطور که بالاتر گفته شد، DAI محصول MakerDAO است. از آنجایی که انواع مختلفی از دارایی‌های رمزنگاری شده برای تولید DAI مورد استفاده قرار گیرد، نسخه فعلی (DAI) در واقع یک نسخه به روز شده از استیبل کوینی به نام سیستم چند وجهی یا multi-collateral DAI  و نسخه قدیمی آن با نام SAI شناخته می‌شود، چراکه به صورت یک وجهی است و تنها می‌تواند از طرف اتریوم تولید شود. سیستم DAI علاوه بر اتریوم، رمز ارز BAT را نیز پشتیبانی می‌کند.

بهترین ویژگی رمز ارز دای (DAI)

قیمت DAI به طور خودکار توسط سیستم قرارداد‌های هوشمند کنترل می‌شود. در صورتی که به دلیل نوسانات قیمت آن ناپایدار شده و افزایش یابد، جهت تثبیت قیمت، توکن‌ها سوخته یا توسط Maker ایجاد می‌شوند. در نظر داشته باشید که نمی‌توان برای ثابت نگه داشتن قیمت به فرد یا شرکتی اعتماد کرد، چرا که قیمت دای توسط الگوریتم‌های MakerDAO کنترل می‌شود. در صورتی که الگوریتم درست پیش رود و یک دای برابر با یک دلار باشد، هولدر‌های MKR سود می‌کنند. به این دلیل که مجموع عرضه MKR کاهش می‌یابد.

نکته مهم: با وجود اینکه سه سال از ایجاد دای می‌گذرد، اما توانسته است با نوسانات قیمت دلار ثابت بماند. ارتقا سیستم MakerDAO موجب شد است که هولدر‌های دای دارایی‌های خود را در برنامه Oasis قفل کنند تا بتوانند سود آن را دریافت کنند.

بررسی تفاوت‌های استیبل کوین DAI

هر کسی می‌تواند بدون کسب مجوز خاصی از دای استفاده کند یا با آن چیزی بسازد، چرا که دای (DAI) توکنی بر بستر اتریوم است و برای استفاده یا ساختن توکن‌های ERC۲۰، دای به عنوان یک بلوک که توانایی گنجانده شدن در هر برنامه غیرمتمرکز را دارد، عمل می‌کند.

نام  (نماد)  ارز دیجیتال دای (DAI)
نوع (استاندارد) توکن استیبل کوین (ERC-20)
جایگاه در بازار ۱۹ ام
شبکه اصلی اتریوم
شبکه های فعال BSC، فانتوم، پالیگان، سولانا، آوالانچ، هارمونی، ترا و آربیتروم

توسعه‌دهندگان همچنین می‌توانند دای را Wrap یا تغییر دهند تا در برنامه‌های مختلف در قرارداد‌های هوشمند از آن استفاده کنند. به عنوان مثال جهت کاهش هزینه انتقال و پرداخت آسان و کارآمد‌تر، xDAI توکن DAI را می‌گیرد و آن را در یک ساید چین سریع و ارزان‌تر قرار می‌دهد.  توکن‌های Chai و rDAI از DAI معمولا برای قرار گرفتن در مجموعه‌ای استفاده می‌شوند و به کاربران اجازه می‌دهند تا سود انباشته را تنظیم کنند.

نحوه به دست آوردن کوین دای (DAI)

زمانی که شخصی درخواست وامی از می‌کردائو داشته باشد، ایجاد می‌شود. پس از بازپرداخت وام توسط وام گیرنده آن از بین می‌رود.

موارد استفاده از کوین DAI

سریع‌ترین راه برای به دست آوردن توکن DAI، وام گرفتن در بستر میکرودائو است. در غیر این صورت می‌توانید این توکن را در پلتفرم Oasis یا کوین بیس معامله و خریداری کنید. یکی از واضح‌ترین و اصلی‌ترین استفاده‌هایی که کاربران از DAI می‌کنند، این است که آن را به عنوان یک واحد ثابت در برابر نوسانات دارایی‌هایی مانند اتریوم و بیت کوین در نظر می‌گیرند. ارزش ثابت دای برای افرادی که معتقد هستند بازار در حال ریزش است، سند خوبی است.

موارد استفاده از کوین DAI

دای دارایی دیجیتالی‌ ایده‌آلی برای پرداخت‌ها و هزینه‌ها است. کارت کوین بیس با تبدیل ارز فیات به ویزا کارت، به کاربران این امکان را می‌دهد از DAI و سایر دارایی‌های رمزنگاری شده استفاده کنند. اگر در انگلستان یا اروپا هستید، می‌توانید از کارت‌های نقدی Monolith Visa برای DAI استفاده کنید.

رابطه بین دیفای و دای

دای به عنوان یکی از محبوب‌ترین دارایی‌ها در اکوسیستم دیفای در سال ۲۰۲۰ ظهور کرد. بعد از این رونق بسیاری از خدمات وام دهی به سپرده‌های DAI ارائه شده است. مشتریان صرافی کوین بیس (Coinbase) از ایالات متحده، بریتانیا، هلند، اسپانیا، فرانسه و استرالیا می‌توانند سالانه دو درصد از سپرده‌های DAI خود، سود بگیرند. اپلیکیشن dPiggy برای کاربران به طور خود در پایان هر ماه دارایی‌هایی دیجیتالی را خریداری می‌کند و همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد تا سود آن را دریافت کنند. اکنون می‌توان از بیت کوین برای تولید DAI نیز استفاده کرد.

استیبل کوین‌ها مهم بازار ارزهای دیجیتال

بعد از سقوط بازار در مارس ۲۰۲۰، توسعه‌دهندگان دای تصمیم جدیدی جهت جلوگیری از هرگونه اتفاق بر سر قیمت دای گرفتند. آنها‌ ایده جالبی را معرفی کردند که به آن‌ها اجازه داد با استفاده از استیل کوین‌های دیگر، USDC و تتر از اینگونه نوسانات ر‌هایی پیدا کنند و ارزش خود را حفظ کنند. در ژوئیه ۲۰۲۰، به روزرسانی یکی از پروتکل‌های اصلی وام دهی DeFi منجر به شکست DAI شد و جامعه تصمیم گرفت سقف بدهی سیستم را افزایش دهد. به همین خاطر، کمیته به اولویت‌بندی GUSD، BUSD و هشت توکن دیگر برای قرار دادن به عنوان تضمین رای داد. این کار به آن‌ها امکان می‌دهد برای ایجاد DAI و ایجاد نقدینگی بیشتر مورد استفاده قرار گیرند.

نمودار شمعی DAI

از این رو، اخیرا مقامات بر روی استیبل کوین‌ها متمرکز شده‌اند. در ایالات متحده، قانون STABLE پیشنهادی صادرکنندگان استیبل کوین را با برخی استاندارد‌های مشابه بانک‌ها نگه می‌دارد. قوانینی از این قبیل پیامد‌های جدی را برای استیبل کوین‌های غیرمتمرکز مانند DAI دارد. روابط بین‌الملل و سیاست جهان، ژئوپلیتیکی منجر به افزایش محبوبیت استیبل کوین‌ها شده است. زمان افزایش مالیت ۳۵ درصدی برای خرید‌های دلار آمریکا در آرژانتین، حجم معاملات دای با این خبر بسیار افزایش یافت.

آینده رمز ارز دای (DAI)

دای در تلاش است که به یک توکن همه کاره تبدیل شود؛ که به عنوان نماد دلار، یورو و پوند شناخته می‌شود. DAI اولین پول بی‌طرف در جهان است. دای برای تبدیل شدن به یک پول بی‌طرف باید توسط میلیون‌ها نفر پذیرفته شده و مورد استفاده قرار گیرد. توکن DAI، مانند بسیاری از ارز‌های دیجیتال دیگر، بدون مرز، قابل برنامه‌ریزی و با انتقال آسان است. مزیت دیگر آن ارائه قیمت ثابت است. برای تحقق این هدف دای باید علاوه بر برند‌سازی، به آموزش و بازاریابی خود نیز بپردازد. اگرچه این هدف آسان نیست، اما هیچ استیبل کوین دیگری نمی‌تواند این کار را بهتر از دای (DAI) انجام دهد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

استیبل کوین دای چیست؟

ارز دیجیتال دای با نماد DAI، یک استیبل کوین با قیمت ثابت یک دلار در شبکه اتریوم است.

قیمت رمز ارز دای چطور کنترل می‌شود؟

ثبات قیمتی رمز ارز دای با قرارداد هوشمند تامین می شود؛ الگوریتم میکر دائو مجوز توکن سوزی و ساخت توکن را صادر می‌کند تا در شرایط بی ثباتی، قیمت DAI به ثبات برسد.

۵/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۴ دیدگاه

۴ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام ممنون از محتوی خوبتون
  یک سوال… با وجود این همه برتری که دای نسبت به تتر داره چرا همچنان بیشتر کاربران از تتر استفاده میکنن؟

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۱۱بهمن ۱۴۰۰ ۲:۵۷ ب٫ظ

   درود بر شما؛
   دو دلیل منجر به این اتفاق میشه، مارکت کپ تتر یا دای قابل مقایسه نیست و کاربران ترجیح میدن از رمز ارزی با مارکت کپ بیشتر استفاده کنند و دلیل دوم اینه که برای معاملات در صرافی ها، تنوع تتر در جفت ارزها بیشتر دیده میشه.

   پاسخ
 • سلام
  ممنون میشم برای اضافه کردن دای به متامسک اطلاعات مورد نیاز مثل chain Id و … را راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام روز به خیر
   روی افزونه متامسک کلیک کنید و از میان ۲ تب (Tab) موجود در صفحه، گزینه Assets را انتخاب کنید، در این بخش باید یک گزینه با عنوان Add Token را مشاهده کنید. رمز ارز مورد نظرتان را در بخش جست‌وجو مورد تایپ کنید.
   اگر کیف پول متامسک رمز ارز را پشتیبلانی کند، نشان خواهد داد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست