اوکی اکسچنج

مونرو (Monero) ارز دیجیتالی با کامزد کم و امنیت بالا

مونرو (Monero) ارز دیجیتالی با کامزد کم و امنیت بالا

در زمان معامله اغلب ارز های دیجیتال، تراکنش شما تا حدودی قابل پیگیری است. اگرچه این داستان زیاد نگران کننده نیست؛ اما داشتن حریم خصوصی کامل در زمان ترید رمز ارزها یک حق طبیعی برای هر معامله گر است. در مورد پادشاه پول های غیر متمرکز دیجیتال، یعنی بیت کوین، می‌توان ادعا کرد که این ارز از حریم خصوصی بالایی برخوردار است؛ اما برای تجربه معامله با حریم شخصی بیشتر، ارز دیجیتال مونرو (XMR) موفق تر عمل کرده است.

مشاهده: قیمت لحظه ای مونرو

مونرو یک ارز دیجیتال پیگیر گریز، غیر قابل ردیابی و بسیار امن است. این پول الکترونیکی امن، متن باز، قابل دسترسی برای عموم و غیرمتمرکز است. این رمز ارز از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) استفاده می‌کند؛ یعنی شما می‌توانید آن را مانند بیت کوین استخراج کنید. برخلاف بیت کوین که استخراج کردن آن، به دلیل استفاده از دستگاه ماینر ایسیک (Asic) به عنوان استخراج کننده، کمی دردساز است، این ارز توسط کارت گرافیک (GPU) و پردازنده (CPU) قابل استخراج است.

آشنایی با ارز دیجیتال مونرو

همانطور که گفته شد، مونرو یک ارز دیجیتال پیگیر گریز و بسیار امن است که توسط رمزنگاری خاص و پیچیده، تمام تراکنش‌ها را به صورت مخفی نگه می‌دارد و با نماد XMR شناخته می‌شود. مونرو در زبان اسپرانتو (زبان صلح و میانجی جهانی) به معنای سکه است. این رمز ارز موفق شده به خوبی اعتماد مردم را جلب کند؛ به طوری که طبق اطلاعات سایتِ Coinmarketcap، در زمان نگارش این مقاله، جایگاه ۲۹ام را با ارزش کل حدود ۵/۱ میلیارد دلار در بازار کریپتو دارد.

مونرو

برای آنکه دلیل موفقیت این ارز را بدانیم، بد نیست که whitepaper مونرو را بررسی کنیم. طبق اطلاعات این مقاله که در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۳ منتشر شده است، اولویت های این ارز بر سه پایه بنا شده است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که وایت پیپر، همان مقاله‌ای است که توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال در آن، اهداف و برنامه هایی را که برای ارزش بخشیدن به آن ارز دارند، توضیح می‌دهند. تیم مونرو نیز در این مقاله، بر سه اصل بسیار پافشاری کرده است که قسمت بزرگی از موفقیتش را مدیون رعایت کردن همین اصول است.

تامین حریم شخصی و امنیت بالا

حریم شخصی و امنیت هنگام معامله کردن، شاید مهم ترین شاخصه مونرو باشد. تیم توسعه دهنده این رمز ارز، از ابتدای شروع به کار، بسیار روی تامین امنیت برای کاربران تاکید داشته و دارد. شاید برای عده‌ای از معامله گران، ترید کردن در شرایط غیر قابل ردیابی و پیگیر گریز، زیاد مطرح نباشد؛ اما استقبال مردم از مونرو، ثابت کرده است که بیشتر تریدرها، از این شرایط استقبال کرده اند.

تمرکز زدایی در بیشترین سطح ممکن

یکی از مهم ترین سیاست هایی که تیم توسعه دهنده مونرو در پیش گرفته است، تمرکز زدایی در بیشترین سطح ممکن است. در دنیای دیجیتال، این سیاست روی ارزش ارزها بسیار تاثیر مثبتی دارد.

XMR چیست

سادگی

فارغ از بارهای تکنیکی و فنی، تیم توسعه دهنده مونرو تاکید زیادی روی سهولت و سادگی در استفاده از این ارز را دارد. تا جایی که در توان این تیم است، سعی شده است که پروسه خرید،‌ فروش و ماینینگ آن به ساده‌ترین شکل ممکن انجام شود.

ویژگی های منحصر به فرد مونرو

تیم توسعه دهنده مونرو که حدود ۴۰ نفر هستند ( ۷ نفر به عنوان اعضای اصلی) تاکید زیادی روی تامین امنیت کاربران مونرو دارند. بیشتر معامله گران نیز به همین دلیل این رمزارز را انتخاب کرده اند. زمانی که صحبت از حریم خصوصی بالا می‌شود، شاید ذهن مخاطب به سمت افکار منفی برود.

ایجاد حریم خصوصی بالا در ارزهای دیجیتال به منزله تامین فضای امن برای دزدی و کلاهبرداری نیست؛ برای مثال، نظر شما را به این مثال جلب می‌کنیم: اگر داخل منزل شخصیتان پرده نصب می‌کنید، به این دلیل است که قصد دارید داخل خانه کار غیرقانونی انجام دهید و کسی شاهد آن نباشد؟

رتبه بندی مونرو

نصب پرده به این دلیل است که شاید علاقه ای نداشته باشید سایرین از تمام اتفاقات درون خانه شما مطلع شوند. حریم خصوصی حق طبیعی برای هر کسی است. هنگام معامله مونرو، مردم نمی‌توانند متوجه شوند که از چه کسی کوین دریافت یا به چه کسی پرداخت کرده‌اید. مبلغ تراکنش ها نیز برای همه محرمانه باقی خواهد ماند و این یعنی امنیت و حریم شخصی بالا در ارز دیجیتال مونرو که از این روز این ارز دیجیتال به عنوان یک پرایوسی کوین شناخته می‎‌شود. در ادامه در مورد تاریخچه XMR، از ایده تا اجرا و همچنین روند تغییر قیمت آن توضیح خواهیم داد.

پروژه Monero؛ از ایده تا اجرا

مونرو یک ارز دیجیتال مطمئن و منبع باز است که توسط یک گروه ۷ نفره در اوایل سال ۲۰۱۴ روانه بازار شد. این ارز، در واقع فورکی از ارز بایت کوین (ByteCoin) است. بایت کوین در سال ۲۰۱۲ روی بستر کریپتونوت (Cryptonote) شروع به فعالیت کرد. تیم اصلی تشکیل دهنده مونرو، یک تیم ۷ نفره است که سرپرستی این گروه ۷ نفره، بر عهده ریکاردو اسپاگنی (Riccardo Spagni) معروف به فلافی پونی (Fluffypony)، کارآفرین و مهندس نرم افزار، اهل آفریقا جنوبی است.

پس از گذشت ۶ سال از شروع به کار مونرو، آقای اسپاگنی به دلیل شروع یک پروژه دیگر از سمت خود کنار کشید تا تمرکز خود را روی پروژه جدید بگذارد. پروژه جدید اسپاگنی، تاری (Tari) نام دارد که یک پروتکل دارایی غیرمتمرکز است که به زودی قرار است روی بستر بلاک چین مونرو امتحان شود که به احتمال زیاد، این داستان روی قیمت مونرو تاثیر خوبی بگذارد. پس از این شخص، اکنون اسنیپا (Snipa)،‌ از اعضای تیم توسعه دهنده مونرو، به عنوان سرپرست شناخته می‌شود.

چگونه XMR بخریم؟

به دلیل حساسیت بالا، در این تیم ۷ نفره، هویت ۳ نفر مشخص و ۴ نفر همچنان نامشخص است. هویت اسپاگنی، اسنیپا (سرپرست) و دیوید لاتاپی مشخص شده است؛ اما هویت ۴ نفر دیگر همچنان به صورت راز باقی مانده است. در این تیم، حدود ۴۰ نفر توسعه دهنده مونرو و حدود ۴۲۰ نفر مشارکت کننده در پروژه فعالیت می کنند.

روند تغییر قیمت این ارز از سال ۲۰۱۴ تا دسامبر ۲۰۱۶ تقریبا ثابت بود، تا اینکه در عرض یک سال، در دسامبر ۲۰۱۷، از ۱۰ به ۲۲۰ دلار رسید. در آن سال بازار کریپتو روند بسیاری خوبی را طی کرد؛ اما پس از مدتی که از آن شور و هیجان اولیه کاسته شد، مونرو همچنان جزو ارزهای مطرح باقی ماند.

ماینینگ مونرو

مکانیزم اثبات کار، اولین ساز و کار استخراج ارزهای دیجیتال بود که توسط بیت کوین ارائه شد. با گذشت زمان، بیشتر رمز ارزهایی که از مکانیزم PoW استفاده می‌کردند، روش دیگری برای تامین امنیت انتخاب کردند. در حال حاضر، بیشتر رمز ارزها از مکانیزم های دیگر استفاده می‌کنند؛ اتریوم ۲، یکی از همین موارد است که سازوکار PoS را به PoW ترجیح داد.

برای استخراج مونرو می‌توانید سه گام زیر را طی کنید

 • تهیه سیستم نرمافزاری قدرتمند (ریگ استخراج)
 • ایجاد کیف پول مونرو برای واریز پاداش ها به آن
 • پیوستن به استخر استخراج

چگونه مونرو بخریم؟

این روزها ارز مونرو محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. اگر قصد دارید که شما نیز از این ارز استفاده کنید، می‌توانید به دو روش اقدام به خریداری XMR کنید.

خرید مستقیم Monero از صرافی های ایرانی

آن دسته از ایرانیان که قصد دارند از طریق یک صرافی داخلی، با ریال یا تومان، مونرو تهیه کنند؛ باید زمان زیادی را صرف جستجو در صرافی ها کنند تا بتوانند ارز دیجیتال XMR را بیابند. معمولا در صرافی های داخلی، بیت کوین و اتریوم خیلی بیشتر یافت می‌شود و پیدا کردن صرافی هایی که ارزهایی همچون مونرو را که گمنام تر هستند، پوشش می‌دهند،‌ کمی سخت تر می‌شود. توجه داشته باشید؛ در صورت یافتن صرافی داخلی که از مونرو پشتیبانی می‌کند، حتما از اعتبار آن صرافی اطمینان حاصل کنید.

خرید با ارز دیجیتال واسط

اغلب ایرانی ها به دلیل وجود تحریم ها و همچنین سایر علل مختلف، ترجیح می‌دهند که از یک صرافی معتبر خارجی ارز تهیه کنند. برای خرید در این شرایط، ابتدا؛ با ریال از یک صرافی داخلی، بیت کوین یا اتریوم خریداری کنید و در نهایت، با بیت کوین یا اتریومی که دارید می‌توانید از طریق یه صرافی خارجی معتبر مثل بایننس، با تعویض ارزهایتان با مونرو می‌توانید XMR دریافت کنید.

آینده ارز دیجیتال مونرو

قبل از آن که معامله را در صرافی خارجی ببندید، حتما اطمینان حاصل فرمایید که صرافی مورد نظر با کاربران ایرانی (به دلیل وجود تحریم ها) مشکلی نداشته باشد و در ادامه نیز دردسری برایتان به وجود نخواهد آمد. یکی دیگر از دلایل استفاده کاربران ایرانی از صرافی های خارجی، کارمزد نسبتا بالا در اکثر صرافی های داخلی است. برای اطلاع از تمام صرافی های خارجی که مونرو را پوشش می‌دهند، سایت کوین مارکت کپ را مشاهده بفرمایید.

کیف پول های ارز دیجیتال Monero

کیف پول های ارز دیجیتال دارای انواع متنوعی هستند که برخی از آنها از رمز ارز Monero برای ذخیره سازی پشتیبانی میکنند، همچنین جالب است بدانید که برخی از این کیف پول ها به طور اختصاری برای مونرو طراحی شده اند که در ادامه لیست کیف پول‌های مونرو را مشاهده می‌کنید:

 • لجر نانو اس  Ledger Nano S
 • اکسودوس والت Exodus Wallet
 • مونرو جی‌یوآی والت Monero GUI Wallet
 • مای مونرو MyMonero
 • مونروجو Monerujo
 • کیک والت Cake Wallet
 • کیف پول کاغذی مونرو  Monero Paper Wallet

پیش بینی آینده ارز دیجیتال مونرو (Monero)

همانطور که می‌دانید، بازار رمز ارز در هیچ زمانی به صورت دقیق قابل پیشبینی نیست. هیچ کس نمی‌تواند به صورت دقیق، آینده یک کوین یا توکن را حدس بزند. به همین دلیل، اگر شخصی پیدا شود که ادعا کند می‌تواند آینده یک رمزارز را به صورت دقیق پیش بینی کند؛ یا بازار ارزهای دیجیتال را نمی‌شناسد یا قصد کلاهبرداری دارد. سوال اینجاست که چگونه می‌توانیم آینده یک رمز ارز را به صورت حدودی پیش بینی کنیم؟

برای سرمایه گذاری نیاز است که مقدار زیادی دانش از بازار و همچنین آشنایی خوبی با کوین یا توکن مورد نظر داشته باشیم تا متناسب با آن ها بتوانیم تصمیم به سرمایه گذاری بگیریم. برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، روش های سرمایه گذاری با هم متفاوت است؛ روش های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، سه نوع کلی ترید و سرمایه گذاری محسوب می‌شوند.

آینده ارز دیجیتال مونرو

ارز دیجیتال مونرو از سال ۲۰۱۴ به صورت رسمی کار را شروع کرده و از این حیث جزو ارزهای سابقه دار محسوب می‌شود. طبق نظر موفق ترین تریدرها، معمولا ارزهایی که سابقه طولانی دارند،‌ معمولا ثبات خوبی دارند و برای سرمایه گذاری بلند مدت، گزینه مطمئنی هستند. این رمزارزها در طول سالیان حضورشان اثبات کرده اند که پروژه کلاهبرداری نیستند و می‌شود روی آن ها حساب کرد.

نمودار شمعی مونرو

مونرو در ابتدا عنوان کرد که تعداد ۱۸/۴ میلیون کوین برای کل شبکه در نظر گرفته است که از این تعداد، حدود ۱۶/۹ میلیون کوین در بازار وجود دارد. پس از استخراج تمام کوین ها،‌ سرنوشت این ارز چه خواهد شد؟ XMR در این مورد می‌گوید: در هر دقیقه، ۰/۳ مونرو توسط ماینرها استخراج خواهد شد که در درجه اول، کمبود کوین های گمشده جبران شود و در درجه دوم، انگیزه کار برای ماینرها از بین نرود.

نتیجه گیری

به صورت کلی؛ معمولا برای پیش بینی روند تغییر قیمت یک رمز ارز در آینده، باید به سه مولفه توجه داشت:

وایت پیپر

هر ارز دیجیتال برای شروع به کار یک مقاله به عنوان معرفی نامه یا وایت پیپر منتشر می‌کند. روش کار، نحوه درآمدزایی، پاداش ها و بسیاری از موارد دیگر در این مقاله اشاره شده است که یک تریدر واقعی باید قبل از سرمایه گذاری آن ها را بداند.

پروژه های در حال اجرا و همکاری

با احترام به تمام تیم های توسعه دهنده ارزهای دیجیتال، اطلاعات وایت پیپر به تنهایی ارزش یک ارز را مشخص نمی‌کند. برای آن که یک ارز ارزشمندتر شود، باید به اطلاعات و دیتا درون وایت پیپر عمل شود. یکی از مواردی که بر روی قیمت یک ارز به صورت مستقیم تاثیر می‌گذارد، پروژه هایی است که یک ارز دیجیتال مانند مونرو در آن همکاری می کند. برای درک بهتر، پیشنهاد می‌کنیم که در مورد انواع تحلیل، مخصوصا تحلیل فاندامنتال (بنیادین) مطالعه بفرمایید.

بررسی روند قیمت گذشته

یکی از مهمترین آیتم ها برای پیش‌بینی آینده یک رمزارز، تحلیل و بررسی رفتار آن ارز در گذشته است. خوشبختانه در حال حاضر می‌توانید تمام اطلاعات را به صورت نمودارها و چارت های طبقه بندی شده در سایت TradingView مشاهده کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد کار با نمودار ها و چارت ها، پیشنهاد می‌کنیم که در مورد تحلیل تکنیکال بیشتر مطالعه کنید.

سوالات متدوال

سوالات متداول

چرا رمز ارز مونرو به امنیت بالا معروف است؟

در معامله ارز دیجیتال مونرو، هیچگونه اطلاعاتی (اعم از مبلغ، هویت طرفین و…) فاش نمی‌شود.

 منظور از کوین های گم شده در ارز دیجیتال مونرو چیست؟

برخی از کاربران، پس از خرید ارزهای دیجیتال کم ارزش، کلید کیف پولشان را فراموش و گم می‌کنند و برایشان مهم نیست که آن را بازیابی کنند. به مرور زمان، توکن یا کوین های موجود در آن کیف پول، جزو رمز ارزهای گم شده دسته بندی می‌شوند.

بهبود تمرکز زدایی در مونرو، چه تفاوتی بین آن و سایر رمز ارزها ایجاد کرده است؟

به طور کلی، بهبود تمرکز زدایی باعث افزایش کارایی یک رمز ارز می‌شود و بهبود مقیاس پذیری، سرعت تایید تراکنش ها و افزایش تولید بلوک را همراه دارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام برای ماینینگ مونرو چه ابزاری نیاز داریم؟

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۹شهریور ۱۴۰۰ ۹:۱۱ ق٫ظ

   درود بر شما؛ برای ماینینگ مونرو به یک سیستم با CPU قدرتمند نیاز دارید (پردازنده ryzen از AMD گزینه خوبی می‌تونه باشه)، منبع تغذیه ۴۳۰ گرین یا سایر برندهای خارجی با کیفیت، حداقل رم ۸ گیگا بایتی،‌درایور ۱۲۰ گیگا بایتی، کارت گرافیک معمولی و در نهایت اینترنت با حجم ۵ گیگ در ماه یا بیشتر نیاز دارید.

   پاسخ
 • امیدوارم تو سال ۲۰۲۲ قیمتش به شدت بره بالا

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست