اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال کوتی (COTI) چیست؟

توکن کوتی چیست؟

کوتی (COTI)، یک اکوسیستم لایه ۱ و متمرکز بر پرداخت است. این اکوسیستم برخلاف استاندارد‌های سایر بلاک‌چین‌ها از الگوریتم اثبات کار یا سهام برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده نمی‌کند؛ بلکه از الگوریتم اثبات اعتماد (Prood of Trust) که ترکیبی از ساختار داده گراف غیرچرخه‌ای جهت‌دار با الگوریتم اثبات کار است، استفاده می‌کند. با الگوریتم PoT کارمزد تراکنش‌ها کاهش و همچنین توان عملیاتی تا ۱۰۰,۰۰۰ TPS افزایش می‌یابد.

توکن COTI، یک ارز دیجیتال است که در سه شبکه اصلی به صورت جداگانه استفاده می‌شود. COTI برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و همچنین به دست آوردن جوایز خزانه‌داری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربران می‌توانند برای پرداخت محصولات به وسیله کارت COTI Visa از توکن COTI و سایر ارز‌های دیجیتال استفاده کنند.

کوتی یک اکوسیستم بلاک‌چین است که تراکنش‌های با قیمت پایین‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر را امکان‌پذیر می‌کند. هدف اصلی این اکوسیستم مختل کردن بانکداری سنتی با حذف واسطه‌ها و اجازه به کسب و کار‌های مختلف برای ایجاد سیستم‌های پرداخت بر اساس پروتکل Trustchain است.

ارز دیجیتال کوتی چیست؟

COTI یک اکوسیستم بلاک چین فین تک لایه ۱ محسوب می‌شود که با هدف پرداخت طراحی شده است. COTI نگرانی‌های مالی متمرکز و غیرمتمرکز (CeFi و DeFi) را با پیشنهاد شکل جدیدی از پروتکل و زیرساخت مبتنی بر DAG که کم هزینه، سریع، مقیاس‌پذیر، خصوصی و فراگیر است، حل می‌کند. برای ایجاد اجماع از اثبات اعتماد (PoT) که ترکیبی از PoW و DAG است، استفاده می‌کند.

پروژه COTI چگونه کار می‌کند؟

هدف اصلی COTI، ایجاد نسل جدیدی از محصولات مالی و دیجیتالی است که به تمام جنبه‌های اقتصاد دیجیتال جدید می‌پردازد. این یک اکوسیستم کاملاً فراگیر خواهد بود که از ابتدا، از لایه ۱ تا برنامه‌ها ساخته شده است.

همانطور که می‌دانید بلاک‌چین‌های بزرگی مانند بیت‌کوین و اتریوم با مشکل مقیاس‌پذیری دست و پنجه نرم می‌کنند. آن‌ها تراکنش‌ها را با استفاده از بلاک‌ها انجام می‌دهند که به طور منظم به زنجیره در حال رشد بلاک‌ها اضافه می‌شوند. از این رو، یک بازه زمانی برای تأیید بلاک‌ها وجود دارد که می‌تواند بسیار طولانی باشد. به عنان مثال، بلاک‌چین بیت‌کوین تنها می‌تواند ۲۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند، در صورتی که این عدد برای شرکت ویزا، ۶۵,۰۰۰ تراکنش در ثانیه است.

پروژه COTI چگونه کار می‌کند؟

شبکه COTI، بر روی تراست‌چین (Trustchain)، یک فناوری بلاک چین لایه ۱ با ساختار داده گراف غیر چرخه‌ای جهت دار (DAG) ساخته شده است. این فناوری کارمزد تراکنش‌ها را تا ۸۰ درصد کاهش و توان عملیاتی را تا ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه افزایش می‌دهد.

پروتکل اثبات اعتماد (PoT)

پروتکل اثبات اعتماد COTI ترکیبی از تراست‌چین (یک ساختار داده مبتنی بر DAG) و اثبات کار (PoW) برای غلبه بر مشکلات مقیاس‌پذیری است. COTI DAG به عنوان Cluster یک دفتر کل توزیع شده برای ثبت تعاملات شبکه، شناخته می‌شود. در این پروتکل به جای جمع‌آوری تراکنش‌ها در بلاک‌ها، آن‌ها به ترتیب یکی پس از دیگری قرار می‌گیرند. یک تراکنش جدید باید به دو تراکنش قبلی متصل شود تا توسط نود‌های اعتبار سنجی تأیید شود.

کدام تراکنش‌ها باید متصل شوند؟ این به امتیاز اعتماد آن‌ها بستگی دارد. اعتبارسنجی‌ها در الگوریتم PoT بر اساس اعتبار آن‌ها انتخاب می‌شوند. امتیازات اعتماد هر کاربر و گره در کلاستر بر اساس رفتار قبلی و اطلاعات پرداخت آن‌ها تعیین می‌شود. هرچه امتیاز اعتماد آن‌ها بالاتر باشد، تراکنش‌ها سریع‌تر و ارزان‌تر انجام می‌شود.

زمانی که کاربری یک تراکنش را در COTI آغاز می‌کند، الگوریتم انتخاب منبع زمانی دو نود اعتبارسنجی را به صورت تصادفی با امتیاز‌های اعتماد مشابه انتخاب می‌کند. در نتیجه، تراکنش‌های کاربر مورد اعتماد، با سرعت قابل توجهی تأیید می‌شوند. این روش می‌تواند مقیاس‌پذیری و امنیت شبکه را با پردازش تراکنش‌ها با امتیاز‌های اعتماد متفاوت به صورت موازی فراهم کند.

الگوریتم اثبات کار به روشی که همه ما می‌شناسیم در کوتی استفاده نمی‌شود؛ یعنی برای ایجاد اعتماد به ماینینگ وابسته نیست، بلکه از PoW، فقط برای محافظت از COTI در برابر تلاش‌های ارسال هرزنامه و ایجاد انگیزه در کاربران شبکه استفاده می‌شود. تکمیل وظایف PoW به اعتبارسنجی‌ها اجازه می‌دهد تراکنش‌های خود را به کلاستر متصل کنند، اما تضمین نمی‌کند که بتوانند این کار را انجام دهند. همه این‌ها به امتیازات اعتماد آن‌ها بستگی دارد، که برای محاسبه سطوح PoW که ممکن است تأثیر غیر مستقیم بر کارمزد تراکنش داشته باشد، نیز استفاده می‌شود. از آنجایی که نیازی به استخراج وجود ندارد، کارمزد تراکنش‌های کوتی بسیار ارزان خواهند بود.

لایه MultiDAG

اکوسیستم COTI MultiDAG کاملاً شبیه اتریوم است. در شبکه، چندین DAG جداگانه با اهداف مختلف وجود دارد. هر کدام توکن‌ها و برنامه‌های کاملاً طراحی‌شده دارند، با این حال همه آن‌ها در یک زیرساخت به طور همزمان عمل می‌کنند تا کارایی شبکه را بهبود بخشند. به لطف COTI MultiDAG ۲.۰، توسعه‌دهندگان، معامله‌گران و کسب‌وکار‌ها می‌توانند توکن‌هایی صادر کنند که ویژگی‌های Trustchain مانند مقیاس‌پذیری، توان عملیاتی بالا، کارمزد کم، و راه‌حل‌های پرداخت آسان برای استفاده مانند COTI Pay Business را به ارث می‌برند.

با MultiDAG، کاربران می‌توانند استیبل کوین‌های دارای وثیقه، وثیقه کریپتویی یا غیر وثیقه شده خود را بسازند. برای مثال COTI صادرکننده رسمی استیبل کوین کاردانو (ADA) Djed و همچنین سیستم پرداخت ADA Pay است.

سرویس صدور کوین

پس از صدور MultiDAG ۲.۰، کوتی می‌تواند به مشتریان شرکتی این فرصت را بدهد تا از فناوری COTI MultiDAG برای تولید استیبل کوین‌ها و سایر ارز‌های دیجیتال بر اساس شرایط خود استفاده کنند. کارمزد‌های تراکنش کمتر، زیرساخت‌های مقیاس‌پذیر، ماژول‌های حفظ حریم خصوصی و پشتیبانی فنی کامل تیم COTI تنها تعدادی از مزایای این سرویس است. همچنین مشتریان این امکان را دارند که به تعداد مورد نیاز توکن‌ها را با کارمزد کم صادر کنند.

استیبل کوین Djed

Djed اولین استیبل کوین الگوریتمی است که بر روی کاردانو ساخته شده و توسط COTI طراحی شده است. این استیبل کوین برای فعالیت‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مفید خواهد بود چرا که از قرارداد‌های هوشمند برای تضمین ثبات قیمت استفاده می‌کند. Djed صرفاً یک استیبل کوین مبتنی بر شبکه کاردانو نیست؛ این استیبل کوین به عنوان توکن نهایی برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های شبکه کاردانو نیز در نظر گرفته شده است.

کسب و کار پرداخت کوتی (COTI Pay Business)

معامله‌گران می‌توانند از دارایی‌های جدید COTI به عنوان گزینه‌های پرداخت برای معاملات خرده‌فروشی و تجاری با استفاده از راه‌حل COTI Pay Business استفاده کنند. معماری ایمن و نوآورانه تراست‌چین و MultiDAG COTI به بازرگانان و شرکت‌ها در هر اندازه‌ای اجازه می‌دهد تا با کمترین هزینه از فناوری COTI بهره‌مند شوند.

کسب و کار پرداخت کوتی (COTI Pay Business)

خزانه COTI: سپرده‌گذاری و کسب درآمد

خزانه کوتی یک مجموعه غیرمتمرکز و الگوریتمی از $COTI است که به کاربران اجازه می‌دهد $COTI را واریز کنند و برای انجام این کار پاداش دریافت کنند. از آنجایی که کل اکوسیستم به طور مستقیم یا غیرمستقیم هزینه‌هایی را به خزانه داری پرداخت می‌کند، این استخر در طول زمان گسترش می‌یابد. هزینه‌های تمام کالا‌های COTI به خزانه داری منتقل می‌شود و به عنوان پاداش بین مشتریانش توزیع می‌شود. علاوه بر این‌ها، کوتی یک توکن حاکمیتی نیز راه‌اندازی خواهد کرد. کاربران وزارت خزانه داری و کسانی که به طور مداوم به رشد خزانه داری کمک می‌کنند، توکن حاکمیت را دریافت خواهند کرد. دارندگان آن قادر خواهند بود در مورد اصلاحات پروتکل بحث، پیشنهاد و رأی دهند.

توکن COTI چیست؟

رمز ارز بومی اکوسیستم کوتی توکن COTI است که یک ارز دیجیتال مبتنی بر DAG با کل عرضه ۲ میلیاردی است. برای ایمن‌سازی از شبکه، COTI نیازی به استخراج PoW ندارد. اکوسیستم کوتی از‌ شبکه اتریوم، تراست‌چین و BNB Chain استفاده می‌کند.

  • تراست چین: شبکه اصلی COTI.
  • اتریوم: COTI همچنین در شبکه اتریوم به عنوان توکن ERC-۲۰ در دسترس است؛ این در چند صرافی ارز دیجیتال موجود است و در DeFi DApps استفاده می‌شود.
  • زنجیره BNB ( بایننس چین و زنجیره هوشمند بایننس): نسخه‌های BEP-۲ و BEP-۲۰ و COTI.

هولدر‌های توکن COTI می‌توانند از پل COTI برای برقراری ارتباط با سایر هولدر‌های توکن COTI در شبکه‌های مختلف (شبکه‌های اصلی) استفاده کنند. COTI ممکن است علاوه بر پرداخت هزینه خدمات در داخل اکوسیستم، برای سهام DeFi در خزانه COTI قرار داده شود. پاداش‌های COTI پس از آن توسط خزانه داری بین کاربران COTI توزیع می‌شود.

چگونه می‌توان توکن COTI را در بایننس خریداری کرد؟

ارز COTI را می‌توان در صرافی‌های ارز‌های دیجیتال ایرانی و خارجی مانند Binance خریداری کرد.

  • پس از ورود به حساب Binance خود به [Trade] بروید. بین حالت‌های معاملاتی کلاسیک و پیشرفته انتخاب کنید.
  • به بالا سمت چپ بروید و “COTI” را در زیر [BTC/USDT] جستجو کنید. همه جفت‌های تجاری قابل دسترسی مانند COTI/BUSD را نشان می‌دهد.
  • در کادر [Spot] در سمت راست، مقدار COTI را که می‌خواهید بخرید تایپ کنید. انواع مختلف سفارش، مانند سفارش بازار، در دسترس هستند. وقتی روی [خرید COTI] کلیک کنید، توکن‌ها به کیف پول Spot شما واریز می‌شوند.
کلام آخر

دنیای کریپتوکارنسی یا ارزهای دیجیتال به یک لایه برای رفع نیاز‌های پرداخت نیاز دارد و شبکه کوتی با شبکه تراست‌چین مبتنی بر DAG خود این نیاز را رفع می‌کند. طبق گفته تیم، شبکه COTI در سال ۲۰۲۲ به سرعت از یک ارز به چندین توکن از جمله توکن‌های سازمانی، توکن‌های تجاری، توکن‌های حکومتی، Djed و موارد دیگر توسعه خواهد یافت. COTI همچنین در تلاش است تا همکاری‌های خود را با سایر پروژه‌ها و بازرگانان افزایش دهد و قرار است موارد استفاده بیشتری در آینده نزدیک به پلتفرم اضافه شود. تمام هزینه‌های جمع‌آوری‌شده توسط COTI از طریق خزانه‌داری ارسال می‌شود و به عنوان پاداش بین کاربرانش توزیع می‌شود.

سوالات متدوال

سوالات متداول


ارز دیجیتال کوتی چیست؟

کوتی یک اکوسیستم بلاک‌چین است که تراکنش‌های با قیمت پایین‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر را امکان‌پذیر می‌کند.

پروتکل اثبات اعتماد کوتی چیست؟

پروتکل اثبات اعتماد COTI ترکیبی از تراست‌چین (یک ساختار داده مبتنی بر DAG) و اثبات کار (PoW) برای غلبه بر مشکلات مقیاس‌پذیری است.

پروژه Djed چیست؟

Djed اولین استیبل کوین الگوریتمی است که بر روی کاردانو توسعه یافته و توسط COTI طراحی شده است.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست