اوکی اکسچنج

فایل‌ کوین چیست؟ معرفی ارز دیجیتال Filecoin

ارزدیجیتال فایل کوین

فایل‌ کوین یک شبکه ذخیره‌ سازی دیجیتال غیرمتمرکز و همتا به همتاست که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. این شبکه در بستر InterPlanetary File System (IPFS) ساخته شده و به کاربران امکان اجاره فضای بلا استفاده هارد دیسک خود را در ازای دریافت توکن FIL می‌دهد؛ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که ارز دیجیتال فایل‌ کوین چگونه می‌خواهد تحولی در فضای ذخیره‌ سازی آنلاین ایجاد کند.

مشاهده: قیمت لحظه ای فایل کوین

آشنایی با رمزارز FileCoin

فایل‌ کوین با نماد اختصاری ارز دیجیتال و توکن بومی FIL می‌تواند یک گزینه جایگزین برای ذخیره‌سازهای Amazon S3 ،DropBox و قراردادهای مشابه ذخیره‌ساز ابری باشد. درصورت بهره‌مندی از زیرساخت مناسب، هر شخصی قادر خواهد بود فضای ذخیره‌ سازی شبکه فایل‌ کوین را با قیمت پیشنهادی خود خرید و فروش کند. در ادامه توضیح خواهیم داد که این سیستم چگونه قصد دارد هدف خود را در آینده عملی کند.

فایل‌ کوین(FIL) چیست؟

فایل‌ کوین یک شبکه ذخیره‌ سازی غیرمتمرکز است که به شما اجازه می‌دهد فضای ذخیره‌ سازی شخص دیگری را اجاره کنید؛ بنابراین به جای قرارگیری اطلاعات در یک شرکت متمرکز، می‌توان آنها را تقسیم و در رایانه‌ های مختلف در سراسر جهان ذخیره کرد.

فایل کوین چیست؟

 

توکن رمزارزی و بومی فایل کوین برای اولین بار در سال ۲۰۱۴، با ارایه وایت‌ پیپر آن توسط خوان بنت (Juan Benet)، معرفی شد: فایل‌ کوین یک شبکه ذخیره‌سازی اسناد با رمزارز است؛ این طرح مشابه شبکه بلاک چین بیت‌ کوین است؛ اما در آن نودهای ذخیره‌ کننده داده، از یک الگوریتم اثبات بازیابی استفاده می‌کنند. فایل‌ کوین توسط Protocol Labs توسعه یافته است.

این رمزارز دیجیتالی گاهی اوقات یک لایه تشویقی در IPFS هم نامیده می‌شود؛ این به این معناست که به کاربران انگیزه داده می‌شود تا فضای ذخیره‌ سازی خود را در ازای دریافت پول در قالب توکن‌های FIL اجاره دهند. IPFS یک پروتکل ذخیره و بازیابی اطلاعات همتا به همتا است که با استفاده از یک رویکرد غیرمتمرکز ساخته شده و برخلاف HTTP یا HTTPS برای ذخیره داده‌‌ها به سرورهای متمرکز متکی نیست.

نکته: جالب است بدانید که این ارز دیجیتال در عرضه اول خود در سال ۲۰۱۷، بیش از ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد که در آن زمان یک رکورد بی‌سابقه بود. متعاقبا شبکه اصلی فایل‌کوین در اکتبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد.

نحوه کار ارز دیجیتال فایل کوین (FIL)

برای سرمایه گذاری در در رمزارزها،‌ یکی از مهمترین عواملی که باید بررسی شود، نحوه سازوکار آنها است. شبکه فایل کوین با نقشه راه خود، توانسته توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کند؛ در ادامه به نحوه سازوکار این شبکه می‌پردازیم.

ماینرهای فضای ذخیره ساز فایل کوین

زیرساخت های ارز دیجیتالی فایل‌ کوین، یک شبکه توزیع همتا به همتا است که هدف اصلی آن فراهم کردن روشی جدید برای سازمان‌ ها و افراد جهت ذخیره داده‌ ها در سراسر جهان است؛ وقتی افراد فضای ذخیره‌سازی رایگانی در دسترس داشته باشند، می‌توانند به ماینرهای فضای ذخیره‌ساز بدل شوند که در اصل مسئول ذخیره داده‌ها در شبکه فایل‌کوین می‌باشند. مشتریان هم برای ذخیره و بازیابی داده‌ها به آنها توکن FIL می‌پردازند.

ماینرهای بازیابی فایل کوین

ماینرهای بازیابی، نوع دیگری از شرکت‌کنندگان هستند، همانطور که از نام آنها مشخص است، آنها فرایند بازیابی اطلاعات را بین مشتریان و استخراج کنندگان فضای ذخیره‌سازی تسهیل و همچنین مقداری FIL را درازای خدمات خود دریافت می‌کنند. فایل‌ کوین از روش رمزگذاری end-to-end بهره می‌برد و ارائه دهندگان فضای ذخیره‌سازی به کلیدهای رمزگشایی دسترسی ندارند؛ از آنجا که این یک سیستم توزیع شده است، اسناد در مکان‌های مختلفی ذخیره می‌شوند.

نحوه کار فایل کوین

بنابراین چه چیزی فایل‌ کوین را بهتر از رقبای متمرکز خود می‌کند؟ در پاسخ باید بگوییم که این یک راهکار ذخیره‌سازی ابری همتا به همتا برای مشاغل و مصرف‌کنندگان است. از آنجا که فضاهای ذخیره‌سازی مختلفی از سوی ارایه‌ دهندگان با قیمت‌ هایی متفاوت ارائه می‌شود، در پایان این مصرف‌کننده است که از مزایای آن بهره‌مند می‌شود.

اهمیت استفاده از Filecoin

طی چند دهه گذشته، نحوه ذخیره سازی و دسترسی به داده‌ها تغییر کرده است. در تجارت‌ها، این امر از ذخیره‌سازی محلی، (جایی که شرکت‌ها دارای سرورهای بزرگ بودند)، به انبارهای ذخیره‌ سازی از راه دور و استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری تبدیل شده است، در حال حاضر، بیشتر مشاغل از ترکیبی از تمامی اینها استفاده می‌کنند. از این رو، نحوه ذخیره اطلاعات افراد نیز با افزایش اعتماد به ذخیره‌سازی ابری تغییر کرده است.

مزیت های فایل کوین چیست؟

ابرقدرت‌های بازار ذخیره‌ سازی ابری عبارتند از AWS، HPE و Dell. مشتریان تجاری معمولا یک ارائه دهنده را انتخاب و سالها با آن همکاری می‌کنند، این امر موجب عدم رقابت در این حوزه شده است؛ فایل‌ کوین به مشتریانی که مایل به خرید فضای ذخیره‌ سازی هستند، اجازه داده تا بهترین معامله را بدون در نظر گرفتن تأمین کننده فضای ذخیره‌ سازی انجام دهند، این احتمالا می‌تواند بازار رقابتی‌ تری برای ذخیره‌ سازی ابری ایجاد کند.

موارد استفاده از فایل‌ کوین

خوب است بدانید توکن بومی فایل کوین به کاربران این امکان را می‌دهد تا به جای قرارداد بلندمدت و با بهره زیاد، بهترین گزینه ذخیره‌ سازی را انتخاب کنند. سازمان‌ها و افرادی که فضای ذخیره‌سازی بلا استفاده دارند، می‌توانند آن را در این شبکه ارائه دهند. بدین ترتیب آنها با اشتراک‌گذاری منابع خود، FIL پاداش می‌گیرند. همچنین شما می‌توانید DApp هایی برای ذخیره‌سازی ابری بسازید! اینها شامل اپلیکیشن‌ های ذخیره‌ سازی مصرف کنندگان، اپلیکیشن‌های DeFi، برنامه های ویدئویی غیرمتمرکز و موارد دیگر است.

نحوه ذخیره FIL

خواه شما FIL را براساس فعالیت‌های ذخیره‌سازی خود در شبکه بدست آورده باشید یا آن را با سایر توکن‌ها معامله کرده باشید، برای ذخیره آن به مکانی نیاز خواهید داشت؛ فایل‌ کوین سه کیف‌پول را برای FIL توصیه می‌کند. Lotus، که می‌تواند برای اجرای نودهای فایل‌کوین استفاده شود و قابلیت اتصال به کیف‌پول Ledger را هم دارد. کیف‌پول Glif که یک رابط تحت وب است که قادر است به Ledger شما نیز متصل شود و کیف‌پول تحت وب Filfox؛ البته شما می‌توانید FIL را در صرافی بایننس binance ذخیره و از Binance Earn پاداش کسب کنید.

چطور فایل کوین را ذخیره کنیم؟

آینده ارز دیجیتال فایل کوین

ایده های خلاقانه همیشه در راس توجه قرار می‌گیرند. در عصر شکوفایی بلاک چین که به عقیده بسیاری از کارشناسان از سالهای ۲۰۱۱ به بعد شروع شد،‌ ایده بلاک چین فایل کوین یکی از کاربردی‌ترین، خلاقانه ترین و البته پیچیده ترین ایده ها بود. اکنون‌‌ (در زمان ویرایش این مقاله) بعد از گذشت یک سال از مصاحبه ایان درو، مدیر ارشد اجرایی پروژه فایل کوین که ادعا کرد این پروژه بهتر از انتظار در حال کار کردن است، همچنان به شکوفایی که باب میل کاربران باشد نرسیده است.

نمودار شمعی فایل کوین

پیشبینی شرایط همچنان کمی دشوار است؛ اما آنچه که پیداست،‌ این است که هنوز برای قضاوت زود است و باید به این پروژه و شبیه آن که کاربردی هستند، زمان داد. قیمت رمزارز FIL نسبت به سایر پروژه های کاربردی افزاییش بیشتری داشته است. در اواخر فروردین ۱۴۰۰،‌ این ارز دیجیتال، قیمت دور از انتظار ۲۳۷ دلار را لمس کرد و با پایان دوران طلایی دوباره به کانال ۶۰ دلار برگست.

جمع‌ بندی

با مطالعه این مطلب متوجه شدیم که ارز دیجیتالی فایل کوین یک راهکار عالی برای عدم کارایی سیستم‌ های فعلی ذخیره و بازیابی اسناد در سراسر جهان ارائه می‌دهد؛ این رمز ارز همچنین قدرت را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد، مشتریانی که احتمالا مقید به قرارداد با مشاغل بزرگ نخواهند بود. در حال حاضر فایل‌ کوین با شبکه اصلی و مجموعه‌ای از ابزارهای خود، گزینه‌ای خارق العاده است. البته که موفقیت این اکوسیستم به کارکرد آن که در جامعه رمزارزها بستگی دارد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

چرا شبکه فایل کوین به ماینرهای خود بدون ذخیره‌سازی هم پاداش می‌دهد؟

این اتفاق به دو دلیل رخ می‌دهد؛ دلیل اول این است که ماینرها همیشه انگیزه داشته باشند و دلیل دوم این است که بلاک چین مطمئن باشد که همیشه فضای ذخیره سازی دارد.

Web3 چیست؟

Web3 برنامه‌ای است که فایل کوین از آن برای تبدیل فایل‌های متمرکز به غیرمتمرکز استفاده می‌کند و با این کار دست واسطه ها را از اطلاعات مردم قطع می‌کند؛ درنهایت، امنیت و محرمانه ماندن اطلاعات با استفاده از تکنولوژی Web3 حفظ می‌شود.

۴.۵/۵ - (۶ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست