اوکی اکسچنج

پروژه سلسیوس چیست و چرا ورشکسته شد؟

پروژه سلسیوس چرا ورشکسته شد؟

یکی از پروژه‌های برتر وام دهی ارز‌های دیجیتال یعنی سلسیوس، حدود یک ماه پیش تمام انتقالات و برداشت‌ها را به دلیل شرایط بد بازار متوقف کرد. در میان کاهش ارزش بازار کریپتوکارنسی، وضع بدهی‌های سلسیوس بدتر شد. در ادامه این مقاله بررسی می‌کنیم سلسیوس (celsius) چرا ورشکسته شد و چگونه سرمایه‌گذاران می‌توانند در این شرایط از دارایی‌های خود محافظت کنند.

شبکه سلسیوس چیست؟

پروژه سلسیوس، یک شرکت‌ وام و استقراض ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۷ توسط الکس ماشینسکی، دانیل لئون و نوک گلدشتاین تأسیس شد. این شرکت در شهر‌های لندن، تل‌آویو، صربستان و قبرس دفتر دارد. کاربران می‌توانند با قرار دادن انواع ارز‌های دیجیتال در این پلتفرم ۱۷ درصد سود سالانه کسب کنند. کاربران همچنان می‌توانستند توکن بومی شبکه سلسیوس یعنی ارز CEL، را به عنوان پاداش دریافت کنند. طبق گزارش منتشر شده از وبسایت شرکت، دارایی‌های شبکه سلسیوس تا می‌۲۰۲۲ نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار بوده است. علاوه بر این، این پلتفرم بیش از ۸ میلیارد دلار وام کریپتو به کاربران خود داده بود.

شبکه سلسیوس چیست؟

شبکه سلسیوس به عنوان یک سرویس کاملاً رایگان، از طریق وام دادن کارمزد، فروش توکن و تجارت خودسرانه ارز‌های رمزنگاری شده درآمد کسب می‌کند. علاوه بر این، سلسیوس به سپرده‌های کاربران سود می‌پردازد و تا ۸۰ درصد از درآمد خود را مجدداً در جامعه سرمایه‌گذاری می‌کند. طرح تجاری شبکه سلسیوس شامل یک طرح بیمه است که از پول وام‌دهندگان در صورت عدم پرداخت وام توسط وام‌گیرنده محافظت می‌کند. این پلتفرم وام‌هایی با پشتوانه رمزنگاری با نرخ‌های بهره متفاوت بین صفر تا ۸.۹۵ درصد بسته به دارایی ارائه می‌دهد.

در کمال تعجب شبکه سلسیوس در ژوئن ۲۰۲۲ اعلام کرد که همه نقل و انتقالات و برداشت‌ها به دلیل “شرایط بد بازار” به طور نامحدود متوقف می‌شود. بنابراین، همه کاربران سلسیوس قادر به دسترسی به پول خود نیستند. اقدام غیرمنتظره پلتفرم، بازار‌های کریپتو را منفی‌تر کرده است.

بازار نزولی ارز‌های دیجیتال در ۲۰۲۲

بازار از دید تحلیلگران به دو دسته صعودی و نزولی تقسیم می‌شود. ارزش دارایی‌ها در طول یک بازار صعودی افزایش می‌یابد. از سوی دیگر، بازار نزولی زمانی رخ می‌دهد که قیمت دارایی‌ها روند نزولی داشته باشد. به طور کلی، ارزش دارایی‌ها در پاسخ به افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد. از سوی دیگر، زمانی که مالکان شروع به فروش دارایی‌های خود می‌کنند، قیمت دارایی‌ها کاهش می‌یابد. علاوه بر این، انواع متغیر‌های کلان اجتماعی-اقتصادی ممکن است بر اعتماد سرمایه‌گذاران تأثیر بگذارد. در نتیجه، احساس عدم اطمینان، بی‌ثباتی یا ناامنی سرمایه‌گذاران خرد ممکن است بر اقتصاد بازار بزرگتر تأثیر بگذارد.

در این شرایط، از آنجایی که نقدینگی کمتری در بازار بیت کوین نسبت به سایر صنعت‌ها وجود دارد، قیمت‌ ارزهای دیجیتال نوسان بیشتری پیدا کردند. به این صورت که با کاهش بازار سهام، ارزش بازار کریپتو نیز کاهش می‌یابد. با این حال، بازار می‌تواند برعکس نیز پیش رود؛ صنعت کریپتو به افزایش‌های ۱۰، ۲۰ و حتی ۱۰۰ برابری معروف است.

دولت‌ها در طول اپیدمی کووید-۱۹ مقدار زیادی پول چاپ کردند تا همزمان با اجرای قرنطینه‌های ملی، اقتصاد کشور را بهبود بخشند. سرمایه‌گذاری‌های اولیه در سهام انجام شد و بازار سهام ایالات متحده به ATH‌های جدید (بالاترین سطح قیمت در تاریخ) رسید. اما در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران در نتیجه تورم فزاینده و افزایش شدید هزینه‌های زندگی، دارایی‌های خود را نقد می‌کنند. علاوه بر این، جهان در حال حاضر بدترین جنگ را در اروپا پس از جنگ جهانی دوم تجربه می‌کند، بحران انرژی، بحران غذایی، شکست زنجیره تأمین از جمله عوارض جنگ هستند. در نتیجه، بازار کریپتو در روند نزولی خود باقی مانده است.

چه اتفاقی برای شبکه سلسیوس افتاد؟

سلسیوس در یک پست وبلاگی با عنوان «یادداشتی برای جامعه سلسیوس» اعلام کرد که تمام برداشت‌ها، مبادله‌ها و نقل و انتقالات حساب را به دلیل «شرایط شدید بازار» متوقف می‌کند. این شبکه همچنین افرود این اقدام را در پی ایجاد موقعیت بهتر و برای انجام تعهدات خود انجام داده است. الکس ماشینسکی، یکی از بنیانگذاران، نگرانی‌های جامعه در مورد موقعیت نقدینگی سلسیوس را به عنوان FUD در توییتر رد کرد.

دارایی‌هایی که بخشی از استراتژی تجاری شبکه سلسیوس بودند به دلیل رکود شدید بازار در خطر نقدینگی قرار دارند. در نتیجه، پلتفرم اجازه برداشت را متوقف کرد تا از معادل مجازی یک بانکداری جلوگیری شود. با این حال، سلسیوس اعلام کرد کاربران همچنان می‌توانند از دارایی‌های خود سود کسب کنند. اتفاقی که برای شبکه سلسیوس افتاد نمونه‌ای از مشکلاتی است که هر پلتفرمی برای وام دادن ارز‌های دیجیتال با آن مواجه خواهد شد.

چه اتفاقی برای شبکه سلسیوس افتاد؟

قبل از فروپاشی بازار ارز‌های دیجیتال، سلسیوس مبلغ قابل توجهی را در stETH سرمایه‌گذاری کرد. stETH یک توکن قابل استیکینگ است که به کاربران امکان می‌دهد اتریوم را سپرده‌گذاری کنند و از طریق پروتکل‌های دیفای جوایز بیشتری کسب کنند. با این حال، بی‌ثباتی بازار باعث شد این استیبل کوین دی‌پگ (Depegg) شود. لری سرماک، معاون تحقیقاتی Block، در مصاحبه‌ای گفت که سلسیوس حداقل ۴۰۹۱۷۰ stETH در کیف پول خود دارد. بی‌ثباتی stETH علاوه بر درخواست برداشت کاربران، فشار بیشتری به سلسیوس وارد کرد. فایننشال تایمز گزارش می‌دهد که بین دسامبر ۲۰۲۱ و مه ۲۰۲۲، ارزش دارایی در پلتفرم شبکه سلسیوس از ۲۴ میلیارد دلار به ۱۲ میلیارد دلار کاهش یافته است.

داده‌های درون زنجیره‌ای

تراکنش‌های بازار ارز‌های دیجیتال شفاف و غیرقابل تغییر هستند. در نتیجه، اعضای جامعه ارز‌های دیجیتال شروع به استفاده از مرورگر‌های بلاک‌چین برای بررسی فعالیت‌های زنجیره‌ای از آدرس‌های کیف پول متصل به شبکه سلسیوس کرده‌اند. شایان ذکر است، طبق داده‌های وبسایت کریپتوپوتیو (CryptoPotato)، سلسیوس مبلغ قابل توجهی در استیبل کوین‌های DAI به پلتفرم MakerDAO با نسبت وثیقه فعلی ۱۹۵.۹۳ درصد بدهکار است. از اول ژوئیه، سلسیوس حدود ۱۴۲ میلیون دلار DAI به MakerDAO بازپرداخت کرده است، اما هنوز بیش از ۸۲ میلیون دلار بدهکار است.

سلسیوس حدود ۵۴۵ میلیون دلار بیت‌کوین رپد قفل شده (WBTC)، به عنوان وثیقه قرار داده است. سلسیوس پس از پرداخت ۱۱۴ میلیون دلاری DAI  قیمت نقدینگی وام خود را تقریباً به نصف کاهش داده و به ۴۹۶۶.۹۹ دلار بیت کوین رساند. دارایی‌های بیت‌کوین سلسیوس که مجموعاً ۵۰۰ میلیون دلار بود، تنها ۵ درصد با انحلال زنجیره‌ای فاصله داشت.

به گفته کوین تلگراف، شبکه سلسیوس در طول شروع فعالیت خود، بیش از ۱.۸ میلیارد دلار در ارز‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است. این پلتفرم در حال حاضر بیش از ۶۶۷.۲ میلیون دلار یا ۳۰ درصد از دست داده است. پلتفرم افزایش مستمر وثیقه به موقعیت‌ها به جای بازپرداخت وام، جنبه دیگری از استراتژی سرمایه‌گذاری سلسیوس است که برخی از اعضای دنیای رمزارز را گیج می‌کند.

داستان دقیق‌ شکست پروژه سلسیوس 

آنچه برای شبکه سلسیوس رخ داد یک خطر رایج برای پلتفرم‌های وام دهی بیت کوین است؛ اما در طول ۱۸ ماه گذشته، سلسیوس با مشکلات متعددی مواجه شده است. برای مثال، یک نقص امنیتی در‌ آوریل ۲۰۲۱ منجر به به خطر افتادن درصد قابل توجهی از داده‌های کاربر سلسیوس شد. فایننشال تایمز در مورد کاهش ارزش دارایی شبکه سلسیوس در ماه می‌ ۲۰۲۲ گزارش داد. این پلتفرم وام‌های خود را برای استیبل کوین تتر (USDT) به دلیل شکست ناگهانی پیوند دلاری تتر به نصف کاهش داد.

داستان دقیق‌ شکست پروژه سلسیوس 

چند هفته بعد، سلسیوس در مورد تعلیق برداشت‌ها و نقل و انتقالات حساب‌ها خبر داد. علاوه بر این، سلسیوس نشان داد که با وجود افزایش ۳۵۰ درصدی پرسنل خود در سال ۲۰۲۱، حدود ۱۵۰ کارمند خود را در ژوئیه ۲۰۲۲ اخراج خواهد کرد. به دلیل نگرانی‌ها مبنی بر اینکه سلسیوس به زودی ورشکست خواهد شد، گلدمن ساکس ظاهراً در حال جمع‌آوری پول برای آماده شدن برای خرید آن است.

از اتفاقی که برای شبکه سلسیوس افتاد چه درسی می‌توان گرفت؟

یکی از اصلی‌ترین درس‌هایی که می‌توان از این اتفاق سلسیوس آموخت، نه کلید‌های شما، نه دارایی‌های شما است. این یکی از قانون‌های طلایی در حوزه ارز‌های دیجیتال است. بدین معنا که اگر کاربران به کلید‌های خصوصی خود دسترسی نداشته باشند، شخص دیگری مسئول مدیریت دارایی آن‌ها است. مهم نیست که یک پلتفرم چقدر قابل اعتماد باشد، چرا که در هر شرایطی نسبت به نقص‌های امنیتی آسیب‌پذیر است. در نتیجه، اتفاق شبکه سلسیوس را می‌توان به عنوان یک مثال بارز از این که چرا استفاده از سرویس غیرحضوری و غیرمتمرکز ایمن‌تر است، در نظر گرفت.

 آنچه در شبکه سلسیوس رخ داد را می‌توان به عنوان یک یادآوری مفید در هنگام تدوین برنامه‌های سرمایه‌گذاری در نظر گرفت. وقتی روی ارز‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنید، از این فضا به عنوان بانک استفاده کرده و دارایی‌های خود را ایمن و ایمن نگه می‌دارید. کاربران زمانی که تمام وجوه خود را در یک کیف پول، صرافی یا پلتفرم واحد نگهداری می‌کنند، خود را در معرض یک نقطه شکست قرار می‌دهند. بنابراین، آنچه در شبکه سلسیوس رخ داد به عنوان هشداری برای سرمایه‌گذاران است تا از قرار دادن تمام تخم مرغ‌های خود در یک سبد خودداری کنند.

گفتنی است اتفاقی که برای شبکه سلسیوس افتاد تحت تأثیر شرایط کلی بازار بود. در واقع از بین رفتن شبکه سلسیوس را می‌توان به عنوان منبع آموزشی در مورد آشفتگی بازار استفاده کنید تا بتوانید روند‌های معکوس را تشخیص داده و آن‌ها را پیش‌بینی کنید.

و در نهایت، بسیاری از مردم فکر می‌کنند که آنچه برای شبکه سلسیوس رخ داد به قانون‌گذاری ارز‌های دیجیتال کمک کرد. بیش از برنامه‌های غیرمتمرکز که با کد نوشته شده‌اند، پلتفرم‌های وام‌دهنده رمزنگاری متمرکز این پتانسیل را دارند که قانون و مقررات را وارد تجارت ارز‌های دیجیتال کنند.

آیا مشکل از CeFi است؟

در هفته‌های اخیر، انتقاد از سایر سازمان‌های وام‌دهنده بلاک چین متمرکز مالی (CeFi) نیز افزایش یافته است. نیاز به خود سرپرستی در ارز‌های دیجیتال با تشکیل پرونده ورشکستگی اخیر کارگزار ارز‌های دیجیتال Voyager Capital بیشتر برجسته شده است. بعلاوه، بلاک‌فای (BlockFi)، یک شرکت مهم وام دهنده ارز‌های دیجیتال، به دلیل تصاحب صرافی FTX، یک صرافی بزرگ ارز‌های دیجیتال، از مشکلات جلوگیری می‌کند. روند‌های آینده ممکن است نشان دهد که سیستم‌های CeFi بیشتری وجود دارند که سعی می‌کنند در زمستان کریپتو‌ جان سالم به در ببرند.

نتیجه گیری

شبکه سلسیوس یک پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال بود که قبلاً به عنوان بلو‌چیپ شناخته می‌شد. استراتژی تجاری آن در حالی که ۸۰٪ از درآمد را به اهداف محلی اختصاص می‌دهد، خدمات بدون کارمزد را برای کاربران فعال می‌کند. اما نوسانات فعلی در بازار ارز‌های دیجیتال، سلسیوس را مجبور کرد تا تمام نقل و انتقالات و برداشت‌ها از این سرویس را متوقف کند. طبق داده‌های درون زنجیره‌ای، وثیقه پلتفرم به دلیل قرار گرفتن در بدهی، در حال افزایش است.

سوالات متدوال

سوالات متداول


شبکه سلسیوس چیست؟

پروژه سلسیوس، یک شرکت‌ وام و استقراض ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۷ توسط الکس ماشینسکی، دانیل لئون و نوک گلدشتاین تأسیس شد.

درآمد پروژه رایگان سلسیوس چگونه تامین میشد؟

شبکه سلسیوس به عنوان یک سرویس کاملاً رایگان، از طریق وام دادن کارمزد، فروش توکن و تجارت خودسرانه ارز‌های رمزنگاری شده درآمد کسب می‌کند.

ارز دیجیتال stETH چیست و چه اتفاقی برای آن افتاد؟

stETH یک توکن قابل استیکینگ است که به کاربران امکان می‌دهد اتریوم را سپرده‌گذاری کنند و از طریق پروتکل‌های دیفای جوایز بیشتری کسب کنند؛ اما بی‌ثباتی بازار باعث شد این استیبل کوین دی‌پگ شود.

چه اتفاقی برای شبکه سلسیوس افتاد؟

سلسیوس در یک پست وبلاگی اعلام کرد که تمام برداشت‌ها، مبادله‌ها و نقل و انتقالات حساب را به دلیل «شرایط شدید بازار» متوقف می‌کند؛ زیرا دارایی‌هایی که بخشی از استراتژی تجاری شبکه سلسیوس بودند به دلیل رکود شدید بازار در خطر نقدینگی قرار داشتند. در نتیجه، پلتفرم اجازه برداشت را متوقف کرد تا از معادل مجازی یک بانکداری جلوگیری شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست