اوکی اکسچنج

اوج قیمت یا ATH و کمترین قیمت یا ATL چیست؟

اوج قیمت یا ATH و کمترین قیمت یا ATL چیست؟

اوج قیمت یا ATH یکی از رایج‌ترین اصطلاحات ترید بازار ارزهای دیجیتال است. شناخت این مفهوم و عوامل تاثیرگذار در ایجاد آن برای درک بازار کریپتوکارنسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در حقیقت تشخیص زمان درست پایان اوج قیمت یک ارز دیجیتال می‌تواند سود یا ضرر شما را هنگام معاملات مشخص کند. در سال ۲۰۱۸، هیجانات سرمایه‌گذاران باعث رشد بیش از ۹۰ درصدی آلت‌کوین‌‌‌ها شد و آلت سیزن را رقم زد. اما قیمت این ارزهای دیجیتال پس از رسیدن به بالاترین سقف تاریخی خود، دچار سقوط شدید و زیان بسیاری از سرمایه‌گذاران شد. پس برای فهم اصطلاح اوج قیمت، تاثیر آن بر بازار ارزهای دیجیتال و تشخیص پایان ATH تا پایان این مقاله از ارزتودی با ما همراه باشید.

اوج قیمت یا ATH چیست؟

اوج قیمت یا بالاترین قیمت تاریخ (ATH) به زمانی گفته می‌شود که یک دارایی به بیشترین قیمت یا ارزش بازار در طول تاریخ خود رسیده است. این اصطلاح حجم دارایی معامله شده را در نظر نمی‌گیرید و صرفاً به بالاترین قیمت معامله اشاره دارد. اوج قیمت یکی از اصطلاحات رایج در بازار‌های مالی خصوصاً ارز‌های دیجیتال است، با این وجود بیشتر افراد ATH را یک شاخص فریبنده (Vanity Metric) می‌دانند. این شاخص صرفاً نشان دهنده پتانسیل نظری رشد دارایی است زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت دارایی دوباره اوج قیمت خود برسد.

آخرین اوج قیمت بیت کوین

برای مثال ممکن است در دوره اوج یک بازار صعودی یک معامله‌گر ۰.۱ بیت کوین را درست پیش از ریزش به قیمت ۵۰۰۰ دلار خریداری کند. همین معامله باعث می‌شود تا ATH بیت کوین برای هر BTC به ۵۰ هزار دلار برسد، هرچند تنها ۰.۱ بیت کوین با این قیمت خریداری شده است. در بعضی موارد از اصطلاح «بالاترین قیمت تاریخ» در مورد ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) نیز استفاده می‌شود. مثلاً در اوایل ژانویه سال ۲۰۱۸، درست چند هفته پس از اوج تاریخی قیمت بیت کوین، ارزش کل بازار ارز‌های دیجیتال ATH حدود ۶۶۱.۲ میلیارد دلاری رسید.

تاثیرات ATH بر بازارهای مالی

همان طور که متوجه شدیم، اوج قیمت معمولاً به معنی رشد قابل توجه قیمت یک دارایی در بازار است. ATH یک ارز دیجیتال می‌تواند سرمایه‌گذاران به خرید بیشتر آن ترغیب کند زیرا آنان تصور می‌کنند که این دارایی در آینده به عملکرد خوب خود ادامه خواهد داد. در حقیقت دارایی‌هایی که دائماً به اوج قیمت خود می‌رسند، سرمایه‌گذاران زیادی را در سراسر دنیا به خود جذب می‌کنند و دارایی‌هایی که بار‌ها به کمترین قیمت خود می‌رسند، خریداران را می‌ترسانند. معامله گرانی هم هستند که به ATH به عنوان نشانه‌ای از اصلاح و کاهش شدید قیمت نگاه می‌کنند و از آن برای باز کردن پوزیشن شورت (Short) استفاده می‌کنند. زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران پس از رشد شدید و غیرطبیعی قیمت دچار ترس شده و شروع به فروش دارایی‌های دیجیتال خود می‌کنند.

نام فارسی نام انگلیسی تاثیراتی که بر بازار دارد
بالا ترین قیمت در تمامی زمان‌ها (ATH) All Time High کم شدن رمز ارز در صرافی و انباشته شدن آن در کیف پول‌ها، کاهش دامیننس تتر، بالا رفتن کارمزدهای شبکه (نه لزوما)، داغ شدن بازار و…
پایین ترین قیمت در تمامی زمان‌ها (ATL) All Time Low زیاد شدن رمز ارز در صرافی و کاهش آن در کیف پول‌ها، افزایش دامیننس تتر، پایین آمدن کارمزد شبکه (نه لزوما)، سرد شدن کاربران و بازار و…

کمترین قیمت یا ATL چیست؟

اصطلاح دیگری که در بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نقطه مقابل ATH شناخته می‌شود، قعر قیمت یا ATL است. کمترین قیمت تاریخ (ATL) پایین‌ترین قیمتی است که یک دارایی در طول تاریخ خود در آن معامله شده است. شاخص «قعر قیمت» معمولاً پس از لیست شدن ارز دیجیتال و شروع معاملات آن ثبت می‌شود. این اصطلاح به نسبت ATH کاربرد کمتری دارد.

چگونه پایان اوج قیمت را تشخیص دهیم؟

همیشه می‌تواند نشانه‌های انتظار اصلاح در بازار را تشخیص داد اما تعیین زمان دقیق پایان ATH کار دشواری است. وقتی یک دارایی مانند بیت کوین یک رکورد «اوج قیمت» جدید را ثبت می‌کند تا مدتی به همین روند ادامه خواهد داد تا ناگهان دچار ریزش شدید قیمت شود. ابزار‌های وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای پایان دوره اوج قیمت استفاده کرد اما تجربه یک تریدر مهمترین ابزار شناخت لحظه پایان است. در حقیقت معامله گران حرفه‌ای با استفاده از این ابزار‌ها و کمک هوش تجربه خود تصمیم می‌گیرند که چه زمانی وارد بازار و چه زمانی از آن خارج شوند. در اینجا مهم‌ترین ابزار‌های شناخت پایان ATH را با هم بررسی می‌کنیم:

قیمت روانی

هر ارز دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم دارای یک قیمت روانی است. به بیان دیگر قیمت روانی یک دارایی قیمتی است که معامله گران بازار رمز ارز تصور قیمتی بالاتر از آن را ندارد. معمولاً یک رشد طولانی زمانی که قیمت یک دارایی دیجیتال به قیمت روانی آن می‌رسد، معامله گران فروش گسترده آن را آغاز می‌کنند. در نتیجه این فروش گسترده کاهش شدید قیمت و اصلاح در بازار آغاز می‌شود.

افزایش کارمزد‌ها

وضعیت شبکه و کارمزد تراکنش‌های یک ارز دیجیتال می‌تواند ابزار دیگر برای شناخت «اوج قیمت» آن باشد. در این دوره معمولاً شبکه شلوغ و کند شده و کارمزد تراکنش‌ها نیز اندکی افزایش می‌یابد. در حقیقت این وضعیت یک تأثیر روانی منفی نسبت به آینده ارز دیجیتال میان معامله گران ایجاد می‌کند. افزایش کارمزد‌ها و بالا رفتن تعداد تراکنش‌های تایید نشده در یک شبکه باعث ایجاد ناامیدی در آینده ارز دیجیتال و فروش آن توسط افراد می‌شود.

رشد شارپ کوتاه مدت

قیمت بیت کوین در آوریل سال ۲۰۲۱ با رسیدن به یک اوج قیمت جدید به حدود ۶۴ هزار دلار رسید و پس یک دوره کوتاه مدت تا ۴۲ هزار دلار سقوط کرد. عملکرد ضعیف بیت کوین در این دوره باعث نگرانی بسیاری از معامله گران و کاهش شدید قیمت آن شد. در همین دوره قیمت اتریوم نیز از حدود ۳۹۰۰ دلار به ۲۸۰۰ سقوط کرد. در حقیقت رشد شارپ قیمت بیت کوین در کوتاه مدت نشان دهنده وجود هیجانات در بازار و احتمال پایان اوج قیمت آن بود.

اندیکاتور RSI

شاخص مقاومت نسبی یا همان‌ اندیکاتور RSI نشان دهنده قدرت نسبی خریداران و فروشندگان و به طور کلی قدرت بازار است. این شاخص یکی از ابزار‌هایی است که می‌توان از آن برای تشخیص پایان روند صعودی استفاده کرد. با استفاده از‌اندیکاتور RSI می‌توان هیجانات بازار، خرید بیش حد و فروش بیش از حد در بازار را تشخیص داد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

اوج قیمت یا ATH چیست؟

اوج قیمت یا ATH بالاترین قیمتی است که یک دارایی در طول تاریخ خود کسب کرده است.

آیا می‌توان زمان اوج قیمت را پیش‌بینی کرد؟

ماهیت بازار ارزهای دیجیتال غیرقابل پیش‌بینی و پرنوسان است اما با استفاده از تجربه و ابزارهایی می‌تواند نشانه‌های رسیدن به ATH را تشخیص داد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با اصطلاح اوج قیمت نوشته شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام به جز این مواردی که گفتین تاثیر قابل لمسی روی بازار داره؟

  پاسخ
  • درود بر شما؛
   اگر منظورتون تاثیر ATH روی بازاره؛ بله! یکی از مهم ترین تاثیراتی که ATH روی بازار میذاره،‌ جو روانی برای خرید و فروش یک رمزارز هستش. در شرایط بازار صعودی، کاربرا به رسیدن قیمت به ATH امیدوار هستن و خرید میکنن و نمیفروشن. اگر قیمت به ATH قبلی رسید، شروع به فرختن میکنن و یه جورایی تو بازار صعودی، ATH ملاک و معیار برای خرید و فروشه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست