بنر اوکی اکسچنج

بنر ارزتودی

لندینگ (Lending) یا وام‌دهی ارز دیجیتال چیست؟

وام دهی کریپتو چیست

پلتفرم وام‌دهی یا لِندینگ (Lending) به کاربران امکان می‌دهد تا بتوانند با کارمزد یا بهره پایین وام بگیرند. شما می‌توانید بدون معطلی و با فراهم کردن مقداری وثیقه شروع به سرمایه‌گذاری کنید. این کار می‌تواند از طریق یک برنامه لندینگ دیفای یا در یک صرافی ارز دیجیتال انجام شود. در این روش هنگامی ارزش وثیقه شما از مقدار معینی کمتر می‌شود که برای جلوگیری از انحلال وام و لیکوئید شدن مقدار آن را تا سطح مشخص شده افزایش دهید. در نهایت، وقتی وام خود را همراه با کارمزد آن برگردانید، وثیقه شما آزاد می‌شود.

همچنین، امکان دریافت وام‌ بدون وثیقه‌ یا وام فلش که باید آن را در پایان همان معامله بازپرداخت کنید فراهم است. اگر این کار را نکنید، تراکنش لندینگ پیش از این که فرصت نهایی شدن پیدا کند، معکوس خواهد شد. لندینگ ارزهای دیجیتال، با استفاده از قراردادهای هوشمند خودکار فرآیند وام‌دهی (Lending) و وام‌‌گیری (Borrowing) را ساده می‌کند. برای بسیاری از کاربران که دارایی‌های رمزنگاری شده خوده را هولد می‌کنند، این راه یک روش آسان برای به‌دست آوردن سود سالیانه است.

با این حال، درست مانند سرمایه‌گذاری روی هر پروژه‌ی دیگر بلاک چین، وام‌دهی ارز دیجیتال نیز ریسک مالی به همراه دارد. به عنوان مثال، اگر از یک کوین بی‌ثبات (مانند شت کوین‌ها) به عنوان وثیقه استفاده کنید، احتمال دارد یک شبه لیکوئید شوید. همچنین، همیشه احتمال هک، حمله یا سوءاستفاده از قراردادهای هوشمند وجود دارد که می‌تواند منجر به رخ دادن زیان‌های بزرگ شود. پیش از شروع وام دادن یا وام گرفتن،‌ به یاد داشته باشید که شما در این فرآیند حضانت دارایی‌های خود را از دست خواهید داد. در واقع، این دارایی‌هایتان را از کنترل شما خارج می‌کند و نقدینگی شما را کاهش می‌دهد. پس حتما تمامی شرایط و ضوابط مربوط به لندینگ هر پروژه را بررسی کنید تا متوجه شوید که چه زمانی می‌توانید به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کنید.

لندینگ ارز دیجیتال چیست؟

با فکر کردن به سود و زیان‌های بازار ارز‌های دیجیتال، نوسانات قیمتی و بازار پرتلاطم به ذهن‌تان خطور خواهد کرد. با این حال، ترید کردن تنها روش برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال نیست. لندینگ یا وام‌دهی ارز دیجیتال یک سرویس ساده است که به شما امکان می‌دهد پول خود را بدون ریسک به کاربران دیگر قرض دهید. از سوی دیگر می‌توانید رمز ارزها را با بهره پایین وام بگیرید. استفاده از بیت کوین برای وام گرفتن و وام دادن معمولاً ساده‌تر، کارآمدتر و مقرون به صرفه‌تر است؛ از این رو آن را به یک انتخاب مناسب برای هر دو طرف در وام تبدیل می‌کند.

دریافت رمزارز از یک کاربر و قرض دادن آن به کاربر دیگر با دریافت بهره در ازای آن را وام‌دهی کریپتو یا  Crypto Lending می‌گویند. اگر چه اصول اصلی خدمات وام‌دهی کریپتو در هر پلتفرمی کنترل شده و غیرمتمرکز است، اما روش وام‌دهی پلتفرم‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. برای انجام این کار لازم نیست وام گیرنده باشید. با سپرده‌گذاری ارز دیجیتال خود در استخری که وجوه شما را مدیریت می‌کند، می‌توانید درآمد غیرفعال دریافت کرده و سود کسب کنید. بسته به قرارداد هوشمندی که استفاده می‌کنید، معمولاً ریسک کمی برای از دست دادن سرمایه شما وجود دارد. دلیل آن هم این است که وام گیرنده وثیقه گذاشته است یا اینکه وام توسط یک پلتفرم CeFi (مالی متمرکز) مدیریت می‌شود.

وام دهی کریپتو چگونه کار می‌کند؟

وام‌دهی کریپتو از سه بخش تشکیل شده است: وام دهنده، وام گیرنده، و یک پلت فرم DeFi (مالی غیرمتمرکز) یا صرافی رمزنگاری. قبل از قرض گرفتن هر ارز دیجیتال، وام گیرنده معمولاً باید نوعی وثیقه بگذارد (البته راه‌هایی برای استفاده از وام‌های بدون وثیقه نیز وجود دارد). در طرف دیگر وام، یک قرارداد هوشمند که استیبل کوین‌ها را مینت (Mint) می‌کند و یا پلتفرمی که وجوهی را از کاربر دیگری وام می‌دهد وجود دارد. وام‌دهندگان دارایی‌های دیجیتالی خود را به یک استخر سپرده‌گذاری می‌کنند، وکل فرآیند را نظارت می‌کند و بخشی از سود را به آن‌ها می‌پردازد.

نجوه کار وام‌دهی کریپتو به چه صورت است

انواع وام دهی‌های کریپتو

وام فلش (Flash Loan) 

شما می‌توانید با استفاده از وام فلش، بدون وثیقه وام بگیرید. در این روش سریع، وام به یک‌باره صادر و باید در پایان معامله بازگردانده شود. اگر مبلغ وام به اضافه سود قابل بازپرداخت نباشد، تراکنش قبل از تأیید اعتبار در یک بلاک خاتمه می‌یابد. این در واقع به این معنی است که وام هرگز تأیید نشده و به شبکه بلاک چین اضافه نمی‌شود. از آنجا که کل فرآیند لندینگ توسط یک قرارداد هوشمند کنترل می‌شود، از هیچ انسانی در اجرا آن استفاده نمی‌شود، برای استفاده از وام فلش باید سریع اقدام کنید. اینجاست که قرارداد‌های هوشمند بار دیگر وارد عمل می‌شوند. می‌توانید با استفاده از قرارداد هوشمند، یک تراکنش سطح بالا با تراکنش‌های فرعی ایجاد کنید. در صورت شکست هر یک از تراکنش‌های فرعی، تراکنش سطح بالا با شکست مواجه می‌شود.

کوینی را در نظر بگیرید که در استخر نقدینگی A به قیمت ۱ دلار  و ۱.۱ دلار در استخر نقدینگی B معامله می‌شود. از طرف دیگر، شما پول کافی برای خرید توکن از اولین استخر برای فروش در استخر دوم ندارید. در نتیجه، ممکن است سعی کنید این فرصت آربیتراژ را در یک بلوک با استفاده از وام فلش به پایان برسانید.

به عنوان مثال، فرض کنید تراکنش اصلی ما دریافت و بازپرداخت وام فلش ۱۰۰۰ دلاری از پلتفرم دی‌فای است. سپس ممکن است آن را بیشتر به تراکنش‌های فرعی کوچکتر تقسیم کنیم:

 • پولی که قرض گرفته‌اید به کیف پول شما منتقل می‌شود.
 • شما ۱۰۰۰ دلار ارز دیجیتال را از استخر نقدینگی A (۱۰۰۰ توکن) خریداری می‌کنید.
 • شما ۱۰۰۰ توکن را به قیمت ۱.۱ دلار، در مجموع ۱۱۰۰ دلار می‌فروشید.
 • مبلغ وام به اضافه کارمزد وام را در قرارداد هوشمند وام فلش وارد می‌کنید.

در صورت شکست هر یک از این تراکنش‌های فرعی، وام‌دهنده وام را قبل از تکمیل آن لغو می‌کند. با استفاده از این استراتژی می‌توانید از وام‌های فلش بدون اینکه خود یا وثیقه خود را در معرض خطر قرار دهید، درآمد کسب کنید. سوآپ وثیقه و آربیتراژ قیمت دو گزینه رایج وام فلش هستند. با این حال، از آنجایی که انتقال وجوه به زنجیره‌ای دیگر محدودیت یک معامله را نقض می‌کند، شما فقط می‌توانید وام فلش خود را درون زنجیره استفاده کنید.

نحوه کار فلش لون

وام‌ وثیقه‌ای (Collateralized loan)

در وام‌های وثیقه‌ای، وام گیرنده برای دریافت وجه باید وثیقه ارائه کند. در ازای تأمین امنیت، وام گیرنده زمان بیشتری برای استفاده از پول نقد خود با وثیقه دریافت می‌کند. برای مثال پلتفرم میکردائو (MakerDAO) به مشتریان اجازه می‌دهد تا از وام‌های خود با کوین‌های مختلف پشتیبان تهیه کنند. به دلیل نوسانات ارز‌های دیجیتال، به احتمال زیاد نسبت وام به ارزش (LTV) پایینی مانند ۵۰ درصد خواهید داشت. این مبلغ نشان می‌دهد که وام شما فقط نصف وثیقه شما خواهد بود. این تفاوت باعث ایجاد فضایی برای تغییر ارزش وثیقه در زمان کاهش آن می‌شود. زمانی که ارزش وثیقه شما کمتر از ارزش وام یا ارزش از پیش تعیین شده دیگر شود، وجوه فروخته یا به وام دهنده منتقل می‌شود.

وام وثیقه‌ای

برای مثال، برای دریافت یک وام ۵۰ درصد LTV به مبلغ ۱۰,۰۰۰ دلار BUSD، باید ۲۰,۰۰۰ دلار (USD) در اتر (ETH) به عنوان وثیقه سپرده‌گذاری کنید. اگر ارزش کمتر از ۲۰,۰۰۰ دلار باشد، باید پول بیشتری اضافه کنید. اگر به کمتر از ۱۲,۰۰۰ دلار برسد، لیکوئید می‌شوید و وام دهنده پول خود را پس می‌گیرد. معمولاً استیبل‌کوین‌های تازه مینت شده (مانند DAI) یا کریپتو‌هایی که کسی وام داده است، برای ارائه وام بیشتر استفاده می‌شود. وام‌دهندگان دارایی‌های خود را در یک قرارداد هوشمند که ممکن است سرمایه آن‌ها را برای مدت زمان مشخصی قفل کند، قرار می‌دهند. پس از دریافت پول، شما آزاد هستید که هر کاری را که می‌خواهید انجام دهید. برای لیکوئید نشدن، باید آن را با تغییر قیمت تکمیل کنید.

اگر نسبت LTV شما با کاهش ارزش وثیقه بیشتر از حد مشخص آن شود، ممکن است مجبور به پرداخت جریمه شوید. این روش توسط یک قرارداد هوشمند مدیریت می‌شود که آن را شفاف و کارآمد می‌کند. پس از پرداخت وام و هر سودی که بدهی دارید، وثیقه خود را پس خواهید گرفت.

مزایا و معایب وام دهی کریپتو

برای سال‌ها، لندینگ ارز دیجیتال ابزاری محبوب در صنعت امروز مالی غیر متمرکز بوده‌ است. با این حال، با وجود جذابیت زیاد، عیب‌هایی دارد. بنابراین بهتر است قبل از استفاده از این ویژگی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

مزایا

 • دسترسی آسان به سرمایه: سرمایه‌ای که به راحتی در دسترس است. هرکسی که بتواند وثیقه بدهد یا وجوه را در یک وام سریع بازپرداخت کند، واجد شرایط دریافت وام ارز دیجیتال است. این ویژگی دریافت آن‌ها را آسان‌تر از یک وام مؤسسه مالی معمولی می‌کند و نیازی به بررسی اعتباری ندارند.
 • فرایند بدون واسطه: وام‌ها با استفاده از قرارداد‌های هوشمند مدیریت می‌شوند. یک قرارداد هوشمند، کل فرآیند وام دهی و استقراض را خودکار می‌کند و آن را کارآمدتر و مقیاس پذیرتر می‌کند.
 • امکان کسب درآمد: کسب درآمد غیرفعال ساده است و نیازی به تلاش ندارد. هولدرها می‌توانند کوین‌های خود را در یک خزانه سپرده‌گذاری کنند و بدون نیاز به مدیریت وام شروع به جمع‌آوری سود سالانه کنند.

معایب

 • ریسک بالای لیکوئید شدن: بسته به وثیقه شما، احتمال لیکوئید شدن زیاد است. قیمت ارز‌های دیجیتال ممکن است به سرعت کاهش یابد، حتی با وجود وام‌های بیش از حد وثیقه‌ای که منجر به لیکوئید شود.
 • احتمال حملات سایبری: قرارداد‌های هوشمند مستعد هک هستند. سوء استفاده‌های هکر‌ها و برنامه‌نویسی ضعیف می‌تواند منجر به از دست دادن وجوه وام یا وثیقه شما شود.
 • افزایش ریسک پورتفولیو: قرض گرفتن و وام دادن می‌تواند ریسک پرتفوی شما را افزایش دهد. در حالی که تنوع بخشیدن به پرتفوی شما یک‌ ایده هوشمندانه است، انجام این کار از طریق وام خطرات بیشتری را به همراه دارد.

چند نکته که قبل از وام گرفتن باید آن‌ها در نظر بگیرید

با استفاده از یک پلتفرم وام دهی معتبر و دارایی‌های ایمن به عنوان وثیقه، شانس بیشتری در دریافت وام خواهید داشت.  اما قبل از اقدام به دریافت یا ارائه وام، نکات زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • از خطرات سپردن ارز‌های دیجیتال خود به شخص ثالث آگاه باشید. شما باید به شخص دیگری (یا یک قرارداد هوشمند) اعتماد کنید تا وجوه را پس از انتقال مدیریت کند. هکر‌ها و کلاهبرداران می‌توانند به پروژه‌ها حمله کنند و ممکن است در برخی شرایط وجوه شما فوراً برای برداشت در دسترس نباشد.
 • قبل از وام دادن ارز‌های خود، شرایط بازار را بسنجید. کوین‌های شما ممکن است برای مدتی قفل شوند و واکنش به رکود بازار کریپتو را دشوار کند. وام دادن یا قرض گرفتن پول در یک پلت فرم جدید ممکن است خطرناک باشد، بنابراین بهتر است تا جلب اعتماد صبر کنید.
 • شرایط و ضوابط وام را بررسی کنید. گزینه‌های زیادی برای دریافت وام وجود دارد. شما باید به دنبال نرخ‌های بهره پایین‌تر و شرایط سودمندتر باشید.

معروف‌ترین پروژه‌های وام دهی

آوه (Aave)

آوه (Aave) یک پروتکل DeFi مبتنی بر اتریوم است که انواع وام‌های ارز دیجیتال را ارائه می‌دهد. می‌توانید وام دهید یا وام بگیرید، در استخر‌های نقدینگی سرمایه‌گذاری کنید و از سایر خدمات آن استفاده کنید. پلتفرم آوه بیشتر به دلیل وام‌های کوتاه مدت یا فلش لون‌ها شناخته می‌شود. شما برای وام دادن، رمز ارزهای خود را به آوه سپرده و اِی توکن (aTokens) دریافت می‌کنید. این‌ها به‌عنوان رسید شما عمل می‌کنند و میزان بهره‌ای که دریافت می‌کنید بر اساس ارز دیجیتالی که وام می‌دهید تعیین می‌شود.

آبراکادابرا (Abracadabra)

آبراکادابرا (Abracadabra) یک پروژه چند زنجیره‌ای دی‌فای است که به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های سودآور خود را به عنوان وثیقه به اشتراک بگذارند. هنگامی که کاربران وجوهی را در یک استخر وام یا بهینه‌ساز بازدهی سپرده‌گذاری می‌کنند، توکن‌های دارای بهره دریافت می‌کنند. نگه داشتن توکن به شما این امکان را می‌دهد تا به سپرده اصلی خود به اضافه سود کسب شده، دسترسی داشته باشید. از این توکن‌ها می‌تونید به‌عنوان امنیت وام استیبل کوین Magic Internet Money (MIM) استفاده کنید تا ارزش توکن‌های خود را بیش از پیش افزایش دهید. سپرده‌گذاری استیبل کوین‌ها در یک قرارداد هوشمند کشاورزی بازده و سپس استفاده از توکن‌های بهره دار برای تولید MIM یکی از گزینه‌ها است. تا زمانی که استیبل کوین‌های شما نوسان نداشته باشند، احتمال لیکوئید کم خواهد شد.

بایننس (Binance)

صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance) روش‌های متنوعی از راه حل‌های مالی ارز دیجیتال را ارائه می‌دهد که به کاربران امکان می‌دهد علاوه بر خدمات مبادله‌ای خود، وام دهند، وام بگیرند و درآمد غیرفعال کسب کنند. اگر نمی‌خواهید از پلتفرم‌های دی‌فای استفاده کنید، استفاده از یک صرافی متمرکز یا یک پلتفرم CeFi (مالی متمرکز) ممکن است گزینه بهتری باشد. بایننس برای انواع توکن‌ها، از جمله بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و سایر ارزهای ارزهای دیجیتال وام‌های رمزنگاری ساده ارائه می‌دهد.

چگونه از وام دهی کریپتو صرافی بایننس استفاده کنیم؟

 • می‌توانید به‌ سرعت و راحت ارز‌های دیجیتال را از حساب بایننس خود قرض بگیرید. ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید، سپس به صفحه Crypto Loans بروید.
 • مقدار و نوع ارز دیجیتالی را که می‌خواهید وام بگیرید وارد کنید.
 • دارایی را که می‌خواهید به عنوان وثیقه استفاده کنید انتخاب کنید. بر اساس LTV اولیه در پنل سمت راست، مقداری که باید ارائه دهید در این قسمت ظاهر می‌شود.
 • تعیین کنید که چه مدت می‌خواهید دارایی را قرض کنید.
 • وقتی جزئیات وام خود را مطالعه کردید و قبول داشتید، روی [Start Borrowing Now] کلیک کنید.

 دریافت وام کریپتو از صرافی بایننس

سخن نهایی

سیستم‌های وام‌‌دهی یا لندینگ کریپتو زمانی که به درستی کار کنند و مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند هم برای وام‌گیرنده و هم وام‌دهنده سودآور باشند. هولدر‌ها اکنون گزینه دیگری برای کسب درآمد غیرفعال دارند و سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از دارایی‌های خود به عنوان وثیقه، از آن‌ها سود کسب کنند. فرقی نمی‌کند از پلتفرم‌های مالی متمرکز یا غیرمتمرکز برای مدیریت وام‌های خود استفاده می‌کنید، شرایط را بررسی کنید و مطمئن شوید که با استفاده از یک پلت‌فرم مورد اعتماد کار می‌کنید. در نهایت فناوری بلاک چین دسترسی و ارائه اعتبار و دریافت وام را آسان‌تر از همیشه کرده است که لندینگ ارز دیجیتال را به ابزاری قدرتمند برای تریدرها و سرمایه‌گذران تبدیل می‌کند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

لندینگ ارز دیجیتال چیست؟

لندینگ یا وام‌دهی ارز دیجیتال یک سرویس ساده است که به شما امکان می‌دهد پول خود را بدون ریسک به کاربران دیگر قرض دهید.

وام فلش چیست؟

با استفاده از وام فلش می‌توانیم بدون وثیقه وام بگیریم؛ در این روش سریع، وام به یک‌باره صادر و باید در پایان معامله بازگردانده شود.

وام‌ وثیقه‌ای چیست؟

در وام‌های وثیقه‌ای، وام گیرنده برای دریافت وجه باید وثیقه ارائه کند؛ در ازای تأمین امنیت، وام گیرنده زمان بیشتری برای استفاده از پول نقد خود با وثیقه دریافت می‌کند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست