اوکی اکسچنج

شبکه ترا ۲.۰ چیست و چه آینده‌ای در پیش دارد؟

ترا 2.0 چیست؟

بعد از سقوط ناگهانی و وحشتناک شبکه ترا، بسیاری از سرمایه‌گذاران در مورد آینده استیبل کوین ترا و بلاک‌چین لونا کلاسیک اضطراب دارند. هر چند شبکه ترا به طور کلی نابود شد، اما بنیانگذاران به سرعت نسخه جدیدی به نام ترا ۲.۰ را راه‌اندازی کردند. گفتنی است در زمان عرضه اولیه ترا ۲.۰ بیش از ۶۵ درصد از دارندگان آن را تأیید کردند. در این مقاله هر آنچه در مورد ترا ۲.۰ باید بدانید را بررسی کیرده‌ایم؛ به علاوه این مقاله به شما در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری در ترا ۲.۰ کمک می‌کند.

ترا ۲.۰ چیست؟

ترا ۲.۰ نسخه جدید بلاک‌چین ترا کلاسیک است؛ این نسخه ارز دیجیتال لونا را دوباره راه‌اندازی می‌کند. در واقع کوین‌های جدید لونا جایگزین قدیمی‌ها می‌شوند. ترا ۲.۰ با پلتفرم قدیمی ترا که اکنون با نام ترا کلاسیک شناخته می‌شود، کاملاً فرق دارد. اکنون که این شبکه راه‌اندازی شده است، ترا جدید به طور رسمی با برند اصلی منتشر می‌شود. اصلی‌ترین تفاوت این دو شبکه در این است که توسط ترافورم لبز یا دو کوان (بنیانگذار ترا کلاسیک) پشتیبانی نخواهد شد. این بدان معناست که ترا ۲.۰ کاملاً تحت کنترل جامعه است.

شبکه Terra 2.0 چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد، ترا ۲.۰ نسخه اصلی ترا خواهد بود. علی‌رغم این واقعیت که ترافورم لبز و دو کوان بخشی از ترا ۲.۰ نیستند، اما شرکت پشتیبان لونا یک استراتژی احیای قوی که هدف آن نجات کل اکوسیستم ترا کلاسیک با توسعه ترا جدید بود، منتشر کرد. نام ترا ۲.۰ در ابتدا در این طرح آورده شده بود. هر چند هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه سرنوشت ترا ۲.۰ مانند ترا خواهد شد وجود ندارد، اما صرافی‌های ارز‌های دیجیتال و کارآفرینان فناوری اطلاعات هنوز در مورد بلاک‌چین ترا ۲.۰ شک و تردید دارند.

طرح اولیه ایجاد شده توسط دو کوان و ترافورم لبز بر اعتبارسنجی هر بلاک نادرست و همچنین تراکنش‌های شبکه بلاک چین متمرکز بود و به کوین جدید لونا و ترا ۲.۰ اجازه رشد داد. این ایده قرار بود از طریق یک هارد فورک اجرا شود، به این معنی که ترا ۲.۰ مستقیماً به لونا کلاسیک متصل نخواهد شد، اما همچنان در همان بلاک چین باقی می‌ماند.

دو کوان و ترا 2.0

این طرح دو کوان مورد بررسی قرار گرفت، اما با حمایت کمی روبرو شد. ترا ۲.۰ بر اساس بلاک چین قبلی ترا نیست. در عوض، به یک بلاک چین کاملاً جدید به نام ترا جدید متصل است. لونا کلاسیک جایگزین توکن اصلی لونا شده است.

سرمایه‌گذاری در پروژه جدید ترا ۲.۰

اگر قصد سرمایه‌گذاری در ترا ۲.۰ را دارید، به خاطر داشته باشید که ارز‌های ترا و لونا به عنوان کوین‌های خواهر در نظر گرفته می‌شوند. به این معنی که کاربران باید ابتدا ترا را قبل از معامله با لونا به منظور حفظ تعادل بین کوین‌ها خریداری کنند. این کار سود جزئی به همراه دارد. در حال حاضر صرافی‌های زیادی توکن جدید لونا را به لیست خود اضافه کرده‌اند.

در ۲۴ می شبکه آزمایشی ترا ۲.۰ راه‌اندازی شد. بنابراین تمام مکانیزم‌های این پلتفرم جدید بلاک چین قفل شده است. البته توکن‌های جدید لونا تنها چیز‌هایی هستند که در فواصل زمانی مختلف توزیع می‌شوند.

ایردراپ توکن‌های جدید لونا

کوین‌های شبکه‌های جدید معمولاً به صورت ایردراپ توزیع می‌شوند. در بیشتر مواقع، این کوین‌ها به عنوان بخشی از تبلیغات منتشر می‌شوند. ایردراپ کوین‌های جدید لونا علاوه بر ترویج استیبل‌کوین ترا ۲.۰، برای جبران خسارت به مالکان ترا کلاسیک و TerraUsd استفاده می‌شوند.

ایردراپ ترا ۲.۰ چگونه کار می‌کند؟

تعداد کوین‌های جدیدی که هر هولدر لونا کلاسیک می‌تواند دریافت کند به تعداد توکن‌هایی که در حال حاضر دارد و زمانی که آن‌ها را خریده است وابسته است. چرا که برخی ممکن است پس از شروع سقوط ارز لونا، اقدام به خرید کرده باشند. برای اطمینان از این موضوع پلتفرم لونا ۲.۰ اطلاعات هولدر‌ها را نگه می‌دارد، تا ایردراپ‌های لونا را دریافت نکنند.

ایردراپ ترا 2.0

هولدر‌های لونا قبل از فروپاشی، ایردراپ برابر با حدود ۱:۱ دارایی خود در زمان فروپاشی دریافت خواهند کرد. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران کریپتو که این کوین‌ها را پس از سقوط خریدند، یک airdrop با نسبت ۱:۰.۰۰۰۰۱۵ دریافت می‌کنند تا به ارزش آن در ۲۷ می‌ برابری کند.

ایردراپ استیبل‌کوین ترا

این دو ایردراپ دیگر برای جبران خسارات هولدر‌های استیبل کوین ترا از جمله کسانی که استیبل کوین را قبل سقوط داشتند، و همچنین کسانی که آن را پس سقوط خریداری کردند، در نظر گرفته شده است. قبل از سقوط، هولدر‌های UST واجد شرایط ایردراپ ۱:۰.۰۳۳ خواهند بود. از سوی دیگر، کسانی که پس از دی‌پگ استیبل کوین را به دست آوردند، ترا ۲.۰ را با نسبت ۱:۰.۰۱۳ دریافت خواهند کرد.

برای مثال کسانی که در ۲۷ مه ۱۰۰۰ استیبل کوین UST داشتند، ۱۳ توکن لونا دریافت می‌کنند. اما کسانی که در ۲۷ می‌، ۱۰۰۰ توکن لونا داشتند، ۰.۱۵ توکن لونا جدید دریافت می‌کنند. پس از معرفی Terra ۲.۰ در ۲۷ می‌، همه سرمایه‌گذاران ۳۰ درصد از کل ایردراپ خود را بدون توجه به دسته‌بندی که در آن قرار داشتند، دریافت کردند.

استیبل کوین ust

به خاطر داشته باشید که این ایردراپ در شرایط محدود است، به این معنی که انتقال تا ۲۱ روز دیگر پس از دریافت آن امکان‌پذیر نخواهد بود. ایردراپ در طول این بازه زمانی سه هفته‌ای بی‌پیوند می‌شود. بعد از سقوط اصلی لونا، بسیاری از سهامداران و سرمایه‌گذاران میلیون‌ها دلار را در نتیجه این نوع تأخیر از دست دادند.

دلیل اینکه سرمایه‌گذاران تنها بخشی از توکن ترا ۲.۰ را دریافت می‌کنند این است که آن‌ها را سریع نفروشند. اگر هر سرمایه‌گذار بزرگ ترا کلاسیک پس از دریافت ۱۰۰% ایردراپ، سرمایه‌گذاری خود را بفروشد، احتمالاً ترا جدید نیز فرو می‌پاشد. کسانی که بیش از یک میلیون توکن کلاسیک Terra یا LUNA دارند باید یک سال منتظر بمانند تا سهمی از ایردراپ خود را دریافت کنند. موجودی در یک دوره چهار ساله سرمایه‌گذاری خواهد شد.

چه اتفاقی برای بلاک چین قدیمی ترا خواهد افتاد؟

استیبل کوین ترا و لونا کلاسیک توکن‌های بومی شبکه ترا بودند. این پلتفرم بلاک چین با هدف ارائه یک سیستم ارز الکترونیکی همتا به همتا ایجاد شده است. UST و لونا دو توکن قابل دسترس در بلاک چین ترا بودند. استیبل کوین ترا مستقیماً با دلار آمریکا در ارتباط بود. یعنی هر ۱ UST باید برابر با ۱ دلار آمریکا می‌بود. کوین لونا نیز برای کمک به این استیبل کوین و حفظ پیوند آن با دلار آمریکا نقش مهمی داشت.

یک مکانیسم مبتنی بر قرارداد معمولی برای نگه داشتن پگ (Peg) استفاده شد. با سوزاندن توکن‌های لونا، UST می‌توانست در قیمت ۱ دلار یا نزدیک به آن باقی بماند و امکان صدور توکن‌های تازه را فراهم کند. کاربران مجبور بودند توکن‌های لونا را با UST و UST را با لونا در پلتفرم اصلی ترا مبادله کنند. حتی اگر قیمت بازار یک توکن در زمان معامله متفاوت باشد، این مبادلات با قیمت تضمین شده ۱ دلار انجام می‌شود.

با این حال، UST نتوانست ارتباط خود را با دلار آمریکا حفظ کند، بنابراین ارزش آن سقوط کرد. البته هنوز توضیحات دقیق ریزش این استیبل کوین فاش نشده است. بعد از این اتفاقات، الگوریتم پلتفرم سعی کرد با تولید مقدار زیادی کوین لونا، مشکل را برطرف کند.

در واقع، کل عرضه لونا از حدود ۷۰۰ میلیون توکن در ۵ می‌۲۰۲۲ به هفت تریلیون توکن تنها هشت روز بعد افزایش یافت. در نتیجه LUNA بیش از ۹۹.۹٪ از ارزش کلی خود را از دست داد. ارزش یک کوین در نهایت با انتشار میلیارد‌ها کوین جدید به بازار به کمتر از یک پنی کاهش یافت.

در حال حاضر نیز توکن‌های قدیمی شبکه ترا که با علامت LUNC نمایش داده می‌شوند، کاملاً بی‌ارزش شده‌اند. از سوی دیگر، بلاک چین قدیمی ترا اساساً از بین رفت. بلاک‌چین حدید ترا به تنهایی کار خود را انجام می‌دهد. استیبل کوین UST تنها بخشی از بلاک چین ترا خواهد بود که به طور کامل حذف خواهد شد. با وجود اینکه کوین‌های جدید لونا در حال می‌نت شدن است، استیبل کوین ایجاد نخواهد شد.

نحوه توزیع لونا جدید 

کارباران، لونا جدید خود را پس از تحویل ایردراپ اولیه در اکانت‌های Spot خود دریافت خواهند کرد. برای دسترسی به موجودی کیف پول خود، از طریق برنامه Terra Station Desktop به بخش Terra ۲.۰ Phoenix-۱ Mainnet بروید.

آیا ترا ۲.۰ جدید ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

ابتدا باید ماندگاری ترا در بازار ارز‌های دیجیتال را مورد بررسی قرار داد. علیرغم این واقعیت که سایت‌های متعددی برای حمایت از این کوین جدید ابراز علاقه کرده‌اند، هنوز استقبال قابل توجهی از این کوین نشده است. از آنجایی که این پلتفرم جدید به یک استیبل کوین متصل به دلار آمریکا متکی نیست، ممکن است سقوط فاجعه بار کمتر باشد. قبل از سرمایه‌گذاری در LUNA جدید، مانند هر مدل دیگر سرمایه‌گذاری در بازار کریپتوکارنسی، مطالعه و تحلیل دقیق تغییرات قیمت فعلی ارز دیجیتال را انجام دهید.

نتیجه گیری

به نظر می‌رسد ترا ۲.۰ یک پلتفرم جذاب با آینده درخشانی باشد. با این حال فروپاشی شبکه قدیمی ترا را به خاطر داشته باشید. تنوع بخشیدن به سبد خود و اطمینان از داشتن ترکیبی از دارایی‌های رمزنگاری خطرناک و ایمن، بهترین استراتژی برای محافظت از خود در برابر ضرر‌های قابل توجه در بازار ارزهای دیجیتال است.

سوالات متدوال

سوالات متداول


ترا ۲.۰ چیست؟

ترا ۲.۰ نسخه جدید بلاک‌چین ترا کلاسیک است که به طور رسمی با برند اصلی گذشته منتشر شد.

شبکه Terra 2.0 چگونه کار می‌کند؟

ترا ۲.۰ نسخه اصلی ترا خواهد بود و ترافورم لبز و دو کوان دیگر بخشی از ترا ۲.۰ نیستند، در عوض کاملاً تحت کنترل جامعه است.

نحوه توزیع لونا جدید چگونه است؟

کارباران، لونا جدید را پس از تحویل ایردراپ اولیه در اکانت‌های Spot خود دریافت خواهند کرد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست