اوکی اکسچنج

توکن سوزی یا کوین سوزی چیست؟

توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی (Token Burning) اصطلاحی است که در بازار کریپوتوکارنسی زیاد از آن استفاده می‌شود؛ اما این که به چه معناست و به چه منظوری استفاده می‌شود، موضوعیست که در این مطلب به توضیح آن می‌پردازیم. به صورت کلی، توکن سوزی به منظور افزایش ارزش رمز ارزها انجام می‌شود؛ چگونگی انجام این فرایند را در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.

مفهوم توکن سوزی در ارز دیجیتال چیست؟

همانطور که می‌‌دانید؛ سالانه در هر جامعه تعداد مشخصی اسکناس چاپ می‌شود و فقط همین تعداد ساخته شده در شبکه اقتصادی و مالی کشور در جریان است. در شبکه ارزهای دیجیتال نیز تقریبا چنین اتفاقی وجود دارد و اکثر رمز ارزها تعداد مشخصی دارند که در طول زمان و با دستگاه های ماینر استخراج می‌شوند.

یکی از راه های حفظ ارزش کوین و توکن ها، فرآیند توکن سوزی است که در ادامه توضیح می‌دهیم. توکن سوزی به معنی سوزاندن و حذف دائمی رمز ارزها از شبکه است. پشت هر رمز ارز،‌ یک تیم توسعه دهنده وجود دارد که یکی از وظایف مهم آن، حفظ ارزش و بهبود آن برای ارز دیجیتال مورد نظر است. توجه داشته باشید که فقط برخی از رمز ارزها از سیاست توکن سوزی استفاده می‌کنند و اکثر آن ها از سایر روش ها برای افزایش قیمت بهره می‌برند. معروف ترین پروژه کوین برنینگ، مربوط به پادشاه رمز ارزها،‌ بیت کوین است؛ هر ۴ سال یک بار، تعدادی از این رمز ارز از شبکه خارج می‌شود که به آن، هاوینگ بیت کوین می‌گویند.

مفهوم توکن سوزی در ارز دیجیتال چیست؟

شاید از خود می‌پرسید که توسعه دهندگان رمز ارزها چرا باید کوین یا توکن شبکه خود را از مدار خارج کنند؟ یکی از دلایل مهمی که برای سوزاندن رمر ارزها وجود دارد این است که با سوزاندن هر توکن یا کوین به ارزش کلی آن افزوده می شود. هرچقدر توکن کمتری برای فروش باشد، قیمت آن افزایش می‌یابد.

مفهوم پاراگراف قبل، در عبارت «عرضه و تقاضا» خلاصه می‌شود. عرضه،‌ به میزان کالا یا خدمتی است که فروشندگان در بازار برای فروش ارائه می‌کنند و تقاضا، مقدار کالا یا خدمت مورد نیاز خریداران است که در ازای داشتن آن حاضر به معاوضه آن با پول هستند.

تفاوت کوین و توکن

برای اینکه معنای توکن سوزی و فرآیند آن را بهتر درک کنید، در ابتدا لازم است تعریف و تفاوت کوین و توکن را باهم مرور کنیم و بدانیم که کدام ارز دیجیتال توکن و کدام یک از آن ها کوین است. کوین یک نوع دارایی بومی (Native) است که دارای بلاک چین اختصاصی است. از بهترین نمونه‌های کوین می‌توان به بیت کوین، اتریوم و لایت کوین اشاره کرد، هر یک بلاک چینی جداگانه برای خود دارند.

از طرفی، در سمت مقابل کوین، توکن را داریم. این رمز ارزها شبکه بلاکچین اختصاصی برای خود ندارند. در واقع هر فردی با داشتن دانش فنی اولیه قادر به ارائه توکن Token خواهد بود. محبوب ترین شبکه برای فعالیت توکن ها، بستر بلاک چین اتریوم است که برای تولید توکن روی این بستر باید با زبان برنامه نوسی «سالیدیتی» کار کنید.

هدف ایجاد بیشتر توکن ها، استفاده در اپلیکیشن‌های غیر متمرکز است. سازندگان توکن می‌توانند در تعداد دلخواه توکن ایجاد و وارد چرخه خرید در بازار کریپتو کنند؛ البته بعدها نیز می‌توانند از طریق سوزاندن توکن، تعداد ارز در گردش را کاهش و در نهایت با دست کاری عرضه و تقاضا،‌ ارزش توکن را افزایش دهند.

نحوه تشخیص کوین و توکن

کوین و توکن از نظر فنی تفاوت های زیادی با هم دارند؛‌ اما در مورد ظاهر آن ها، هیچ تنفاوتی نمی‌توان مشاهده کرد. تکلیف ارزهای دیجیتال رایج مثل بیت کوین و اتریوم معلوم است؛ ولی در مورد رمز ارزهای دیگر چه می‌توان گفت؟ حدود ۶ هزار رمز ارز فعال، فقط در سایت کوین مارکت کپ داریم! طبیعی است که اطلاعاتمان راجع به آن ها ناقص باشد. یکی از آسان ترین راه های شناسایی کوین و توکن ها، مراجعه به سایت CoinMarketCap است؛ اگر روی هر رمز ارز کلیک کنید، مشخصات آن برای شما به نمایش درخواهد آمد.

توکن سوزی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

یکی از زمان هایی که توکن سوزی انجام می‌شود، موقعی است که کوین های ارز اولیه به بازار ارائه شده است و بعد از اینکه ICO کوین به اتمام می‌رسد، تیم توسعه دهنده توکن، آن تعداد توکنی را که به فروش نرفته است را با فرآیند توکن سوزی از چرخه خارج می‌کند تا باکاهش تعداد باعث افزایش قیمت شود.

توکن سوزی در پروژه های مختلف استفاده می‌شود؛ به طور مثال بعضی از صرافی های بزرگ هم اقدام به توکن سوزی می‌کنند. مهم ترین کاربرد سوزاندن کوین های اضافه، تنظیم شدن ارزش رمز ارز است، مانند زمانی که تمامی اسکناس های چاپ شده وارد بازار نمی‌شوند و فقط تعدادی مشخص به بازار عرضه می‌شود.

آدرس خوار یا Eater Address

حال که با مفهوم توکن سوزی آشنا شدیم، بهتر است با چگونگی انجام آن هم آشنا شویم. برای این کار از آدرس خوار یا سیاه چاله استفاده می‌شود. آدرس خوار سیستمی است که اگر آدرسی را در اختیار آن قرار بدهیم، دیگر به هیچ عنوان توانایی بازیابی آن وجود نخواهد داشت. در فرآیند توکن سوزی زمانی که کلید خصوصی آدرسی در دسترس این سیاه چاله‌ها قرار بگیرد، توکن مربوطه برای همیشه نابود خواهد شد، اما با تمام این تفاسیر مشخصات توکن های سوخته شده در بلاک چین ثبت و ضبط شده خواهد ماند.

پیشنهاد مطالعه: اصطلاحات ارزهای دیجیتال

دلایل کوین برن (Burn)

  • محافظت در برابر اسپم
  • تعهد طولانی مدت نسبت به پروژه
  • مکانیزم اجماع کارآمدتر
  • افزایش ارزش ارز دیجیتال با سوزاندن توکن یا کوین

توکن سوزی به چه روش هایی انجام می‌شود؟

روش PoB (اثبات سوزاندن)

اولین روش توکن سوزی PoB است که برای توافق و اجماع استفاده می‌شود. این روش به گونه ای است که تیم توسعه دهنده باید مقداری از توکن ها و کوین های خود را برای سوزاندن ثبت کنند. برای سوزاندن توکن ها نیاز به کامپیوتر قوی نیست. برای ماینر شدن باید تعدای از توکن ها سوزانده شود؛ توسعه دهنده برای مقابله با تورم از این روش استفاده می‌کند.

توکن سوزی به چه روش هایی انجام می شود؟

شرایط عمومی اقتصاد

زمانی از این روش استفاده می‌کنند که توسعه دهندگان میزان فروشی را تعیین می‌کنند؛ اما در برخی مواقع میزان توکن های در نظر گرفته شده به فروش نمی‌رسد و تعدادی از آن ها باقی می‌ماند که در اینصورت؛ توسعه دهندگان باید تصمیم بگیرند توکن ها را نگه دارند یا آن ها را بسوزانند.باید به این مورد هم توجه کنند که نگه داشتن توکن ها باعث کاهش ارزش آن ها می‌شود.

روش دیگری که رایجاست، به این ترتیب است که توسعه دهندگان، از سود کسب شده از تراکنش ها، رمز ارز را خریداری کرده و آن ها از بین می‌برند. انجام این کار باعث بالا رفتن ارزش ارزهای دیجیتال می‌شود و سرمایه گذاران از این طریق به سود می‌رسند.

توکن سوزی بایننس

یکی از توکن هایی که burning زیادی انجام می‌دهد، ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB) است؛ به طور دقیق تر از اکتبر سال ۲۰۱۹، بایننس ۱۵ فرآیند توکن سوزی را برای ارز خود انجام داده و آخرین فرآیند Coin Burn، صرافی بایننس حدود ۵۹۵.۳۰۰۰۰۰ دلار BNB را سوزاند. برای اطلاع از اینکه توکن سوزی بعدی بایننس چه زمانی انجام می‌شود می‌توانید از سایت Binance دیدن کنید و از اطلاعیه هایی که درباره توکن سوزی قرار می‌دهد، استفاده کنید. به طور کلی این صرافی هر سه ماه یکبار این کار را انجام می‌دهد.

نتیجه گیری

توکن سوزی یک روش متداول برای توسعه دهنده گان است که برای بالا بردن ارزش کوین استفاده می‌شود. در توکن سوزی تمامی کوین ها به آدرسی بدون کلید خصوصی منتقل می‌شود که این کار بازگشت کوین ها غیر ممکن می‌کند. امیدواریم که از این مطلب برای شما کاربردی باشد و نهایت استفاده را برده باشید.

سوالات متدوال

سوالات متداول

هاوینگ بیت کوین یعنی چه؟

شبکه بیت کوین نیز از ترفند کوین برن یا همان توکن سوزی استفاده می‌کند؛ هر ۴ سال یک بار توکن سوزی بیت کوین اتفاق می‌افتد که به آن هاوینگ می‌گویند.

توکن سوزی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

تیم توسعه دهنده هر رمز ارز، در صورتی که قصد استفاده از توکن سوزی را داشته باشند، در وایت پیپر نحوه آن را اعلام می‌کنند. در اغلب موارد، کوین برن به صورت سریالی اتفاق می‌افتد؛ در وایت پیپرها، معمولا فقط تعداد دفعات توکن سوزی قید می‌شود.

مهم ترین هدف از توکن سوزی چیست؟

مهمترین اثری که توکن سوزی در بازار کریپتوکارنسی می‌گذارد، بالا بردن یا جلوگیری از کاهش ارزش رمز ارزها است.

۴.۹/۵ - (۱۳ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست