اوکی اکسچنج

توکن سوزی بایننس کوین چیست و چه زمانی رخ می‌دهد؟

توکن سوزی بایننس

توکن سوزی بایننس یکی از مهم ترین سیاست های حاکم بر بازار رمزارزها است که کمپانی بایننس از آن پیروی می‌کند تا همواره بازار را به سمتی پیش ببرد که در بلند مدت، برآیند تغییر قیمت ها افزایشی باشد. توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال به منظور جلب اعتماد مردم باید روندی را پیش ببرند که ارزش رمزارزها همواره رو به افزایش باشد. در این بین ممکن است به صورت مقطعی ارزش یک ارز کاهش یابد؛ اما در نهایت شاهد افزایش قیمت ها خواهیم بود.

مشاهده: قیمت لحظه ای Binance Coin

امروزه برخی از شرکت های بزرگ، معاملاتشان را توسط ارزهای دیجیتال انجام می‌دهند؛ اما باید بپذیریم که همچنان بیشتر مردم با هدف سرمایه گذاری اقدام به خرید این ارزها می‌کنند. بدیهی است که در صورت طی کردن روند کاهشی قیمت به صورت مداوم، بسیاری از مردم سرمایه شان را از این بازار خارج می‌کنند. توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال به منظور جلوگیری از این پدیده، از روش های مختلفی استفاده می‌کنند که در ادامه با یکی از مهم ترین آن ها آشنا خواهیم شد.

توکن سوزی بایننس (bnb) چیست؟

عمل توکن سوزی یک ایده جدید برای ارز دیجیتال BNB و این صرافی نیست. از این راهکار سال هاست که با شکل و شمایل دیگر در بازار سنتی و همچنین شرکت های بزرگ استفاده می‌شود. برای درک بیشتر، بهتر است با مثال هایی از بازار سنتی شروع کنیم. در سال ۹۷ شمسی زمانی که تورم با شیب بیشتری در حال تنزل اقتصاد ایران بود، قیمت تمام کالا، از جمله صیفی جات، در حال افزایش بود؛ اما کشاورزان سیب زمینی اعتقاد داشتند که قیمت محصول آن ها نسبت به سایر کالاهای موجود در بازار رشد عادلانه‌ای نداشته است.

اگر به خاطر داشته باشید؛ تمام کشاورزان در اقدامی هماهنگ شده، تمام سیب زمینی هایشان را در جاده و کوچه و بیابان ریختند. تقاضا سیب زمینی ثابت بود اما عرضه آن با این اقدام کشاورزها به شدت کمتر شد؛ در نهایت در مدت زمان کوتاهی شاهد افزایش قیمت شدید سیب زمینی شدیم.

توکن سوزی (Coin burn) رمز ارزها به طور مشابه همین عمل را انجام می‌دهد. در این پدیده، توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال به صورت دوره ای اقدام به حذف کردن مقداری از کوین ها و توکن های آزاد می‌کنند. این عمل چه سودی برای توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال دارد؟ با فرض اینکه مقدار تقاضا ثابت است (که اصلا اینطور نیست و به صورت کلی در حال افزایش است)، مقدار عرضه کاهش می‌یابد؛ با این اتفاق، ارزش رمزارز مورد نظر افزایش می‌یابد.

توکن سوزی بایننس چیست؟

برای اولین بار، بایننس برای کنترل بازار اقدام به حذف کردن مقداری از کوین های BNB یا بایننس کوین خود را آزاد کرد. این اتفاق هر سه ماه یک بار رخ می‌دهد. در هر دوره از کوین برن یا توکن سوزی، بایننس مقداری از سود به دست آماده در ۳ ماه گذشته را به بازخرید کوین بی اِن بی اختصاص می‌دهد؛ سپس پس از خرید، آن ارز را از سیستم خارج می‌کند.

عملیات Burn Function دقیقا به چه صورتی انجام می‌شود؟

فرآیند توکن سوزی بایننس بسیار شبیه به عملیات هاوینگ بیت کوین (BitCoin Halving) است؛ این رویداد هر ۴ سال یک بار انجام می‌شود. به صورت کلی؛ هاوینگ فرآیندی است که طی آن هر ۴ سال یک بار میزان دست مزد ماینرها کاهش پیدا می‌کند. اگر عملیات توکن سوزی بایننس را به صورت خیلی ساده بیان کنیم، به این صورت می‌شود که تیم بایننس به صورت هر سه ماه یکبار، مقداری از ارزهای آزاد بایننس را به یک کیف پول ارز دیجیتال ارسال می‌کند که کلید خصوصی آن کیف پول در دسترس نیست. زمانی که هیچ دسترسی به این پول نباشد، عملا این پول از کل سرمایه بایننس کم می‌شود.

بایننس کوین

زمانی که این اتفاق بیافتد، دارایی بلاک شده به طور کلی از سیستم خارج می‌شود. این عملیات ابتدا در بایننس انجام شد و سر و صدای زیادی به پا کرد. تیم Binance در ابتدای توزیع توکن (ICO)، ۲۰۰ میلیون کوین در چرخه داشت که بعد از گذشت ۱۵ دوره توکن سوزی، این تعداد به حدود ۱۶۸ میلیون کوین کاهش یافته است. در دوره ۱۴ام با خارج کردن حدود ۳.۶ میلیون واحد از کل سیستم، بیشترین مقدار توکن سوزی را شاهد بودیم چراکه این تیم موفق شده بود بیشترین سودآوری را در طی سه ماه قبل از دوره ۱۴ام داشته باشد. در دور ۱۵ام این مقدار به عدد ۱.۰۹ میلیون کاهش یافت.

عملیات Burn Function دقیقا به چه صورتی انجام می‌شود؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا بایننس درست در اوج سودآوری بیشترین مقدار کوین را از سیستم خارج کرده؟ جواب ساده است. طبق قرارداد باید ۲۰ درصد از سود شبکه را هر سه ماه صرف توکن سوزی کند. اما از طرف دیگر؛ شاید این عملیات در ظاهر مخالف منافع تیم بایننس باشد اما در واقعیت، داستان طور دیگری است که در ادامه مقاله به صورت کامل توضیح می‌دهیم.

مزایای توکن سوزی چیست؟

در چهاردهمین دوره توکن سوزی بایننس حدود ۳.۶ توکن از دور خارج شد؛ دلیل اینکه این تیم این حجم از توکن را خارج کرد این بود که این تیم موفق شد بیشترین سود را در تمامی ادوار داشته باشد. ۳.۶ میلیون توکن، آن هم درست در زمان اوج، به ظاهر مبلغ بسیار هنگفتی را از جیب این تیم کاهش داد؛ اما آیا داستان واقعا همینطور است؟

بیایید یک بار دیگر داستان را از اول مرور کنیم. در اکتبر ۲۰۱۷ قیمت هر واحد کوین باننس حدود ۱.۴ دلار بود و در اوایل می ۲۰۲۱ قیمت این ارز به بیش از ۶۷۵ دلار رسید. دلیل این پیشرفت در قیمت، اعتماد مردم به این ارز است اما چه چیزی باعث اعتماد مردم به این رمزارز شد؟

اعتماد مردم به رمزارزها دلایل متفاوتی دارد که یکی از مهم‌ترین آن ها ترفند و برنامه تیم توسعه دهنده برای درآمدزایی است. زمانی که این تیم در وایت پیپر مخصوص بایننس کوین صریحا اعلام می‌کند که هر سه ماه، ۲۰ درصد از سود کل را صرف خرید و در نهایت توکن سوزی می‌کند، ناخودآگاه این پیام به ذهن مشتری خطور می‌کند که حتما آینده این ارز خوب است. با این دیدگاه متوجه می‌شوید که تحت هر شرایطی این قرارداد یک معامله دو سر برد است.

توکن سوزی بایننس در سال ۲۰۲۱

توجه داشته باشید که دیر یا زود باید با اسکناس های سنتی خداحافظی کنیم واز ارزهای دیجیتال استفاده کنیم، این یک حقیقت است که برای هیچ کس قابل انکار نیست؛ تفاوتی نمی‌کند که سیاست حاکم بر کشور چه سلیقه و عقایدی دارد، برای ارتباط داشتن و مبادله کردن با دنیا، به زودی نیازمند به رمزارزها خواهیم شد.

با توجه به درک مردم از ارزش بسیار زیاد ارزهای دیجیتال، باید منتظر استقبال خیلی بیشتر از این ارزها باشیم و از طرف دیگر با کمتر شدن عرضه (سوزاندن ارزهای آزاد) به نظر می‌رسد که شاهد افزایش چشم گیر ارزش این رمزها باشیم. طبق اخبار بدست آمده در ماه جولای سال ۲۰۲۱ باید منتظر ۱۶امین دوره توکن سوزی باشیم، پیشنهاد میشود برای درک بهتر این فرآیند با مفهوم توکن در بازار رمزارزها به خوبی آشنا شوید.

توکن سوزی بایننس در ۲۰۲۱

در سال ۲۰۲۱ قیمت هر کوین بایننس دستخوش تغییرات زیادی شده است. در این سال، تا زمان نگارش مقاله، قیمت هر کوین در بالاترین قیمت به ۶۹۹ دلار رسید و در پایین ترین حالت ممکن ۱۶ دلار گزارش شد. قطعا سیاست توکن سوزی یکی از مهم ترین عوامل برای افزایش قیمت بایننس کوین بوده و هست. برای اطلاع از تغییرات قیمت کوین های BNB می‌توانید از اطلاعات و آمارهای وبسایت coinmarketcap استفاده کنید.

۱۶امین دوره توکن سوزی بایننس

در زمان ویرایش این مقاله، آخرین دوره توکن سوزی بایننس، مربوط به ۱۶امین دوره از توکن سوزی بایننس در تاریخ ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰ (۱۸ام جولای ۲۰۲۱) است. تعداد کوین از دور خارج شده در این مرحله برابر با ۱,۲۹۶,۷۲۸BNB، معادل ۳۹۳.۶ میلیون دلار (در تاریخ ۲۷ تیرماه) است.

آیا توکن سوزی بایننس موفق بوده است؟

مهم ترین هدف کمپانی بایننس از Coin burn، افزایش ارزش BNB Coin در بلند مدت است. توکن سوزی ها تا زمانی ادامه خواهد داشت که تعداد کوین ها به عدد ۱۰۰ میلیون برسد. در پاسخ به این سوال که آیا کوین برن بایننس موفقیت آمیز بوده یا نه؛ اگر به چارت قیمت این رمزارز نگاهی بیاندازید، در تاریخ ۲۷ تیر ماه، اثری از تغییر قیمت احساس نمی‌کنید. توکن سوزی بایننس در بلند مدت اثر ضد تورمی خود را گذاشته است؛ بنابراین،‌ با قطعیت می‌شود بیان کرد که این فعالیت علی رغم عدم اثر گذاری آنی، در بلند مدت، موفقیت آمیز بوده است.

توکن سوزی بایننس تا چه زمانی ادامه دارد؟

در هر سالی که می‌گذرد، ۴ دوره کوین سوزی توسط صرافی بایننس انجام می‌شود. در زمان نگارش این مقاله تا اواسط تابستان ۲۰۲۱ در مجموع تعداد ۱۶ دوره برگزار می‌شود که با توجه به روند این دوره ها، پیش بینی می‌شود تعداد کوینی که در هر بار کوین سوزی از دسترس خارج می‌شود نسبت به دور قبل کمتر باشد.

سوال بسیار مهم اینجاست که تا چه زمانی این دوره ها تمدید خواهد شد؟ طبق ادعایی که صرافی بایننس در وایت پیپر خود داشته است، تعداد کوین ها تا ۱۰۰ میلیون کاهش خواهد یافت. نکته بسیار مهم اینجاست که تعداد دوره های توکن سوزی مشخص نیست! چرا؟ به این دلیل که در هر دوره کوین سوزی، تعداد توکن های از دور خارج شده حالت تصاعد و همچنین حالت پایداری ندارد. برای مثال در ۱۴امین دوره توکن سوزی حدود ۳.۶ میلیون و در ۱۵امین دوره توکن سوزی حدود ۱.۰۹ میلیون کوین از بازار خارج شد.

توکن سوزی بایننس تا چه زمانی ادامه دارد؟

 

از طرف دیگر تعداد کوین های استخراج شده در این بازار روز به روز درحال افزایش است. استخراج ارز دیجیتال به صورت کلی به دو روش انجام می‌شود. در روش اول که به Proof of work معروف است؛ برای ما ایرانیان بسیار آشناست. در این روش از طریق امکانات سخت افزاری مثل دستگاه های ماینر اقدام به استخراج می‌کنیم که این امکان برای استخراج بایننس کوین موجود نیست.

ارز دیجیتال بایننس به روش دوم یعنی Proof of stake ممکن است. در این روش شما به عنوان یک خریدار ارز پس از خریداری کوین این اجازه را به باننس می‌دهید که با سرمایه شما کار کند و در ازای پاداش، مقداری مشخصی از توکن را به شما پاداش دهد. در این روش دیگر سختی های ماینینگ با ماینر؛ مثل مصرف برق، سوختن دستگاه، تولید صدا و گرما و بسیاری از سختی های دیگر وجود ندارد. این عملیات شبیه سودآوری در بانک های سنتی است.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای استیکینگ BNB

در حال حاضر حدود ۱۵۰ میلیون واحد در بازار ارز دیجیتال وجود دارد. باید بنشینیم تا ببینیم چه زمانی عدد این ارز ها به تعداد ۱۰۰ میلیون واحد کاهش می‌یابد. این تصور که با رسیدن به تعداد ۱۰۰میلیون واحد، جذابیت و سودآوری بایننس کوین تمام می‌شود یک فرض کاملا اشتباه است. دنیای ارزهای دیجیتال یک دریای بی پایان است. قطعا توسعه دهندگان بایننس فکری برای آن دوران نیز اندیشیده اند. سرمایه گذاری و ترید بدون داشتن اطلاعات کافی یک اشتباه بزرگ است، منتظر ماندن و پا روی پا گذاشتن یک اشتباه بزرگتر.

تاریخ جدید توکن سوزی BNB

از آنجایی که تاریخ نگارش این مقاله با تاریخی که شما این مقاله را مطالعه می‌کنید متفاوت است، برای شما لینکی را قرار داده ایم تا با لمس کردن آن به تاریخ دقیق این رویداد دسترسی داشته باشید. شما می‌توانید وارد سایت رسمی بایننس شوید و از همین طریق آخرین اخبار مربوط به توکن سوزی این ارز را دنبال کنید.

از طریق لینک بالا می‌توانید جزییات تمام دوره های کوین برن اعم از تاریخ، مقدار کوین های از دسترس خارج شده و سایر اطلاعات مفید و مرتبط با آن را مشاهده بفرمایید. مطالعه و تحلیل این اخبار می‌تواند دیدگاه شما را نسبت به بایننس کوین ارتقا دهد و از همین طریق احتمال سودآوری شما را از این بازار بیشتر کند.

توکن سوزی بعدی بایننس

اولین دوره از توکن سوزی بایننس در تاریخ ۱۸ام اکتبر ۲۰۱۷ انجام شد و تاکنون (در زمان ویرایش مقاله) ۱۶ دوره کوین برن برگزار شده است. دوره بعدی این توکن سوزی در اکتبر ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد. در این لینک می‌توانید تاریخ و کیفیت تمامی ادوار توکن سوزی بایننس را مشاهده کنید.

توییت CJ در مورد توکن سوزی بایننس

چانگ پنگ ژائو (Chang Peng Zhao) موسس چینی-کانادایی بایننس در توییتر خود جزئیات هر دوره از توکن سوزی را بیان می‌کند. علاقمندان و ضاحبان رمز ارز BNB می‌توانند با فالو کردن حساب توییتر ژائو از کیفیت هر دوره به صورت کامل مطلع شوند و سایر اخبار و اتفاقات مهم این ارز دیجیتال را از همین طریق دنبال کنند.

تاثیر توکن سوزی بر روی بازار چیست؟

تفاوتی ندارد که شما چند واحد پول غیر متمرکز دیجیتال در کیف پولتان دارید. بایننس مجاز است که  در هر دوره از توکن سوزی فقط از کوین های آزاد را که در اختیار این تیم است از دسترس خارج کند. بنابراین اگر یک واحد یا ده هزار واحد دارید، نگران سرمایه تان نباشید. تاثیر این عملیات زمانی احساس می‌شود که قصد خرید یا فروش این ارز را داشته باشید.

یکی از مهم ترین تحلیل های فاندامنتالی که روی توکن سوزی می‌شود داشت این است که معمولا قبل از هر دوره جدید، قیمت ارز دیجیتال تا مقدار زیادی افزایش می‌یابد. سیاست اعمال شده در این عملیات نیز خبر از همین داستان می‌دهد. به همین دلیل است که مردم قبل از هر دوره کوین برن دست به خرید می‌زنند. همین اقدام باعث افزایش مقطعی قیمت ارز در بازار می‌شود.

تاثیر توکن سوزی بر روی بازار چیست؟

پس از اینکه دوره توکن سوزی پایان می‌یابد، همان خریداران؛ حالا در قامت فروشنده، در صف فروش می‌ایستند. طبیعی است که با افزایش تعداد فروشنده ها، قیمت ارز به صورت مقطعی کاهش می‌یابد یا به اصطلاح بازار اصلاح می‌شود. تحلیل فاندامنتال روی توکن سوزیی می‌تواند شما را از گزند ضرر و زیان های احتمالی در این دوره نجات دهد و از طرف دیگر برای شما سودآور باشد.

نتیجه گیری

توکن سوزی گردبادی از تغییرات را در بازار ارزهای دیجیتال به راه انداخته است که باعث سود دو طرفه، هم برای گروه توسعه دهنده هم برای مشتریان دارد؛ اما باید مراقب خطرات این پدیده نیز باشید. تیم ارائه دهنده بایننس کوین که برای اولین بار از روش توکن سوزی استفاده کرده است توانسته از همین طریق ارزش این ارز را از حدود ۱ دلار به قیمت های بسیار بیشتر (حتی بالای ۶۰۰ دلار) نیز برساند.

در نهایت باید ذکر کنیم که معلوم نیست قیمت ارزهایی که از روش توکن سوزی استفاده می‌کنند در کوتاه مدت چه تغییری می‌کند؛ اما قطعا قیمت این ارزها در بلند مدت افزایش چشم گیری خواهد داشت. اگر به سرمایه گذاری بلند مدت علاقه مند هستید، سرمایه گذاری در برترین ارزهای دیجیتالی که از مکانیزم توکن سوزی استفاده می‌کند می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

توکن سوزی بایننس چیست؟

توکن سوزی یا Coin burn یک عملیات ضد تورمی در شبکه هوشمند بایننس است که این شبکه هر ۳ ماه یک بار، ۲۰ درصد از سود شبکه در آن مدت را به خرید بایننس کوین اختصاص می‌دهد و آن را از چرخه خارج می کند.

 هدف از توکن سوزی بایننس چیست؟

کاهش عرضه و رشد ارزش بایننس کوین.

 تاریخ بعدی توکن سوزی بایننس چه زمانی است؟

این فعالیت هر ۹۰ روز یک بار با شروع هر فصل میلادی (ژانویه، آوریل، جولای و اکتبر) انجام می‌شود. علامندان به بایننس کوین می‌توانند تاریخ دقیقتر را در توییتر چانگ پنگ ژائو یا CJ، موسس بایننس بیابند.

۴.۴/۵ - (۱۱ امتیاز)
نظرات
۶ دیدگاه

۶ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • توکن سوزی بعدی کی هست؟

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  چرا هر دفعه تعداد بایننس کوین هایی که از زنجیره خارج میشه با هم متفاوته؟

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۲۱مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۴۲ ق٫ظ

   درود بر شما؛
   همانطور که در مقاله اشاره کردم، کمپانی بایننس هر سه ماه یک بار با ۲۰ درصد از سود شبکه، بایننس کوین خریداری میکنه و اون مقدارو از چرخه خارج میکنه. به دلیل اینکه سود شبکه در تمامی ادوار با هم برابر نیست، تعداد کوین های از سیکل خارج شده در هر دوره هم با هم برابر نیست.

   پاسخ
 • لینکی که از جزئیات bnbburn قرار دادید باز کردم
  مقداری فی کم شده از تعداد کوین های خارج شده! داستان این کارمزدش چیه؟ مگه اون کوین ها از بین نرفتن؟
  ممنونم

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۲۱مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۵۲ ق٫ظ

   درود بر شما؛ بله درسته که اون کوین ها از بین رفتن؛ اما اگر کمی به عقب برگردیم، قبل از اینکه بایننس اون کوین هارو از چرخه خارج کنه، اون هارو خریداری میکنه و طبق قانون باید کارمزد خرید بپردازه. اون کارمزد به استخر نقدینگی اضافه میشه تا اینجوری با توکن سوزی هم ارزش کوین های بایننس حفظ بشه و هم نقدینگی افزایش پیدا کنه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست