اوکی اکسچنج

راهنمای استیکینگ BNB در زنجیره هوشمند بایننس

راهنمای استیکینگ BNB در زنجیره هوشمند بایننس

زنجیره هوشمند بایننس (BSC) به شما این امکان را می‌دهد تا از زیرساخت‌های DeFi بدون حاشیه و با کارمزد کم لذت ببرید. این سیستم دارای مجموعه‌ای از ۲۱ اعتبارسنج است که با پردازش تراکنش‌ها و ارایه قدرت محاسباتی و سخت افزاری، امنیت شبکه را حفظ می‌کند. در مقابل، آنها پاداش‌هایی را از محل کارمزد تراکنش‌ها و استیکینگ BNB دریافت می‌کنند؛ آیا دوست دارید در رشد BSC سهیم باشید و در ازای آن پاداش دریافت کنید؟ هرکسی که هولدر ارز دیجیتال بایننس کوین است می‌تواند این کار را انجام دهد. بیایید با نحوه استیکینگ BNB و چگونگی مشارکت آن آشنا شویم.

معرفی استیکینگ بایننس کوین (BNB)

زنجیره هوشمند بایننس توسط تعدادی از اعتبارسنجان و نمایندگان جامعه که می‌توانند BNB خود را برای به دست آوردن پاداش استیک کنند، پشتیبانی می‌شود. هدف اعتبارسنجان جامعه این است که BSC را به یک اکوسیستم بزرگتر و در دسترس‌تر تبدیل کنند.

اعتبارسنجی در زنجیره هوشمند بایننس چیست؟

زنجیره هوشمند بایننس از یک مدل اجماع به نام اثبات اختیار سهام (PoSA) استفاده می‌کند. این مدل ترکیبی از اثبات اختیار (PoA) و اثبات سهام وکالتی (DPoS) است. این مدل اجماع می‌تواند از زمان استخراج بلاک و کارمزدهای کمتری پشتیبانی کند و برای اجرا تنها به ۲۱ اعتبارسنج نیاز دارد.

اعتبارسنجان به نوبت به تولید بلاک می‌پردازند. آنها اساساً با پردازش تراکنش‌ها و امضای بلاک‌ها، شبکه BSC را تغذیه می‌کنند و در ازای خدمات خود، پاداشی در قالب توکن BNB دریافت می‌کنند. در همین حال، آنها نیاز به انتخاب روزانه خود، به عنوان بخشی از مجموعه اعتبارسنجان دارند.

شرایط اعتبارسنجی چیست؟

اعتبارسنج باید یک نود سخت‌افزاری را با مشخصات مورد نیاز اداره کند (یک نود BSC و حداقل ۱۰ هزار BNB در اختیار داشته باشد). اما این تمام ماجرا نیست و این شرایط تنها برای تبدیل شدن به یک نود منتخب کافی است؛ یک نامزد اعتبارسنج برای شروع تولید بلاک، باید به اعتبارسنج منتخب تبدیل شود. اعتبارسنجان منتخب، ۲۱ نامزد اعتبارسنجی برتر با بالاترین میزان قدرت رای‌دهی هستند. آنها هر ۲۴ ساعت یکبار در جریان روند انتخاباتی تغییر می‌کنند. شما می‌توانید آنها را در لیست اعتبارسنجان برتر در Binance.org بررسی کنید. 

نماینده در زنجیره هوشمند بایننس چیست؟

تمامی افراد قادر به اعتبارسنجی نیستند، بنابراین چگونه می‌توان به عنوان یک کاربر معمولی در BSC مشارکت داشت؟ شما می‌توانید BNB خود را از طریق یکی از کیف‌پول های پشتیبانی شده، به نامزدهای اعتبارسنجی وکالت (delegator) دهید. شما از طریق استیکینگ ارز دیجیتال و توکن‌های BNB خود می‌توانید اعتبارسنج مورد نظر خود را انتخاب و به آنها در دستیابی به حداقل سهام مورد نیاز پروتکل کمک کنید.

در واقع  شما BNB خود را به اعتبارسنج مورد نظر خود می‌رسانید. همانطور که می‌دانیم، اعتبارسنجان پاداش خود را در قالب BNB دریافت می‌کنند. ما همچنین می‌دانیم که شبکه‌های رمزارزی در ایجاد انگیزه‌های اقتصادی بسیار موثر هستند.  قاعدتا این موضوع مشخص شده که این مشوق‌های مالی به کدام سمت سرازیر می‌شود. در مقابل اعتبارسنجان بخشی از درآمد خود را با نمایندگان خود به اشتراک می‌گذارد؛ این یک شرایط برد-برد است.

نماینده در زنجیره هوشمند بایننس چیست؟

نمایندگان همچنین می‌توانند فرایندی را به نام تفویض اختیار انجام دهند. این بدان معناست که آنها می‌توانند بخشی از سهام خود را از اعتبارسنج خاصی به اعتبارسنج دیگری منتقل کنند. تفویض اختیار می‌تواند راهکاری عالی برای پشتیبانی همزمان از بیش از یک اعتبارسنج باشد.

علاوه بر این، نمایندگان می‌توانند سهام خود را واگذار نکنند. این بدان معناست که آنها تفویض اختیار به اعتبارسنجی که به آن تفویض کرده بودند را متوقف می‌کنند. این فرایند در یک دوره ۷ روزه رخ می‌دهد و در انتهای دوره، نمایندگان BNB خود را دریافت می‌کنند. نمایندگان در این دوره، پاداش BNB دریافت نمی‌کنند.

آیا نماینده شدن در زنجیره هوشمند بایننس انتخاب مناسبی است؟

این انتخاب به شما بستگی دارد. شما با تبدیل شدن به نماینده، سهام خود را به اعتبارسنج مورد نظر خود ارائه می‌دهید. هم‌چنین به آنها اعتماد می‌کنید تا در خصوص تصمیمات نظارتی آتی از جانب شما رای بدهند. آیا حق نظارتی برای BNB وجود دارد؟ بله همینطور است. اعتبارسنجان می‌توانند بر ویژگی‌های خاص شبکه BSC از جمله تنظیم کارمزد گس (gas)، تغییر پارامترهای سیستم یا حتی بروزرسانی بلاکچین نظارت کنند.

شما با وکالت دادن به اعتبارسنجان، سهم آنها را در استخر پاداش افزایش می‌دهید. بدین ترتیب، از این همکاری، هر دو طرف سود برده و پاداش بیشتری کسب می‌کنند. در ماه فوریه ۲۰۲۱، میانگین پاداش روزانه استیکینگ برای اعتبارسنجان زنجیزه هوشمند بایننس معادل با ۱۳۴ BNB  بود. در این بین، میانگین درصد سود سالانه برای نمایندگان معادل ۶۰ درصد بود؛ اگرچه مشوق‌های مالی بسیار خوب هستند، اما نماینده بودن فقط به کسب پاداش خلاصه نمی‌شود. شما با نماینده شدن، مستقیما از عملیات و امنیت BSC پشتیبانی می‌کنید.

نحوه اعتبارسنجی در زنجیره هوشمند بایننس

وقتی شما تصمیم می‌گیرید که به یک اعتبارسنج BSC بدل شوید. چه کار باید انجام دهید؟

  • الزامات سخت افزاری لازم را برآورده کنید.
  • یک نود کامل BSC را اجرا کنید.
  • حداقل ۱۰،۰۰۰ BNB را استیکینگ کنید.

این به شما این امکان را می‌دهد که در لیست نامزدهای اعتبارسنج قرار بگیرید و به طور بالقوه نمایندگان بیشتری را برای استیکینگ BNB خود جذب کنید؛ تا ماه مارس ۲۰۲۱، تمام ۲۱ اعتبارسنج برتر، بیش از ۱۵۰ هزار BNB  را استیک کرده‌اند. بنابراین در این خصوص باید رقابت شدیدی را پشت سر بگذارید.

نحوه تبدیل شدن به یک نماینده در زنجیره هوشمند بایننس

اگر مایل به سر و کار داشتن با الزامات فنی پیچیده برای بدل شدن به یک اعتبارسنج نیستید، می‌توانید نماینده شدن را انتخاب کنید. اگر از هولدرهای BNB هستید، با ارائه توکن‌های خود می‌توانید راهکاری آسان برای پشتیبانی از BSC و کسب سود اتخاذ کنید.

چند مورد از کیف‌های پول معروف که می‌توانید با استفاده از آنها به استیکینگ BNB بپردازید:

  • بایننس چین والت (Binance Chain Wallet)
  • تراست والت (Trust Wallet)
  • مث والت (MathWallet)

پاداش استیکینگ هر روز بین نمایندگان توزیع می‌شود. این سود از روز دومی که کوین‌های خود را به اعنبارسنج مورد نظر ارائه دهید، به شما تعلق می‌گیرد؛ برای این که بدانید چه مقدار سود می‌توانید داشته باشید، یکی از اعتبارسنجان معروف به اسم Ankr را مثال می‌زنیم. این اعتبارسنج تا مارس ۲۰۲۱، سود سالانه ۲۷ درصدی را کسب کرده است. اگرچه شاید زیاد به نظر نرسد، اما این نکته را به خاطر داشته باشید که میزان پاداش‌ها متغیر است.

نتیجه‌گیری

بر اساس اینکه آیا شما توسعه دهنده، کاربر یا صرفا یک علاقه‌مند به DeFi هستید، راه‌های زیادی برای مشارکت شما در اکوسیستم BSC وجود دارد. با این حال استیکینگ BNB یک راه عالی برای افراد است تا بعنوان حامی مستقیم سلامت و امنیت شبکه بایننس فعالیت کنند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

استیکینگ بایننس چیست؟

به قرار دادن ارز دیجیتال BNB در آدرس های خاص به منظور تامین نقدینگی، اعتبار و امنیت شبکه در بلاک چین بایننس اسمارت چین، استیکینگ بایننس می‌گویند.

از چه کیف پول هایی می‌شود برای استیکینگ بایننس کوین استفاده کرد؟

از کیف پول های تراست والت، مَث والت و بایننس چین والت می‌توان برای استیک کردن رمز ارز BNB استفاده کرد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • نسبت به هولد کردن سودش خیلی کمه و به نظر برای ۲۰۲۲ که به زمستون کریپتو معروفه میتونه گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشه

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست