اوکی اکسچنج

آشنایی با چانگ پنگ ژائو، موسس صرافی بایننس

چانگ پنگ ژائو

از کارگری در مک دونالد تا تبدیل شدن به یکی از ثروتمندان دنیا؛ داستان کودک فقیری که به پادشاهی رسید. چانگ پنگ ژائو (Changpeng zhao) ملقب به CZ، بنیانگذار بزرگترین مرکز تبادلات ارز دیجیتال، یعنی صرافی بایننس است. در این مطلب به بررسی زندگی آقای ژائو می‌پردازیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

چانگ پنگ ژائو کیست؟

چانگ پنگ ژائو ملقب به CZ، بنیان گذار بزرگترین صرافی ارز دیجیتال دنیا از نظر حجم معاملات روزانه و یکی از مهم‌ترین افراد تاثیر گذار بازار ارزهای دیجیتال است که از فقر به ثروت رسید. در این مطلب با مرور زندگی این شخص از کودکی تاکنون، به بررسی چالش‌ها و موفقیت‌های او می‌پردازیم.

چانگ پنگ ژائو در دوران کودکی

دهم سپتامبر ۱۹۷۷، کودکی در شرقی‌ترین استان چین، جیانگسو، از پدر و مادری معلم متولد شد. به علت اختلافات سیاسی والدین او با دولت، تا مدت‌ها در روستاهای دورافتاده زندگی کرد و در ۱۲ سالگی به همراه آن‌ها به اجبار، چین را به مقصد ونکوور (Vancouver) کانادا ترک کرد. معمولا در تمام دنیا، مهاجران تبعیدی وضعیت مالی مناسبی ندارند و چانگ نیز وضعیتی شبیه به اکثریت داشت و به همین دلیل، برای کمک به خانواده،‌ مجبور به کارگری در رستوران‌ها و سوپر مارکت‌ها شد و طبق گفته خودش در زمان فراغت به مطالعه در حوزه تکنولوژی می‌پرداخت.

چانگ پنگ ژائو کیست؟

چانگ پنگ ژائو در دانشگاه و پسا دانشگاه

علاقه او به کامپیوتر از دوران کودکی مشهود بود و کار کردن در رستوران‌ها و سوپر مارکت‌ها، جلودار چانگ نبود. او در دانشگاه مک گیل (McGill University) مونترال کانادا در رشته علوم کامپیوتر قبول شد و پس از فارغ التحصیلی، به توکیو رفت تا دوران کارآموزی خود را در شرکتی مربوط به معاملات بورس سپری کند. چانگ در دوران کارآموزی به توسعه نرم افزار تطبیق سفارشات در معاملات بورس پرداخت و شاید ریشه علاقمندی او به معاملات ارزهای دیجیتال، مربوط به همین دوره باشد.

چانگ پنگ ژائو و شروع دوران حرفه ای

جالب است بدانید که چانگ پنگ ژائو تا قبل از اینکه به معامله گران کریپتوکارنسی خدمت رسانی کند، Fusion System را تاسیس کرد. سیستم فیوژن، یک پلتفرم معاملاتی برای کارگزاران بورس (Brokers) بود که عملیات آن ها را سازماندهی و کار آنان را تسهیل می‌کرد.

آشنایی چانگ پنگ ژائو با ارزهای دیجیتال

آشنایی چانگ پنگ ژائو با ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۳ باعث تحول عظیمی در آینده بازار رمز ارزها شد. آقای ژائو در سال ۲۰۱۴ با فروش آپارتمان خود در شانگهای با قیمت حدود ۱ میلیون دلار به صورت رسمی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شد و در اولین قدم با سایت Blockchain.info همکاری کرد. شاید این اقدام او در آن زمان قابل درک نبود و کمتر کسی حاضر به فروش دارایی‌های خود با هدف خرید بیت کوین می‌شد، اما ریسک ژائو در آن دوران جواب داد.

چانگ پنگ ژائو و بایننس

چانگ پنگ ژائو قبل از بایننس

اوج پختگی چانگ پنگ ژائو تا قبل از صرافی بایننس، در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ اتفاق افتاد. ژائو پس از Blockchain.info در OKcoin به عنوان مدیر ارشد فناوری خدمت کرد و در طی این سال‌ها تجارب زیادی کسب کرد. چانگ پنگ ژائو در سال ۲۰۱۷ یک تصمیم انقلابی گرفت و با خروج از OKcoin و واگذار کردن پست و مقام خود، یک ماجراجویی جالب را در دنیای ارزهای دیجیتال شروع کرد.

صرافی بایننس و نبوغ ژائو

تاسیس صرافی بایننس یک تصمیم بزرگ بود؛ اما توسعه و تبدیل شدن آن به معتبرترین صرافی ارز دیجیتال، نشانگر عزم راسخ و نبوغ بالا چانگ پنگ ژائو بود. شرکت Binance با جمع آوری ۱۵ میلیون دلار در ICO توکن BNB در جولای ۲۰۱۷ راه اندازی شد. اوج نبوغ چانگ پنگ ژائو در آوریل ۲۰۱۸ نمایان شد؛ او موفق شد که در مدت ۸ ماه، باینسس را از هیچ به معتبربترین صرافی ارزدیجیتال دنیا تبدیل کند. این اتفاق در شرایطی رخ داد که برخی از رقبای او مثل صرافی Coinbase، از سال ۲۰۱۲ در بازار فعالیت داشتند.

چانگ پنگ ژائو و چالش های بایننس

بایننس در چین تاسیس شد، اما در سپتامبر ۲۰۱۷، یعنی تا قبل از تحریم ارزهای دیجیتال از سوی دولت، سرورهای خود را به ژاپن منتقل کرد. یکی از چالش‌هایی که بر سر مسیر بایننس به وجود آمد، وضع قوانین سخت‌گیرانه در قبال ارزهای دیجیتال در کشورهای ژاپن و چین بود که همین امر باعث مهاجرت Binance از ژاپن به مالتا شد. مشکل بزرگ دیگری که برای بایننس پیش آمد، حمله هکرها به این صرافی بود که در طی این حمله، ۷۰۰۰ بیت کوین از دارایی صرافی بایننس که در آن زمان حدود ۴۰ میلیون دلار ارزش داشت به سرقت رفت. در این دوره بود که جاستین سان، بنیان گذار ترون به کمک ژائو آمد و با کمک به بایننس از سقوط این امپراطوری جلوگیری کرد.

نبوغ چانگ پنگ ژائو

صرافی بایننس، بزرگترین دستاورد CZ

سرانجام تلاش های ژائو جواب داد و در اوایل ۲۰۱۸، بایننس موفق شد با ارزش ۱/۳ میلیارد دلار حجم بازار، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال شود. در فوریه همان سال، مجله فوربس، CZ را در فهرست ثروتمندترین افراد در ارزهای دیجیتال قرار داد و تا اوایل ۲۰۲۱، دارایی خالص او حدود ۲ میلیارد دلار برآورد شد. شرکت بایننس در طی این سال ها توسعه زیادی داشته است؛ یکی از کوچکترین آن‌ها، خرید سایت کوین مارکت کپ بود.

سرمایه CZ چقدر است؟

اگر عبارت “فهرست ثروتمندترین افراد دنیا” را در گوگل سرچ کنید،‌ نام بزرگترین سرمایه‌داران با مقدار سرمایه حدودی ایشان برای شما به نمایش درخواهد آمد؛ اما در مورد CZ شفافیت کمتری وجود دارد. چانگ پنگ ژائو، علاقه چندانی به ماشین های خاص و گران قیمت ندارد. او اعتقادی به خرید اشیا قیمتی و به رخ کشیدن دارایی های خود ندارد و طبق گفته خودش، تقریبا تمام سود خود را در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کند. به همین دلیل است که تقریبا هیچ تصوری از مقدار دارایی او وجود ندارد و هیچ جای تعجب نیست اگر روزی از ژائو به عنوان ثروتمندترین انسان در دنیا یاد شود.

مشکل صرافی بایننس و ایرانیان

یکی از اتفاقات مهمی که در سال ۲۰۲۱ رخ داد، تحریم ایرانیان توسط کمپانی بایننس بود. در پی تحریم‌های جهانی علیه ایران، بایننس طی اقدامی ایرانیان را تحریم و حساب های ایشان را در سراسر دنیا (با اطلاع رسانی قبلی) مسدود کرد. نکته قابل توجه در مورد تحریم‌های Binance این است که مشکل این صرافی با موقعیت مکانی نیست؛ بلکه با ملیت ایرانیان است. با این تفاسیر، حتی در صورت مهاجرت از ایران، بازهم امکان استفاده از امکانات بایننس را ندارید! راه حل چیست؟ به نظر می‌رسد که استفاده از صرافی های جایگزین بایننس،‌ بهترین راه حل برای ایرانیان باشد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

چانگ پنگ ژائو کیست؟

چانگ پنگ ژائو ملقب به CZ، بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره کمپانی بایننس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در دنیا است.

ثروت چانگ پنگ ژائو چقدر برآورد شده است؟

ثروت CZ به دلیل سرمایه گذاری تمام دارایی هایش در ارزهای دیجیتال، مشخص نیست اما طبق بررسی های به عمل آمده تا اوایل ۲۰۲۱، سرمایه او حدود ۲ میلیارد دلار برآورد شده بود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با یونیک فایننس نوشته شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست