اوکی اکسچنج

پلتفرم بایننس لانچ پد (Binance Launchpad) چیست؟

پلتفرم لانچ پد بایننس (Binance Launchpad) چیست

شور و شوق جنون‌آمیز عرضه اولیه سکه‌ها (ICOs) در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ دیدنی بود، با این‌که استفاده از مفهوم سرمایه‌گذاری جمعی به سال‌های قبل برمی‌گردد (زمانیکه اتریوم از طریق یک ICO پلتفرم خود را راه‌اندازی کرد)، اما در یکی دو سال گذشته محبوبیت‌ بسیاری پیدا کرده است. روزانه شاهد پروژه‌های جدیدی هستیم که از این مسیر جذب سرمایه می‌کنند. مدیران این پروژه‌ها متوجه شدند که جمع‌آوری بودجه با فروش توکن‌ها به سرمایه‌گذاران و ایجاد یک قرارداد هوشمند چقدر آسان است.

با این‌که جمع‌آوری سرمایه از طریق عرضه‌های اولیه (ICO) کار نسبتا ساده‌ای است اما کل فرآیند مسئله‌ای بزرگ‌تر است. اکثر پروژه‌هایی که به دنبال ورود به این فضا هستند، نیاز به استفاده از پلتفرمی برای دیده شدن دارند، به‌ویژه در چندسال اخیر که سرمایه‌گذاران بازار رمزارز‌ها بسیار باهوش‌تر و با تجربه‌تر شده‌اند و قانون‌گذاران و نهادهای نظارتی توجه بسیار بیشتری به این مسئله دارند. صرافی بایننس با درک این نیاز بازار تصمیم گرفت تا با ابتکار خود لانچ پد را برای ایجاد و انتشار توکن‌ها راه‌اندازی کند.

بایننس لانچ‌پد

بایننس لانچ پد چیست؟

بایننس پلتفرم مبتکرانه لانچ پد (به معنای سکوی پرتاب) را به‌عنوان «سکویی برای راه‌اندازی توکن‌ها پروژه‌های تحول آفرین» توصیف می‌کند. به زبان ساده، این پلتفرم بر روی ارائه دانش، شبکه‌سازی و ضربه‌ای که برای جمع‌آوری سرمایه از طریق یک ICO برای استارت‌آپ‌ها لازم است متمرکز شده است. پروژه‌های نوپا در هر صنعتی بسیار آسیب‌پذیر هستند زیرا جهت‌گیری و منابع مناسبی ندارند. از این‌رو بایننس لانچ پد برای کمک به ارتقا این پروژه‌ها بوجود آمده است. لانچ‌پد (Launchpad) دقیقاً منابع مورد نیاز یک پروژه‌ی نوپا را فراهم می‌کند. این به پروژه فرصت می‌دهد تا ایده‌ی خود را برای ۱۰ میلیون کاربر و سرمایه‌گذار بالقوه بایننس ارائه دهد. بایننس ادعا می‌کند که فرآیند انتخاب پروژه‌هایی که می‌توانند از لانچ‌پد استفاده کنند بسیار دقیق طراحی شده است، اما آن‌ها واقعا منظور خود را از آن مشخص نکرده‌اند. برخی از قوانینی که launchpad binance در نظر می گیرد عبارتند از:

  • رسیدن پروژه‌ها به توسعه‌ای نسبی
  • آمادگی برای پذیرش‌ و اجرا در مقیاس بزرگ
  • یک تیم قوی و متعهد از بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان
  • پتانسیل رشد و توسعه‌ در یک اکوسیستم گسترده‌تر

همانطور که گفته شد، بایننس یک بررسی دقیق برای هر پروژه فهرست شده یا راه‌اندازی شده در پلتفرم بوت استرپینگ خود جمع‌آوری می‌کند. این بررسی‌ها به ۱۰ میلیون کاربر صرافی فرصت می‌دهد تا بدانند چرا دقیقا یک پروژه خاص توسط زیرساخت لانچ‌پد پشتیبانی می‌شود. آن‌ها همچنین می‌توانند به کاربران کمک کنند تا تصمیم بگیرند که آیا در نهایت می‌خواهند بخشی از دارایی‌های خود را در پروژه‌ی بررسی شده سرمایه گذاری کنند یا خیر.

بایننس لانچ پد چیست؟

هر کسی که یک حساب تایید شده با KYC (احراز هویت) در صرافی بایننس دارد می‌تواند وارد لانچ پد شده و در یک عرضه اولیه سکه شرکت کند. در پلتفرم بایننس لانچ‌پد، مقدار توکن خاصی که سرمایه‌گذاران بالقوه می‌توانند خریداری کنند محدود است. (این حدود، پروژه به پروژه متفاوت دارد.) خرید توکن بر اساس اصل «اولین سرمایه‌گذاری، اولین خدمات» کار می‌کند. یعنی کسانی که موفق می‌شوند در این صف جلوتر از دیگران بایستند، در نهایت توکن‌ها به حساب اصلی بایننس‌شان واریز می‌شود.

همچنین محدودیت‌های خاصی وجود دارد که مانع از استفاده کاربران چندین کشور از پلتفرم لانچ‌پد می‌شود. این پلتفرم از سال ۲۰۱۷ وجود داشته است. زمانی که آن‌ها به راه اندازی پروژه‌هایی مانند برید (یک پلتفرم خدمات مالی که هدف آن ایجاد بزرگترین بانک غیرمتمرکز جهان است) و گیفتو (توکن اپلیکیشن استریمینگ Uplive) کمک کردند. پس از تقریباً دو سال خواب زمستانی در آخرین بازار خرسی کریپتو، فعالیت‌های راه اندازی بلاک چین لانچ‌پد اخیراً توسط چانگ پنگ ژائو و خود شرکت احیا شد.

اولین عرضه اولیه‌ توکن در بایننس لانچ پد

بیت تورنت و فچ‌ ای‌آی از اولین پروژه‌های بایننس لانچ پد در سال ۲۰۱۹ بودند. هر دوی آن‌ها مقصود واضحی برای گسترش فعالیت‌های تجاری خود با استفاده از فناوری بلاک چین داشتند. پروژه بیت تورنت، یکی از پایه‌های اصلی اشتراک‌گذاری همتا‌به‌همتا فایل است که با توجه به اینکه اخیرا توسط جاستین سان، بنیان‌گذار ترون به قیمت ۱۴۰ میلیون دلار خریداری شده است. البته انتقال این پلتفرم به دنیای بلاک‌چین تعجب‌آور نبود. به‌نظر می‌رسد این پروژه با راه‌اندازی یک توکن بومی BTT که برای خرید خدمات روی پلتفرم و بسته‌های بهتر مورد استفاده قرار می گیرد، ۱۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه خود را به استفاده از ارزهای دیجیتال سوق می‌دهد.

اولین عرضه اولیه‌ سکه در بایننس لانچ پد

در حالی که سوالاتی در مورد هوشمندی واقعی داده‌های تورنت شما که برای همیشه در یک بلاک چین غیرقابل تغییر باقی می‌ماند وجود دارد، بایننس به این پروژه کمک کرد تا شروعی عالی داشته باشد. فروش توکن بیت تورنت توسط بایننس و خدای بازاریابی بلاک چین، جاستین سان، بسیار تهاجمی بود (BTT بر روی بلاک چین TRON جاستین ایجاد شده است). فعالیت آن‌ها به طور قابل توجهی نتیجه داد، زیرا این پروژه حجم زیادی از تبلیغات را به همراه داشت.

در عرضه اولیه بیت تورنت، ۵۹ میلیارد توکن تنها در ۲۰ دقیقه فروخته شد و این حجم فروش حتی باعث شد این صرافی با مشکلات فنی جزئی روبرو شود. ظاهرا اگر اشکالات فوق الذکر نبود، این روند در چند ثانیه به پایان می‌رسید. توکن BTT در حال حاضر یکی از پرطرفدار‌ترین ارزهای دیجیتال بازار است. زیرا از زمان رویداد ICO خود در ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱ تقریبا ۶۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. بایننس به حمایت از BTT وفادار می‌ماند و قول می‌دهد در تمام ایردراپ‌های آینده این توکن شرکت کند.

بیت تورنت از اولین پروژه‌های از بایننس لانچ‌پد
دومین پروژه بایننس لانچ‌پد، Fetch.AI بود. پروژه‌ای که خود را به عنوان «نماینده دیجیتال غیرمتمرکز جهان که در آن عوامل نرم افزاری مستقل کارهای اقتصادی مفیدی انجام می دهند» معرفی می‌کند. پروژه Fetch.AI ترکیبی از بلاک چین و هوش مصنوعی است. این پروژه می‌خواهد در ازای توکن‌های فچ، ارز دیجیتال بومی این شبکه، داده‌ها یا خدماتی را با استفاده از فناوری دفتر کل هوشمند ارائه دهد. فروش توکن فچ در ۲۵ فوریه سال ۲۰۲۲ آغاز شد. 

بایننس لانچ پد به دنبال پرورش هر دوی پروژه و کمک به آن‌ها برای تبدیل شدن به بازیگران مهم در دنیای ارزهای دیجیتال است. بایننس علاوه بر ارائه کمک به راه اندازی توکن، قول پشتیبانی کامل مشاوره‌ای را نیز می‌دهد. این به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا تلاش‌های خود را کاملا بر توسعه ایده‌های مبتنی بر بلاک چین متمرکز کنند. چانگ پنگ ژائو، مدیر عامل بایننس، اخیرا اعلام کرد که تیم او فعالانه به دنبال کمک به راه‌اندازی پروژه‌های بیشتر در آینده است. جزئیات مربوط به زمان‌بندی و روش‌های ارائه هر توکن در لانچ‌پد بایننس به‌موقع فاش می‌شود.

سخن پایانی

راه‌اندازی یک محصول قانونی ارز دیجیتال می‌تواند کاری دلهره‌آور باشد. درست مانند هر چیز دیگری در زندگی، رد شدن از میدان مین و موانعی که باید بر آنها غلبه کنید، بدون کمک یک مشاور و مربی آگاه بسیار پیچیده خواهد بود. اینجاست که بایننس وارد عمل می‌شود. بایننس لانچ‌پد را مانند کشاورزی در نظر بگیرید که دانه‌های مناسب و بارور را از دانه‌های نامناسب جدا می‌کند، کوددهی و آبیاری پروژه را برای بزرگ‌تر و قوی‌تر کردن آن انجام می‌دهد و با تبلیغ و تحویل محصول به کاربر، بازار آن‌ را بوجود می‌آورد. در حالی که برخی به درستیِ روش‌های با شفافیت کمترِ مورد استفاده‌ی بایننس برای انتخاب و بررسی پروژه‌هایی که بوت استرپ می‌کند را زیر سوال می‌برند، این پلتفرم قول داده است که عینی باقی بماند و تنها محصولات بلاک چین با بهترین کیفیت را به کاربران خود ارائه دهد.

بایننس لانچ‌پد و پروژه‌ها رمز ارزی

در حقیقت از جنبه فنی، بیشتر پروژه‌های بلاک چینی فعلی چیز زیادی برای گفتن یا بررسی وجود ندارد، بنابراین نمی‌توان از بایننس به خاطر کوتاهی در جزئیات در بررسی‌هایشان، ایراد گرفت. چیزی که می‌تواند تا حدودی نگران کننده باشد، تمایل بایننس برای مشارکت در بازاریابی فوق تهاجمی این استارت آپ‌ها است. به عنوان مثال، اخیرا آگهی‌های متعددی در اینترنت منتشر شده است که از BTT به عنوان ظهور بعدی بیت‌کوین استقبال می‌کند و به مردم توصیه می‌کند به سرعت به بایننس مراجعه کرده و توکن را خریداری کنند. بیت تورنت می‌تواند بنا به هر اتفاق و مسیری به سطح قیمت بیت کوین برسد اما حقایق بسیار کمی وجود دارد که از این سناریو پشتیبانی کند.

در نهایت چیزی که این بازار کنونی را هدایت می کند، تبلیغات است و احتمالا بزرگترین صرافی در جهان این را به خوبی درک می‌کند. به نظر می‌رسد پس از یک دوره طولانی عدم فعالیت، بایننس لانچ پد بر روی بوت استرپینگ و بازاریابی تهاجمی پروژه‌های جدید تمرکز خواهد کرد. این احتمال وجود دارد که برخی از آنها به طرح‌های پامپ و دامپ تبدیل نشوند و در واقع یک محصول بلاک چین انقلابی ارائه دهند. فقط باید منتظر بمانیم و ببینیم که این شانس‌ها در واقع چقدر بزرگ هستند. به نظر شما بایننس لانچ پد تا چه اندازه می‌تواند برای کاربران سود بسازد؟ آیا وجود همچین پلتفرمی به نفع صنعت رمزارزها است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متدوال

سوالات متداول

بایننس لانچ پد چیست؟

بایننس لانچ پد که به‌عنوان «سکویی برای راه‌اندازی توکن‌ها پروژه‌های تحول آفرین» توصیف می‌شود، روی ارائه دانش، شبکه‌سازی و ضربه‌ای که برای جمع‌آوری سرمایه از طریق یک ICO برای استارت‌آپ‌ها لازم است، متمرکز شده است.

قوانینی که launchpad binance برای ایده‌ها و استارتاپ‌ها در نظر می گیرد چیست؟

رسیدن پروژه‌ها به توسعه‌ای نسبی، آمادگی برای پذیرش‌ و اجرا در مقیاس بزرگ، یک تیم قوی و متعهد از بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان، پتانسیل رشد و توسعه‌ در یک اکوسیستم گسترده‌تر

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست