اوکی اکسچنج

راهنمای کار با BscScan (جستجوگر بلاک چین بایننس)

راهنمای کار با BscScan (جستجوگر بلاک چین بایننس)

این مقاله راهنمای استفاده از جستجوگر بلاک چین بایننس (BscScan) برای رهگیری تراکنش‌ها و استفاده از سایر قابلیت‌های این ابزار است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

جستجوگر بلاک چین بایننس (BscScan) چیست؟

پلتفرم بی اس سی اسکن (BscScan) یک جستجوگر بلاک چین برای زنجیره هوشمند بایننس است که توسط همان تیم سازنده اتر اسکن (Etherscan) ساخته شده است. استفاده به عنوان پیگیری تراکنش‌ها، بررسی قراردادهای هوشمند و جستجو در بلاک چین بایننس تنها بخشی از کارهایی است که می‌توان با استفاه از این ابزار انجام داد. وب‌سایت BscScan قابلیت‌ها و خدمات متنوعی دارد که به سرعت در حال رشد و توسعه هستند.

اگر تا به حال از جستجوگر‌ بلاک چین بایننس استفاده کرده باشید، متوجه شده‌اید که BscScan کاملا شبیه تمامی کاوشگرهای بلاک چین‌ ارز دیجیتال‌های دیگر است. شما می‌توانید آدرس کیف پول، تراکنش‌ها، قرارداد‌های هوشمند و موارد دیگر را با استفاده از نوار جستجو یا منوها جستجو کنید. یادگیری درباره‌ی اکوسیستم بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) بسیار ساده و بلاک چین آن بسیار شفاف است.

همان‌طور که گفتیم، جستجوگرهای BscScan و Etherscan، هر دو توسط یک تیم ساخته شده‌اند؛ بنابراین بدیهی است که رابط کاربری بسیاری مشابهی با یکدیگر داشته باشند. در طراحی BscScan هیچ ابزار یا ویژگی اضافه‌ای وجود ندارد، تا این پلتفرم بتواند برای افراد مبتدی نیز ساده و قابل دسترس باشد. این جستجوگر بلاک چین تلاش می‌کند تا با رشد و توسعه قابلیت‌ها و امکانات، سودمندی بیشتری را برای کاربران خود به ارمغان بیاورد، شما میتوانید به راحتی و با یک جستجوی ساده، سایت این ابزار را پیدا کنید.

ایندکس کردن شبکه بایننس اسمارت چین و قابل جستجو کردن داده‌های آن با استفاده از یک رابط کاربری مناسب، امکان دسترسی شفاف همه افراد را به این اکوسیستم فراهم می‌کند. درست شبیه وب‌سایت Etherscan، شما می‌توانید در BscScan یک حساب کاربری برای خود باز کنید. البته این کار برای توسعه‌دهندگان توصیه شده است و ایجاد حساب برای دیگر کاربران در آن الزامی نیست.

فراموش نکنید که جستجوگر BscScan، کیف پول ارز دیجیتال نیست و شما برای این کار می‌توانید از کیف پول‌های مانند متامسک، تراست والت یا سایر کیف پول‌های ارز دیجیتال استفاده کنید. همچنین، پیشنهاد می‌کنیم تا برای درک بهتر این مفاهیم، مقاله اتر اسکن (Etherscan) ما را مطالعه کنید.

چگونه می‌توانیم تراکنش‌ها را در BSCScan پیدا کنیم؟

جستجوی تراکنش در BscScan، مشابه کار با دیگر جستجوگر‌های بلاک چین است. شما برای انجام این کار به شناسه تراکنش (Transaction ID یا txID) یا آدرس کیف پولی که آن تراکنش‌ را انجام داده است، نیاز دارید. پس از وارد کردن اطلاعات در کادر جستجو، BSCScan مشخصات تراکنش، از جمله مقدار، تاریخ، شماره بلاک، موجودی کیف پول، کارمزد تراکنش، وضعیت آن و موارد دیگر را به شما نمایش می‌دهد. شما هنگام وارد کردن اطلاعات آدرس کیف پول، موجودی آن را بر اساس ارزش بایننس کوین (BNB) و دلار مشاهده خواهید کرد. همچین، جستجوگر BscScan می‌تواند موجودی توکن‌های BEP-۲۰ و ERC-۷۲۱ به شما نشان دهد. برای انجام این کار باید از بخش توکن (Token) استفاده کنید.

جستجوی تراکنش‌ها با‌ شناسه یا هش

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای پیدا کردن تراکنش‌ها، استفاده از هش تراکنش (Hash ID یا txhash)  است. تراکنش‌های زنجیره هوشمند بایننس با استفاده از این هش، که رشته‌ای از حروف و اعداد است، ردیابی می‌شوند. با وارد کردن مقدار هش تراکنش در BcsScan، به اطلاعات مهمی برای شما نمایش داده می‌شود که شامل:

 • وضعیت تراکنش: وضعیت تراکنش می‌تواند موفقیت‌آمیز، شکست خورده یا در حال انتظار باشد.
 • ارتفاع بلاک: به عنوان یک‌شناسه شبکه عمل می‌کند تا تأیید کند که چه زمانی تراکنش توسط ماینر‌ها در بلاک چین ثبت شده است.
 • ارزش تراکنش: این ویژگی با BNB و USD نمایش داده می‌شود.
 • کارمزد تراکنش: معیاری است از هزینه انجام تراکنش در زنجیره هوشمند بایننس را نشان می‌دهد.
 • یادداشت خصوصی: فرستنده‌ها می‌توانند یک پیام خصوصی را با تراکنش خود ضمیمه کنند، که در هنگام ورود کاربران BscScan در دسترس است.

تمام این ویژگی‌ها، ماهیت شفاف فناوری بلاک چین، در این مورد، بلاک چین زنجیره هوشمند بایننس را نشان می‌دهد.

تابلوی امتیازات اعتبارسنجی چیست؟

شبکه بایننس اسمارت چین (BSC)، بر خلاف سایر بلاک چین‌های اثبات سهام که برای تأیید تراکنش‌ها به نودهای کاربران متکی هستند، از اعتبارسنج‌ها (Validator) استفاده می‌کند. در حال حاضر این اکوسیستم ۴۳ تأیید‌کننده دارد؛ که البته نشان‌دهنده متمرکز بودن شبکه بلاک چین آن است. علاوه بر این، هر اعتبارسنج دارای یک حق رأی است که با مقدار BNB که نگهداری کرده، نشان داده می‌شود.

تابلوی امتیازات اعتبارسنجی چیست؟

با استفاده از تابلوی امتیازات اعتبار سنجی (Validator Leaderboard)، کاربران می‌توانند زمان شروع فعال شدن اعتبارسنجی (که توسط سربرگ بلوک نشان داده می‌شود) و آخرین بلوکی که تأیید کرده‌اند را ببینند. آن‌ها همچنین می‌توانند تعداد بلوک‌هایی که در روز، هفته و ماه‌های قبل توسط اعتبارسنجی پردازش شده و وضعیت اتصال شبکه، را ببینند.

اعتبارسنج‌های فعال از بین ۲۱ اعتبارسنجی برتر بر اساس میزان توکن بایننس کوین (BNB) که سپرده‌گذاری کرده‌اند، انتخاب می‌شوند. در حال حاضر، قدرت‌مندترین اعتبارسنج در شبکه بایننس اسمارت چین (BSC)، ۷۴۵,۵۲۵ توکن BNB را استیک کرده است. شما می‌توانید استیک کردن توکن‌های BNB خود و واگذار کردن به شبکه، سالانه حدود ۶.۸۵ درصد سود کسب کنید.

لیست‌ ییلد فارم‌ها

درست مانند شبکه اتریوم، بایننس اسمارت چین نیز میزبان تعدادی زیادی از پروژه‌‌های دیفای (DeFi) است. ییلد فارمینگ (Yield farming) یا کشت سود بخش مهمی از صنعت امور مالی غیر متمرکز است. BscScan می‌تواند به مشتریان کمک کند تا لیستی به روز از امکانات خود دریافت کنند. البته این ویژگی به تازگی اضافه شده است، ممکن است هنوز به طور کامل پیاده‌سازی نشده باشد. اما دانستن این ویژگی برای آینده مفید است.

توکن‌های BEP-۲۰ و ERC-۷۲۱

استاندارد توکن BEP-۲۰ منحصر به بلاک چین بایننس است، اما توکن‌های ERC-۷۲۱ مختص شبکه اتریوم است که توسط اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس نیز پشتیبانی می‌شوند. کاربران می‌توانند توکن‌های برتر، قیمت‌ها، حجم، ارزش بازار، تعداد دارندگان و اینکه آیا دارایی آن‌ها از جابه‌جایی میان-زنجیره‌ای پشتیبانی می‌کند را بررسی کنند. توانایی انتقال دارایی‌ها بین چندین بلاک چین هر سه ماه یک‌بار شتاب بیشتری می‌گیرد، زیرا قابلیت همکاری بلاک چین‌ها با یکدیگر یکی از مشکلاتی است که بلاک چین‌های نسل سوم با آن مقابله می‌کنند.

دلیل پشتیبانی بایننس از توکن‌های ERC-721 این است که چندین مورد از این توکن‌ها با انتقال میان‌-زنجیره‌ای سازگار هستند. علاوه بر این، ممکن است برخی از پروژه‌ها نیمی از توکن‌های خود را در یک شبکه و نیمی را در یک اکوسیستم متفاوت منتشر کنند. در حال حاضر، بیش از ۵۲۰۰ قرارداد توکن ERC-721 را می‌توان در BscScan ردیابی کرد که یک کاری نسبتاً جذاب است.

منظور از “تأیید قرارداد” چیست؟

شبکه بایننس اسمارت چین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. کاربران با استفاده از BscScan می‌توانند آدرس قراردادی را تایپ و تعیین کنند آیا کد تولید شده با کدی که در حال حاضر روی این بلاک چین کار می‌کند مطابقت دارد یا خیر. این تأییدیه به کاربران اجازه می‌دهد تا به طور مستقل کد را بررسی و تأیید کنند. این یک ویژگی مفید است که به باز بودن اکوسیستم زنجیره هوشمند Binance کمک می‌کند.

منظور از "تأیید قرارداد" چیست؟

آیا BscScan با NFT‌ ها سازگار است؟

بله از آنجایی که BscScan اجازه ردیابی توکن‌های ERC-۷۲۱ را می‌دهد، کاملا با NFT سازگار است و از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، زنجیره هوشمند بایننس، مانند اتریوم، خانه تعدادی از پروژه‌های متمرکز بر NFT است، زیرا هزینه‌های ارزان‌تر و کارایی و توان عملیاتی عمومی دارد. BscScan‌ شناسه توکن، پروژه NFT، تاریخچه تراکنش و تعامل قرارداد هوشمند را نشان می‌دهد.

سایت BscScan به کاربران اجازه می‌دهد تا NFT‌های خود را با استفاده از هش تراکنش، قرارداد هوشمند NFT یا آدرس کیف پول جستجو کنند. از سوی دیگر، کاوشگر بلاک چین قادر به نشان دادن هنر موجود در آن NFT نیست. برای دیدن آثار هنری، کاربران باید به یک بازار یا ارائه‌دهنده خدمات دیگری که از استاندارد توکن NFT پشتیبانی می‌کند متصل شوند و سپس توکنی را که به دست آورده‌اند را نمایش دهند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

بی‌اس‌سی اسکن (BSCScan) چیست؟

جستجوگر بلاک چین بایننس یک بلوک کاوشگر است که امکان بررسی داده‌های عمومی بلاک چین بایننس مانند تراکنش‌ها، قرارداد‌های هوشمند، آدرس کیف پول و موارد دیگر را به شما می‌دهد.

جستجوگر BCScan چه اطلاعاتی را به ما نشان می‌دهد؟

وضعیت تراکنش، ارتفاع بلاک، ارزش تراکنش، کارمزد تراکنش، یادداشت خصوصی

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام یه سوال داشتم
  bscscan و etherscan فقط تو بلاک چین متفاوتن؟ کاراییشون یکیه یعنی؟

  پاسخ
 • سلام من اتریوم در شبکه bep20 انتقال دادم به تراست ولت اما نرسیده ، هش که میزنم مینویسه رسیده ، اما نرسسده باید چکار کنم

  پاسخ
 • سلام از کیف پول من USDT خودبهخود انتقال داده شده به سایت bscscan چطوری میتونم اونو برگردونم؟ لطفا کمک کنید مهمه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست