اوکی اکسچنج

اتراسکن (Etherscan) چیست؟

اتراسکن (Etherscan) چیست؟

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که علاوه بر HODLing و ارسال چند تراکنش، به دنبال استفاده از ویژگی‌های بیشتری از شبکه اتریوم هستید، این مقاله از وبسایت آموزشی ارزتودی می‌تواند برای شما مفید باشد. اتراسکن یکی از این ابزارهای محبوبی است که یادگیری و کار با آن بسیار آسان است. شما می‌توانید بدون نیاز به اتصال کیف پول خود یا حتی باز کردن حساب، از اکثر امکانات این ابزار استفاده کنید. درادامه رایج‌ترین روش‌های استفاده از وبسایت Etherscan را برای پیدا کردن اطلاعات بررسی می‌کنیم.

آشنایی با وبسایت Etherscan

اتراسکن یک بلوک کاوشگر است که امکان بررسی داده‌های عمومی بلاک چین اتریوم مانند تراکنش‌ها، قرارداد‌های هوشمند، آدرس‌ها و موارد دیگر را به شما می‌دهد. در اتریوم، همه تعاملات عمومی هستند و Etherscan به شما اجازه می‌دهد که مانند یک موتور جستجو در میان این اطلاعات گشت و‌گذار کنید؛ می‌توانید با استفاده از هش تراکنش (شناسه تراکنش) همه فعالیت‌های این شبکه را از جمله توکن‌ها، قرارداد‌های هوشمند، و آدرس‌های کیف پول بررسی کنید.

آشنایی با وبسایت Etherscan

برای استفاده از ابزار Etherscan شما نیازی به ثبت نام ندارید، اگرچه امکان ایجاد حساب کاربری برای دسترسی‌های بیشتر به شما داده شده است. برای مثال، می‌توایند با فعال کردن گزینه هشدار از تراکنش‌های دریافتی آگاه شوید و یا فید‌های داده بسازید. Etherscan یک کیف پول برای ذخیره و استفاده نیست، بلکه تنها منبعی از اطلاعات بلاک چین و پایگاه داده قرارداد‌های هوشمند است. درواقع شما برای ذخیره‌سازی یا معاملات به کیف پول‌هایی مانند تراست ولت، بایننس چین ولت و یا متامسک نیاز دارید.

چرا باید از اتراسکن استفاده کنیم؟

اتراسکن یکی از معتمدترین و محبوب‌ترین کاوشگر‌های بلاک چین اتریوم است. اما آنچه برای ما به عنوان یک کاربر فعال در حوزه کریپتوکارنسی اهمیت دارد، چرایی استفاده از این کاوشگر است. اولاً، اگر درک بهتری از نحوه تعامل خود با بلاک چین داشته باشید، می‌توانید عملکرد DApps و تراکنش‌ها را بهتر متوجه شوید. این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا از طریق شناسایی فعالیت‌های مشکوک دارایی خود را در شرایط ایمنی نگهدارید.

مثلاً، فعال کردن اعلان نهنگ‌ها، زمانی که مبالغ قابل توجهی از یک ارز دیجیتال به یک صرافی منتقل می‌شود را به شما اطلاع می‌دهد. می‌توانید این اعلان‌ها را به عنوان فروش زیاد در نظر بگیرید (اگرچه همیشه اینگونه نیست). همچنین می‌توانید نگاه کنید که بنیانگذاران یک پروژه با توکن‌های خود چه می‌کنند. این ممکن است به شما در شناسایی کلاهبرداری‌های احتمالی کمک کند که در آن توسعه‌دهندگان پروژه‌های خود را ر‌ها کرده و کوین‌های خود را می‌فروشند.

بررسی تراکنش و کیف پول در Etherscan

قابلیت ردیابی تراکنش‌ها، اصلی‌ترین ویژگی اتراسکن است. به همین خاطر، یادگیری نحوه ردیابی یک کوین برای دسترسی به سایر داده‌های بلاک چین، بسیار مهم است. فرض کنید می‌خواهید ۰.۰۲۵ اتریوم را به کیف پول خود به آدرس ۰x۴۸۰bbcb۳۶۸۱۹۷d۴۴c۶f۵۴a۷۳۸e۵۹c۳۳eff۰۰۴b۶a ارسال کنید. برای ارسال، شما حدود ۰.۰۱۵۵۹۲۱۲۶۷۴۵۳۷ کارمزد تراکنش نیز ارسال کرده‌اید. پس از پرداخت، کیف پول شما این شناسه تراکنش TXID را نمایش می‌دهد.

۰x۸۰a۳cc۰f۳۴۴۶۵۱b۳de۷۴۵b۲f۱efbe۸d۳۵d۴f۳۴۸e۹۵b۳۴۵c۸a۸۴۰ebf۹۵۵۴۱۴fa۵

زمانی که قصد بررسی این موضوع را دارید که یک تراکنش چند تأیید دارد و آیا با موفقیت ارسال شده است یا خیر. وارد صفحه اصلی وبسایت اتراسکن شوید و در قسمت جستجو، TXID بالا را وارد کنید.

homepage

اکنون می‌توانید تمام جزئیات مربوط به تراکنش خاص خود را مشاهده کنید و اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری را دریابید، می‌توانید گزینه Click to see More را انتخاب کنید.

 specific transaction

سایر اطلاعات قابل مشاهده شامل موارد زیر است:

  • هش تراکنش (Transaction Hash): همان TXID که به صورت رشته‌ای از اعداد و حروف است.
  • وضعیت (Status): وضعیت تراکشن شما که ایا ارسال شده و موفقیت‌آمیز بوده یا خیر را نشان می‌دهد.
  • بلاک (Block): شماره بلوکی که تراکنش شما در آن گنجانده شده است. همچنین می‌توانید تعداد تأییدیه‌هایی که تراکنش شما دریافت کرده است را مشاهده کنید. بعد از بلوک تراکنش شما، این تعداد بلوک‌هایی است که به زنجیره اضافه شده است.
  • مهر زمان (timestamp): نشان دهنده زمانی است که بلوک تراکنش به شما اضافه شد.
  • از طرف (From): آدرس کیف پولی که معامله را انجام داده است.
  • به طرف(to): آدرس دریافت‌کننده یا قرارداد هوشمند است.
  • مقدار (value): میزان مبلغ ارسال شده است.
  • کارمزد تراکنش (Transaction Fee): کارمزد پرداخت شده برای انجام معامله.
  • قیمت گس (Gas Price): قیمت هر واحد گس در معامله.
  • نوع TXN (TXN Type): اطلاعات در مورد سیستم گس که آیا تراکنش تحت سیستم قدیمی گس بوده یا سیستم جدید کارمزد بلوک.

حال با توجه به اطلاعاتی که در بالا آورده شد، فهمیدن اینکه آیا تراکنشی موفقیت‌آمیز بوده یا خیر بسیار آسان و راحت است. راه دیگر برای فهمیدن این تأییدیه بررسی آدرس کیف پول دریافت‌کننده است. برای اینکار ۰x۴۸۰bbcb۳۶۸۱۹۷d۴۴c۶f۵۴a۷۳۸e۵۹c۳۳eff۰۰۴b۶a را در قسمت جستجو سایت اتراسکن قرار دهید.

transactions

سپس در پایین صفحه می‌توانید تراکنش‌های انجام شده را مشاهده کنید. تراکنش ETH 0.025 به رنگ قرمز همان چیزی است که شما ارسال کرده‌اید. به عنوان In تعیین شده است، که نشان می‌دهد آدرسی که جستجو کرده‌اید در انتهای گیرنده بوده است. همچنین می‌توانید خلاصه‌ای از موجودی کیف پول را در بالای صفحه دریافت کنید.

بررسی قرارداد‌های هوشمند در اتراسکن

اگر اغلب با DApps درگیر هستید، بهتر است استفاده از قرارداد‌های هوشمند را در Etherscan شناسایی کنید. می‌توانید دوباره بررسی کنید که از این طریق پول را به قرارداد مناسب منتقل می‌کنید. در صورت نیاز به افزودن توکن جدید به کیف پول خود، باید آدرس قرارداد توکن را بدانید. منطق توکن، مانند نحوه انتقال توکن و سایر رفتار‌ها، در آدرس قرارداد هوشمند ذخیره می‌شود. جهت پیدا کردن آدرس یک توکن می‌توانید وارد سایت کوین مارکت کپ، کوینگکو و یا وبسایت رسمی پروژه شوید. همچنین می‌توانید https://etherscan.io/tokens را بررسی کنید. با استفاده از وب‌سایت‌های فهرست‌شده در بالا، همیشه دوبار بررسی کنید که از آدرس رمز مناسب استفاده می‌کنید. بیایید نگاهی به توکن Uniswap Ethereum ERC-۲۰ بیندازیم:

۰x۱f۹۸۴۰a۸۵d۵af۵bf۱d۱۷۶۲f۹۲۵bdaddc۴۲۰۱f۹۸۴

آدرس بالا را در نوار جستجو اتراسکن قرار دهید.

پس از چند ثانیه، اطلاعات و جزئیات کامل موجودی قرارداد و سایر اطلاعات کلی در مورد قرارداد رمز Uniswap (UNI) اکنون نمایش داده می‌شود. گزینه‌های بیشتری در زیر وجود دارد؛ از جمله تراکنش‌ها، بخش نظرات و خود قرارداد هوشمند. برای بررسی گزینه‌های تعامل و خواندن مقررات صرافی Uniswap، روی [Contract] در مرحله بعد کلیک کنید. برگه [Read Contract] اطلاعات قرارداد را به طور کلی نمایش می‌دهد. به شما این امکان را می‌دهد که موجودی آدرس‌ها یا کیف پول‌هایی را که مثلاً مجوز استفاده از توکن در کیف پول شما را دارند، بررسی کنید.

با کلیک کردن روی [Write Contract] می‌توانید مستقیماً با قرارداد تعامل داشته باشید. هنگامی که پلتفرم‌های DeFi و DApp‌ها غیرقابل دسترسی هستند، مانند یک مشکل فنی یا قطعی وب‌سایت، این کار مفید است. در برخی شرایط، به جای استفاده از API پروژه، می‌توانید مستقیماً با قرارداد هوشمند تعامل داشته باشید.

با انتخاب [Connect to Web۳]، می‌توانید با استفاده از یک کیف پول رمزنگاری مانند MetaMask یا بایننس Chain Wallet با قرارداد ارتباط برقرار کنید. مهم‌ترین اقدام در اینجا انتقال کوین خواهد بود. با استفاده از [transferFrom] می‌توانید نشانه‌ها را از آدرسی که مجوز دارید به آدرس‌های دیگر منتقل کنید. با استفاده از [transferFrom] می‌توانید رمز مرتبط قرارداد را از کیف پول متصل خود انتقال دهید. تراکنش زیر ۱ UNI را از کیف پول متصل ما به آدرس کیف پول گیرنده چسبانده شده ارسال می‌کند. همچنین باید مطمئن شوید که تعداد اعشار برای مقداری که می‌خواهید ارسال کنید مناسب است.

بررسی قیمت گس در Etherscan

در نظر داشته باشید هزینه گس در کارمزد تراکنش‌های اتریوم لحاظ می‌شود. این هزینه‌ها بسته به بلوکی که تراکنش شما بخشی از آن است متفاوت خواهد بود. هزینه هر بلوک ثابت و بر اساس ترافیک شبکه متفاوت است. ردیاب گس اترسکن تفاوت قیمت و زمان را در قیمت‌های مختلف گس نمایش می‌دهد. این یک ابزار مفید برای تخمین میزان شلوغی شبکه و میزان هزینه‌ای است که برای انتقال یک انتقال اولیه یا تعامل با یک قرارداد هوشمند پیچیده‌تر باید بپردازید.

بررسی ایردراپ‌ها در Etherscan

شما می‌توانی از اتراسکن به عنوان پایگاه داده‌های برای ایردراپ‌های شبکه اتریوم استفاده کنید. هر ایردراپ مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها را دارد که باید در ستون [Details] مشاهده شود. لیست ایردراپ را می‌توانید در etherscan.io و airdrops.io پیدا کنید.

نتیجه گیری

وبسایت Etherscan یک ابزار ساده و رایگان است و زمانی که به اطلاعات بیشتری نسبت به کیف پول یا صرافی خود نیاز دارید، به کارتان می‌آید. شما می‌توانید به راحتی یاد بگیرید که از این ابزار برای پیداکردن اطلاعات مورد نظر خود در سریع‌ترین زمان ممکن استفاده کنید. Etherscan همچنین پایه‌ای برای سایر کاوشگر‌های بلوک مانند BscScan است که به شما امکان می‌دهد به سادگی اطلاعات خود را منتقل کنید. بنابراین اگر می‌خواهید وضعیت تراکنش را تأیید کنید یا به قرارداد هوشمند DApp مورد علاقه خود نگاه کنید، Etherscan یک ابزار عالی برای شروع است.

سوالات متدوال
سوالات متداول

اتراسکن چیست؟

اتراسکن یک بلوک کاوشگر است که امکان بررسی داده‌های عمومی بلاک چین اتریوم مانند تراکنش‌ها، قرارداد‌های هوشمند، آدرس‌ها و موارد دیگر را به شما می‌دهد.

چرا استفاده از اتراسکن اهمیت دارد؟

۱. درک بهتر از نحوه تعامل با بلاک چین و همچنین عملکردد DApp و تراکنش‌ها ۲. ایمن نگه داشتن دارایی از طریق شناسایی فعالیت‌های مشکوک با اطلاعات داده شده

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست