اوکی اکسچنج

معرفی ۷ اکسپلورر یا جستجوگر بلاک چین‌ (Blockchain Explorer)

7 مرورگر برتر بلاک چین‌ (Blockchain Explorer)

پس از یادگیری مفاهیم فناوری بلاک چین، خوب است که با مفهوم جستجوگر بلاک چین‌ (Blockchain Explorer) و اهمیت آن در دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شوید. به عنوان ابزاری ضروری برای جست‌وجو و بررسی پلتفرم‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز و مشاهده و مدیریت تراکنش‌های شبکه‌ بلاک چین، آشنایی و استفاده از مرورگرهای بلاک چین برای تمامی کاربران ضروری است. با این توضیحات، چگونه می‌توانید بهترین مرورگر بلاک چین را با توجه به نیاز خود پیدا کنید؟ از آنجایی که این ابزارها برای مشاهده و پیگیری تراکنش‌های شما هستند، باید در انتخاب دقت داشته باشید. در این مقاله از ارزتودی، ۷ مرورگر برتر بلاک چین را به شما معرفی می‌کنیم که می توانید برای نظارت و مدیریت برنامه‌های کاربردی در بلاک چین به آن‌ها اعتماد کنید. 

مرورگر بلاک چین چیست؟

مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) یک ابزار آنلاین است که به شما امکان می دهد تا اطلاعات لحظه‌ای و تاریخی در مورد یک بلاک چین، از جمله داده‌های مربوط به بلوک‌های استخراج شده، تراکنش‌های انجام شده، آدرس کیف‌ پول‌ها و موارد دیگر مانند زمان و مقدار دارایی منتقل شده را جست‌وجو کنید. به زبان ساده، این ابزارها مانند موتور جست‌وجوی تراکنش‌های شبکه بلاک چین عمل می‌کنند. بلاک چین‌ها ذاتا به عنوان پایگاه داده‌هایی بزرگ، عمومی و شفاف طراحی شده‌اند؛ این ویژگی امکان پیمایش در آن‌ها به شکلی انعطاف‌پذیر را فراهم می‌کند. از طرفی، استفاده از بلاک چین برای کسانی که اطلاعات و مهارت کافی در مورد آن ندارند، می‌تواند چالش برانگیز باشد.

آیا می‌دانید چگونه باید تراکنش‌های یک شبکه بلاک چین یا برنامه غیرمتمرکز را پیدا و مدیریت کنید؟ بدون شک واسط خط فرمان یا CLI ابزاری قوی و کاربردی برای دستیابی به اطلاعات بلاک چین و تعامل با آن است. اما همانطور که می‌توانید حدس بزنید، استفاده از واسط خط فرمان، تنها برای کسانی مفید است که تجربه و اطلاعات کافی در مورد برنامه‌نویسی دارند. به این دلیل است که ضرورت استفاده از کاوشگرهای بلاک چین‌ها درک می‌شود. جست‌وجوگر بلاک چین توسط صاحبان ارز‌های دیجیتال برای نظارت بر وضعیت تراکنش‌های ارسالی و دریافتی استفاده می‌شوند. به بیان دیگر، این ابزارها طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها را ارائه می‌دهند و اساسا به عنوان یک موتور جستجوی بلاک چین – مانند گوگل برای اینترنت – عمل می‌کنند.

مرورگر بلاک چین چیست؟

بهترین اکسپلورر یا جستجوگرهای بلاک چین

خب، یک مرورگر بلاک چین خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آیا معیار خاصی برای انتخاب بهترین ابزار وجود دارد؟ می‌توان گفت از مرورگر‌های بلاک چین برای ارائه‌ی خدماتی بیشتر از بررسی وضعیت تراکنش‌ها در دفتر کل توزیع شده استفاده می‌شود. این ابزارها می‌توانند گزارش‌هایی در مورد نقاط مختلف داده مربوط به تراکنش‌های روی بلاک چین ارائه دهند. تاریخ، کارمزد تراکنش، ارتفاع بلوک، آدرس‌های ورودی و خروجی و ارزش تراکنش تنها تعدادی از مهم‌ترین اطلاعات ارائه شده توسط یک جست‌وجوگر بلاک چین هستند. همان‌طور که می‌دانید تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین کاملا شفاف هستند، بنابراین مرورگرهای بلاک چین نیز باید بتوانند آن‌ها را به طور شفاف ارائه دهند.

بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) مانند کیف پول‌های بیت کوین، از هشدار‌ها برای آگاه کردن کاربران در مورد پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. البته تمامی این پلتفرم‌های بلاک چین مشابه یکدیگر نیستند. از این رو، مرورگرها باید بتوانند اطلاعات مورد نیاز کاربران در هر بلاک چین را در اختیار آن‌ها قرار دهند. لازم است بدانید که در حال حاضر هیچ معیار یا استاندارد خاصی برای تعیین بهترین جست‌وگر بلاک چینی وجود ندارد. با این حال، تعدادی از مرورگر‌های بلاک چین توانسته‌اند، با جلب اعتماد و حمایت کاربران به بهترین و محبوب‌ترین مرورگر‌ها تبدیل شوند. 

معرفی ۷ مرورگر برتر بلاک چین‌

در ادامه، ۷ مرورگر برتر بلاک چین را بررسی و به شما معرفی می‌کنیم تا بر حسب نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

۱. بلاک چین دات کام (Blockchain.com)

بلاک چین دات کام (Blockchain.com) در اکثر لیست‌های بهترین مرورگر‌های بلاک چین قرار دارد. این مرورگر رابط کاربری جذاب و طیف گسترده‌ای از انتخاب‌ها را برای جست‌وجو در شبکه‌ی بلاک چین ارائه می‌دهد. با استفاده از مرورگر Blockchain.com می‌توانید از امکاناتی مانند نظارت بر تراکنش‌ها، سختی استخراج، بررسی بلوک، نرخ هش فعلی، نظارت بر تراکنش و بررسی‌کننده، به‌روزرسانی مداوم نمودار میانگین کارمزد و موارد دیگر استفاده کنید. همچنین، علاوه بر داده‌های بلاک چین بیت کوین (BTC) می‌توانید به اطلاعات شبکه‌های اتریوم (ETH) و بیت کوین کش (BCH) نیز دسترسی داشته باشید

بلاک چین دات کام (Blockchain.com)

 در حقیقت، بلاک چین دات کام (Blockchain.com) خدمات زیادی را ارائه نمی‌دهد و بیشتر به  دلیل قدیمی بودن میان کاربران محبوب است. قابلیت جست‌وجو در جزئیات بلاک چین مانند آدرس‌ها، بلوک‌ها و تراکنش‌‌ها است که بلاک چین دات کام را به یکی از بهترین مرورگرهای بلاک چین تبدیل می‌کند. جالب‌ترین ویژگی این ابزار جست‌وجوگر، مجموعه‌ی گسترده‌ای از آمار مربوط به فعالیت‌های مرتبط با بلاک چین در ۲۴ ساعت اخیر است.

بخش «داده‌ها و نمودارها» در بلاک چین دات کام (Blockchain.com) نیز یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب این مرورگر بلاک چین است. به‌روزرسانی‌های مکرر داده‌های این نمودارها، زمینه را برای تجزیه و تحلیل عمیق روندهای جدید بلاک چین باز می‌کند. بخش نمودارها همچنین دارای بخش‌های اضافی دیگری است که به شکل اختصاصی برای بیت کوین طراحی شده است. شما با استفاده از این بخش‌ها می‌توانید داده‌های مربوط به فعالیت کیف پول‌های بیت کوین، اطلاعات مرتبط با استخراج، جزئیات بلوک‌های جدید و فعالیت شبکه بیت کوین را بررسی کنید.

۲. بلاک سایفر (Blockcypher)

بلاک سایفر (Blockcypher) یکی از جدیدترین مرورگر‌هایی که به تازگی به لیست بهترین مرورگر‌های بلاک چین اضافه شده است. این یک مرورگر بلاک چین منبع باز با تمام قابلیت‌هایی است که برای کشف انبوهی از داده‌ها به آن نیاز دارید. در شبکه‌های بلاک چین، کاربران ممکن است بخواهند چندین داده‌ی مختلف مانند تراکنش‌ها، آدرس‌ها و بلوک‌ها را بررسی کنند. علاوه بر این، بلاک سایفر رابط کاربری ساده‌ای دارد که به سهولت استفاده مشهور است؛ بنابراین، کاربران در هنگام استفاده از این ابزار جست‌وگر با هیج مشکلی مواجه نمی‌شوند. بلاک سایفر (Blockcypher) ویژگی به نام فید بلادرنگ (Real-time Feed) دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید در کنار تأیید پیش‌بینی‌ها، پیشنهاد‌هایی جهت بهینه کردن هزینه تراکنش‌ها پیدا کنید.

بلاک سایفر (Blockcypher)

با استفاده از بلاک سایفر می‌توانید اعلان‌های آدرس عمومی را برای آدرس‌های کیف پول سرد بیت کوین (BTC) خود دریافت کنید. علاوه بر اطلاعات بیت کوین (BTC)، از دوج کوین (Doge)، لایت کوین (LTC) و دش (Dash) نیز پشتیبانی می‌کند. البته این مرورگر هنوز از بیت کوین کش پشتیبانی نمی‌کند. Blockcypher به کاربران اجازه می‌دهد تا بلاک چین بیت کوین را در چهار شکل mBTC، BTC، Bits و Satoshi بررسی کنند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این مرورگر «بخش توسعه‌دهندگان» آن است. در این بخش، کاربران می‌توانند یک API پیچیده و همچنین ابزار‌های توسعه دهنده برای ساخت برنامه‌ها بر اساس پلتفرم خود پیدا کنند.

۳. توکن ویو (Tokenview)

توکن ویو (Tokenview) احتمالا می‌تواند بهترین انتخاب در لیست ۷ مرورگر برتر بلاک چین‌ باشد. این مرورگر در حال حاضر مجموعه‌ای از متنوع‌ترین ویژگی‌های کاربردی را ارائه می‌دهد. اگرچه به تازگی به لیست بهترین‌ها اضافه شده، اما به دلیل ویژگی جست‌وجوی چندشبکه‌ای (Multi-chain Exploration) به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده است. از آنجایی که مرورگر توکن ویو توسط گروهی از توسعه‌دهندگان چینی ایجاد شده است، بیشتر برای بازار آن کشور طراحی شده است. در نتیجه، بازدیدکنندگان ممکن است در مشاهده سایت به زبان انگلیسی دچار مشکل شوند. اگرچه توکن ویو (Tokenview) این نقطه ضعف خود را با ارائه پشتیبانی کاملی از ارز‌های دیجیتال پوشش داده است. این مرورگر خوب بلاک چین، اکنون از بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال مختلف پشتیبانی می‌کند و موقعیت خود را به عنوان یک مرورگر چندشبکه‌ای در صدر جدول نگه می‌دارد.

توکن ویو (Tokenview)

توکن ویو یکی از بزرگ‌ترین مرورگر‌های بلاک چین نیز است که گزینه‌های متنوعی از جمله لیستی از آدرس‌های کیف پول بیت کوین (BTC) فعال روزانه، سطوح معاملات روزانه و برندگان بلاک و موارد دیگر را ارائه می‌دهد. این جست‌وجوگر ابزاری است که به شما امکان می‌دهد بلاک چین‌های اتریوم (ETH)، مونرو (XMR)، لایت کوین (LTC)، آنتولوژی (ONT)، ترون (TRON)، زی‌کش (ZEC)، نئو (NEO) و تعدادی دیگر از ارز‌های دیجیتال را بررسی کنید. علاوه بر این، توکن ویو (Tokenview) یافتن برنامه‌های غیرمتمرکز را برای کاربران آسان می‌کند. از آنجایی این ابزار حجم داده زیادی را پردازش و نشان می‌دهد، زمان بارگذاری آن نیز کند خواهد بود. با این حال، کاربران اعلام کرده‌اند که سایت، سرعت پیمایش در صفحه را افزایش پیدا کرده است.

۴. بلاک چیر (Blockchair)

بحث در مورد برترین مرورگر‌های بلاک چین در جهان، بدون شک به بلاک چیر (Blockchair) ختم می‌شود. این ابزار اطلاعات گسترده‌ای از ارز‌های دیجیتال مختلف مانند بیت کوین (BTC)، لایت کوین (LTC)، اتریوم (ETH)، ریپل (XRP) و بیت کوین کش (BCH) ارائه می‌دهد. برجسته‌ترین ویژگی Blockchair توانایی آن در جستجوی داده‌های متنی جاسازی شده در بلاک‌های بیت کوین است. کاربران می‌توانند به راحتی در پیچیدگی‌های تراکنش‌ها با نظرات یا دستورالعمل‌های خاص کاوش کنند. همچنین، می‌توانید بررسی کنید که آیا کسی متن سرگرم‌کننده‌ای را در بلاک چین ارسال کرده است یا خیر.

بلاک چیر (Blockchair)

مرور بلاک چیر نسبت به بلاک چین دات کام اطلاعات بیشتری در مورد تراکنش‌های بیت کوین اراده می‌دهد. بلاک چیر با شعار «هر چیزی را در دنیای بلاک چین می‌توانید جستجو کنید» نشان می‌دهد که می‌تواند حتی از بهترین مرورگران حال حاضر بلاک چین پیشی بگیرد. کارمزد تراکنش، سختی فعلی شبکه، اندازه ممپول، تعداد نودها، آدرس‌ها، داده‌های متنی جاسازی شده، بلوک‌ها و سایر اطلاعات در این مرورگر در دسترس است. یکی از قابل توجه‌ترین ویژگی‌های بلاک چیر (Blockchair) ابزار «مقایسه» است. با استفاده از این ابزار شما می‌توانید اطلاعات استخراج، شبکه و بلاک چین را برای همه ارز‌های موجود در بلاک چین مقایسه کنید.

۵. ترید بلاک (Tradeblock)

ترید بلاک (Tradeblock) یک مرورگر بلاک چین با رابط کاربری ساده برای دنبال کردن تراکنش‌های بلاک چین بیت کوین است. پشت هر مرورگر بلاک چین قدرتمند و قابل اطمینان که طیف گسترده‌ای از امکانات و ابزار‌های ضروری را ارائه می‌دهد، رابط کاربری ساده‌ای وجود دارد. ترید بلاک با پشتیبانی از امکانات بیشتر، موقعیت خود را به عنوان یکی از مرورگر‌های برتر بلاک چین در لیست ما حفظ می‌کند. بخش‌‌ «Historical» در قسمت «Tradeblock» نمودار داده‌های تاریخی بیت کوین (BTC) را نشان می‌دهد که می‌توانید از بخش «Settings» مجموعه داده‌های نمایش داده شده را سفارشی‌سازی کنید. با استفاده از کشوی منویی نیز می‌توانید مقایسه کارمزد تراکنش، سختی استخراج، نرخ هش، اندازه بلوک و سایر اطلاعات را مشاهده کنید.

ترید بلاک (Tradeblock)

علاوه بر این، شما در صفحه «ماینینگ» مرورگر ترید بلاک (Tradeblock) می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد ماینینگ بیت کوین به دست‌آورید. در صفحه ماینینگ ویژگی دیگری به نام ماشین حساب استخراج بیت کوین (BTC) وجود دارد که در تصمیم‌گیری بهتر در مورد تراکنش‌های بیت کوین به شما کمک می‌کند.

۶. کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) یکی دیگر از معروف‌ترین مرورگر‌های بلاک چینی است که به تازگی معرفی شده است. این مرورگر به قدری در چند وقت اخیر به محبوبیت رسیده است که دیگر نیاز به معرفی بیشتر آن نیست. اکثر فعالان حوزه ارزهای دیجیتال برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازار از این سایت استفاده می‌کنند. مرورگر کوین مارکت کپ، فهرست کاملی از ارز‌های دیجیتال و صرافی‌ها را که براساس ارزش بازار مرتب شده‌اند، نشان می‌دهد.

کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

کاربران همچنین برای دنبال کردن تراکنش‌های خود از این مرورگر استفاده می‌کنند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند بلاک چین‌های سایر ارز‌های دیجیتال در بازار را بررسی کنند. نمودار‌های قابل فهم، توضیحات واضح تراکنش‌ها و همچنین ساختار داده ساده، استفاده از مرورگر بلاک چین کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) را راحت‌تر می‌کند. از آنجایی که این مرورگر محبوب، رابط کاربری زیبا و ساده‌ای دارد، تریدر‌های مبتدی نیز می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

۷. بلاک تریل (Blocktrail)

آخرین مرورگر بلاک چین برتر در این لیست، بلاک تریل (Blocktrail) است. در صفحه اصلی سایت اطلاعاتی مانند اندازه استخر ممپول، کارمزد پیشنهادی، توزیع هش ریت برای هر استخر، و بلاک فید نمایش داده می‌شوند. اگر چه رابط کاربری بلاک تریل جذاب نیست اما این مرورگر از نظر قابلیت استفاده و امکانات رتبه خوبی دارد.

بلاک تریل (Blocktrail)

از همه مهم‌تر، کاربران با استفاده از این مرورگر می‌توانند کل تاریخچه تراکنش مرتبط با یک آدرس عمومی را در قالب CSV و همچنین یک عکس واضح از تاریخچه تراکنش برای یک آدرس خاص دریافت کنند. کاربران همچنین می‌توانند تعداد دفعاتی که یک آدرس بیت کوین در اینترنت قرار گرفته است را مشاهده کنند. بخش توسعه‌دهندگان بلاک تریل بلاک تریل (Blocktrail)، نیز یکی دیگر از مزیت‌های این مرورگر است. این بخش با پشتیبانی از SDK‌ها و API‌ها، به توسعه‌دهندگان Blocktrail کمک می‌کند.

کلام آخر

ما در این مقاله لیستی از ۷ جستجوگر بلاک چین‌ را به شما معرفی کردیم که بتوانید بر اساس نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. البته به یاد داشته باشید که اکثر مرورگر‌های بلاک چین داده‌های تراکنش‌ها را به شما نمایش می‌دهند. در نهایت می‌توان گفت، هر مرورگر بلاک چین شامل امکانات متعددی است که ممکن است برای هر کاربر متفاوت باشد. به همین خاطر است که باید در مورد آن‌ها بیشتر بخوانید و دانش بلاک چینی خود را بالا ببرید.

سوالات متدوال

سوالات متداول

مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) چیست؟

مرورگر بلاک چین یک ابزار آنلاین است که می‌توانید اطلاعات لحظه‌ای و تاریخی در مورد یک بلاک چین مانند داده‌های مربوط به بلوک‌های استخراج شده، تراکنش‌های انجام شده، آدرس کیف‌ پول‌ها و… را در آن جستجو کنید.

مهم‌ترین اطلاعاتی که مرورگر بلاک چین به ما می‌دهد چیست؟

اطلاعاتی نظیر: تاریخ، کارمزد تراکنش، ارتفاع بلوک، آدرس‌های ورودی و خروجی و ارزش تراکنش

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست