اوکی اکسچنج

ساتوشی چیست؟ هر بیت کوین چند ساتوشی است؟

ساتوشی چیست؟ هر بیت کوین چند ساتوشی است؟

اگر به واحدهای پولی رایج در دنیا در طی زمان‌های مختلف دقت کرده باشید، حتما متوجه شده اید که اکثر این واحدهای پولی به واحدهای کوچک تر تقسیم می‌شوند؛ برای مثال واحد تومان در ایران به واحدهای کوچک تر مثال ریال تبدیل می‌شود و هر بیست میلیون تومان معادل دویست میلیون ریال است، یا هر یک دلار به واحدهای کوچک تر سنت تقسیم می‌شود.

به همین ترتیب برای ارز دیجیتال بیت کوین که با ارزش ترین و گران‌ترین رمزارز موجود در بازار کریپتوکارنسی است، واحدهای کوچک تری به نام ساتوشی در نظر گرفته شده که با نماد اختصاری SAT در میان فعالان بلاک چین و ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. یک ساتوشی به زبان ساده کوچک‌ترین واحد اندازه گیری ارز دیجیتال بیت کوین است. همانطور که احتمالا حدس زده باشید، نام آن از ساتوشی ناکاموتو – خالق اسرار آمیز بیت کوین – گرفته شده است. لازم است بدانید، بیت (Bit یا μBTC) و میلی بیت کوین (mBTC) و بیت سنت (cBTC) سایر واحد های کوچک‌تر و رایج بیت کوین هستند.

تبدیل بیت کوین به ساتوشی

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، هر یک بیت کوین معادل با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین یا ۸–۱۰*۱.۰ BTC است و به عبارت ساده تر‎ ساتوشی کوچک‌ترین واحد شمارش بیت کوین محسوب می‌شود. برخی دستگاه‌های استخراج بیت کوین، دستمزد ماینرها را به واحد ساتوشی محاسبه می‌کنند و همچنین هشتگ #StackingSats (به عنوان کمپینی برای استفاده از واحد ساتوشی) همچنان در توییتر جزو ترندهاست. مورد دیگری که لازم است بدانید این است که مشعل شبکه لایتنینگ بیت کوین با واحد ساتوشی شروع شد. در ادامه به بررسی سوالات مهمی که در رابطه با ساتوشی وجود دارد، می‌پردازیم.

  •  هر بیت کوین چند ساتوشی است؟
  •  قیمت Satoshi چگونه محاسبه می‌شود؟
  • قیمت هر Satoshi چند تومان است؟  (تبدیل ساتوشی به تومان و ریال)

ساتوشی چیست؟

ارز دیجیتال بیت کوین برخلاف ارزهای فیات مانند دلار، پوند و یورو تنها در دنیای دیجیتال وجود دارد. با وجود تفاوت‌های زیاد، رمز ارزها و ارزهای فیات یک ویژگی مشترک دارند. همه آنها می‌توانند به واحد های کوچک‌تر تقسیم شوند. همانطور که سنت واحد تقسیم دلار و یورو و پنی واحد تقسیم پوند است، بیت کوین را می توان به ساتوشی تقسیم کرد. هدف از این کار ساده و قابل درک کردن استفاده از بیت کوین در انجام تراکنش های روزمره است.

هر بیت کوین برابر با هزار میلی بیت کوین (mBTC) یا صد هزار میکرو بیت کوین (μBTC) یا صد میلیون ساتوشی است. برآوردها نشان می‌دهد که خود ساتوشی ناکاموتو احتمالا دارای ۱ میلیون BTC باشد. براساس تعریف ما این مقدار برابر با ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ Satoshis خواهد بود. در ژانویه سال ۲۰۱۸ یک سنت یورو تقریبا برابر با ۸۳ Satoshi بود!

تاریخچه پیدایش

در ماه نوامبر سال ۲۰۰۸ یک satoshi به عنوان یکصد میلیونم بیت کوین پذیرفته شد. در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۰، ریباک (Ribuk) پیشنهاد کرد که یک صدم بیت کوین ( ۰.۰۱ BTC) یک Satoshi نامیده شود. حدود چهار ماه بعد او نظر خود را تغییر داد و پیشنهاد کرد که یک بیت کوین برابر با صد میلیون ساتوشی یا اتریشی باشد.

پس از این اتفاق بود که نام ساتوشی پذیرفته شد و به شکل گسترده‌ای در معاملات بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. همچنین در دسامبر سال ۲۰۱۷ فردی با نام مستعار BIP-176 پیشنهاد داد تا از بیت (Bit) به عنوان یک استاندارد برای ۱۰۰ Satoshi استفاده شود.

 واحد اندازه گیری رسمی بیت کوین

در زمان پیدایش بیت کوین فقط دو واحد بیت کوین (BTC) و ساتوشی (Satoshi) برای اندازه‌گیری وجود داشت. در سال ۲۰۱۵، واحدهای بیت کوین مورد استاندارد سازی قرار گرفت. در حال حاضر از این واحدها برای شمارش بیت کوین استفاده می‌شود:

واحد اندازه گیری ارزش براساس بیت کوین ارزش براساس ساتوشی علامت اختصاری
satoshi ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱  ۱  Satoshi
میکروبیت کوین ۰.۰۰۰۰۰۱  ۱۰۰  μBTC
میلی بیت کوین ۰.۰۰۱  ۱۰۰,۰۰۰  mBTC
بیت کوین ۱  ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰  BTC

تبدیل ساتوشی به بیت کوین

احتمالا محاسبه بیت کوین به satoshi در ابتدای کار کمی پیچیده باشد اما به مرور به آن عادت می‌کنید. برای تبدیل این واحد به بیت کوین کافی است به یاد داشته باشید هر هر بیت کوین برابر با ۱۰۰ میلیون Satoshi است. می‌توانید با استفاده از جدول زیر یا محاسبه‌گر آنلاین BTC-Satoshi به راحتی محاسبه بیت کوین به ساتوشی یا واحدهای دیگر را انجام دهید:

۱ Satoshi ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ BTC
۱۰ Satoshi ۰.۰۰۰۰۰۰۱۰ BTC
۱۰۰ Satoshi ۰.۰۰۰۰۰۱۰۰ BTC
۱,۰۰۰ Satoshi ۰.۰۰۰۰۱۰۰۰ BTC
۱۰,۰۰۰ Satoshi ۰.۰۰۰۱۰۰۰۰ BTC
۱۰۰,۰۰۰ Satoshi ۰.۰۰۱۰۰۰۰۰ BTC
۱,۰۰۰,۰۰۰ Satoshi ۰.۰۱۰۰۰۰۰۰ BTC
۱۰,۰۰۰,۰۰۰ Satoshi ۰.۱۰۰۰۰۰۰۰ BTC
۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ Satoshi ۱.۰۰۰۰۰۰۰۰ BTC

محاسبه قیمت ساتوشی به دلار

برای تبدیل Satoshi به بیت کوین کافی است میزان بیت کوین مورد نظر خود را در عدد ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ ضرب کنید، سپس برای محاسبه قیمت دلاری هر ساتوشی، می‌توانید از وب‌سایت BTC-Satoshi استفاده کنید. البته فراموش نکنید که این قیمت درست مانند قیمت بیت کوین به دلار تابع عرضه و تقاضاست و هر لحظه تغییر می‌کند.

ساتوشی به تومان

برای تبدیل قیمت  Satoshi به تومان و ریال، میتوانید از ماشین حساب های ارز دیجیتالی که از واحد پول ایران پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنید و برای مشخص شدن قیمت در بخش رمز ارزی ماشین حساب با انتخاب بیت کوین عدد ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ را وارد کرده تا بر اساس نرخ و قیمت روز بیت کوین، ارزش ساتوشی را به تومان و ریال متوجه شوید.

سوالات متدوال

سوالات متداول

ساتوشی چیست؟

ساتوشی کوچکترین واحد بیت کوین است؛ به طوریکه هر بیت کوین برابر با صد میلیون ساتوشی است.

واحد های بیت کوین کدام اند؟

ساتوشی‌ (Satoshi)،‌ میکرو بیت کوین (صد ساتوشی)، میلی بیت کوین (صدهزار ساتوشی) و بیت کوین (صد میلیون ساتوشی) واحد های بیت کوین هستند.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست