اوکی اکسچنج

همه چیز در مورد دستگاه ماینر اسیک (ASIC)

همه چیز در مورد دستگاه ماینر اسیک (ASIC)

در روزهای اولیه بیت کوین در آغاز دهه ۲۰۱۰ میلادی، هر سایفرپانک (Cypherpunk) با در اختیار داشتن یک CPU نه‌‌چندان قدرتمند، هش ریت زیادی برای استخراج و کسب هزاران بیت کوین در کمترین زمان را داشت. با این حال، با ورود کاربران بیشتر به بازی، سختی استخراج بیت کوین افزایش یافت و مسابقه تسلیحاتی ماینینگ به طور جدی آغاز شد. فرمول مسابقه ساده بود، هر کسی که بیشترین قدرت هش را در دست داشت، بیت کوین را به عنوان پاداش دریافت می‌کرد. این در نهایت منجر به ایجاد ریگ‌های استخراج قدرتمندی شد که به دستگاه‌های استخراج قوی‌تری به نام مدارهای مجتمع ویژه برنامه یا اسیک (ASIC) نیاز داشتند.

برای گروه اصلی استخراج‌کنندگان بیت‌کوین، ماینر‌‌های اسیک (ASIC) به سرعت به یک کلمه نفرین‌شده تبدیل شدند، زیرا به شرکت‌ها و افراد با سرمایه‌‌ بیشتر مزیتی غیرقابل رقابت در  استخراج بیت‌ کوین داد. البته با گذشت زمان، مشخص شد که حتی بهترین ریگ‌ها نیز توان رقابت با دستگاه‌های اسیک را که فقط برای یک هدف طراحی شده‌اند – استخراج تا حد امکان رمز ارز – ندارند. اگر به دنبال کسب درآمد از استخراج ارز‌های دیجیتال هستید، یا باید به یک استخر استخراج یا ماینینگ پول بپیوندید و یا دستگاه ماینر ASIC بخرید. شما باید از سخت‌افزار ASIC استفاده کنید؛ زیرا این تنها نوع سخت‌افزاری است که می‌تواند اکثر ارز‌های بزرگ را استخراج کند. در این مقاله از ارزتودی به معرفی این ماینر و برخی از تفاوت‌های آن با سایر ماینر‌ها پرداختیم.

ماینر اسیک (ASIC) چیست؟

اسیک (ASIC) یک تراشه مدار مجتمع است که برای هدف خاصی طراحی شده است؛ همچنین می‌توان گفت ماینر اسیک (ASIC) یک دستگاه کامپیوتری یا قطعه سخت‌افزاری است که فقط از این قطعه برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کند. هر ماینر اسیک (ASIC) برای کار با یک ارز دیجیتال خاص طراحی شده است، به این معنا که یک ماینر بیت کوین ASIC تنها قادر به استخراج بیت کوین است.

ASIC-miner

به عبارت دیگر، این ماینرها را می‌توان رایانه‌های تخصصی استخراج بیت‌کوین در نظر گرفت که برای حل الگوریتم استخراج (SHA-256) بهینه‌سازی شده‌اند. ماینر‌های اسیک (ASIC) گران قیمت هستند؛ توسعه و ساخت آن‌ها به عنوان دستگاه‌های ماینینگ نیز دشوار است. البته سرعت بیشتری نسبت به رایانه‌های مشابه‌ خود دارند، چرا که به طور خاص برای استخراج یک ارز دیجیتال طراحی شده‌اند.

آشنایی با ماینر‌های اسیک (ASIC)

ماینر‌های اسیک (ASIC) به‌‌جای اینکه شبیه به مدار‌های مجتمع (IC) همه منظوره باشند (مانند تراشه‌های RAM یا ریز پردازنده‌های رایانه شخصی یا دستگاه تلفن)، مدار‌های مجتمع مخصوصی هستند که فقط برای استخراج ارز‌های دیجیتال ایجاد شده‌اند. در ابتدا توسعه‌دهندگان بیت کوین قصد داشتند بیت کوین را با استفاده از CPU لپ تاپ استخراج کنند، اما ماینر‌های بیت کوین اسیک (ASIC) از نظر مصرف انرژی و توانایی محاسباتی از CPU‌ها و واحد‌های پردازش گرافیکی (GPU) بهتر عمل کردند. با وجود ورود سایر دستگاه‌‌های استخراج در اواسط سال ۲۰۱۳، ماینر‌های اسیک (ASIC) بیت کوین جایگاه خود را در بین کاربران حفظ کردند.

ماینر‌های بیت کوین از قدرت هش (Hashrate) برای انجام محاسبات پیچیده استفاده می‌کنند. مقدار هش شانس تولید بیت کوین را افزایش می‌دهد. هر چه یک ماینر در مدت زمان معینی میزان هش بیشتری داشته باشد، احتمال کسب بیت کوین نیز بیشتر می‌شود. ماینر‌های اسیک (ASIC) برای محاسبه مؤثر توابع هش طراحی شده‌اند. با وجود اینکه استخراج ارز‌های دیجیتال می‌تواند شغلی گران با سود کم باشد، اما این شغل بسیاری از مردم را به خود جذب کرده است. یعنی علی‌رغم از بین رفتن سرمایه‌گذاری، ماینر‌های زیادی ترجیح می‌دهند دستگاه‌های اسیک (ASIC) گران بخرند و خرج‌های زیادی برای آن بکنند تا بتوانند از ارز دیجیتال پول در بیاورند.

توسعه ماینر‌های ASIC

یک بلاک چین مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین، برای اجرای عملیات خود به استخراج ارز دیجیتال نیاز دارد. فرآیند استخراج شامل حل مسائل پیچیده ریاضی با استفاده از توابع هش متصل با بلاکی است که حاوی داده‌های تراکنش است. در صورتی که یک ماینر پیش از همه مسئله را حل کند، یک بیت کوین به بلاک اضافه می‌شود. به هر برنده در «لاتاری استخراج بیت کوین»، مقدار معینی بیت کوین جایزه تعلق می‌گیرد. از این رو ماینر‌ها برای جبران کارمزد‌های تمام تراکنش‌های بلاک، سعی می‌کنند بیشترین تعداد تراکنش‌های ممکن را در یک بلاک جمع‌آوری کنند تا پاداش خود را افزایش دهند.

توسعه ماینر‌های ASIC

بیت کوین در ابتدا می‌توانست با هر رایانه‌ای که قدرت کافی دارد استخراج شود. اما به دلیل محبوبیت روزافزون و پذیرش رو به رشد بیت کوین و سایر ارز‌های دیجیتال، ارتشی از ماینر‌ها را به خود جلب کرد. این اتفاق باعث افزایش هش‌ریت شبکه و سختی استخراج بیت کوین شد. از سوی دیگر استخراج ارز‌های دیجیتال در بازه‌های زمانی مشخص به طور تصاعدی دشوارتر می‌شود.

به طوری که این پیشرفت مسابقه‌ای برای به‌‌‌‌دست آوردن بیش‌ترین «قدرت هش» به‌راه انداخت. قدرت هش اصطلاحی است که برای توصیف قدرت محاسباتی ترکیبی یک شبکه ارز دیجیتال (یا متناوب، قدرت یک ریگ ماینینگ فردی) استفاده می‌شود. این مسابقه افزایش قدرت هش، بود که ماینرهای اسیک (ASIC) را به‌وجود آورد. بیت مِین (Bitmain)، یک شرکت چینی پیشگام در تولید دستگاه‌های ماینر ASIC است و اکنون با خط تولید Antminer ASIC خود، حوزه ماینر‌های اسیک بیت کوین را رهبری می‌کند.

مزایای دستگاه ماینر اسیک

برخلاف ریگ‌های استخراج CPU و GPU که از قطعاتی استفاده می‌کنند که برای کاربردهای مختلف طراحی شده‌اند، ماینرهای اسیک (ASIC) تنها با هدف استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده اند. این دسته از ماینر‌ها به دلیل تمرکز انحصاریافته خود، به طور قابل ملاحظه‌ای قدرتمندتر و کارآمدتر از ماینر‌های مبتنی بر کارت‌های گرافیک یا GPU هستند.

شایان ذکر است چون هر ارز دیجیتال الگوریتم هش رمزنگاری خاص خود را دارد، یک ماینر اسیک (ASIC) برای استخراج با آن الگوریتم ساخته شده است. به عنوان مثال، ماینر‌های بیت کوین ASIC برای محاسبه الگوریتم هش SHA-۲۵۶ ساخته شده‌اند، در حالی که ماینرهای لایت کوین از Scrypt استفاده می‌کند.

اگرچه این بدان معناست که یک ماینر ASIC می‌تواند از نظر فنی هر ارز دیجیتال دیگری که بر اساس الگوریتم مشابه باشد استخراج کند، اما در واقعیت، اکثر استخراج‌کنندگان روی سخت‌افزار ASIC که برای استخراج بیت‌کوین یا لایت‌کوین طراحی شده‌اند، سرمایه‌گذاری می‌کنند و به استخراج آن ارز‌های دیجیتال خاص می‌پردازند.

نکاتی که پیش از خرید ماینر‌های ASIC باید درنظر بگیرید

قبل از اینکه میلیون‌ها تومان پول صرف خرید و ساخت یک دستگاه ماینر ASIC بکنید، بهتر است  نکاتی که در زیر آورده شده است را به دقت بررسی کنید.

چه کوین‌هایی را می‌توان استخراج کرد؟

کوین‌های قابل استخراج با ماینر‌های اسیک (ASIC) نسبت به ماینر‌های GPU بسیار کمتر هستند. بیت کوین (BTC)، لایت کوین (LTC)، اتریوم (ETH)، دوج کوین (DOGE) و چند ارز دیجیتال دیگر را می‌توان با این ماینرها استخراج کرد.

مکان نصب ریگ استخراج

ماینر‌های اسیک (ASIC) سروصدا و گرمای زیادی تولید می‌کنند، بنابراین نمی‌توان آن‌ها را مانند ریگ‌های ماینینگ GPU در خانه قرار داد. این یعنی خانه مکانی مناسب برای استفاده از این ماینر‌ها نیست. بهتر است این دستگاه‌ها را در زیر زمین یا گاراژ و در کنار سیستم تهویه مناسب قرار داده‌ شوند.

مکان نصب ریگ استخراج

مصرف برق

نسخه‌های جدید ماینر‌های اسیک (ASIC) نسبت به دستگاه‌های GPU در مصرف انرژی کارآمدتر هستند، اما باز هم به برق زیادی نیاز دارند. اگر یک ماینر ASIC در خانه نصب کرده باشید، احتمالا لازم است تا برای تحمل جریان بار اضافی برق، سیم‌کشی‌‌ها تعویض کنید.

انتخاب استخر استخراج بیت کوین

استخر‌های ماینینگ به ماینر‌ها این امکان را می‌دهند که قدرت هش ریگ‌های ماینر اسیک (ASIC) خود را با هم ترکیب و در مقابل نیز سود به‌دست آمده را با یک‌دیگر تقسیم کنند. هنگام انتخاب استخر، اعتبار، اندازه و سیاست‌های پرداخت آن را در نظر بگیرید.

بازگشت سرمایه

آیا بازده سرمایه‌گذاری به اندازه‌ای بالاست که هزینه اولیه استخراج‌کننده اسیک (ASIC) و هزینه‌های جاری دیگر مانند هزینه برق، تعمیرات و … را جبران کند؟ بسیاری از ماینرها برای افزایش شانس خود در استخراج ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) به یک استخر استخراج (Mining Pool) می‌پیوندند. در این استخر‌ها پاداش استخراج بلاک‌های جدید متناسب با میزان هش میان همه اعضا تقسیم می‌شود.

استخراج بیت کوین با ASIC

استخراج یا ماینینگ فرآیند مدیریت بلاک چین و همچنین ایجاد بیت کوین های جدید است. وظیفه استخراج کنندگان بررسی و تأیید تراکنش‌های قبلی بیت کوین و سپس ایجاد یک بلاک جدید است تا بتوان اطلاعات را به بلاک چین اضافه کرد. فرآیند استخراج شامل حل مسائل پیچیده ریاضی با استفاده از توابع هش مرتبط با بلاکی است که حاوی داده‌های تراکنش است. در این فرایند ماینرهای مختلف بیت کوین برای حل یک معمای ریاضی به شدت با یکدیگر رقابت می کنند. اولین ماینری که راه‌حل درست را پیدا می کند، می تواند اعتبار تراکنش را تأیید یا بیت کوین را به بلاک اضافه کند.

تفاوت بین ماینر‌های ASIC و GPU چیست؟

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، دستگاه‌های استخراج اسیک (ASIC) به طور خاص برای استخراج یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین یا لایت کوین طراحی شده‌اند. ماینر GPU (واحد پردازش گرافیکی) فرآیند استخراج ارز‌های دیجیتال با استفاده از یک کارت گرافیک است. یکی از اصلی‌ترین تفاوت بین این دو روش این است که سخت‌افزار ماینر GPU ارزان‌تر است و همچنین مصرف کمتری دارد. از سوی دیگر، GPU‌ها نسبت به ماینر‌های ASIC در استخراج ارز‌های دیجیتال کارایی کمتری دارند، زیرا آن‌ها برنامه‌های کاربردی دیگری در بازی و نمایش رایانه دارند

تفاوت بین ماینر‌های ASIC و GPU چیست؟

کوین‌ مقاوم در برابر اسیک (ASIC-Resistant) چیست؟

ارز‌های دیجیتال با الگوریتم‌های مقاوم در برابر ماینر ASIC به عنوان کوین‌های مقاوم در برابر اسیک (ASIC-Resistant) شناخته می‌شوند. استخراج چنین کوین‌هایی با استفاده از تجهیزات استخراج ASIC تقریباً دشوار است، و حتی اگر بتوان آن را انجام داد، سود بسیار ناچیزی در بر خواهد داشت. هدف ارز‌های مقاوم در برابر ASIC، غیرمتمرکز نگه داشتن بلاک چین است که یکی از مفاهیم محرک برای ایجاد بیت کوین بود. تعداد کمی از مزارع ماینینگ خصوصی و ارائه‌دهندگان قرارداد‌های ماینینگ در حال حاضر اکثریت نرخ هش شبکه بیت کوین را تشکیل می‌دهند، که برخلاف فرض اولیه بیت کوین مبنی بر تمرکززدایی است. اتریوم (ETH) و مونرو (XMR) دو تا از محبوب‌ترین ارز‌های مقاوم در برابر ASIC هستند.

کلام آخر

استخراج بیت کوین به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از سودآورترین و خلاقانه‌ترین صنایع در جهان است. در نهایت به یاد داشته باشید که در حال حاضر ماینر‌های اسیک (ASIC) تنها یکی از راه‌های کسب درآمد از ارز‌های دیجیتال هستند. برای کسب سود بهتر، باید تمام جوانب را در نظر بگیرید. اگر سرمایه کافی دارید‌ می‌توانید از دستگاه‌هایی با عملکرد بالا مانند Dragonmint T۱ یا Bitmain Antminer S۱۹ Pro استفاده کنید.

سوالات متدوال

سوالات متداول

ماینر اسیک (ASIC) چیست؟

اسیک به یک تراشه مدار مجتمع، یک دستگاه کامپیوتری یا قطعه سخت‌افزاری گفته می‌شود که از این قطعه برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کند.

چه کوین‌هایی را می‌توان با ماینر اسیک استخراج کرد؟

بیت کوین (BTC)، لایت کوین (LTC)، اتریوم (ETH)، دوج کوین (DOGE) و چند ارز دیجیتال دیگر

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست