اوکی اکسچنج

استخر ماینینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

استخر ماینینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، ماینینگ و استخراج برای ماینرها دشوارتر شده است! در گذشته رقابت بین ماینرها بسیار کم بود و افراد می‌توانستند به تنهایی و با استفاده از کامپیوترهای شخصی خود، ارز دیجیتال استخراج کنند؛ اما اکنون با وجود رقابت تنگاتنگ این کار به تنهایی تقریبا غیرممکن و سخت است. زمانی که ابرقدرت‌ها پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشتند، ماینرهای ضعیف و قدیمی دیگر حرفی برای گفتن نداشتند. در واقع دیگر نمی‌توانستند سهمی از پاداش بلاک را دریافت کنند؛ همچنین زمان، انرژی و هزینه‌های آن‌ها فایده‌ای نداشت. در نهایت این موضوع باعث پیدایش استخر ماینینگ شد.

استخراج‌کنندگان با به اشتراک‌گذاری منابع سخت‌افزاری و قدرت خود در یک «استخر ماینینگ» می‌توانند سهم خود را از سود کسب شده دریافت کنند؛ هر چند ممکن است پاداش این استخراج کم باشد اما شانس شما برای دریافت پاداش بالاتر می‌رود. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که استخر استخراج چیست؟ و چرا ماینرها برای کسب پاداش به استخرهای ماینینگ متصل می‌شوند؟

استخر ماینینگ چیست؟

استخر استخراج (Mining Pool)، یک محل مجازی است که در آن ماینرها قدرت پردازشی و سخت‌افزاری خود را ادغام می‌کنند تا بتوانند شانس خود را در دریافت پاداش عملیات ماینینگ بیشتر کنند. از آنجا که رقابت در ماینینگ برای حل معادلات و مسائل ریاضی زیاد است، ماینرها توان پردازشی خود را در اختیار استخرهای استخراج قرار می‌دهند و تلاش می‌کنند تا این معادلات را سریع‌تر از دیگری حل کنند و به پاداش بلاک دست یابند.

درک بهتر عملکرد استخر ماینینگ نیاز به فهمیدن موضوع ماینینگ دارد. در فرایند ماینینگ یا همان استخراج، ماینرها تراکنش‌ها را در بلاک‌ها (Block) قرار می‌دهند و برای اینکه بتوانند بلاک را به زنجیره بلاک‌ها یا همان بلاک چین متصل کنند، باید معادلات و مسائل پیچیده ریاضی را در سریع‌ترین زمان حل کنند و به پاسخ معادله (هش بلاک) برسند.

استخر ماینینگ چیست؟

ماینرها برای رسیدن به هدف ماینینگ که همان امنیت شبکه و جلوگیری از حملات است، نیاز به انگیزه‌ای برای کار دارند، بنابراین اولین ماینری که بتواند پاسخ معادله را پیدا کند، پاداش بلاک (Block Reward) به آن تعلق می‌گیرد.

ماینینگ در آغاز پیدایش ارز دیجیتال

در آغاز ظهور بیت کوین، ماینرها می‌توانستند به تنهایی عملیات استخراج را انجام دهند و تمام پاداش بلاک را دریافت کنند و استخر استخراجی وجود نداشت؛ اما با ورود ابرقدرت‌های ثروتمند به حوزه استخراج، این فرایند بسیار سخت و نفس‌گیر شد! طوری که ماینرهای کوچک و قدیمی نمی‌توانستند با فارم‌های بزرگ ماینینگ به رقابت بپردازند و عملا درصد برد در این عملیات و دریافت پاداش برای آن‌ها به صفر رسید.

فرض کنید ماینر شما با قدرت پردازشی ۵۰ تراهش بر ثانیه در حال رقابت با رقبایی که است که قدرت پردازشی ۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تراهش بر ثانیه را دارند. کدام یک زودتر می‌تواند پاسخ معادلات ریاضی را بیابد؟ قطعا ماینر شما در این رقابت شانسی برای رسیدن به پاسخ و دریافت پاداش ندارد.

دلیل پیوستن به استخر ماینینگ

با این حال می‌توان گفت مهم‌ترین دلیلی که ماینرها به استخر ماینینگ می‌پیوندند، افزایش شانس دریافت پاداش است. ماینرهایی که توان پردازشی کم‌تر دارند، منابع خود را در اختیار استخرهای ماینینگ قرار می‌دهند؛ استخر استخراج به نمایندگی از تمام ماینرها در فرایند ماینینگ شرکت می‌کند و اگر پاسخ معادله را سریع‌تر پیدا کند، در نهایت پاداش را با توجه به قدرت هر ماینر بین آن‌ها تقسیم می‌کند.

استخرهای ماینینگ عمومی و خصوصی

با توجه به اینکه عملیات ماینینگ دیگر به تنهایی امکان‌پذیر نیست، افراد به‌جای شرکت در استخراج به صورت انفرادی، به سمت استخرهای عمومی و خصوصی روی آوردند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

استخرهای عمومی

در این نوع از استخر ماینینگ، هر فردی که دارای یک دستگاه ماینر باشد می‌تواند در فرایند استخراج شرکت کند و قدرت پردازشی دستگاه خود را با استخر استخراج به اشتراک بگذارد. درست است که استخر عمومی (Public Pool) برای همه افراد آزاد است اما باید برخی قوانین و مقررات را رعایت کنید و پیش از شرکت در آن استخر بررسی کنید که آیا ارز دیجیتالی که شما قصد استخراج آن را دارید پشتیبانی می‌کند؟ و یا دستگاه ماینر شما را می‌پذیرد؟

استخر ماینینگ عمومی

استخرهای خصوصی

استخر خصوصی (Private Pool) دقیقا نقطه مقابل استخرهای عمومی است و برای شرکت در آن‌ها باید واجد شرایط خاصی باشید. البته برخی استخرهای خصوصی وجود دارند که کاملا اختصاصی هستند و هیچ ماینر غریبه‌ای را در عمل استخراج شریک نمی‌کنند.

انواع دریافت پاداش در استخر ماینینگ

استخرهای استخراج به روش‌های مختلفی پرداخت پاداش‌ها را انجام می‌دهند که در ادامه ۴ روش رایج پرداخت بین استخرهای بزرگ ماینینگ ارز دیجیتال را شرح می‌دهیم:

۱. پرداخت به ازای هر سهم

در روش PPS یا پرداخت به ازای سهم (Pay Per Share)، هر ماینر با توجه به اینکه چه میزان قدرت پردازشی در اختیار استخر استخراج قرار داده، پاداش دریافت می‌کند. در این نوع از پرداخت چه عملیات ماینینگ موفقیت‌آمیز باشد چه نباشد، سود مشارکت در استخر به شما تعلق خواهد گرفت. در این روش استخر ماینینگ از موجودی خود، سهم استخراج هر یک از افراد موجود در این شبکه را می‌دهد.

۲. پرداخت نسبی

روش Proportional یا پرداخت نسبی، مانند روش PPS به نسبت قدرت و توان پردازشی هر ماینر سود و پاداش آن‌ها را پرداخت می‌کند، با این تفاوت که تنها در صورتی پاداش به شما تعلق می‌گیرد که عملیات استخراج با موفقیت صورت بگیرد و استخر ماینینگ پاسخ معادله را بیابد. در این روش پس از ماین شدن یک بلاک، سود شما با توجه به قدرت پردازشی که در اختیار گذاشتید، توسط استخر به کیف پول‌تان واریز می گردد. توجه داشته باشید که در این روش هر چه تعداد ماینرها افزایش یابد، پاداش دریافتی از استخر کاهش می‌یابد اما شانس حل معادله و ماین شدن یک بلاک نیز افزایش پیدا می‌کند.

۳. پرداخت مبتنی بر امتیاز

دریافت پاداش بر اساس امتیاز یا Score Based با هدف جلوگیری از قضیه تعویض استخر ایجاد شده است؛ یعنی در استخرهایی با این نوع روش پاداش، نسبت به فعالیتی که دارید امتیاز دریافت می‌کنید. در نهایت پس از ماین شدن یک بلاک، هر چه امتیاز شما بیشتر باشد سود دریافتی نیز افزایش می‌یابد.

۴. پرداخت به ازای N سهم آخر

پرداخت Pay Per Last N Share یا همان پرداخت به ازای n سهم آخر، به عنوان «پرداخت پاداش در ازای شانس» نیز شناخته می‌شود. ماینرها بر اساس چارچوبی از پیش مشخص شده سهم‌هایی حساب شده را دریافت می‌کنند. پس از حل معادله پیچیده ریاضی، کسانی پاداش دریافت می‌کنند که به فرایند ماینینگ پیوسته‌اند.

نکات مهم برای انتخاب استخر ماینینگ

۱. شناخت روش‌های پرداخت

روش پرداخت بر درآمد شما از عملیات استخراج تاثیر بسیار بالایی دارد، بنابراین قبل از انتخاب استخر حتما روش پرداختی آن را بررسی کنید؛ همچنین برخی استخرها دارای محدودیت در برداشت و پرداخت سود هستند.

۲. بررسی سازگاری ماینر با استخر استخراج

استخرهای ماینینگ برای پذیرش ماینرها دارای محدودیت هستند و هر استخری برخی دستگاه‌های ماینر را پذیرش می‌کنند؛ بنابراین قبل از انتخاب مطمئن شوید که استخر مورد نظر چه تجهیزاتی را مورد پذیرش قرار می‌دهد.

۳. کارمزد پرداختی

گفتنی است که هر استخر ماینینگ، نرخ مشخصی کارمزد دریافت می‌کند و شما باید این مورد را نیز مورد بررسی قرار دهید.

۴. شرایط پذیرش استخرها

بررسی شرایط پذیرش استخرها نیز مسئله مهمی است که باید به آن توجه کرد؛ زیرا ممکن است استخری خصوصی باشد و هر ماینری نتواند به آن متصل شود، همچنین تعدادی از استخرها کاربران برخی کشورها را تحریم کرده‌اند.

۵. اطلاع از جزئیات فعالیت استخر

بعضی استخرها ممکن است شفافیت کاملی به شما ارائه ندهند و این باعث می‌شود هنگامی که تخلف یا دستکاری در آمار و اطلاعات رخ دهد، شما و سایر کاربران متوجه آن نشوید و ضررهای جبران‌ناپذیری اتفاق بی‌افتد. از این رو هنگام انتخاب استخر به اطلاعاتی که هنگام گزارش به شما ارائه می‌دهد دقت کافی را داشته باشید.

اطلاع از جزئیات استخر اهمیت دارد.

مزایا و معایب عضویت در استخر ماینینگ چیست؟

مزایا:

  • اولین موردی که به عنوان مزیت استخرهای ماینینگ می‌توان نام برد بالا رفتن شانس دریافت پاداش استخراج است.
  • با پیوستن به استخر استخراج، شما دارای درآمد ثابت می‌شوید؛ به عبارتی شما عضوی از یک ماینر بزرگ خواهید بود و درصد موفقیت شما در استخراج افزایش پیدا می‌کند.
  • اگر ماینرها به استخر ماینینگ بپیوندند، هزینه‌های استخراج ارز دیجیتال مانند برق مصرفی کاهش پیدا می‌کند.

معایب:

  • افزایش تمرکز در شبکه یکی از معایبی است که می‌توان به آن اشاره کرد؛ هرچه افراد بیشتری به سمت استخرهای استخراج پیش روند، تمرکز در شبکه نیز افزایش پیدا می‌کند.
  • با به‌وجود آمدن مشکلات فنی، قطعی برق و یا مسائل دیگر برای استخر استخراج ممکن است سود دریافتی شما نیز قطع شود.
  • عدم شفافیت فعالیت برخی استخرها می‌تواند دیگر معایب استخرهای ماینینگ باشد که ابهامات زیادی را برای کاربران دارد.

سوالات متدوال

سوالات متداول


استخر ماینینگ (Mining Pool) چیست؟

استخر استخراج، محلی مجازی است که ماینرها قدرت پردازشی و سخت‌افزاری خود را ادغام می‌کنند تا شانس دریافت پاداش عملیات ماینینگ بیشتری داشته باشند.

تفاوت استخر عمومی و استخر خصوصی چیست؟

در استخر عمومی هر فرد دارای ماینر بر اساس قوانین و مقرراتی می‌تواند وارد شود اما در استخر خصوصی شرایط خاصی وجود دارد و هر ماینری نمی‌تواند وارد آن‌ها شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست